Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-06-13, 09:52
Το avatar του χρήστη pkiriakos
pkiriakos pkiriakos is offline
 
Εγγραφή: 11-10-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 59
Πλήρωση φιαλών με μολυσμένο αέρα.

Καλημέρα σε όλους.Στην τελευταία μου κατάδυση του περασμένου Σαββάτου και ενώ έπλενα τις φιάλες ανοίγοντας την βαλβίδα αντιλήφθηκα μια μυρωδιά και εγώ αλλά και η συζυγος.Η μυρωδιά περιγράφεται σαν λαδιού αναμεμειγμένη με καυσαερίου ή σαν αυτή που μυρίζουν τα λάδια που πετάμε σε κάθε αλλάγή στο αυτοκίνητο..

Ο αεροσυμπιεστής που πληρώνει τις φιάλες βέβαια είναι ηλεκτρικός τουλάχιστον έτσι νομίζω).Οι φιάλες μόλις έχουν γυρίσει απο υδροστατικό-οπτικό έλεγχο στον οποίο σημειωτέον αποδείχθηκε οτι ήταν πεντακάθαρες.Μέχρι τον υδροστατικό τολμώ να πώ και πρός τιμή του οτι γέμιζαν στον Triton (Θεσσαλονίκη) ο οποίος αποδείχθηκε οτι δεοντολογικά έκανε σωστή συντήρηση.Μετά λοιπόν τον υδροστατικό για προσωπικούς λόγους πληρώνω τις φιάλες αλλού.Δεν αναφέρω όνομα για ευνόητους λόγους.Τουλάχιστον μέχρι να σιγουρευτώ για ορισμένα πράγματα.

Ερωτώ λοιπόν.Πως΄μπορώ να κάνω απόδειξη την υποψία μου??Να αποτανθώ στον εν λόγω κύριο και να τον υποβάλλω στην διαδικασία να οσμιστεί τον αέρα??Να του πώ ευγενικά να ελέγχξει τον αεροσυμπιεστή του??Να αλλάξω κατάστημα και να μην υποβάλλω τον ευατό μου σ αυτήν την ψυχοφθόρα διαδικασία (καθ ότι οξύθυμος και αν ακούσω καποιο λουλούδι μπορεί και να μαλώσω)??

Περιμένω τις απόψεις σας για αυτό το ευαίσθητο θέμα οι οποίες θα έχουν μεγάλη βαρύτητα στο να αποφασίσω ορθά και να μην πράξω βεβιασμένες κινήσεις.

Υ.Γ Αν αποδειχτεί οτι οι φιάλες περιέχουν χ ποσότητα λαδιού θα πρέπει να τις στείλω εκ νέου για καθαρισμό ή είναι υπερβολή επειδή έχουν πληρωθεί 6 με 7 φορές??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και την καλημέρα μου.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-06-13, 10:50
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Πλήρωση φιαλών με μολυσμένο αέρα.

οι φιαλες δεν πρεπει να μυριζουν τιποτα...

Απο την στιγμη που μυριζουν σιγουρα εχουν κατι κακο μεσα (αιθαλη ή λαδι) και αυτο ειναι ΣΟΥΠΕΡ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ και ΔΕΝ πρεπει να ξαναβουτηξεις με αυτες αν δεν τις καθαρισεις πρωτα.

Οσο για το που τσιμπησες την "βρωμια" αυτο μπορει να εχει γινει ειτε λογω κακου κομπρεσσερ ειτε λογω οτι το καταδυτικο εβαλε τις μπουκαλες σου να γεμισουν με αλλες φιαλες οι οποιες ηταν βρωμικες (και ετσι μεταφερθηκε ο "κακος" αερας σε σενα). Στο καταδυτικο μου ΠΟΤΕ δεν γεμιζω φιαλες πελατων με οποιαδηποτε αλλη φιαλη.

Ειναι απολυτως απαραιτητο να πας στο καταδυτικο και να τους πεις οτι εχεις προβλημα με τον αερα που σου εδωσαν γιατι παντα υπαρχει η περιπτωση να παρουσιαστηκε τωρα η βλαβη στον συμπιεστη τους. (μου αρεσει να δεχομαι το τεκμηριο της αθωοτητας).

