Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες του Συλλόγου. Οι προτάσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 10-07-09, 15:59
JOHNABIT JOHNABIT is offline
 
Εγγραφή: 29-05-2008
Μηνύματα: 18
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Παράθεση:
Η απαντηση δεν με καλυψε και ανεβηκα στην λιμενικη αστυνομια οπου με καλη θεληση η κοπελα που ηταν μεσα μου εδωσε ενα νομο περι καταδυσεων οποθ λεει οτι απαφορευετε η καταδυση βαση των αρθρων 12 και 15 του νομου 3028/2002 (φεκ 153 Α') και β σε περιοχες των εναλιων αρχαιοτητων και σε οικολογικα ευαισθητα θαλασσια οικοσυστηματα συμφωνα με 1650/1986, 3044/2002 και κ.υ.α 33318/3028/1998.
Εγω τους ειπα οτι η Γυαρος δεν συμπεριελαμβανετε σε αυτους τους νομους.
Το αναφερω αυτο Δημητρη. μπορουσες να διαβασεις την απαντηση μου.
ελπιζω να εληξε το θεμα και να μορφωθηκαμε!!!
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 12-07-09, 13:55
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Γιάννη καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ που κάθισες και το έψαξες (έχω κι εγώ μια ιδέα του πόσο δύσκολο είναι να προσπαθείς να μάθεις τον ισχύοντα Νόμο στην Ελλάδα ) και πιο πολύ που μας ενημέρωσες για την ύπαρξη αυτού του ΦΕΚ, που εγώ τουλάχιστον δεν γνώριζα και πολύ με παραξένεψε (δεδομένου ότι όπως σου είπα γνώριζα κόσμο που ψαρεύει στην Γυάρο τακτικά).
Μακάρι όλοι όσοι συμμετειχαν σε αυτη τη συζήτηση να το έκαναν όπως εσύ αποδεικνύοντας τα λεγόμενά τους, αντί απλά να πετάνε την αερολογία τους και να την κοπανάνε. Και πάλι σε ευχαριστώ!

Σε ό,τι αφορά το ΦΕΚ, έχω έρθει ήδη σε επικοινωνία με τον Πρόεδρο των Παράκτιων (Κυκλάδων) και την εκπρόσωπο της Greenpeace, αλλά δώσε μου λίγο χρόνο πριν σου μεταφέρω τις απαντήσεις τους, διότι βρίσκομαι εκτός σπιτιού, εκτός πόλης και εκτός προσωπικού υπολογιστή.


Θα επανέλθω το συντομότερο δυνατό γιατί είναι όντως πολύ ενδιαφέρον το θέμα....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 13-07-09, 20:45
JOHNABIT JOHNABIT is offline
 
Εγγραφή: 29-05-2008
Μηνύματα: 18
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Σε ευχαριστω psysalia και οσους συμμετηχαν στην συζητηση αυτη. Ο μονος τροπος για να σε πιστεψει καποιος πια σε συζητηση εξω σε παρεες ειναι το πως τεκμηριωνεις αυτα που λες και με ποια επειχηρηματα τα λες. Αν δεν προσφερεις αυτα σε μια συζητηση, δεν εχεις συζητηση αλλα κοτσομπολιο. Ποσο μαλλον σε ενα foroum που δεν ξερεις ποιον εχεις απεναντι σου και ποσο αξιοπιστα ειναι τα λεγομενα του. Πρεπει να μαθουν ολοι να μιλανε με αποδειξεις και γιατι η κοινωνια εχει γεμισει ψευτες αερολογους και ξερολες. Να στε καλα ολοι και μπραβο με την ολη βοηθεια και προσπαθεια δημιουργιας θαλασσιων παρκων. Ελπιζω τα λογια μου κατα την διαρκεια μικρων αντιπαραθεσεων να μην δυσαρεστησαν κανεναν.Καλο σας βραδυ και ασφαλεις βουτιες...
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 19-07-09, 18:17
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Πολύ συνοπτικά γιατί είμαι ακόμα εκτός και υπό διάλυση.....

