Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτική Επικαιρότητα > Καταδυτικά Νέα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Εξελίξεις, νέα και ειδήσεις από το χώρο της κατάδυσης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 10-09-08, 14:26
ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ is offline
 
Εγγραφή: 10-09-2008
Μηνύματα: 2
Απάντηση: Εγγύηση προϊόντων από Internet

Καλημέρα σας ονομάζομαι Αποστολίδης Γρηγόριος και είμαι ο Διευθύνων Σύμβουλος της εταιρίας Ε.ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ & ΣΙΑ ΑΒΒΕΕ .
Θα ήθελα να λύσω τις εύλογες απορίες που έχετε σχετικά με την ανακοίνωση μας στο περιοδικό Diver .
Κατ'αρχήν θα πρέπει να γνωρίζετε ότι συνήθως τα εργοστάσια δεν αναφέρουν ποιός διακινεί χονδρικώς τα προιόντα τους στις άλλες χώρες για λόγους ανταγωνισμού . Συγκεκριμένα στο website ή στο προσπέκτους της Cressi τα ονόματα που βλέπετε στις άλλες χώρες ανήκουν σε γραφεία της ίδιας της cressi !
Ως αναφορά στην ανακοίνωση που εκδόσαμε στο τελευταίο περιοδικό Diver θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι έχουν κάνει την εμφάνισή τους στην Ελληνική αγορά προϊόντα πιστή αντιγραφή των Cressi καθώς και καταδυτικοί εξοπλισμοί με μη γνήσια ανταλλακτικά και εξαρτήματα .
Επίσης υπάρχουν αρκετά διαδικτυακά καταστήματα τα οποία διατείνονται ότι πουλάνε προϊόντα Cressi ενώ στην πραγματικότητα όχι μόνο δεν διαθέτουν στοκ από την εν λόγω καταδυτική εταιρία αλλά στην ουσία προωθούν άλλες με βιτρίνα την παγκοσμίου φήμης Ιταλική Φίρμα (αυτά τα περιστατικά αφορούν την Ελληνική αγορά ) .
Για να μην ανησυχείτε βέβαια ως καταναλωτές σας ανακοινώνουμε ότι στις περισσότερες των περιπτώσεων έχει επιληφθεί ήδη η δικαιοσύνη , διότι η εταιρία μας δραστηριοποιείται επιτυχημένα στον καταδυτικό χώρο από το 1970 και αυτό το οφείλει στο γεγονός ότι ο κύριος στόχος και επιδίωξη
της Ε.ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ & ΣΙΑ ΑΒΒΕΕ είναι η σωστή , γρήγορη και έντιμη εξυπηρέτηση του καταναλωτή !
Σχετικά με το θέμα της εγγύησης θα πρέπει να γνωρίζετε ότι η οποιαδήποτε αλλαγή ελαττωματικού προϊόντος στη Ελλάδα επιβαρύνει αποκλειστικά την Ε.ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ & ΣΙΑ ΑΒΒΕΕ ( η οποία έχει αναλάβει την χονδρική διακίνηση των εμπορευμάτων της CRESSI-SUB spa στην Ελληνική αγορά ) και όχι τον Ιταλικό Οίκο .Σας γνωστοποιούμε επίσης ότι εκτός από τους ρυθμιστές πίεσης και πλευστότητας όλα τα άλλα προϊόντα δεν συνοδεύονται από κάρτα εγγύησης από το μητρικό εργοστάσιο . Τέλος κατά καιρούς στο εξωτερικό εμφανίζονται προσφορές σε καταργημένους κωδικούς Cressi που καθιστά πολύ δύσκολη την αλλαγή τους σε περίπτωση που χρειαστεί .
Παρά ταύτα αν η αγορά οποιουδήποτε γνήσιου προϊόντος της Cressi γίνει από το επίσημο παγκόσμιο δίκτυο της και συνοδεύεται από γνήσια χαρτιά εγγύησης ή αγοράς τότε ερχόμαστε σε συνεννόηση με το εργοστάσιο και αν συμφωνήσει τότε γίνεται η αλλαγή .
Σχετικά με την τεχνική υποστήριξη που αναγράφεται στην ανακοίνωση , αυτή παρέχεται από τα εξουσιοδοτημένα καταστήματα φυσικά ή ηλεκτρονικά της Ε. ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ και αναφέρεται σε σεμινάρια επιμόρφωσης , επίδειξη νέου εξοπλισμού κ.λ.π

