Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Τοποθεσίες για κατάδυση στην Ελλάδα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Τώρα με τον νέο νόμο, ποιος μας πιάνει ! Για ρίξτε ιδέες και μοιραστείτε μαζί μας τους μοναχικούς σας υποβρύχιους παραδείσους...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 20-08-07, 15:40
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Οι καλύτερες 5 προτάσεις για κατάδυση στην περιοχή μου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DimitrisK Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανώς τα μέρη που αναφέρεις δεν βρίσκονται στην περιοχή που πήγα. Επίσης παρατήρησα ότι κανένα καταδυτικό δεν είχε βάρκα. Υπάρχει εξήγηση γι' αυτό; Δεν υπάρχει κάτι μεσοπέλαγα να βουτήξει κανείς ή απλά κανείς δεν ενδιαφέρθηκε να ψάξει;

Όλοι αυτοί οι ψαροντουφεκάδες που είδα να βουτάνε εκεί που βουτούσανε και τα καταδυτικά τι στο καλό κάνανε; Αφού δεν υπάρχει ούτε λέπι στην περιοχή.
Ναί, έχεις δίκαιο, είναι στην επαρχία Πάφου και μεταξύ Λεμεσού/Πάφου.
Στη Λεμεσό αν δεν έχεις βάρκα δεν πάς πουθενά.
Σίγουρα και εκεί μερικά (τουλάχιστον) θα έχουν βάρκα αλλά οι περισσότερες καταδύσης αναψυχής γίνονται απο πραραλία έτσι δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσουν βάρκα. Μεγιστοποιούν το κέρδος τους εφόσον δεν πρέπει να πληρώσουν βενζίνη. Αν δείς τις χρεώσει είναι η ίδιες με άλλες πόλεις όπου η χρηση βάρκας είναι απαραίτητη.

Οι ψαροντουφεκάδες όλο και κάποιο σοργό ή ροφό θα δούν σε καμιά τρύπα.
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-08-07, 19:12
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Οι καλύτερες 5 προτάσεις για κατάδυση στην περιοχή μου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DimitrisK Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανώς τα μέρη που αναφέρεις δεν βρίσκονται στην περιοχή που πήγα. Επίσης παρατήρησα ότι κανένα καταδυτικό δεν είχε βάρκα. Υπάρχει εξήγηση γι' αυτό; Δεν υπάρχει κάτι μεσοπέλαγα να βουτήξει κανείς ή απλά κανείς δεν ενδιαφέρθηκε να ψάξει;

Όλοι αυτοί οι ψαροντουφεκάδες που είδα να βουτάνε εκεί που βουτούσανε και τα καταδυτικά τι στο καλό κάνανε; Αφού δεν υπάρχει ούτε λέπι στην περιοχή.
Δημήτρη ίσως να έχετε πάει σε μια περιοχή που ονομάζεται Cyclops caves ("Η σπηλιά του Κύκλωπα"). Εϊναι ένα από μέρη γύρω από την Κύπρο όπου έχουμε την μεγαλύτερη κλίση βυθού κοντά στην ακτή. Δηλαδή σε μικρή απόσταση πιάνεις μεγάλο βάθος. Είναι ένα σημείο μέσα στον κόλπο των Κόννων αν υπολόγισα σωστά. Έχει ένα μεγάλο μονοπάτι που πρέπει να κατεβείς κουβαλώντας όλα σου τα συμπράγκαλα. Καθόλου καλό όταν κάνεις τεχνική κατάδυση και έχεις μετά να ανεβείς το ίδιο μονοπάτι στο τέλος. Όλες οι καταδύσεις που κάνουμε στα δικά μας σχολεία τεχνικής κατάδυσης, Zenobia ή μη, γίνονται από μεγάλο σκάφος το οποίο ανοίκει σε ένα πολύ καλό φίλο τον Ανδρέα Παναγιώτου ιδιοκτήτη της ΑΑΚ Larnaca Napa Sea Cruises.

Τα περισσότερα καταδυτικά της περιοχής του Πρωταρά κάνουν καταδύσεις από παραλία. Κάποιοι έχουν βάρκες και προτείνουν και κάποιους υφάλους, προσβάσιμους με σκάφος. Δές εδώ το καταδυτικό της Δένας Ασημένου, ένα από τα πιό φιλικά της περιοχής με επαγγελματικό service.

Πώς ήταν η εμπειρία σου στην Κύπρο κατά τα άλλα? Γράψε κανένα thread.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-08-07, 17:16
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: Οι καλύτερες 5 προτάσεις για κατάδυση στην περιοχή μου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημήτρη ίσως να έχετε πάει σε μια περιοχή που ονομάζεται Cyclops caves ("Η σπηλιά του Κύκλωπα"). Εϊναι ένα από μέρη γύρω από την Κύπρο όπου έχουμε την μεγαλύτερη κλίση βυθού κοντά στην ακτή. Δηλαδή σε μικρή απόσταση πιάνεις μεγάλο βάθος. Είναι ένα σημείο μέσα στον κόλπο των Κόννων αν υπολόγισα σωστά. Έχει ένα μεγάλο μονοπάτι που πρέπει να κατεβείς κουβαλώντας όλα σου τα συμπράγκαλα. Καθόλου καλό όταν κάνεις τεχνική κατάδυση και έχεις μετά να ανεβείς το ίδιο μονοπάτι στο τέλος.
Το μέρος είναι αυτό που περιγράφεις. Μιλάμε για πολύ κουβάλημα στα κατσάβραχα.
Αργότερα θα κάνω κάποιο post με τις εντυπώσεις μου από την Κύπρο καταδυτικές και μη.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-07-13, 14:20
Antonelos Antonelos is offline
 
Εγγραφή: 20-10-2009
Περιοχή: Αθήνα Αττικής
Μηνύματα: 43
Απάντηση: Οι καλύτερες 5 προτάσεις για κατάδυση στην περιοχή μου

ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑΣ


Ενδιαφερον θεμα,οπου βρισκεις πολυ γρηγορα infos για την περιοχη που σε ενδιαφερει.
να κανω μια μικρη σουμα,μιας και αρκετος κοσμος μας εχει επισκευτει και αλλος τοσος θελει ή το σκεφτεται...