Σύμφωνα με τον Κανονισμό που μας ανέφερε ο Γιάννης, η αλιεία απαγορεύεται "πέριξ της Γυάρου"

Αυτά. Καμία άλλη διευκρίνιση, καμία συγκεκριμένη περιμετρική αποσταση, τίποτα. Πράγμα που σημαίνει ότι ερμηνεύεται όπως θέλει ο καθένας και καταλήγει να είναι απλά ζήτημα επιτόπου διακανονισμού με το λιμεναρχείο ΑΝ ποτέ εμφανιστεί και σε ενοχλήσει.

Όπως είχα ξαναπεί, στη Γυάρο υπάρχει κόσμος που ψαρεύει τακτικά και άρα ο νόμος του '78 δεν έχει και πολύ πέραση, δυστυχώς.

Μίλησα με τον Δημήτρη Ζάννε, Πρόεδρο της Ομοσπονδίας των Παράκτιων Αλιέων Κυκλάδων και τον ρώτησα σχετικά με όλη αυτή την ιστορία. Μου απάντησε ότι στην πράξη είναι εύκολο να ξεπεράσει κανείς αυτή την αοριστία του "περιξ" και να ψαρέψει στις ακτές του νησιού. Εκτός αυτού, ο κανονισμός αυτός έχει απλά ξεμείνει από τότε που η Γυάρος ήταν πεδίο βολής και ρόλος του ήταν κυρίως η προστασία των αλιέων (και σίγουρα όχι των ψαριών ). Πράγμα που σημαίνει ότι για την Ομοσπονδία θα ήταν πανεύκολο απλά να εισηγηθεί την κατάργησή του. Το μόνο που τους εμποδίζει να το κάνουν είναι το όραμά τους για τη δημιουργία της προστατευόμενης περιοχής και ακριβώς γι' αυτό τον λόγο δεν το διεκδίκησαν ως τώρα.

Γνώμη μου είναι ότι θα ήταν καλύτερο οι παράκτιοι να διευκρίνιζαν εξαρχής ότι υπάρχει αυτός ο περιορισμός αντί να διατείνονται ότι "παραχωρούν τη Γυάρο". Εντάξει, στην ουσία ίσως είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα, επικοινωνιακά όμως θα ήταν πολύ καλύτερα να ήταν τα πράγματα ξεκάθαρα ως προς αυτό.

Αυτά εν ολίγοις. Όπως και να έχει, πάντως, δεν πιστεύω ότι αυτός ο ξεχασμένος κανονισμός αλλάζει κάτι σχετικά με την ουσία και τη σπουδαιότητα του όλου εγχειρήματος, το οποίο πραγματικά ελπίζω να περπατήσει....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 19-07-09, 18:50
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Να ενημερώσω ότι πριν από λίγες ημέρες λάβαμε έγκριση για ανακοίνωση με poster στο 11ο Διεθνές Συνέδριο Ζωογεωγραφίας, Οικολογίας και Εξέλιξης της Ανατολικής Μεσογείου του θέματος "Protected species and habitat types of the sublittoral zone of Gyaros island, Aegean Sea" και με συγγραφείς όλα τα μέλη του Τηθύς που συμμετείχαν στη δράση!

Το Σεπτέμβρη λοιπόν, στο Ηράκλειο Κρήτης, ο Τηθύς θα είναι εκεί!
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπλε : 19-07-09 στις 18:54.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 20-07-09, 09:53
Το avatar του χρήστη D.Poursanidis
D.Poursanidis D.Poursanidis is offline
 
Εγγραφή: 04-09-2007
Περιοχή: Ελλαδα!!!
Μηνύματα: 247
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο grandbleu Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ενημερώσω ότι πριν από λίγες ημέρες λάβαμε έγκριση για ανακοίνωση με poster στο 11ο Διεθνές Συνέδριο Ζωογεωγραφίας, Οικολογίας και Εξέλιξης της Ανατολικής Μεσογείου του θέματος "Protected species and habitat types of the sublittoral zone of Gyaros island, Aegean Sea" και με συγγραφείς όλα τα μέλη του Τηθύς που συμμετείχαν στη δράση!

