Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Επικίνδυνα Περιστατικά και Καταδυτικά Ατυχήματα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Διαβάσατε για κάποιο καταδυτικό ατύχημα? Σας έτυχε κάποιο επικίνδυνο περιστατικό? Βάλτε στην άκρη τις ντροπές κι ας ανταλλάξουμε τις εμπειρίες μας για ακόμη πιο ασφαλείς καταδύσεις...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-08-07, 17:19
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Ψάρεμα με δυναμίτη

Το ψάρεμα με δυναμίτη σε απομακρυσμένες περιοχές συνήθως αυτήν την εποχή δίνει και παίρνει. Εκτός από την καταστροφή που προκαλεί στο περιβάλλον υπάρχει και σοβαρός κίνδυνος ατυχημάτων ειδικά για αυτοδύτες που καταδύονται σε απομακρυσμένες περιοχές. Μια ανάλογη εμπειρία είχα πριν πολλά χρόνια στην Ζάκυνθο, αν και είναι άσχημη εμπειρία θέλω παρ' όλα αυτά την μοιραστώ μαζί σας.

Ξεκινήσαμε μια βουτιά νωρίς το πρωί και ήμασταν σε βάθος περίπου –15m όταν ξαφνικά νιώσαμε έντονα την πίεση στο στήθος (πνεύμονες), στα τύμπανα και την μάσκα να πιέζετε στα πρόσωπα μας. Ταυτόχρονα ακούσαμε για λίγο ένα βουητό και ένα υποβρύχιο κύμα μας παρέσυρε μερικά μέτρα ποιο πέρα. Ευτυχώς όμως χωρίς άλλες επιπλοκές που θα μπορούσε να είναι ρήξη τύμπανων στην ποιο ήπια μορφή ατυχήματος. Από ότι διαπιστώσαμε αργότερα η έκρηξη έγινε σε απόσταση περίπου 300m από το σημείο της βουτιάς και αυτό μάλλον ήταν η σωτηρία μας.

Φυσικά κατατρομαγμένοι διακόψαμε την βουτιά και χρειάστηκαν πολλές ώρες να συνέλθουμε από το σοκ που είχαμε υποστεί. Ίσως όμως να μην είχε συμβεί αν είχα φροντίσει να τοποθετήσω σημαδούρα. Πήγαμε αργότερα στο μέρος που έπεσε ο δυναμίτης και το θέαμα που αντικρίσαμε ήταν τραγικό. Ο βυθός ήταν διάσπαρτος από κάθε λογής ψάρια όλων των μεγεθών σε μια ακτίνα 30-40m. Στην επιφάνεια υπήρχαν ακόμα νεκρά ψάρια που ίσως δεν μπόρεσε ή δεν πρόλαβε να συλλέξει ο “ψαράς” αφού κάναμε γνωστή την παρουσία μας αμέσως μετά την ανάδυση μας στην επιφάνεια του νερού.

Πέρασε βέβαια πολύς καιρός από τότε αλλά δεν έχει αλλάξει τίποτε, το ψάρεμα με δυναμίτη συνεχίζεται, καταστρέφοντας κάθε ύπαρξη ζωής σε διάφορες περιοχές όπου γίνεται χρήση δυναμίτη. Το διαπίστωσα πριν λίγες μέρες στην Κέρκυρα σε που είχα την ευκαιρία να κάνω μερικές βουτιές. Ένας καταπληκτικός βυθός με άπειρες και πανέμορφες σπηλιές, νερά με ορατότητα που ξεπερνούν τα 30-40m, αλλά δυστυχώς βλέπει κανείς ελάχιστα ψάρια. Κρίμα γιατί ο βυθός είναι παραμυθένιος.