Αν η ποσοτητα του λαδιου που περασε στη φιαλη σου ειναι μικρη μπορεις να καθαρισεις τις φιαλες σου με τον εξης απλο τροπο, τις γεμιζεις μεχρι τα 40-50 bar και τις αδειαζεις 4-5 φορες (μεχρi να σταματησεις να μυριζεις κατι). Αλλιως δυστυχως θα πρεπει να τις ξαναπας για καθαρισμο, ο οποιος ομως θα πρεπει να ειναι ηπιος και οχι η ταλαιπωρια που τραβαει η φιαλη για να καθαριστει απο σκουριες... Μπορεις να το κανεις και μονος σου αν ξερεις να βγαλεις και να βαλεις το κλειστρο σωστα, χρησιμοποιωντας οινοπνευμα...

ΥΓ δοκιμασες να βαλεις ενα λευκο πανι μπροστα στο κλειστρο για να δεις αν χρωματιζεται απο τον αερα?
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-06-13, 11:26
Το avatar του χρήστη Vasilis_UW
Vasilis_UW Vasilis_UW is offline
 
Εγγραφή: 31-01-2010
Μηνύματα: 131
Απάντηση: Πλήρωση φιαλών με μολυσμένο αέρα.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pkiriakos Εμφάνιση μηνυμάτων
...Οι φιάλες μόλις έχουν γυρίσει απο υδροστατικό-οπτικό έλεγχο...
Αυτό το γράφεις σαν απόδειξη ότι την οσμή την έβαλε μέσα ο συμπιεστής και μπορεί και να είναι έτσι, αλλά να σου πω κάτι άλλο, που μου συνέβη εμένα: είχα μόλις πάρει τη φιάλη από υδροστατικό και με το πρώτο γέμισμα μύριζε, μέσω του ρυθμιστή μου ερχόταν μια αηδιαστική οσμή. Τελικά ήταν από τη διαδικασία υδροστατικού και όχι από το συμπιεστή μας. Το ομολόγησαν και στο κατάστημα ότι βάζουν κάτι σαν σιλικόνη στο κλείστρο, στο τηλέφωνο είπαν ότι 'είναι απλώς οσμή σιλικόνης, δεν έχει πολλή', και έλεγαν χαριτολογώντας όταν την πήγα πίσω και το έβγαλαν για να το πλύνουν με απορρυπαντικό πιάτων ότι 'να τώρα θα μυρίζει λεμόνι'. Πολύ αστείο.

Πολλή καφρίλα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-06-13, 11:36
Το avatar του χρήστη pkiriakos
pkiriakos pkiriakos is offline
 
Εγγραφή: 11-10-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 59
Απάντηση: Πλήρωση φιαλών με μολυσμένο αέρα.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
οι φιαλες δεν πρεπει να μυριζουν τιποτα...

Απο την στιγμη που μυριζουν σιγουρα εχουν κατι κακο μεσα (αιθαλη ή λαδι) και αυτο ειναι ΣΟΥΠΕΡ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ και ΔΕΝ πρεπει να ξαναβουτηξεις με αυτες αν δεν τις καθαρισεις πρωτα.

Οσο για το που τσιμπησες την "βρωμια" αυτο μπορει να εχει γινει ειτε λογω κακου κομπρεσσερ ειτε λογω οτι το καταδυτικο εβαλε τις μπουκαλες σου να γεμισουν με αλλες φιαλες οι οποιες ηταν βρωμικες (και ετσι μεταφερθηκε ο "κακος" αερας σε σενα). Στο καταδυτικο μου ΠΟΤΕ δεν γεμιζω φιαλες πελατων με οποιαδηποτε αλλη φιαλη.

Ειναι απολυτως απαραιτητο να πας στο καταδυτικο και να τους πεις οτι εχεις προβλημα με τον αερα που σου εδωσαν γιατι παντα υπαρχει η περιπτωση να παρουσιαστηκε τωρα η βλαβη στον συμπιεστη τους. (μου αρεσει να δεχομαι το τεκμηριο της αθωοτητας).

