Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > ScubaDive.gr - Το forum του 'ΤΗΘΥΣ' > Συστηθείτε μας
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Καλώς ήρθατε στο ScubaDive.gr! Πείτε μας μερικά πράγματα για εσάς!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-12-11, 18:28
georgiosST georgiosST is offline
 
Εγγραφή: 19-12-2011
Μηνύματα: 4
Καλώς σας βρήκα!

Χαιρετώ ολα τα μέλη του φόρουμ!
Με λενε Γιώργο και μενω στην Χαλκίδα.
Φετος το καλοκαιρι εβγαλα το διπλωμα και ξεκινησα δειλα δειλα τις καταδυσεις .Μαθαινω σιγα σιγα
Ο αδερφος μου με παρεσυρε ειναι πιο παλιος περιπου ενα χρονο και τωρα παμε μαζι στις εξορμησεις.
Θα ειμαι εδω να μοιραστω τις επιπλεον γνωσεις,εγω δεν εχω και πολλες ακομα,να κανουμε μια ομορφη ατμοσφαιρα και να τα λεμε!
Καλως σας βρηκα λοιπον!


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgiosST : 20-12-11 στις 19:17.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-12-11, 18:34
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Καλώς σας βρήκα!

Βρες καλώς τον Γιώργο

Θα ήθελες να μας πεις από ποιόν έβγαλες το δίπλωμα και τι ψαράκια πήρες στο νυχτερινό;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-12-11, 18:35
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Καλώς σας βρήκα!

εγώ πάλι απλά θα ζητούσα απευθείας τη διαγραφή του τρολ....
Είναι η εποχή τους βλέπεις!

Καλές Γιορτές σε όλους, θα τα πούμε σε λίγο στο πάρτυ του Συλλόγου μας
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-12-11, 14:45
georgiosST georgiosST is offline
 
Εγγραφή: 19-12-2011
Μηνύματα: 4
Απάντηση: Καλώς σας βρήκα!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ πάλι απλά θα ζητούσα απευθείας τη διαγραφή του τρολ....
Είναι η εποχή τους βλέπεις!

Καλές Γιορτές σε όλους, θα τα πούμε σε λίγο στο πάρτυ του Συλλόγου μας

Τοσο πολύ σε πείραξα που ζήτησες να με διαγράψουν.?????
Πιθάνον να γραφτηκα σε λαθος site αλλα δεν κιολας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-12-11, 15:47
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Καλώς σας βρήκα!

μα όχι συγγνώμη, δεν ήθελα να σε θίξω σε καμιά περίπτωση, πήγα να σε πειράξω από τη ζήλεια μου που εγώ δεν μπορώ με τίποτα να βγάλω καλά ψαράκια... έχεις καμιά καλή τεχνική να μας προτείνεις καθώς διασώζουμε την όμορφη ατμόσφαιρα;
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-12-11, 01:54
Το avatar του χρήστη Ναυτίλος
Ναυτίλος Ναυτίλος is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-04-2010
Περιοχή: Σταμάτα-Αττική
Μηνύματα: 533
Απάντηση: Καλώς σας βρήκα!

Παράθεση:
Πιθάνον να γραφτηκα σε λαθος site αλλα δεν κιολας.
Οσον αφορά το πρωτο μερος, άμα τη πατάς τόσο ευκολα στην επιφάνεια, φανταζομαι πόσο προσεκτικός θα είσαι υποβρυχίως. Τα κακομοιρα τα ψαρια δεν σου φταινε τίποτα, ασχολήσου με καμιά μπιριμπα(το πολυ να στραμπουλίξεις κανά δάχτυλο).
"Οσα δεν φτανει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια" λέει μια λαική ρήση, για το δευτερο μερος.

Ν.Τ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dmanetakis : 23-12-11 στις 09:53.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-12-11, 14:13
georgiosST georgiosST is offline
 
Εγγραφή: 19-12-2011
Μηνύματα: 4
Απάντηση: Καλώς σας βρήκα!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
μα όχι συγγνώμη, δεν ήθελα να σε θίξω σε καμιά περίπτωση, πήγα να σε πειράξω από τη ζήλεια μου που εγώ δεν μπορώ με τίποτα να βγάλω καλά ψαράκια... έχεις καμιά καλή τεχνική να μας προτείνεις καθώς διασώζουμε την όμορφη ατμόσφαιρα;

Καλησπέρα!
Απτο πρώτο κιολας μύνημα εισέπραξα μια αρνητικότητα γιαύτο και αντέδρασα.
Θεώρησα οτι δεν ήταν πλάκα αλλα τώρα το πραγμα αλλάζει.
Να συνεχίσουμε να διατηρούμε αυτην την όμορφη ατμόσφαιρα γιαυτο ήρθα και γω στην παρέα σας .
Ειναι ενα χόμπι το οποίο παρεξηγείτε εύκολα,ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ, πραγματικά δενπρέπει να λέω και παρα πολλά .