Μερικές πληροφορίες πάνω στο θέμα.
Στην πραγματικότητα η έκρηξη δυναμίτιδας παράγει μια μεγάλη μάζα αερίων η οποία εκτονώνεται σχεδόν ακαριαία δημιουργώντας έτσι ένα υποβρύχιο κύμα πίεσης προς όλες τις κατευθύνσεις. Εξαπλώνεται κυκλικά με την ταχύτητα του ήχου που είναι 4,4 φορές μεγαλύτερη (1485 m/sec, ρ= 1,03 kg/l, 20 ºC) στο νερό από ότι στην ατμόσφαιρα (340 m/sec, 1bar, 20ºC) δημιουργώντας μια απίστευτη καταστροφή σκοτώνοντας κάθε είδος ζωής σε μεγάλη ακτίνα ανάλογα με την ποσότητα της εκρηκτικής μάζας.

Ως γνωστόν το νερό δεν συμπιέζεται όπως η ατμόσφαιρα και το αποτέλεσμα μιας υποβρύχιας έκρηξης είναι ο πολλαπλασιασμός της δύναμης του πιεστικού κύματος από ότι σε μια αντίστοιχη έκρηξη στην ατμόσφαιρα.

Όσο χρονικό διάστημα το πιεστικό κύμα δεν βρίσκει καμία φυσική αντίσταση, βράχια, τοίχους (γρέμνια), μεταφέρεται κυκλικά και κάποτε εξασθενεί και “πεθαίνει” όπως συμβαίνει και στην ατμόσφαιρα. Σε περίπτωση το πιεστικό κύμα βρει φυσική αντίσταση εκεί δείχνει την καταστροφική του μανία. Ανάλογα με την μορφολογία του εμποδίου μπορεί να απορροφηθεί η ενέργεια, δηλαδή να εξασθενήσει το πιεστικό κύμα ή να επιστρέψει πάλι προς τα πίσω. Γίνεται λοιπόν κατανοητό τι θα συμβεί αν βρεθεί κάποιος δύτης κοντά στην έκρηξη και μπροστά σε ένα βράχο.

Σε ακτίνα περίπου 100m (εξαρτάτε πάντα από την ποσότητα του δυναμίτη) από το σημείο της έκρηξης είναι σίγουρο ότι θα νιώσουμε την ξαφνική πίεση σε όλο μας το σώμα και θα έχουμε κατά πάσα πιθανότητα ρήξη τύμπανων (συνήθως και των δύο) με αποτέλεσμα εκτός από τον δυνατό πόνο που κρατάει για 2-3 min θα πρέπει να αντιμετωπίσουμε και την απώλεια ισορροπίας και προσανατολισμού που προκαλειται από την ξαφνική αλλαγή της θερμοκρασίας στο εσωτερικό των αυτιών. Το επόμενο ευπαθές σημείο του σώματος που θα υποστεί σοβαρούς τραυματισμούς από την επίδραση της πίεσης είναι το στήθος (πνεύμονες) που μπορεί να είναι έντονος πόνος, εσωτερικός τραυματισμός με αιμοραγία, απώλεια αισθήσεων, ή ακόμα και ακαριαίος θάνατος, ανάλογα πάντα με την απόσταση και το μέγεθος της έκρηξης.
Όλοι οι συμμετέχοντες δύτες έχουν σχεδόν τους ίδιους τραυματισμούς και συμπτώματα, άρα και η όποια βοήθεια σχεδόν αδύνατη.

Χρειάζεται λοιπόν αυξημένη προσοχή κυρίως όταν βουτάμε σε απομακρυσμένες περιοχές. Η τοποθέτηση σημαδούρας επιβάλλεται και ίσως αποτρέψει την ρήψη δυναμίτη από κάποιους ασυνείδητους “ψαράδες”.
__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-08-07, 08:45
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Ψάρεμα με δυναμίτη

Αγαπητε Χρηστο καλημερα !