Ελπίζω να ήμουνα σαφής και να ξεδιάλυνα την οποιαδήποτε παρεξήγηση δημιουργήθηκε . Αν υπάρχει κάτι για το οποίο δεν αισθάνεστε ότι πήρατε κάποια απάντηση μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου στα 2103411989 και 2103411990
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-09-08, 16:25
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Εγγύηση προϊόντων από Internet

Κατατοπιστικος Κυριε Αποστολιδη.
Ευχαριστουμε για την ενημερωση και ειναι προς τιμην σας που απαντησατε!
Περιμενουμε και τους υπολοιπους αντιπροσωπους να τοποθετηθουνε στο θεμα.
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-09-08, 17:28
SARMAS SARMAS is offline
 
Εγγραφή: 10-09-2008
Περιοχή: ΑΙΔΗΨΟΣ Β.ΕΒΟΙΑ
Μηνύματα: 2
Απάντηση: Εγγύηση προϊόντων από Internet

Ζητώ συγγνώμη απο τους συνδήτες που το πρώτο post μου είναι αυτό!!!!!, αλλά δέν μπορώ σε κάθε φόρουμ που σήμερα έχει γίνει θέμα για μένα να μπαίνω και να γράφω.

Δέν ξέρω εάν είναι πρέπων να το κάνω αλλά θα βάλω link απο άλλο φόρουμ μέσα στο οποίο έχει ξεκινήσει ολόκληρη αυτή η ιστορία.

http://www.sea-gate.gr/forum/viewtopic.php?f=11&t=719

Δέν θα δώσω συνέχεια στο θέμα και θα ζητήσω και πάλι συγγνώμη.

Τήν επόμενη φορά που θα ξαναγράψω να είσαστε σίγουροι ότι θα είναι για πιό ευχάριστα πράγματα.

Ευχαριστώ πολύ Σαρμάς Κωνσταντίνος.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-09-08, 20:03
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Εγγύηση προϊόντων από Internet

Αγαπητε Κωστα
Διαβασα τα ποστ απο το sea-gate.
Ομολογω δεν περιμενα τετοια εξελιξη.
Ειναι προφανες οτι εχεις ανοιξει εναν εμπορικο ''πολεμο'' που πιστευω θα το περιμενες αυτο οταν εστηνες το e-shop (οπως και ολοι οι αλλοι φανταζομαι)
Σιγουρα ξερεις καλυτερα απο μενα οτι το εμποριο ειναι σκληρο στις μερες μας.
Οποτε και ξεδιαλυνει σιγα - σιγα η υποθεση και διαφαινονται οι προθεσεις του καθενος. Το θεμα ειναι οτι εμεις ολοι (οι καταναλωτες) ειμαστε στην μεση και δεν ξερω που θα βγαλει αυτο. Κλεινω το θεμα εδω καθως εγω εβγαλα τα συμπερασματα που ηθελα.
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-09-08, 21:48
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Εγγύηση προϊόντων από Internet

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων

Σχετικά με το θέμα της εγγύησης θα πρέπει να γνωρίζετε ότι η οποιαδήποτε αλλαγή ελαττωματικού προϊόντος στη Ελλάδα επιβαρύνει αποκλειστικά την Ε.ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ & ΣΙΑ ΑΒΒΕΕ ( η οποία έχει αναλάβει την χονδρική διακίνηση των εμπορευμάτων της CRESSI-SUB spa στην Ελληνική αγορά ) και όχι τον Ιταλικό Οίκο. Σας γνωστοποιούμε επίσης ότι εκτός από τους ρυθμιστές πίεσης και πλευστότητας όλα τα άλλα προϊόντα δεν συνοδεύονται από κάρτα εγγύησης από το μητρικό εργοστάσιο .

Κάτι που μου δημίουργησε προσωπική απορία είναι το πιό πάνω.

Όπως ίσως να γνωρίζουν μερικοί επισκέπτες του φόρουμ έχω κάποιες αντιπροσωπίες στην Κύπρο και τυγχάνει να γνωρίζω πώς λειτουργούν οι διαδικασίες εγγύησης και συγκεκριμένα η ενέργιες που είθιστε να ακολουθούνται σε περίπτωση που ένα αποδεδειγμένα ελαττωμάτικό προιόν επιστραφεί στην εταιρεία που διακινεί το εμπόρευμα χονδρικώς σε μία αγορά. Αυτό που υπάρχει συνήθως είναι ένα συμφωνητικό έγγραφο μεταξύ κατασκευαστή και εθνικού διανομέα (country distributor) όπου καθορίζονται αυτά τα θέματα. Δεν υπάρχει κάνενας πιστεύω distributor που να αναλαμβάνει την απόλυτη ευθύνη αντικατάστασης ελαττωματικών προιόντων που συνοδεύονται μάλιστα και από κάρτα εγγύησης της κατασκευάστριας εταιρείας. Αν δεν έχει την υποστήριξη του κατασκευαστή αυτό είναι ιδιαίτερα παρακινδυνευμένη συμφωνία αν υφίσταται. Με κάποιο τρόπο θα πρέπει ο distributor να λαμβάνει αποζημίωση για τα ελαττωματικά προιόντα που αντικαθιστά. Αυτό μπορεί δε να γίνεται με διάφορους τρόπους όπως:

