Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτική Επικαιρότητα > Καταδυτικά Νέα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Εξελίξεις, νέα και ειδήσεις από το χώρο της κατάδυσης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 28-04-10, 17:40
RNA
 
Μηνύματα: n/a
Απάντηση: Ανελκύσεις αντικειμένων για έκθεση σε μουσείο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Sunshine Εμφάνιση μηνυμάτων

Διέκρινα ένα απειλητικό ύφος γι’ αυτό και το quote αλλά ας μην το κάνουμε θέμα άλλωστε κ εγώ ειρωνεύτηκα….



Δεν ήταν ανάγκη να μου στείλεις πμ, είναι προφανές πως θα είχες κάποιο λόγο αλλά σ’ ευχαριστώ παρ’ όλα αυτά που θέλησες να μου τον πεις. Τα αποτελέσματα της συνάντησης που έχασες ήδη έχουν ανέβει στο χώρο των μελών, μπορείς να ενημερωθείς από εκεί.
Μάλλον εσύ με ειρωνεύεσαι λέγοντας ότι προσέφερα εποικοδομητικά στη συζήτηση αλλά δεν πειράζει, είναι προφανές πως είχα απλά κάποιες απορίες-κάποιες από αυτές μάλιστα δεν απαντήθηκαν-καμία εποικοδομητική έννοια δεν είχε το ποστ μου το ομολογώ. No worries καλή καρδιά, ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις, το εκτιμώ.




Μερικές φορές τα πράγματα μπορεί να παρεξηγηθούν επομένως απολογούμαι και εγώ με την σειρά μου.

Αυτό όμως που έγραψα:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο RNA Εμφάνιση μηνυμάτων
... θα ήθελα να ενημερώσω ότι την ερχόμενη (Δευτέρα 03/05/2010) μαζί με τον Δικηγόρο μου θα πάμε στον Εισαγγελέα* για να συνταχθεί μηνυτήρια αναφορά κατά παντός υπευθύνου

Να γνωρίζουν λοιπόν αυτοί οι κύριοι (οι οποίοι καθώς έμαθα έχουν αγαθές προθέσεις χωρίς να μάθω το όνομα τους) πως αν δεν βγουν μέχρι την ΔΕΥΤΕΡΑ 3 ΜΑΙΟΥ σε αυτόν τον χώρο να μας πουν, τι έχουν σηκώσει, με τι άδεια και που τα έχουν πάει, ο Εισαγγελέας θα πάρει φάκελλο με όλα τα στοιχεία που έχω μαζέψει (ιστοσελίδες, βίντεο, φωτογραφίες, ονόματα ατόμων και καταδυτικών) και θα αποφασίσει εκείνος κατά ποίων θα ασκήσει μήνυση. Στην αντίθετη περίπτωση που θα αγνοηθεί το μήνυμα μου παρακαλώ όσοι τους γνωρίζετε να τους ενημερώσετε ότι αν δεν το κάνουν από την Δευτέρα θα "τρέχει" μία μήνυση εναντίων τους.

Και αν δεν την πληρώσουν αυτοί να είστε Σίγουροι πως θα την πληρώσουν οι επόμενοι που θα συλληφθούν να σηκώνουν και θα τους χρεωθούν και αυτά (και εγώ προσωπικά δεν πρόκειται να στεναχωρηθώ καθολου με αυτήν την αδικία)

* Η διαδικασία αυτή θα μπορούσε να γίνει και σε αστυνομικό τμήμα αλλά για πιο γρήγορα θα γίνει απ΄ευθείας στον Εισαγγελές για να επισπεύσει την μήνυση.
αναφέρεται ξεκάθαρα σε αυτούς που έχουν κάνει την πράξη ή γνωρίζουν αυτούς που την έχουν κάνει (επομένως να τους το μεταφέρουν) ως μια ύστατη προσπάθεια να το δηλώσουν εδώ πριν τα πράγματα πάρουν μη αναστρέψιμη και πραγματικά πολύ δυσάρεστη τροπή.

Καταλαβαίνεις λοιπόν πως δεν έχει καμία σχέση με την πρόταση μου προς το ΔΣ (το οποίο και ανταποκρίθηκε στο αίτημα μου και το ευχαριστώ για αυτό) σχετικά με την επίσημα διατυπωμένη θέση Συλλόγου σχετικά με το γεγονός την οποία και αναμένουμε.