Κατι παρομοιο μου ετυχε απο σημαντικα μικροτερη το 1994 , οταν πρωτο εμαθα να κανω καταδυσεις , στην Χαλκιδικη . Τομασουρι εσκασε πιο κοντα απο 100 μετρα απο εμενα , αλλα ημουν πολυ τυχερος γιατι αναμεσα σε εμενα και την εκρηξη υπηρχε μεγαλος βραχος , ο οποιος ανεκοψε το μεγαλυτερο μερος του ωστικου κυμματος . Παρ'αυτα , βγηκα στην επιφανεια σαν ψοφιο καλαμαρι , με αιμα σην μυτη και στα αυτια και δυνατους πονους στα πνευμονια και στο κεφαλι , οπως επισης και λιγοτερο στην κοιλιακη μου χωρα . Οταν τελικα βγηκα στην ακτη (ανασκελα , μονος και ματωμενος) , χωρις ακομα να εχω καταλαβει τι μου ηρθε , μου ειπαν καποιοι συνκατασκηνωτες οτι ψαρευουν με δυναμιτη καποιοι εκει μπροστα . Τηλεφωνησα στο τοπικο Λιμεναρχειο , αλλα ξερεις τι μου απαντησαν ? Ναι , ναι , ξερουμε , αλλα προσεχετε με αυτους , ειναι επικινδυνοι . Ε , ξερεις κατι Χρηστο ? Κι εγω μπορει να γινω τρομερα επικινδυνος , και οποιοσδηποτε , υπο συνθηκες . Τοτε απλα το καταπια , αλλα οχι πλεον . Και τους ψαρομπουκαλους καταγγελλω οταν τους αντιληφθω και ολους οσους προκαλουν ζημιες τετοιου ειδους και αισθανομαι υπεροχα και χωρις καθολου τυψεις . Οταν δεις οτι οι Αρχες δεν αντιδρουν , δεν ειναι κακο να παιρνεις τον νομο στα χερια σου καμμια φορα .
Φτανει πια με τις μαγκιες αυτου του ειδους . Δεν υπαρχει αλλο περιθωριο .
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-08-07, 09:23
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: Ψάρεμα με δυναμίτη

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητε Χρηστο καλημερα !

Κατι παρομοιο μου ετυχε απο σημαντικα μικροτερη το 1994 , οταν πρωτο εμαθα να κανω καταδυσεις , στην Χαλκιδικη . Τομασουρι εσκασε πιο κοντα απο 100 μετρα απο εμενα , αλλα ημουν πολυ τυχερος γιατι αναμεσα σε εμενα και την εκρηξη υπηρχε μεγαλος βραχος , ο οποιος ανεκοψε το μεγαλυτερο μερος του ωστικου κυμματος . Παρ'αυτα , βγηκα στην επιφανεια σαν ψοφιο καλαμαρι , με αιμα σην μυτη και στα αυτια και δυνατους πονους στα πνευμονια και στο κεφαλι , οπως επισης και λιγοτερο στην κοιλιακη μου χωρα . Οταν τελικα βγηκα στην ακτη (ανασκελα , μονος και ματωμενος) , χωρις ακομα να εχω καταλαβει τι μου ηρθε , μου ειπαν καποιοι συνκατασκηνωτες οτι ψαρευουν με δυναμιτη καποιοι εκει μπροστα . Τηλεφωνησα στο τοπικο Λιμεναρχειο , αλλα ξερεις τι μου απαντησαν ? Ναι , ναι , ξερουμε , αλλα προσεχετε με αυτους , ειναι επικινδυνοι . Ε , ξερεις κατι Χρηστο ? Κι εγω μπορει να γινω τρομερα επικινδυνος , και οποιοσδηποτε , υπο συνθηκες . Τοτε απλα το καταπια , αλλα οχι πλεον . Και τους ψαρομπουκαλους καταγγελλω οταν τους αντιληφθω και ολους οσους προκαλουν ζημιες τετοιου ειδους και αισθανομαι υπεροχα και χωρις καθολου τυψεις . Οταν δεις οτι οι Αρχες δεν αντιδρουν , δεν ειναι κακο να παιρνεις τον νομο στα χερια σου καμμια φορα .
Φτανει πια με τις μαγκιες αυτου του ειδους . Δεν υπαρχει αλλο περιθωριο .
Καλημέρα Μιχάλη