Το Σεπτέμβρη λοιπόν, στο Ηράκλειο Κρήτης, ο Τηθύς θα είναι εκεί!
Nice!!!!!

Wait for you onboard (Μην ξεχάσετε να πάρετε και τίποτα για καμιά βουτίτσα!!!!!)....
__________________
www.terrasolutions.eu
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 20-07-09, 10:35
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο grandbleu Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ενημερώσω ότι πριν από λίγες ημέρες λάβαμε έγκριση για ανακοίνωση με poster στο 11ο Διεθνές Συνέδριο Ζωογεωγραφίας, Οικολογίας και Εξέλιξης της Ανατολικής Μεσογείου του θέματος "Protected species and habitat types of the sublittoral zone of Gyaros island, Aegean Sea" και με συγγραφείς όλα τα μέλη του Τηθύς που συμμετείχαν στη δράση!

Το Σεπτέμβρη λοιπόν, στο Ηράκλειο Κρήτης, ο Τηθύς θα είναι εκεί!


... και ο Θεός , βοηθός..
καλη "μας" επιτυχια
__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 20-07-09, 11:20
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Zin Εμφάνιση μηνυμάτων
καλη "μας" επιτυχια

Ζίνα, δεν τίθεται θέμα επιτυχίας, το abstract έχει περάσει από την κριτική επιτροπή, καλή μας παρουσία εννοείς!
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 20-07-09, 11:33
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Thumbs up Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

η παρουσια θα κριθει ως επιτυχημενη ή ως αποτυχημενη απο τους συμμετέχοντες.. (σωστα?)
Aυτή την επιτυχία εννοουσα.. και προσωπικα την εχω δεδομένη!!
__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 20-07-09, 17:02
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Συγχαρητήρια!!!

Παράθεση:
με συγγραφείς όλα τα μέλη του Τηθύς που συμμετείχαν στη δράση
Θα το γράψω στο βιογραφικό μου!!! χεχεχεχε

Φαντάζεσαι να με ρωτήσει κανείς

Επιστήμονας: "πια ακριβώς η γνώμη σας για τα φαινόμενα που περιγράφονται στην σελίδα 34 για τον χλωρόφυκο μπριαμιους πρασινάτους;"

Νεοκλής:
Φαινόμενα σαν αυτά τα οποία είναι... πρωτοφανή φαινόμενα, ωφείλονται στο είδος "ditius autonomus" της υπομάδας erasitehnius της οικογένειας των "μπουρμπουληδοφόρων" η οποία στην συγκεκριμένη περιοχή δημιουργησε αποικίες τύπου bahalodus bukalomanius cuvalatum. Ειναι χαρακτηριστικό δε αυτών των ειδών η μεγάλη κατανάλωση κρέατος, μπύρας και εκχυλισμάτων rakιus criticus. Πιστεύεται ότι η αυξημένη αυτή κατανάλωση είναι απαραίτητη προκειμένου τα είδη αυτά να μπορούν να δημιουργούν μπουρμπουλήθρες υποβρυχίως και συντελεί αφενώς στην απογύμνωση της περιοχής από οινοπνευματώδη όλων των βαθμών, αλλά και επιβάρυνση της χλωρίδας και ιδιαιτέρως την πανίδας.

Στις αποικίες τα μέλη της, χωρίζονται σε μέλη παραγωγής σαντουιτς με σαλάμι τυρί και βουτηρο (tirovoutirius et salamius strosus), σε μέλη επιτήρησης (bukaloforis prixarhidious psiroypervolikosholastica), σε μέλη εργάτες (bukaloforis hartografius) καθώς και σε μέλη αναπαραγωγής-κυφήνες (bukaloforis camacius perikolozamentus) οι οποίοι όμως ζευγαρώνουν μόνο με μέλη εκτός της αποικίας.

Καταλάβατε;

Επιστήμονας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη neokles : 22-07-09 στις 13:06.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:28.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.