Αν η ποσοτητα του λαδιου που περασε στη φιαλη σου ειναι μικρη μπορεις να καθαρισεις τις φιαλες σου με τον εξης απλο τροπο, τις γεμιζεις μεχρι τα 40-50 bar και τις αδειαζεις 4-5 φορες (μεχρi να σταματησεις να μυριζεις κατι). Αλλιως δυστυχως θα πρεπει να τις ξαναπας για καθαρισμο, ο οποιος ομως θα πρεπει να ειναι ηπιος και οχι η ταλαιπωρια που τραβαει η φιαλη για να καθαριστει απο σκουριες... Μπορεις να το κανεις και μονος σου αν ξερεις να βγαλεις και να βαλεις το κλειστρο σωστα, χρησιμοποιωντας οινοπνευμα...

ΥΓ δοκιμασες να βαλεις ενα λευκο πανι μπροστα στο κλειστρο για να δεις αν χρωματιζεται απο τον αερα?
Οι φιάλες έχουν πληρωθεί σε έναν συγκεκριμένο κύριο.Ο αεροσυμπιεστής έχει δυνατότητα σύνδεσης μίας μόνο φιάλης.Αρα αποκλείεται η πιθανότητα μετάγγισης απο άλλη ρυπαρή φιάλη.

Σήμερα το πρωί τοποθέτησα εμπρός στο κλείστρο της φιάλης μια λευκή χαρτοπετσέτα αλλά οι φιάλες έχουν η μία 50 και η άλλη 10 Ατμ πίεση.Η δοκιμή διήρκεσε 10 περίπου δεύτερα.Είναι αρκετός χρόνος??Είναι αρκετή αυτή η πίεση για να δώσει ενδείξεις??

Όσο για το βίδωμα - ξεβίδωμα του κλείστρου υπάρχει και το ειδικό εργαλείο.Η πλύση με τι καθαρότητας οινόπνευμα θα γίνει??!00% και σε τι ποσότητα??

Σ ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Υ.Γ Η υποτιθέμενη ζημιά δεν θα έχει διοχετευθεί και στον ρυθμιστή αναπνοής??Τι κάνουμε εκεί??


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Vasilis_UW Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το γράφεις σαν απόδειξη ότι την οσμή την έβαλε μέσα ο συμπιεστής
Πολλή καφρίλα.
Υποτίθεται οτι μετά απο την διαδικασία υδροστατικού και όλα τα συναφή επέρχεται το τέλειον.Αρα η λογική λέει οτι το επόμενο βήμα είναι ο αεροσυμπιεστής.Καλά πάντως έπραξες και μου έγραψες όλα τα υπόλοιπα γιατί όσο ζούμε πρέπει να μαθαίνουμε.Ευχαριστώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pkiriakos : 11-06-13 στις 11:46.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-06-13, 12:47
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Πλήρωση φιαλών με μολυσμένο αέρα.

το φορητο κομπρεσερ που αναφερεις ειναι βενζινης ή ηλεκτρικο? αν ειναι βενζινης εχει σημασια και το που ειναι η εισαγωγη σε σχεση με την εξατμιση του κινητηρα...

το πανι για 10 δευτερα ειναι μια χαρα για να δεις τι βγαινει απο μεσα. Βεβαια το οτι η πεστετα παραμενει καθαρη δεν σημαινει οτι οντως δεν υπαρχει μολυνση...

Απο τη στιγμη που δεν μπορω να μυρισω τη φιαλη σου δεν μπορω να ξερω ποια η αιτια της μυρωδιας...Αν ειναι μονο αιθαλη δεν θες καθαρισμο, αν ειναι λαδια τοτε θες...

Ο ρυθμιστης -αν το λαδι δεν ειναι πολύ- δεν εχει θεμα... (και αφου η πετσετα παραμενει καθαρη μαλλον δεν εχεις "φαει" πολυ λαδι ή δεν ειναι λαδι το προβλημα)...

Το οινοπνευμα ειναι διαλυτης του ελαιου οποτε χρειαζεσαι τοσο οσο πρεπει για να φυγει το λαδι, προφανως 100% καθαρο οινοπνευμα γιατι ολα τα αλλα αφηνουν καταλοιπα και οσμες...Πιθανοτατα να χρειαζεται και το κλειστρο καθαρισμο, εξαρταται ομως παλι απο το αν εχεις "φαει" λαδια και ποσα...