Καταλαβαίνω πολύ καλά την οργή σου μιας και εγώ είμαι παθών και έχω ανάλογη εμπειρία με την δική σου, αλλά δεν συμφωνώ να παίρνουμε οι ίδιοι τον νόμο στα χέρια μας, ας εκμεταλλευτούμε την δυνατότητα που έχουμε μέσω των Συλλόγων, μέσω των φόρων να ενημερώνουμε όσο περισσότερους ανθρώπους μπορούμε και να “αναγκάσουμε” τις αρχές να κινηθούν ανάλογα. Ας καταγγέλλουμε τέτοιου είδος γεγονότα και είμαι βέβαιος πως στο μέλλον σιγά-σιγά από μόνα τους τουλάχιστον θα μειωθούν.
__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-08-07, 14:14
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Ψάρεμα με δυναμίτη

Για να μη ξαναδουμε τη ταινια που βλεπουμε χρονια θα πρεπει και εμεις να κρατησουμε την αναλογη σταση. Δηλαδη αντι να δινουμε εγγραφες καταγγελιες που πακετο με τις αντιστοιχες επισυν. αναφορες θα αρχειοθετουνται (και οτι αλλο α...θετουνται) μεσα σε χρονο dt απο την Υπηρεσια, πολυ πιο ουσιαστικο θα ηταν να διατηρουμε για την επομενη χρονια μια καταγραφη των ενεργειων της Υπηρεσιας και faxακι ολων των στοιχειων στο τοπικο συλλογο. Ετσι σε περιπτωση (πα πα πα) που δεν υπαρχει ζηλος για να ακολουθηθουν απαραιτητες ενεργειες να εχουμε ,σε ολες τις περιπτωσεις , στοιχεια που να εμπλουτισουν μια αναφορα του συλλογου προς το προισταμενο ΥΕΝ. Αν δε γινει αυτο σε μεγαλη κλικακα τοτε θα παραμεινουν ολα στα τοπικα αρχεια των λιμεν. σταθμων οπως οι διαταραξεις κοινης ησυχιας των αστ. τμηματων. Ειναι στο χερι μας.
PS Και βεβαια ΟΧΙ Μιχαλη μη παρεις το νομο στα χερια σου (κανε ενα τηλεφωνο -εχουμε και μεις χερια)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-08-07, 09:29
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Ψάρεμα με δυναμίτη

PS Και βεβαια ΟΧΙ Μιχαλη μη παρεις το νομο στα χερια σου (κανε ενα τηλεφωνο -εχουμε και μεις χερια



Θα παρω το , θα παρω τοοοοο ντουυυυ φεκι μουουουουουου
Περαν της διακωμωδησης , δεν ανεχομαι να ξαναχτυπηθω απο εκρηκτικα υποβρυχιως και οταν ζητησα την βοηθεια των Αρχων , με εγραψαν κανονικα . Αυτο δεν σταματησε ουτε την αιμορραγια , ουτε το σοκ και δεν μου αιτιολογησε την επαρκεια του Κρατικου μηχα\νισμου . Τελος παντων , ευχομαι να μην συμβει σε κανεναν ποτε κατι τετοιο
Υπαρχει και ενα αλλο ανεκδοτο με εναν ψαρα απο Τα Σφακια , που ενω δεν ειχε ουτε ενα δεντρο , ουτε μια ντοματια δικια του , εκανε τζιρο 15 εκατ. δραχμων ετησιως στον αγροτικο συν/σμο σε λιπασματα (βασικο συστατικο για εκρηκτικα που χρησιμοποιουσε-ει για μεγαλης εμβελειας ψαρεμα στην κατακαύμενη περιοχη του)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-08-07, 16:09
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Ψάρεμα με δυναμίτη

Με αφορμή το πολύ ενημερωτικό ποστ του Χρήστου:

Στις στρατιωτικές επιχειρήσεις υπάρχει τρόπος υπολογισμού της έκθεσης του δύτη στο υδραυλικό κύμα πίεσης από την έκρηξη. Μια πίεση της τάξης των 135 barείναι βέβαιο ότι θα προκαλέσει το θάνατο στο δύτη. Μια πίεση της τάξης των 35 barείναι βέβαιο ότι θα προκαλέσει σοβαρή βλάβη στους πνεύμονες και τον γαστρεντερικό σωλήνα ή τους αεροφόρους χώρους της κεφαλής του δύτη αλλά ακόμα και θάνατο του κάτω από ορισμένες συνθήκες.

