Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Καταδυτικά Ταξίδια στο Εξωτερικό
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Μόλις γυρίσατε από κάποιο ταξίδι σε μαγικούς εξωτικούς βυθούς; Ε.. δεν θα μας πείτε πως περάσατε να ζηλέψουμε; :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-10-11, 12:32
Το avatar του χρήστη scubageorge
scubageorge scubageorge is offline
 
Εγγραφή: 09-03-2009
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 13
Πληροφοριες για ερυθρα θαλασσα.

Καλημέρα!Ελπίζω κάποια στιγμή να καταφέρω να πάω για ένα liveaboard στην Ερυθρά θάλασσα.Ποιά είναι η καταληλότερη περίοδος από άποψη καιρικών συνθηκών κτλ ;
__________________
Πουλάκος Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-10-11, 17:33
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ is offline
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Βυρωνα
Μηνύματα: 357
Απάντηση: Πληροφοριες για ερυθρα θαλασσα.

αν επιτρεπετε, γιατι liveaboard?
__________________
Στέλιος Ραγκούσης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-10-11, 09:47
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Πληροφοριες για ερυθρα θαλασσα.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο scubageorge Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα!Ελπίζω κάποια στιγμή να καταφέρω να πάω για ένα liveaboard στην Ερυθρά θάλασσα.Ποιά είναι η καταληλότερη περίοδος από άποψη καιρικών συνθηκών κτλ ;
Απ' ότι έχω ακούσει, γενικά οι καλύτερες εποχές για την Ερυθρά είναι η Ανοιξη και το Φθινώπορο. Άλλωστε και τα περισσότερα από ταξίδια από Ελλάδα για Ερυθρά σχεδιάζονται τον Μάρτη και τον Οκτώβρη σε συνδιασμό με τα τριήμερα της 25ης Μαρτίου και της 28ης Οκτωβρίου.
Βέβαια "εδω μέσα" κυκλοφορούν πολύ εμπειροτεροι από εμένα και πιστεύω ότι θα σου απαντήσουν πολύ πιο έγκυρα.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ Εμφάνιση μηνυμάτων
αν επιτρεπετε, γιατι liveaboard?
Στέλιο για κάποιον που πάει Ερυθρά αποκλειστικά και μόνο για καταδύσεις, το liveaboard είναι ο καλύτερος τρόπος για να το κάνει. Είσαι συνεχώς μέσα σ' ένα σκάφος που βρίσκεται πάνω από τα καταδυτικά σημεία (συνήθως μετακινείται τα βράδυα ή στα διαλείμματα επιφανείας) και το μόνο που έχεις να κάνεις μεταξύ των βουτιών (συνήθως γίνονται έως και τέσσερις καθημερινά) είναι να ετοιμάζεσαι για την επόμενη . Δεν έχεις καν να ασχολείσαι με το λύσιμο-δέσιμο του εξοπλισμού σου, αφού δένεις jacket και ρυθμιστή πριν την πρώτη βουτιά και τα λύνεις μετά την τελευταία.

Εννοείται πως, αν υπάρχουν στην παρέα άνθωποι που δεν βουτάνε, κινδυνεύεις να μην τους ξαναδείς με το που θα επιστρέψει το σκάφος στο λιμάνι ...
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-10-11, 10:25
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ is offline
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Βυρωνα
Μηνύματα: 357
Απάντηση: Πληροφοριες για ερυθρα θαλασσα.

Γιώργο η ερώτηση μου έχει να κάνει κυρίως με τι παράπλευρες απορίες και ντρεπόμουνα να ρωτήσω το φιλαράκι. Π.χ τι επίπεδο, πόσες βουτιές, θα έχει παρέα που δεν βουτάει μαζί του, έχει ξανά πάει στην Αίγυπτο, κλπ.
Θεωρώ το liveaboard πολλή σκληροπυρηνικό και για την 3μου επίσκεψη στην Αίγυπτο θα το σκεφτόμουν πολλή. 3-4 βουτιές μπορεί να κάνει και με σκάφος από στεριά και να έχει χρόνο να δει και τα αξιοθέατα τις περιοχής.. μην σας κουράζω άλλο, σίγουρα θα το δη ο Μαιτρ, και θα απαντήσει καταλλήλως.
ΥΓ για τις εποχες συμφωνο μαζι σου.
__________________
Στέλιος Ραγκούσης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-10-11, 13:03
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Πληροφοριες για ερυθρα θαλασσα.

καλημερα και απο μενα...

σε 10 μερες φευγω για το 6ο μου liveaboard στην Αιγυπτο, το 14ο -συνολικα- καταδυτικο μου ταξιδι στη χωρα...(τα αναφερω για να δωσω καποια βαρυτητα στην αποψη μου)

η καλυτερη εποχη για την ερυθρα ειναι κατα τη γνωμη μου το φθινοπωρο (Οκτωβριος) ...

Ο καιρος στην Αιγυπτο ειναι καλοκαιρινος ολο το χρονο και μονο απο Ιανουαριο μεχρι αρχες Απριλη νιωθεις καποιο κρυο το βραδυ ή μετα τις βουτιες που εισαι βρεγμενος.... Η θερμοκρασια στη θαλασα εξαρταται απο το ποσο νοτια καταδυεσαι και στον Βορρα που ειναι πιο κρυα τα νερα, ειναι 23 ελαχιστη (Ιαν-Απρ), με 28 μεγιστη (Ιουλ-Οκτ)

Ολα βεβαια εχουν να κανουν με το τι καιρο κανει στην ΝΑ Ευρωπη. Αν, ας πουμε, χιονιζει στα Χανια , σιγουρα θα εχει ψυχρα και στην Ερυθρα...