Ελπίζω να το ξεκαθάρισα προς αποφυγή οποισδηποτε παρεξήγησης στο μέλλον.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 30-04-10, 14:08
RNA
 
Μηνύματα: n/a
Απάντηση: Ανελκύσεις αντικειμένων για έκθεση σε μουσείο

Εδώ θα ήθελα να κάνω μία ενημέρωση ότι με επίσημα στοιχεία που έχω πια στην διάθεση μου από την αρμόδια υπηρεσία (ΕΕΑ):

"κανένα αίτημα μέχρι σήμερα δεν έχει κατατεθεί στην εν λόγω υπηρεσία σχετικό με την ανέλκυση αντικειμένων από το ναυάγιο του αεροσκάφους Junkers 52 που βρίσκεται στη θαλάσσια περιοχή της νήσου Κέας".

Το πλήρες κείμενο θα κατατεθεί μαζί με τα υπόλοιπα τη Δευτέρα (03/05/2010).
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 30-04-10, 20:31
Το avatar του χρήστη apeiranthos
apeiranthos apeiranthos is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 355
Απάντηση: Ανελκύσεις αντικειμένων για έκθεση σε μουσείο

Με την ευκαιρία ενημερωτικά πρέπει να σας κάνω γνωστό
ότι το πολυβόλο που βρισκόταν στη θέση του πλοηγού του Beaufighter στη Νάξο
δεν υπάρχει πια εκεί.

Ρένο σε συγχαίρω για την τόλμη σου και περιμένω τις εξελίξεις.

Είναι στενάχωρο το φαινόμενο της λεηλασίας των ιστορικών μνημείων γιατί τέτοια είναι όλα τα ναυάγια,
αλλά δυστυχώς, όσο υπάρχει ανθρώπινη δραστηριότητα υποβρυχίως, θα υπάρχει κι αυτό το φαινόμενο
κι όσο εκείνη αυξάνεται, τόσο θα εντείνεται κι αυτό.

Είναι το χου Ι του ανθρώπου, χαραγμένο στο γονιδιακό του αποτύπωμα.
Κυνηγός του ελαφιού, της πέρδικας, του κουνελιού, του τίγρη,
συλλέκτης του μήλου, του σταφυλιού, της ελιάς, του άγριου βατόμουρου.

Τα χρόνια πέρασαν και δεν έμεινε τίποτα από τα περασμένα
τα ξέκανε ορμώμενος από το χου Ι του και έστρεψε το κατακτητικό του βλέμμα
με περισσή γυαλάδα πια,
στο συνάνθρωπο, τον πλανήτη, την καβάντζα, το κέρδος, το χρόνο, τη δόξα, την αθανασία.

Τα διαπιστευτήρια της κατακτήσεως, τα λάφυρα του πόλεμου, το θήραμα του,
επιβεβαιώνουν στο άλλο του μισό,
πως είναι ο ικανότερος κυρίαρχος κι αξίζει που είναι δούλος του.
Εκείνο δε μιλεί, μονάχα ανασαίνει και κρύβει τα σημάδια απ’ τις πληγές του.

Αν δεν χρειάζονταν να τις αγγίξει δεν θα 'χε πια ανάγκη τα πειστήρια.

Είναι το χου Ι που μας παιδέψανε, πως είναι των ηρώων.
Ο Ηρακλής να κουβαλεί του λιονταριού το ξεπροβίδισμα και ο Χριστός το σταυρό του,
το σουβενίρ ο φίλος μας από της ξενιτιάς πέρατα, έτσι κι όσοι ξεμείνανε σαν άλλοι ειδωλολάτρες,
την εικόνα.

Ξέφυγα λίγο αλλά αυτά είναι κάποια που μου ‘ρθε να μοιραστώ μαζί σας.

Ίσως φαντάζει δεισιδαιμονία αλλά, θα μπορούσα να πιστέψω,
ότι το να έχει κάποιος ανελκύσει τμήματα από ναυάγια, ειδικά από όσα έχουν χαθεί ζωές
μόνο γρουσουζιά, επιπλέον έννοιες κι άσχημα όνειρα μπορεί να κερδίσει
και λιγότερο οτιδήποτε άλλο.