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-12-11, 17:43
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Καλώς σας βρήκα!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο georgiosST Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα!
Απτο πρώτο κιολας μύνημα εισέπραξα μια αρνητικότητα γι αύτο και αντέδρασα.
Θεώρησα οτι δεν ήταν πλάκα αλλα τώρα το πραγμα αλλάζει.
Να συνεχίσουμε να διατηρούμε αυτην την όμορφη ατμόσφαιρα γιαυτο ήρθα και γω στην παρέα σας .
Ειναι ενα χόμπι το οποίο παρεξηγείτε εύκολα, ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ, πραγματικά δεν πρέπει να λέω και παρα πολλά .
Αγαπητέ Γεώργιε
νομίζω πως ή ζεις τελείως στον κόσμο σου ή μας δουλεύεις κανονικά.

Αν μας δουλεύεις πες το καθαρά να μη ξοδεύουμε τζάμπα το χρόνο μας - δεν έχει καθόλου πλάκα όλη αυτή η ιστορία (ξανά και ξανά) είναι μάλλον απογοητευτική και λυπηρή συνολικά για το επίπεδο μας ως λαού.

Αν πάλι ζεις στην κοσμάρα σου, μπορούμε να σου δώσουμε και μεις κάποια στοιχεία του δικού μας κόσμου, αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα πρέπει να διανύσεις μεγάλη απόσταση για να καταλάβεις - ίσως πρέπει να περάσουν και κάμποσα χρονάκια για να μπορείς να κάνεις κι ο ίδιος τις συγκρίσεις και να συλλάβεις το μέγεθος της καταστροφής που προκαλεί το νυχτερινό ψάρεμα με φιάλες.

...και για να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή:

α) Δεν υπήρξε καμμιά παρεξήγηση. Παρεξήγηση υπάρχει όταν κάποιος παρερμηνεύει τα λεγόμενα του άλλου
και για να ξέρουν όλοι για τι μιλάμε, το αρχικό σου μήνυμα πριν το διορθώσεις έγραφε ακριβώς τα εξής (ο τονισμός δικός μου):

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο georgiosST Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαιρετώ ολα τα μέλη του φόρουμ!
Με λενε Γιώργο και μενω στην Χαλκίδα. Φετος το καλοκαιρι εβγαλα το διπλωμα και ξεκινησα δειλα δειλα τις καταδυσεις κατευθειαν νυχτερινο ψαροντουφεκο. Μαθαινω σιγα σιγα και τις τελευταιες φορες πηρα αρκετα αξιολογα ψαρακια.
Ο αδερφος μου με παρεσυρε ειναι πιο παλιος περιπου ενα χρονο και τωρα παμε μαζι στις εξορμησεις.
Θα ειμαι εδω να μοιραστω τις επιπλεον γνωσεις,εγω δεν εχω και πολλες ακομα,να κανουμε μια ομορφη ατμοσφαιρα και να τα λεμε!
Καλως σας βρηκα λοιπον!

Μας ομολογείς λοιπόν δύο παράνομες ¨"μαγκιές σου" σ' αυτό το μήνυμα:
1. Το νυχτερινό ψαροτούφεκο - που απαγορεύεται ακόμη και με ελεύθερη κατάδυση
2. Το ψαροτούφεκο με φιάλες - που απαγορέυεται γενικώς

Είναι τουλάχιστον αφελές να απορείς για την ειρωνία και την "αρνητικότητα" που εισέπραξες - που να δεις τι θα εισέπρατες αν μας τα έλεγες κι από κοντά.

Αν είχες κάνει τον κόπο να διαβάσεις λίγο παραπάνω τα θέματα του forum μας (για να εξηγούμαστε, μιλάω πάντα βέβαια για την περίπτωση που είσαι απλά αφελής και δε μας δουλεύεις έτσι?) θα καταλάβαινες ότι οι αυτοδύτες που συμμετέχουν εδώ δεν απέχουν από το ψάρεμα απλώς επειδή "δεν είναι τόσο μάγκες όσο εσύ", αλλά γιατί έχουν συνειδητοποιήσει το μέγεθος της καταστροφής που προκαλεί.

β) Δεν υπάρχει λοιπόν εξ ορισμού καμμία "όμορφη ατμόσφαιρα" μεταξύ μας, γιατί αυτό που εσύ ονομάζεις "χομπυ" εμείς το ονομάζουμε "αλητεία".

Επειδή δεν ευελπιστώ ότι θα συνειδητοποιήσεις σε εύλογο χρονικό διάστημα όλα αυτά που σου γράφω, ελπίζω τουλάχιστον να ξέρεις τον κίνδυνο στον οποίο βάζεις τον εαυτό σου με τον συνδυασμό ψαροτούφεκου και αυτόνομης κατάδυσης:
Τα περισσότερα και πιο βαριά περιστατικά νόσου δυτών που νοσηλεύονται κάθε χρόνο στους υπερβαρικούς θαλάμους είναι ψαρομπουκαλάκηδες - ρώτα όποιον υπερβαρικό γιατρό θες.