Επισης μεγαλο ρολο παιζει και το ποσο φυσαει, ο Αυγουστος και ο Μαρτιος ειναι οι μηνες με τους περισσοτερους ανεμους αλλα αυτο ειναι παρα, μα παρα πολυ, σχετικο...

Σχετικα με τις ευλογες αποριες του Τερυ, οι περισσοτερες βουτιες στα liveaboard απαιτουν μια σχετικη εμεπειρια απο τον δυτη ( ο Αιγυπτιακος νομος ζηταει min 50 βουτιες) , λογω ρευματων και κυματων....
Εχω δει πολυ εμπειρους δυτες (400 βουτιες) να τα βρισκουν μπαστουνια με αποτελεσμα να μετριαστει η απολαυση των βουτιων τους , αλλα εχω δει και δυτες με πολυ λιγες βουτιες να τα πηγαινουν μια χαρα...

Σιγουρα σε μια εκδρομη βασισμενη σε ξενοδοχειο θα εχεις ευκολοτερες βουτιες αλλα τα liveaboard ειναι (για μενα) η απολυτη καταδυτικη εμπειρια)....

Οτι αλλη βοηθεια θελεις ειμαι στη διαθεση σου....
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-10-11, 13:24
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ is offline
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Βυρωνα
Μηνύματα: 357
Απάντηση: Πληροφοριες για ερυθρα θαλασσα.

ΔΕΡΒΕ, ο τερυ με γιωτα παρακαλω. μην ξεχνας εχει παει και αυτος στην Αιγηπτο
__________________
Στέλιος Ραγκούσης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-10-11, 14:59
Το avatar του χρήστη scubageorge
scubageorge scubageorge is offline
 
Εγγραφή: 09-03-2009
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 13
Απάντηση: Πληροφοριες για ερυθρα θαλασσα.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!!
Στέλιο δεν τίθεται θέμα ντροπής σε ερωτήσεις "καταδυτικές"
Φυσικά μόνο με φίλους που είναι και αυτοί "άρρωστοι" έχω σκοπό να πάω
Γιώργο κατ'αρχήν σε ζηλεύω που φεύγεις τώρα,να περάσεις τέλεια!!
Επόμενη ερώτηση τώρα Απ'οτι έχω καταλάβει,το tour "brothers-deadalus-elphinstone" είναι από το πιο περιζήτητο στην περιοχή...επιδεί όμως τα οικονομικά έιναι λίγο περίεργα,το tour "wrecks and reefs" στην βόρεια κυρίως περιοχή,αξίζει ή καλυτερα να ζοριστούμε λίγο παραπάνω και να πάμε για το 1ο πακέτο;Είμαι σίγουρος οτι λόγω της προηγούμενης εμπιρίας σας εκεί,θα με βοηθήσετε πολύ περισσότερο από τα ταξιδιωτικά site
Ευχαριστώ!

__________________
Πουλάκος Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-10-11, 18:37
Το avatar του χρήστη JoSpy
JoSpy JoSpy is offline
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Mannheim, DE
Μηνύματα: 66
Απάντηση: Πληροφοριες για ερυθρα θαλασσα.

Το wreck tour το εκανα αρχαριος με το καταδυτικο μας και την εκπαιδευτρια μου μαζι. Σιγουρα αυτη η διαδρομη ειναι πιο easy απο την εκδρομη στα Brothers. Την εκδρομη εκει την εκανα με καποιες βουτιες στον logbook. Εκει και με ρευματα εχεις να κανεις αλλα και με τοιχους που σημαινει οτι τις περισσοτερες φορες δεν βλεπεις πατο. Και μερικες φορες αρχαριοι χρειαζονται την οπτικη επαφη του βυθου. Μεγαλα ψαρια στα brothers, παλιοσιδερα στην north tour.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-10-11, 21:17
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Πληροφοριες για ερυθρα θαλασσα.

οπου και να πας θα περασεις σουπερ....


οσο πιο εμπειρος πας τοσο πιο ανετος θα εισαι στις βουτιες...

και η αιγυπτος ειναι διπλα, μπορεις παντα να ξαναταξιδεψεις εκει...
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-05-13, 19:14
Sthlias Sthlias is offline
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 11
Απάντηση: Πληροφοριες για ερυθρα θαλασσα.

Αυτές οι εκδρομές διοργανώνονται απο καποιο γραφειο; Μπορει καποιος να παει αυτόνομα; Ποιος ειναι ο πιο οικονομικός τρόπος και ποσο θα κοστίσει ενα ταξίδι με τα παντα που θα χρειαστείς; Αν γνωρίζει καποιος ας δώσει παρακαλω στοιχεία!! Απο τις περιγραφές που εχω ακούσει και τις εντυπώσεις όλων που είχαν την ευκαιρια, μου δημιουργήθηκε η επιθυμία να πάω στην ερυθρα σαν δώρο στον εαυτο μου να απόλαυσω και εγω την κατάδυση.....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:07.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.