Για να βγαλεις το κλειστρο θα πρεπει να εισαι σιγουρος οτι ξερεις τι κανεις, δεν ειναι επιστημη, αλλα δεν σε ξερω οποτε δεν ξερω τι ξερεις... το κλειστρο δεν χρειαζεται κανενα ειδικο εργαλειο για να ανοιξει, (ενα διχαλωτο κατσαβιδι για την ασφαλεια-βιδα του χειροτροχου και μια ματσωλα για το ξεβιδωμα του κλειστρου)...

Αν ομως , ξαναλεω, δεν ξερεις τι κανεις εχε υποψιν σου οτι στη θεση σου ΔΕΝ θα πειραζα κατι που θα εχει μεσα του -αυριο- 200 ατμ πιεση...

ΥΓ πρωτη φορα ακουω για οσμη σιλικονης!!!! το κλειστο χρειαζεται λιγο γρασο σιλικονης και μαλιστα αυτο δεν μυριζει!
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-06-13, 07:23
Το avatar του χρήστη pkiriakos
pkiriakos pkiriakos is offline
 
Εγγραφή: 11-10-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 59
Απάντηση: Πλήρωση φιαλών με μολυσμένο αέρα.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
το φορητο κομπρεσερ που αναφερεις ειναι βενζινης ή ηλεκτρικο?
Εκτιμώ φίλε Γιώργο οτι είναι ηλεκτρικό.Δυστυχώς για εμένα δεν μπορώ να το δώ διότι βρίσκεται στο υπόγειο απο οτι έχω αντιληφθεί.Περισσότερα δεν γνωρίζω.Ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του καταστήματος που ποτέ δεν συμφώνησα.



Εχθές το βράδυ αφαιρέθηκε το κλείστρο απο την φιάλη και με την βοήθεια ενός στενού φακού που τοποθετήθηκε στο εσωτερικό της φιάλης διαπιστώθηκεν η μη ύπαρξη ελαίου στον πάτο της.Επειδή η φιάλη όπως είναι φυσικό άδειασε εγινε και δοκιμή οσμής.Δεν μυρίζει πλέον τίποτα.Τούτο προφανώς σημαίνει οτι μυρίζει απλώς ο αέρας ίσως απο κάποιο φίλτρο του αεροσυμπιεστή το οποίο δεν αντικαταστάθηκε όπως προτείνει ο κατασκευαστής του.Σήμερα ή αύριο θα μεταβώ στο εν λόγω κατάστημα πρός πλήρωση και αφού αδειάσω-αφαιρέσω το κλείστρο και απο  την δεύτερη φιάλη μου πρός διαπίστωση τυχόν μόλυνσης απο ποσότητα ελαίου θα αναφέρω στον καταστηματάρχη το συμβάν αφού πρώτα τον θέσω στην δοκιμασία να οσμιστεί τον αέρα.Ελπίζω και η δεύτερη φιάλη να έχει την τύχη της πρώτης φιάλης και να μην έχει μολυνθεί.Ενημέρωση εν ενθέτω χρόνο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pkiriakos : 12-06-13 στις 08:19.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-06-13, 09:45
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Πλήρωση φιαλών με μολυσμένο αέρα.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pkiriakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους.Στην τελευταία μου κατάδυση του περασμένου Σαββάτου και ενώ έπλενα τις φιάλες ανοίγοντας την βαλβίδα αντιλήφθηκα μια μυρωδιά και εγώ αλλά και η συζυγος.Η μυρωδιά περιγράφεται σαν λαδιού αναμεμειγμένη με καυσαερίου ή σαν αυτή που μυρίζουν τα λάδια που πετάμε σε κάθε αλλάγή στο αυτοκίνητο..
Φίλε Κυριάκο,
κατ' εμένα έκανες ένα μεγάλο σφάλμα. Τον αέρα έπρεπε να τον δοκιμάσεις για μυρωδιά και γεύση πριν την κατάδυση και όχι μετά. (Ηταν ένα απο τα πρώτα πράγματα που έμαθα οταν άρχισα το open Water.)
Δυστηχώς οι περισσότεροι απο εμάς παραλείπουμε αυτό τον έλεγχο και εχουν τύχει ατυχήματα με τραγικές συνέπειες.
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-06-13, 10:48
Το avatar του χρήστη Vasilis_UW
Vasilis_UW Vasilis_UW is offline
 
