Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ρυθμιστές Αναπνοής και Φιάλες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Συζητήσεις για ρυθμιστές, φιάλες και συνδυασμούς τους (διπλές, stage, κλπ) - Υπομονή, στις 100.000 βουτιές εμφανίζονται βράγχια! :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-05-12, 22:21
Το avatar του χρήστη antreas_lar
antreas_lar antreas_lar is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2011
Μηνύματα: 86
Aγορα Ρυθμιστή

Θα ήθελα την γνώμη σας για την αγορά του παρακάτω ρυθμιστή..
SCUBAPRO MK17 G250V
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-05-12, 19:44
Το avatar του χρήστη tecrec
tecrec tecrec is offline
 
Εγγραφή: 10-09-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 175
Απάντηση: Aγορα Ρυθμιστή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο antreas_lar Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα την γνώμη σας για την αγορά του παρακάτω ρυθμιστή..
SCUBAPRO MK17 G250V
Καταρχήν, επιλέγοντας Scubapro ρυθμιστή σίγουρα δεν κάνεις λάθος. Είναι από τις καλύτερες επιλογές.

Ο G250V ως δεύτερο στάδιο, είναι μία εξαιρετική επιλογή. Είναι πολύ στιβαρή κατασκευή, δίνει πολύ καλή ροή αέρα και είναι ελάχιστα κάτω από τις επιδόσεις του A700 που θεωρείται το κορυφαίο β' στάδιο της scubapro.


Από την άλλη, ο MK17 είναι ένα καλό α' στάδιο, το οποίο οι περισσότεροι το επιλέγουν για καταδύσεις σε κρύα νερά (<7oC).

Θεωρώ ότι ο ΜΚ25 υπερτερεί σε επιδόσεις από τον MK17 (περίπου +30% στην παροχή) και έχει επιπλέον ο MK25 περιστρεφόμενο πυργίσκο (εάν το θεωρείς αυτό πλεονέκτημα).
Επιπλέον, ο MK25 είναι τεχνολογίας πιστονιού ενώ ο MK17 διαφράγματος.

Ο μόνος λόγος που θα διάλεγα MK17 αντί του MK25 θα ήταν εάν έκανα καταδύσεις σε κρύα νερά ή είχα δεσμευτικά χαμηλό προϋπολογισμό (η διαφορά τιμής θα είναι περίπου 70€).

Σκέψου επίσης ότι ένας καλός ρυθμιστής με σωστή συντήρηση μπορεί να έχει ζωή πάρα πολλά χρόνια (ακόμη και δεκαετίες), οπότε οποιαδήποτε διαφορά στη τιμή αποσβένεται με το παραπάνω.

Ελπίζω να βοήθησα.
__________________
Κώστας Κατσιούλης
SSI DMI #54328
PSI-PCI Inspector #24079
NGUE diving school
NGUE @facebook
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-05-12, 21:17
Το avatar του χρήστη antreas_lar
antreas_lar antreas_lar is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2011
Μηνύματα: 86
Απάντηση: Aγορα Ρυθμιστή

Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση!
Αποφάσισα να πάρω τον MK25 G250V όντως 70 euro δεν είναι τρελή διαφορα. Κάτι τελευταίο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι επειδή φιάλες νοικιάζω, δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα? μπαίνει σε όλες έτσι? 232 & 300 bar? αν και 300 bar δεν έχω δει τουλάχιστον εκεί που νοικιάζω εγώ..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-05-12, 21:51
Το avatar του χρήστη Ναυτίλος
Ναυτίλος Ναυτίλος is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-04-2010
Περιοχή: Σταμάτα-Αττική
Μηνύματα: 533
Απάντηση: Aγορα Ρυθμιστή

Πολυ καλη επιλογή και θα σου προτεινα το συνδυασμο που προανεφερες. Εχω το D400-Mk20 και το G250-mk15 (μονη 15αρα με διπλο κλειστρο). Ο G250 ειναι σκυλι καποιοι παλιοι φιλοι(εξωτερικό) εν ετη 19.. μου την ειχαν "πει" γιατι ειχα προτιμησει το D400 σε σχεση με το G250 με τον οποιο βουτουσαν οι περισσοτεροι και ηταν κορυφη.
Προσωπικα δεν αλλαζω κανενα απο τους δυο αν και εχω ακουσει πολλα καλα λογια για τους apecs.
Το αν ειναι συμβατοι με τις μπουκαλες εχει σχεση αν θ' αγοrασεις α σταδιο σε εκδοση DIN ή INT οπου στη πρωτη περιπτωση θα πρεπει να εχεις μαζι σου κλειδι allen για να ξεβιδωνεις τον αφαλό της μπουκαλας(πωρε πως βαριεμαι) αλλα σου παρεχει μεγαλυτερη ασφαλεια διοτι αποφευγεις (χοντρικά) αστοχία ο-ring. Η δευτερη περιπτωση ειναι και η πιο διαδεδομενη σε γενικές γραμμες διοτι αποφευγεις τα βαλε-βγαλε(οταν νοικιαζεις π.χ). Καλες βουτιες και σιγουρα θα τον ευχαριστηθεις τα μαλα.