Τα ναυάγια καλύτερα να βρίσκονται εκεί κάτω.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 30-04-10, 22:55
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Ανελκύσεις αντικειμένων για έκθεση σε μουσείο

Παράθεση:
Ίσως φαντάζει δεισιδαιμονία αλλά, θα μπορούσα να πιστέψω,
ότι το να έχει κάποιος ανελκύσει τμήματα από ναυάγια, ειδικά από όσα έχουν χαθεί ζωές
μόνο γρουσουζιά, επιπλέον έννοιες κι άσχημα όνειρα μπορεί να κερδίσει
και λιγότερο οτιδήποτε άλλο.
δεν θα το λεγα δεισιδαιμονία, θα το ελεγα πιστη στην φυσικη ισορροπια....
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 01-05-10, 12:11
RNA
 
Μηνύματα: n/a
Απάντηση: Ανελκύσεις αντικειμένων για έκθεση σε μουσείο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Beracuda Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας και είμαι ένας από αυτούς που οραματίστηκε την ίδρυση ενός Ναυτικού Μουσείου στο νησί της Κέας, σπεύδω να απαντήσω στα ερωτήματα σου.

Το ΝΜΚ τελεί υπό ίδρυση. Έχει ολοκληρωθεί η επεξεργασία του καταστατικού του και πρόθεση είναι να λειτουργήσει σαν αστική εταιρεία μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα σύμφωνα με το άρθρο 741 του Α.Κ. υπαγόμενη στις διατυπώσεις δημοσιότητας του άρθρου 784 Α.Κ. αποτελούσα αυτοτελές νομικό πρόσωπο.

Προϋπόθεση για τη σύσταση (έγκριση καταστατικού από το Πρωτοδικείο Αθηνών) είναι η εξεύρεση στέγης. Προς τούτο μετά από διαβουλεύσεις με το Δήμο Κέας, έχει υποβληθεί σχετική αίτηση και αναμένεται η έγκριση (ή μη) από το Δημοτικό Συμβούλιο. Σε περίπτωση έγκρισης και απόκτηση στέγης με ευγενική παραχώρηση από το Δήμο, τότε το ΝΜΚ θα λάβει σάρκα και οστά. Προσδοκία είναι να έχουμε την έγκριση του Δήμου εντός του Μαΐου και να έχουμε την έγκριση του Πρωτοδικείου μέχρι το τέλος Ιουνίου 2010.

Θα προσκληθούν να συμμετάσχουν ως ιδρυτικά μέλη φορείς του τόπου αλλά και προσωπικότητες ή άλλοι φορείς από την Ελλάδα και το εξωτερικό, με γνώμονα την αγάπη τους για τη θάλασσα και το ενδιαφέρον τους για συνεισφορά στους σκοπούς του ΝΜΚ.

Αυτά σαν ενημέρωση για την ωρίμανση της πρωτοβουλίας για την ίδρυση του ΝΜΚ.
Οι σκοποί ενός υπό σύσταση Ναυτικού Μουσείου δεν αποτελούν προαγγελία έκθεσης αντικειμένων. Όταν ολοκληρωθούν τα προηγούμενα βήματα ίδρυσης & εγκρίσεων, τότε το Δ.Σ. της ΑΜΚ εταιρείας, ενεργώντας συλλογικά και σύννομα είναι βέβαιο ότι θα πράξει τα δέοντα όταν και όποτε απαιτηθούν.
Δες προηγούμενη απάντηση.
Δεν υπάρχει τέτοια ομάδα. Αν και εφ' όσον συσταθεί κάποια τέτοια, οι ενέργειες της θα έχουν την έγκριση αρμοδίων φορέων όπως π.χ. το ΥΠΠΟ-ΤΑ.


Ελπίζω να βοήθησα για την αποφυγή κάθε παρεξήγησης όσο αφορά την πρόθεση σύστασης ενός Ναυτικού Μουσείου.
αγαπητέ μου Βύρωνα, έχω θέσει την ερώτηση και στον κο Μιχαλάκη αλλού, αλλά θα ήθελα να θέσω και σε σένα δημόσια για να υπάρχει μία ξεκάθαρη απάντηση (μιας και ξέρω ότι το μουσείο αποτελεί ένα ρομαντικό όραμα σου)

Σε ρωτάω λοιπόν μπορείς εσύ να δεσμευτεις ότι εσυ προσωπικά (σαν φορέας του υπο ίδρυση μουσείου / ΜΚΟ) αλλά και η Αστική εταιρία και οι μέτοχοι της δεν έχετε καμία σχέση με τα άτομα που έχουν στην κατοχή τους το όπλο του αεροπλάνου.