Εγγραφή: 31-01-2010
Μηνύματα: 131
Απάντηση: Πλήρωση φιαλών με μολυσμένο αέρα.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
πρωτη φορα ακουω για οσμη σιλικονης!!!! το κλειστο χρειαζεται λιγο γρασο σιλικονης και μαλιστα αυτο δεν μυριζει!
Τυχερέ! Παλιά, πολύ παλιά (αλλά δυστυχώς αναβιώνει η πρακτική όπως έπαθα-έμαθα πριν 2 χρόνια) έβαζαν μέσα στη φιάλη μετά τον υδροστατικό κάποιο λάδι, δήθεν για να μην σκουριάζει. Δεν ξέρω αν ήταν ακριβώς αυτό που έβαλαν και στις δικές μου, αλλά όποιος θέλει να ρωτήσει μπορώ να δώσω όνομα καταστήματος, να τηλεφωνήσει να μάθει.

Εγώ απλώς δεν ξαναπήγα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-06-13, 12:08
Το avatar του χρήστη pkiriakos
pkiriakos pkiriakos is offline
 
Εγγραφή: 11-10-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 59
Απάντηση: Πλήρωση φιαλών με μολυσμένο αέρα.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Manta Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Κυριάκο,
κατ' εμένα έκανες ένα μεγάλο σφάλμα. Τον αέρα έπρεπε να τον δοκιμάσεις για μυρωδιά και γεύση πριν την κατάδυση και όχι μετά. (Ηταν ένα απο τα πρώτα πράγματα που έμαθα οταν άρχισα το open Water.)
Δυστηχώς οι περισσότεροι απο εμάς παραλείπουμε αυτό τον έλεγχο και εχουν τύχει ατυχήματα με τραγικές συνέπειες.
Συμφωνώ απόλυτα.Η υπερβολική σίγουριά ορισμένες φορές ................................
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-06-13, 15:21
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: Πλήρωση φιαλών με μολυσμένο αέρα.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Vasilis_UW Εμφάνιση μηνυμάτων
Τυχερέ! Παλιά, πολύ παλιά (αλλά δυστυχώς αναβιώνει η πρακτική όπως έπαθα-έμαθα πριν 2 χρόνια) έβαζαν μέσα στη φιάλη μετά τον υδροστατικό κάποιο λάδι, δήθεν για να μην σκουριάζει. Δεν ξέρω αν ήταν ακριβώς αυτό που έβαλαν και στις δικές μου, αλλά όποιος θέλει να ρωτήσει μπορώ να δώσω όνομα καταστήματος, να τηλεφωνήσει να μάθει.

Εγώ απλώς δεν ξαναπήγα.
Βασίλη το "λάδι" είναι παραφινέλαιο με το οποίο προστάτευαν τις μεταλλικές φιάλες συνήθως κατόπιν αμμοβολής η οποία ορισμένες φορές αφαιρούσε την εσωτερική φωσφάτωση. Δεν είναι απίθανο λοιπόν το λαδάκι στη φιάλη που συζητάμε να ήταν δώρο με τον υδροστατικό.

Ορισμένοι εισαγωγείς μάλλιστα το έβαζαν και προληπτικά σε νέες φιάλες. Με την βελτίωση της ποιότητας των φιαλών αλλά καί την εισαγωγή του nitrox αυτή η πρακτική σταμάτησε. Μερικοί "παλαιοί" όμως κάνουν χρήση ακόμα και σήμερα.

Οι φιάλες με έσωτερική επικάλυψη παραφίνης έχουν μία χαρακτηριστική μυρωδιά. Σίγουρα θα προτιμούσα τη μπουκάλα αλάδωτη.

/GKAM
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:45.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.