Για ελαχιστοποίηση των συνεπειών μιας προγραμματισμένης έκρηξης ο δύτης πρέπει κατά προτίμηση να βρίσκεται εκτός νερού κατά την ώρα της έκρηξης, ή αν πρέπει να είναι μέσα στο νερό να βρίσκεται στην επιφάνεια σε ύπτια θέση με τα πόδια να είναι προσανατολισμένα προς την πηγή της έκρηξης και με το κεφάλι και το στήθος έξω από το νερό και όσο το δυνατό πιο μακριά από την έκρηξη. Η πίεση στην οποία εκτίθεται δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να ξεπερνά τα 3,4 bar.

Το πρώτο βήμα είναι να υπολογιστεί η ποσότητα του εκρηκτικού σε ισοδύναμη ενέργεια TNT. Ακολούθως χρησιμοποιείται ο τύπος για τον υπολογισμό της πίεσης στην οποία εκτίθεται ο δύτης.

P = 346*W^(1/3)/r

Όπου:
P = Η πίεση έκθεσης στο ωστικό υδραυλικό κύμα.
W = Η ποσότητα εκρηκτικού εκφρασμένο σε ισοδύναμο βάρος TNTσε κιλά.
r= Η απόσταση του δύτη από την έκρηξη.

Αν υποθέσουμε ότι η ομάδα του Χρήστου βρισκόταν σε απόσταση 300 μέτρα από την έκρηξη και ο «ψαράς» χρησιμοποίησε δυναμίτιδα ισοδύναμου βάρους με ΤΝΤ 2 kgτότε η πίεση που εκτέθηκαν οι δύτες ήταν:

P = 346*2^(1/3)/300 = 1,45 bar

Σε μια τέτοια έκρηξη κάτω από ορισμένες συνθήκες αν οι δύτες βρίσκονταν σε απόσταση 12 μέτρων θα είχαμε δολοφονία εκ προμελέτης.

Μια τυπική νάρκη επιφανείας έχει συνολικό βάρος 200 Kgκαι φέρει εκρηκτικά 80 Kg. Σε μια τέτοια έκρηξη η ασφαλής απόσταση είναι 450 μέτρα. Οτιδήποτε εντός ακτίνας 40 – 50 μέτρων πεθαίνει ή υφίσταται θανάσιμο τραυματισμό.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-08-07, 09:37
Το avatar του χρήστη Outlaw
Outlaw Outlaw is offline
 
Εγγραφή: 13-08-2007
Περιοχή: Λευκωσία
Μηνύματα: 10
Απάντηση: Ψάρεμα με δυναμίτη

Αγαπητέ φίλε Χρήστο,

έχω διαβάσει το ποστ σου, και πραγματικά πιστεύω ότι όλοι όσοι ασχολούνται με τις καταδύσεις εδώ και κάποια χρόνια, θα πρέπει να έχουν ανάλογες εμπειρίες.

Δεν ξέρω πολλά για την Ελλάδα, αλλά πίστεψε με, συμβαίνει και στην Κύπρο.ειδικότερα πιό παλιά, οι ψαράδες ένιωθαν ότι η θάλασα ήταν μοιρασμένη σε οικόπεδα και το καθένα άνηκε στον ιδιοκτήτη του....!

προσωπικά μου έχει τύχει και εμένα, και μάλιστα είχα φίλο απο τον Λίβανο που ήταν με μαθητές και έπαθε εμβολή αφού λιποθύμησε και ανέβηκε στην επιφάνεια (δεν ξέρω πως, ίσως με την βοήθεια του Θεού) πέρασε 6 μήνες στον θάλαμο και να σκεφτείς ότι ήταν και επαγγελματίας. είχε έρθει στην κύπρο για να δουλέψει σε μια σχολή.