Η ερώτηση όπως καταλαβαίνεις απευθείνεται σε σένα και στον κο Μιχαλάκη διότι δεν γνωρίζω ποιοι είναι οι υπόλοιποι που απαρτίζουν το καταστατικό (εάν θέλετε μας το λέτε) αλλιώς θα το απεύθυνα και σε αυτούς.

Παρακαλώ για την άμεση απάντηση σου η ακόμα καλύτερα μία επίσημη ανακοίνωση θα ήταν αναγκαία μιας και οπως καταλαβαίνεις τα πράγματα τρέχουν
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 03-05-10, 09:43
Το avatar του χρήστη Beracuda
Beracuda Beracuda is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 27-06-2007
Περιοχή: Κηφισιά & Κούνδουρος, Κέα
Μηνύματα: 293
Απάντηση: Ανελκύσεις αντικειμένων για έκθεση σε μουσείο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο RNA Εμφάνιση μηνυμάτων
αγαπητέ μου Βύρωνα, έχω θέσει την ερώτηση και στον κο Μιχαλάκη αλλού, αλλά θα ήθελα να θέσω και σε σένα δημόσια για να υπάρχει μία ξεκάθαρη απάντηση (μιας και ξέρω ότι το μουσείο αποτελεί ένα ρομαντικό όραμα σου)

Σε ρωτάω λοιπόν μπορείς εσύ να δεσμευτεις ότι εσυ προσωπικά (σαν φορέας του υπο ίδρυση μουσείου / ΜΚΟ) αλλά και η Αστική εταιρία και οι μέτοχοι της δεν έχετε καμία σχέση με τα άτομα που έχουν στην κατοχή τους το όπλο του αεροπλάνου.

Η ερώτηση όπως καταλαβαίνεις απευθείνεται σε σένα και στον κο Μιχαλάκη διότι δεν γνωρίζω ποιοι είναι οι υπόλοιποι που απαρτίζουν το καταστατικό (εάν θέλετε μας το λέτε) αλλιώς θα το απεύθυνα και σε αυτούς.

Παρακαλώ για την άμεση απάντηση σου η ακόμα καλύτερα μία επίσημη ανακοίνωση θα ήταν αναγκαία μιας και οπως καταλαβαίνεις τα πράγματα τρέχουν
Καλημέρα Ρένο, καλό μήνα σε όλους,

Να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα γιατί πολλή κουβέντα έχει γίνει γύρω από τη προσπάθεια μου (και άλλων φυσικά) που εκτιμούν ότι η σύσταση και λειτουργία ενός Ναυτικού Μουσείου στη Κέα θα είναι χρήσιμη και θα προσελκύσει τουρισμό από τη μια πλευρά αλλά πρωτίστως θα αναδείξει τη πολιτιστική κληρονομιά και ιστορία της νήσου σε θέματα θαλασσινά.

Ναι όντως η ίδρυση του ΝΜΚ αποτελεί ένα προσωπικό μου Όραμα (αν είναι ρομαντικό ή όχι δεν το κρίνω ούτε το αξιολογώ). Εκπηγάζει από δύο αγάπες και πάθη: Το νησί της Κέας και τη θάλασσα.

Όπως όλοι καλά γνωρίζουν, το να καταπιαστεί ένας ιδιώτης με τέτοια προσπάθεια στην Ελλάδα πρέπει κυριολεκτικά να ιδρώσει και να επιμείνει περνώντας μέσα από χίλια κύματα (και το παρόν θέμα με τον ατυχέστατο και απαξιωτικό τίτλο σίγουρα είναι ένα από αυτά). Μετά όμως από δύο σχεδόν χρόνια προπαρασκευαστικής δουλειάς, ζυμώσεων και ωρίμανσης, η ιδέα έφτασε στη φάση της αίτησης για παροχή στέγης προς το Δήμο Κέας και αν εγκριθεί, τότε θα προχωρήσει στο επόμενο βήμα, δηλ. στη σύσταση της νομικής μορφής.

