Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Εισαγωγή στην τεχνική κατάδυση
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Οι ερωτήσεις που πάντα θέλαμε να κάνουμε

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-08-09, 20:14
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Διπλές φιάλες – Στολές & Πλευστότητα

Ναι ξερω, έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε, αλλά ανατρέχοντας στο θέμα συνάντησα το παρακάτω

Το θέμα του εναλλακτικού ρυθμιστή πλευστότητας.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης σκέψου και την πιθανότητα αστοχίας του ρυθμιστή πλευστότητας. Δεν έχεις δηλαδή εναλλακτική πηγή μέθοδο πλευστότητας (αλλά μπορείς αν είσαι σε ρηχή κατάδυση προκειμένου να κινδυνέψει η ζωή σου να αφήσεις καποια βάρη).
Έχω ακούσει από διάφορες πλευρές, να μην χρησιμοποιούνται ατσάλινες διπλές με υγρού τύπου στολή, για το θέμα του εναλλακτικού ρυθμιστή πλευστότητας, που είναι στην συγκεκριμένη περίπτωση η στεγανή.

Από την άλλη, έχω ακούσει πολλές φορές, ότι η στεγανή ΔΕΝ είναι ρυθμιστής πλευστότητας. Η στεγανή, καλό είναι να έχει όσο άεριο χρειάζεται, ίσα-ίσα για να μην κολάει πάνω μας.

Η στεγανή ΔΕΝ πρέπει να χρησιμοποιείται για τη ρύθμιση της πλευστότητας.

Άρα, εγώ προσωπικά συμπεραίνω ότι η απώλεια του ρυθμιστή πλευστότητας θα πρέπει να αντισταθμίζεται από μια άλλη μέθοδο. Λέει λοιπόν ο φίλος μας πιο πάνω, σε περίπτωση αστοχίας, αφήνουμε τα βάρη. Φυσικά έχουμε στο νου μας και το πρόβλημα της ανεξέλεγκτης ανόδου...

Αν όμως, η απώλεια του ρυθμιστή πλευστότητας αντισταθμίζεται πράγματι από την αφαίρεση βαρών, τότε ποιός ο λόγος να μην χρησιμοποιούμε ατσάλινες φιάλες με τη σταγανή ? Αφού τελικά, στο ΣΥΝΟΛΙΚΟ setup μας με τις ατσάλινες έχουμε χρησιμοποιήσει βάρη -το δεχτήκαμε οτι υπάρχουν εξ ορισμού πιο πάνω- τότε γιατί δεν φτάνει η ρίψη των βαρών για να μας κρατήσει με χαλασμένο ΡΠ στην επιφάνεια ?

Δεν θέλω να το δοκιμάσω πειραματικά οτι λρειτουργεί, ρωτώ για να μάθω !

Η δεύτερη ερώτηση είναι, έστω και η απώλεια δεν είναι σε ρηχά, αλλά σε βαθιά νερά. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση ? Προφανώς η απόριψη βαρών δεν μπορεί να γίνει στα βαθιά, λόγω του προβλήματος της ανεξέλεγκτης ανόδου. Αρκεί λοιπόν, να ανέβουμε με όποιον τρόπο μπορούμε και να αφήσουμε τα βάρη λίγο πρίν φτάσουμε στην επιφάνεια, ώστε να κρατηθούμε στην επιφάνεια ?

Υπάρχει περίπτωση τότε, οι ατσάλινες που είναι ελαφρά αρνητικές σε σχέση με τις αλουμινένιες, να μην υπάρχει άλλος τρόπος να αντισταθμιστούν τα λίγα κιλά αρνητικής πλευστότητας που έχουν με άλλη συσκευή που φέρει μαζί του ο δύτης ? π.χ. με DSMB ή lifting bag, ή έστω με το BCD του buddy του ?

Αν το θέμα αυτό έχει συζητηθεί αλλού θα ήμουν υπόχρεος για την οποιαδήποτε παραπομπή.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GKanel : 21-08-09 στις 14:32. Αιτία: Μεταφορά και αλλαγή Τίτλου
Απάντηση με παράθεση
 


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:00.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.