εμένα μου έχει τύχει να μου έχουν ρίξει και δίκτυα απο πάνω μου, δηλαδή βλέπεις την βάρκα να σου κάνει κύκλούς και ξαφνικά σου ρίχνουν τα δίκτυα. το θέμα είναι οτι αν είναι ανοικτό κύκλωμα, πρέπει να είναι κάποιος πολύ παλαβός για να μην καταλάβει ότι υπάρχει δύτης εκει κάτω. όμως, αν είσαι με κλειστό, πραγματικά είναι επικίνδυνο και με ανησυχεί ιδαίτερα αφού την τελευταία φορά, έβλεπα μια βάρκα απο πανω μου και με κυνηγούσε! ήμουν με το σκούτερ και πραγματικά τους έβλεπα να με ακολουθούν. δεν πιστεύω ότι αν είχατε σημαδούρα και ήταν αυτός στα 300 μέτρα, να άλλαζε την κατάσταση. πιστεύω ότι πάλι θα την έριχνε. επειδή δεν τους πολυενδιαφέρει. δεν έχουν καμιά διαφορά απο αυτούς που κτυπάνε ψάρι με μπουκάλα, ή βάζουν χλωρίνη στις ροφότρυπες.

πιστεύω ότι σαν οργανωμένοι θα πρέπει να το κυνηγησετε το θέμα μέσω της λιμενικής αστυνομίας και των μέσων μαζικής ενημέρωσης ούτως ώστε να ασκηθεί πίεση, αλλά πίστεψε με, ότι πολλές φορές, τουλάχιστον εδώ στην κύπρο, είναι και η λιμενική μέσα σε αυτούς που τα κάνουν αυτά. όλα στημένα δυστυχώς.

ελπίζω πραγματικά να αλλάξουν τα πράγματα, αλλά για το θέμα της σημαδούρας, ούτε κ εγώ βάζω, γιατί μετά έχω πρόβλημα με το σκούτερ κλπ.μόνο όταν θα ανέβω την χρησιμοποιώ.

φιλικά,

Σπύρος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-08-07, 11:36
Το avatar του χρήστη elpapas
elpapas elpapas is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 90
Απάντηση: Ψάρεμα με δυναμίτη



Από Χαλκιδική (Αρματωμένος 23-8-2007) σημείο που λιάζετε η μονάχους – μονάχους που τόσο λόγος έχει γίνει για την συγκεκριμένη φώκια. Με αρκετούς κορμοράνους στην επιφάνειά τους

Το λιμενικό ενημερώθηκε.
__________________
Παπαδόπουλος Ηλίας
elpapas
Blogspot
Facebook
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-08-07, 11:58
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Ψάρεμα με δυναμίτη

Αυτό, σύμφωνα με τα λεγόμενά σου αλλού, είναι ό,τι απέμεινε από το δυναμίτη που δεν εξερράγη. Όμως κάποια ποσότητα την έκανε τη δουλειά της....
Ηλία, έχεις κάποια φωτό που να δείχνει τις επιπτώσεις στη θαλάσσια ζωή;; Ή έστω μπορείς να μας περιγράψεις τι γινόταν από νεκρούς οργανισμούς; Ψάρια; Πελαγίσια ή βενθικά (σκορπίνες, μπαρμπούνια, γωβιοί κλπ) περισσότερο;; Τα ασπόνδυλα του βυθού (χταπόδια, πίνες, σπειρογράφοι κλπ) σε τι κατάσταση ήταν;;
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-08-07, 14:03
Το avatar του χρήστη elpapas
elpapas elpapas is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 90
Απάντηση: Ψάρεμα με δυναμίτη

Είναι ένα αυτοσχέδιο εκρηκτικό το οποίο δεν έχει σκάσει, δεν ξέρω πόσα έσκασαν πάντως στην περιοχή υπήρχαν νεκρά ψάρια (έχω βιντεάκι) είναι 200mb
Επειδή δεν τα παω καλά με τις ονομασίες των ψαριών, δηλ. δεν ξέρω τι ψάρια ήταν αλλά ξέρω ότι υπήρχαν αρκετά μικρά και μεγαλύτερα σε βάθος από 3 εώς 8μέτρα νεκρά ψάρια. Σε μεγαλύτερο βάθος και από την εξωτερική πλευρά του βράχου υπήρχε ζωή κανονικά



__________________
Παπαδόπουλος Ηλίας
elpapas
Blogspot
Facebook
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:22.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.