Συνεπώς για να βάζουμε τα πράγματα στη σωστή τους θέση και διάσταση, σήμερα που μιλάμε 3/5/10 ΔΕΝ υπάρχει ούτε φορέας Μουσείου ούτε μέτοχοι ούτε τίποτε. Έτσι λοιπόν επίσημες ανακοινώσεις από πλευρά φορέα που δεν υπάρχει είναι σχήμα οξύμωρο.
Πάμε παρακάτω. Προσωπικά με ρωτάς. Μιας και έχουν αναγγελθεί διάφορα και έχουν εκστομιστεί ένα σωρό εικασίες, υποθέσεις και τα τοιαύτα, το δε όνομα μου και πιο συγκεκριμένα η προσπάθειά μου για το ΝΜΚ έχει εμμέσως θιχτεί, δεν νομίζω ότι αρμόζει να απαντάω για το αν γνωρίζω ή δεν γνωρίζω σε Φόρα. Αν σπιλωθεί το όνομά μου για κάτι στο οποίο μετά βεβαιότητας δεν έχω απολύτως ουδεμία ανάμειξη, αντιλαμβάνεσαι ότι το λόγο έχουν οι νομικοί και η δικαιοσύνη.

Θα παρακαλούσα συνεπώς να σταματήσει κάθε σύνδεση της προσπάθειας για ίδρυση του ΝΜΚ και όσων ασχολούνται ή προσπαθούν για αυτό το σκοπό με τυχόν παράνομες ανελκύσεις. Επιφυλασσόμενος κ.λπ. στη νομική διάλεκτο...
__________________
Beracuda
#28 Μέλος ΤΗΘΥΣ

“O ΑΕΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΝΑΙ ΑΓΑΘΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤIΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΓΕΝΙΕΣ“: Jacques-Yves Cousteau, το 1988 έγινε μέλος της Γαλλικής Aκαδημίας με την αναγγελία αυτή!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 03-05-10, 10:03
RNA
 
Μηνύματα: n/a
Απάντηση: Ανελκύσεις αντικειμένων για έκθεση σε μουσείο

Βύρωνα σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Απ΄ όλα κρατάω αυτό

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Beracuda Εμφάνιση μηνυμάτων
μετά βεβαιότητας δεν έχω απολύτως ουδεμία ανάμειξη.

το οποίο κατ’ εμέ δηλώνει δημοσίως ότι καμία σχέση δεν έχεις με τον “κύριο” που έχει στην κατοχή του το όπλο και ισχυρίζεται πως απώτερος σκοπός του ήταν να δωριστεί στο μουσείο Κέας.

Πρόθεση μου σήμερα είναι να καταθέσω ότι στοιχεία έχω συλλέξει καθώς και αυτό που μου δηλώθηκε από επίσημη πηγή που γνωρίζει τον κάτοχο του όπλου ώστε να μην υπάρχουν παρερμηνείες στο συγκεκριμένο θέμα και η αρμόδια αρχή θα διερευνήσει την συνέχεια μιας και εγώ όπως έχω δηλώσει δεν είμαι ούτε αστυνόμος όπως επίσης δεν έχω και καμία αρμοδιότητα να συνεχίσω την έρευνα.

Όπως και να έχει ευχαριστώ και εσένα και τον κ Μιχαιλάκη για την απάντηση σας.

εγώ προσωπικά έχω καλυφθεί και όπως πολύ σωστά λες και συ από το απόγευμα τον λόγο λαμβάνουν άλλοι.

Και πάλι σας ευχαριστώ που μπήκατε στον κόπο να μου απαντήσετε.

Φιλικά <GDPR Removal>

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 28-04-21 στις 04:06.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 04-05-10, 06:31
RNA
 
Μηνύματα: n/a
Απάντηση: Ανελκύσεις αντικειμένων για έκθεση σε μουσείο

Καλημέρα, σε όλους

Θα ήθελα να ενημερώσω πως χθες ολοκληρώθηκε η συλλογή στοιχείων και η συγγραφή του κειμένου της μηνυτήριας αναφοράς κατά παντός υπευθύνου η οποία παραδόθηκε και θα κατατεθεί τις επόμενες ώρες από την δικηγόρο στην εισαγγελία πρωτοδικών Αθηνών.

Από εδώ και πέρα τον λόγο θα έχει η ελληνική δικαιοσύνη.

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:40.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.