Βέβαια αυτό το τελευταίο δεν ξέρω αν κάνω καλά που στο λέω...
Έχω καταλήξει ότι είναι τόσο απελπιστική η κατάσταση με του λόγου σας, που μόνο στη φυσική επιλογή μπορούμε πια να βασιζόμαστε - αλλά δουλεύει πολύ αργά η ρημάδα...

__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 23-12-11 στις 18:00.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-12-11, 15:26
manta_ray manta_ray is offline
 
Εγγραφή: 11-11-2009
Μηνύματα: 34
Απάντηση: Καλώς σας βρήκα!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ Γεώργιε
νομίζω πως ή ζεις τελείως στον κόσμο σου ή μας δουλεύεις κανονικά.

Αν μας δουλεύεις πες το καθαρά να μη ξοδεύουμε τζάμπα το χρόνο μας - δεν έχει καθόλου πλάκα όλη αυτή η ιστορία (ξανά και ξανά) είναι μάλλον απογοητευτική και λυπηρή συνολικά για το επίπεδο μας ως λαού.

Αν πάλι ζεις στην κοσμάρα σου, μπορούμε να σου δώσουμε και μεις κάποια στοιχεία του δικού μας κόσμου, αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα πρέπει να διανύσεις μεγάλη απόσταση για να καταλάβεις - ίσως πρέπει να περάσουν και κάμποσα χρονάκια για να μπορείς να κάνεις κι ο ίδιος τις συγκρίσεις και να συλλάβεις το μέγεθος της καταστροφής που προκαλεί το νυχτερινό ψάρεμα με φιάλες.

...και για να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή:

α) Δεν υπήρξε καμμιά παρεξήγηση. Παρεξήγηση υπάρχει όταν κάποιος παρερμηνεύει τα λεγόμενα του άλλου
και για να ξέρουν όλοι για τι μιλάμε, το αρχικό σου μήνυμα πριν το διορθώσεις έγραφε ακριβώς τα εξής (ο τονισμός δικός μου):



Μας ομολογείς λοιπόν δύο παράνομες ¨"μαγκιές σου" σ' αυτό το μήνυμα:
1. Το νυχτερινό ψαροτούφεκο - που απαγορεύεται ακόμη και με ελεύθερη κατάδυση
2. Το ψαροτούφεκο με φιάλες - που απαγορέυεται γενικώς

Είναι τουλάχιστον αφελές να απορείς για την ειρωνία και την "αρνητικότητα" που εισέπραξες - που να δεις τι θα εισέπρατες αν μας τα έλεγες κι από κοντά.

Αν είχες κάνει τον κόπο να διαβάσεις λίγο παραπάνω τα θέματα του forum μας (για να εξηγούμαστε, μιλάω πάντα βέβαια για την περίπτωση που είσαι απλά αφελής και δε μας δουλεύεις έτσι?) θα καταλάβαινες ότι οι αυτοδύτες που συμμετέχουν εδώ δεν απέχουν από το ψάρεμα απλώς επειδή "δεν είναι τόσο μάγκες όσο εσύ", αλλά γιατί έχουν συνειδητοποιήσει το μέγεθος της καταστροφής που προκαλεί.

β) Δεν υπάρχει λοιπόν εξ ορισμού καμμία "όμορφη ατμόσφαιρα" μεταξύ μας, γιατί αυτό που εσύ ονομάζεις "χομπυ" εμείς το ονομάζουμε "αλητεία".

Επειδή δεν ευελπιστώ ότι θα συνειδητοποιήσεις σε εύλογο χρονικό διάστημα όλα αυτά που σου γράφω, ελπίζω τουλάχιστον να ξέρεις τον κίνδυνο στον οποίο βάζεις τον εαυτό σου με τον συνδυασμό ψαροτούφεκου και αυτόνομης κατάδυσης:
Τα περισσότερα και πιο βαριά περιστατικά νόσου δυτών που νοσηλεύονται κάθε χρόνο στους υπερβαρικούς θαλάμους είναι ψαρομπουκαλάκηδες - ρώτα όποιον υπερβαρικό γιατρό θες.

Βέβαια αυτό το τελευταίο δεν ξέρω αν κάνω καλά που στο λέω...
Έχω καταλήξει ότι είναι τόσο απελπιστική η κατάσταση με του λόγου σας, που μόνο στη φυσική επιλογή μπορούμε πια να βασιζόμαστε - αλλά δουλεύει πολύ αργά η ρημάδα...

Καλα τα λες Φοιβο. Χρονια πολλα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-12-11, 14:52
georgiosST georgiosST is offline
 
Εγγραφή: 19-12-2011
Μηνύματα: 4
Απάντηση: Καλώς σας βρήκα!

Δεν εχω να προσθέσω κάτι.
Καλές γιορτές ευχομαι και καλή χρονιά σε ολους!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:53.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.