Νικ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-05-12, 22:01
Το avatar του χρήστη antreas_lar
antreas_lar antreas_lar is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2011
Μηνύματα: 86
Απάντηση: Aγορα Ρυθμιστή

Σας ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια! Μόλις έκανα παραγγελια τον MK25 G250V
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-05-12, 22:26
Το avatar του χρήστη tecrec
tecrec tecrec is offline
 
Εγγραφή: 10-09-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 175
Απάντηση: Aγορα Ρυθμιστή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο antreas_lar Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι τελευταίο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι επειδή φιάλες νοικιάζω, δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα? μπαίνει σε όλες έτσι? 232 & 300 bar? αν και 300 bar δεν έχω δει τουλάχιστον εκεί που νοικιάζω εγώ..
Όλα τα πρώτα στάδια των ρυθμιστών scubapro (και φαντάζομαι και των υπόλοιπων brands) που είναι DIN βγαίνουν με σπείρωμα για 300bar (δηλαδή 7 σπείρες έναντι των 5 που έχουν για τα 232bar).
Οπότε, είναι συμβατά με κάθε τύπο φιάλης, είτε 207bar είτε 232bar είτε 300bar.

Τα πρώτα στάδια που είναι INT ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να τοποθετηθούν σε φιάλες 300bar.

Ελπίζω να έχεις βάλει παραγγελία για DIN (όχι για τα 300bar αλλά γιατί το βιδωτό DIN είναι πιο ασφαλές από το INT).

Καλοβούτηχτος!

ΥΓ:Στην Ευρώπη το DIN φαίνεται να επικρατεί έναντι του INT.
__________________
Κώστας Κατσιούλης
SSI DMI #54328
PSI-PCI Inspector #24079
NGUE diving school
NGUE @facebook

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tecrec : 16-05-12 στις 23:33.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-05-12, 15:32
Το avatar του χρήστη antreas_lar
antreas_lar antreas_lar is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2011
Μηνύματα: 86
Απάντηση: Aγορα Ρυθμιστή

Σε DIN το παρήγγειλα...
Σε ευχαριστώ για την βοήθεια!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-06-12, 10:14
Το avatar του χρήστη antreas_lar
antreas_lar antreas_lar is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2011
Μηνύματα: 86
Απάντηση: Aγορα Ρυθμιστή

Παρέλαβα το ρυθμιστή και αυτό που ήθελα να ρωτήσω τώρα είναι..
Μου έχει έρθει σε κομμάτια.. 1-2 στάδιο, χταπόδι και η κοσνολα.. Είναι εύκολο να τα συνδέσω εγώ η θα κάνω καμιά πατάτα?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-06-12, 11:07
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Aγορα Ρυθμιστή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο antreas_lar Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρέλαβα το ρυθμιστή και αυτό που ήθελα να ρωτήσω τώρα είναι..
Μου έχει έρθει σε κομμάτια.. 1-2 στάδιο, χταπόδι και η κοσνολα.. Είναι εύκολο να τα συνδέσω εγώ η θα κάνω καμιά πατάτα?
Προχώρα και μη το φοβάσαι, δεν είναι πυρηνική επιστήμη
Η συναρμολόγηση θα σου δώσει και περισσότερη αυτοπεποίθηση αν χρειαστεί να αντικαταστήσεις κάποιο κομμάτι στο μέλλον ή να διορθώσεις κάποια αστοχία π.χ. πριν από κάποια βουτιά.

Θυμίσου μόνο τα εξής:

=> Έλεγξε ότι υπάρχουν ο-rings και ότι είναι στις θέσεις τους σε κάθε σύνδεσμο που βιδώνεις. Αν π.χ. κάποιο o-ring είναι κατα λάθος έξω από το αυλάκι του, μπορείς βιδώνοντας το σύνδεσμο να το κόψεις.

=> Μη βάζεις υπερβολική δύναμη και κατα προτίμηση μη χρησιμοποιείς μηχανικά εργαλεία (πένσες, κλειδιά κλπ) όταν βιδώνεις τα διάφορα κομμάτια. Ένα σφιχτό βίδωμα με το χέρι κανονικά είναι αρκετό.
Τη στεγανότητα στην παρέχουν ουσιαστικά τα o-rings σε συνδυασμό με την πίεση του αερίου και όχι το πόσο σφιχτά βιδώνεις τα κομμάτια μεταξύ τους.

=> Φρόντισε να μοντάρεις τα κομμάτια σε κατάληλες παροχές χαμηλής πίεσης ώστε αν φανταστείς το ρυθμιστή βιδωμένο στη φιάλη, ο σωλήνας πλήρωσης BCD να σου έρχεται στον αριστερό ώμο και το δεύτερο στάδιο/χταπόδι να έρχονται δεξιά.

=> Φύλαξε τις τάπες γιατί μπορεί να σου χρειαστούν.




ΥΓ: Η κονσόλα μοντάρεται στην έξοδο υψηλής πίεσης, αλλά δεν μπορείς να κάνεις λάθος γιατί η διάμετρος και το σπείρωμα είναι διαφορετικά από τις εξόδους χαμηλής.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 16-06-12 στις 11:12.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-06-12, 11:17
Το avatar του χρήστη antreas_lar
antreas_lar antreas_lar is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2011
Μηνύματα: 86
Απάντηση: Aγορα Ρυθμιστή

Ευχαριστώ για την απάντηση! Θα το τολμήσω....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:25.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.