κατα δικη μου προσωπικη προτιμηση...

1.ΥΠΟΒΡΥΧΙΟ ΠΕΡΣΕΥΣ.
δεν θα ελειπε απο την πρωτη θεση στην λιστα το περιβοητο υποβρυχιο του Περσευς,που βρηκε ο Κωστας Θωκταριδης.
δυσκολη βουτια,αλλα με τον καταλληλο σχεδιασμο και εμπειρια
των δυτων φυσικα,ολα ειναι εφικτα.
απιθανο σημειο για βουτια,οπου θελει προσοχη βεβαιως.

2.ΛΙΜΝΗ ΜΕΛΙΣΣΑΝΗ.
Απο τις καλυτερες βουτιες του Νησιου,οπου δυστυχως τα τελευταια δυο χρονια περιπου,δεν δινουν αδεια απο την Εφορεια.
Παραλληλα,υπαρχει ενα αλλο σημειο,προσβαση απο θαλασσα (ακτη),
οπου σε οδηγει προσ την σπηλια και ειναι προσβασιμο εως ενα ορισμενο σημειο.
επισης απιθανη βουτια.

3.ΝΑΥΑΓΙΟ CHRISTINE.
Ενα μικρο φερρυμποτακι σε βαθος ρηχο,25 μετρα ειναι αρκετα.
η διαυγεια αρκετη καλη και αρκετα να απολαυσεις.
ειναι τρια χρονια αν δεν κανω λαθος που το εχουν βυθισει (δεν προκειται για ναυτικο λαθος,οπου οδηγηθηκε στο βυθο,αλλα το πληρωμα το βυθισε επιτηδες.) και το γιατι ακομα δεν εχει ακομα βρεθει.
καποια βρωμοδουλεια υπηρξε σιγουρα...

4.ενα σημειο που λατρευω ειναι η Αγνη,κοντα στον Αθερα.
προσβασιμο απο ακτη και καταληγεις σε ενα τοιχο αρκετων μετρων οπου συναντας και μια μικρη σπηλια καποια στιγμη και μπορεις να πετυχεις πολυ ζωη μεσα.

5.μην ξεχναμε τα ναυαγια μεσα στον κολπο της Κεφαλονιας,
οπου εχει το Αρντενα στα -30 και ενα (πολλοι λενε για δυο) ναυαγιο(α) απο
μικρα μεταγωγικα πλοια του Β.Π.
τα παραπανω,τα εχουν σηκωσει για σκραπ δυστυχως,αλλα παντα κατι βρισκεις να χαζεψεις και να περασεις την ωρα σου ευχαριστα.
τα δυο μικροτερα ειναι και παρα πολυ ρηχα.

6.Κανα δυο κομματια απο αεροπλανο πολεμικο,που κατεπεσε στο Βορειο σημειο του Νησιου,Φισκαρδο οπου μπορεις να δεις κομματια απο κινητηρα κτλ.

7.πλεον μπορω να σας γραφω ασταματητα....
Ειτε με καταδυτικο,ειτε χωρις,εχει παρα πολυ καλα σημεια σε ολη την ακτογραμμη τριγυρω.
Ειτε θελεις σπηλιες,ειτε ναυαγια αρχαια γεματο με αμφορεις,ειτε τοιχους με απιστευτη ζωη....ειτε πιο φρεσκα ναυαγια.

εαν μιλησετε με τα καταδυτικα,μπορουν να σας πανε εκει.
προσωπικα εχω βουτηξει με ολους και ολοι τους ειναι πολυ επαγγελματιες και μπορουν να υποστηριξουν καθε βουτια που θα ζητησετε.
Με τον μονο που δεν εχω βουτηξει ειναι με τον Χρυσαφη,στο Φισκαρδο που θεωρειται απο τους παλιους και αυτος,καθαρα και μονο επειδη δεν εχω καταφερει ακομα.
Δυστυχως δεν εχω τηλεφωνο...δεν εψαξα για να ειμαι και ειλικρινης,αλλα μπορω να το βρω,οποιος θελει να μιλησει με ολους και να εχει μια ''καθαρη'' εικονα,τι μπορει να δει,πως και ποσο θα χρεωθει.
παραλληλα,ομως σας περναω τα λινκς απο τα υπολοιπα.
μην παρεξηγηθω,δεν διαφημιζω κανεναν.
μονο το Νησι μου και οποιος θελει παραπανω πληροφοριες....
εδω ειμαστε,η Κεφαλονια δεν βουλιαζει!

http://pirate-divers-club.gr/
http://www.aquatic.gr/
http://www.fiskardo-divers.com/el/
__________________
SEA SAFE ***
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:13.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.