1. Συμφωνία για παροχή δωρεάν εμπορεύματος σε ποσότητα ανάλογη με τις αγορές και με βάση προσυμφωνηθέν ποσοστό.

2. Συμφωνία για επιπρόσθετη έκπτωση στις τιμές αγοράς από τον κατασκευαστή.

3. Συμφωνία για αντικατάσταση ελαττωματικών προιόντων με επιστροφή τους στο εργοστάσιο.

Επομένως σε καμία περίπτωση νομίζω δεν ισχύει ότι ένας αντιπρόσωπος χονδρικής διακίνησης σε οποιαδήποτε αγορά του κόσμου είναι τόσο εκτεθειμένος όσο μας παρουσιάζει ο κύριος Αποστολίδης ώστε να αναλαμβάνει την ευθύνη αντικατάστασης τυχόν ελαττωματικών προιόντων.

Εκείνο που επίσης είναι γεγονός είναι ότι υπάρχει συνεργασία μεταξύ κατασκευαστή και αντιπροσώπων (ανεξάρτητα από το επίπεδο του αντιπροσώπου) ώστε ο αντιπρόσωπος να είναι προστατευμένος από την γκρίζα αγορά στο μέτρο του δυνατού βέβαια. Ένα από τα όπλα που διαθέτει ο κάθε κατασκευαστής είναι οι όροι που θέτει γραπτώς και κοινοποιεί σε όλους τους τελικούς καταναλωτές του για την εγκυρότητα της εγγύησης. Η εγγύηση σύμφωνα με τους περισσότερους κατασκευαστές για να είναι σε ισχύ θα πρέπει να πληρόύνται κάποιοι συγκεκριμένοι όροι. Αυτοί μπορεί να είναι κατοχή τιμολογίου αγοράς, κατοχή κάρτας ή εγχειριδίου προιόντος με σφραγίδα εγγεκριμένου μεταπωλητή, πρωτόκολλο service του προιόντος σφραγισμένο από εγγεκριμένους τεχνικούς από τον κατασκευαστή κλπ.

Εγγύηση σημαίνει ευθύνη αντικατάστασης τυχόν ελαττωματικών προιότνων ή εξαρτημάτων, ορισμένες φορές ευνοικές τιμές στα εξαρτήματα του ετήσιου ελέγχου, κάποιες άλλες φορές δωρεάν ή με ευνοικές τιμές αναβαθμίσεις κλπ. Σαν επαγγελματίες όλοι οι επίσημοι αντιπρόσωποι και οι εγγεκριμένοι τεχνικοί δεν αρνούνται βεβαίως να κάνουν οποιαδήποτε εργασία σε ένα προιόν που παρουσιάζει πρόβλημα ή που θέλει έλεγχο ρουτίνας (service) ανεξάρτητα από το αν καλύπτεται από εγγύηση ή όχι. Η εγγύηση στο τέλος της ημέρας είναι ένα αγαθό που μεταφράζεται σε λιγότερα ή καθόλου έξοδα σε περίπτωση προβλήματος και ίσως ευνοικότερη μεταχείρηση σε κάποιες περιπτώσεις. Δεν έιναι σε καμία περίπτωση αντίστοιχο με κάρτα μέλους σε ένα κλειστό club που αν δεν την έχεις δεν μπαίνεις. Μπαίνεις και καλομπαίνεις απλώς δεν κάθεσε στις θέσεις των VIP και ούτε σε περιμένουν σοκολατάκια και λουλούδια στο τραπεζάκι σου!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-09-08, 10:18
ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ is offline
 
Εγγραφή: 10-09-2008
Μηνύματα: 2
Απάντηση: Εγγύηση προϊόντων από Internet

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι που μου δημίουργησε προσωπική απορία είναι το πιό πάνω.

Όπως ίσως να γνωρίζουν μερικοί επισκέπτες του φόρουμ έχω κάποιες αντιπροσωπίες στην Κύπρο και τυγχάνει να γνωρίζω πώς λειτουργούν οι διαδικασίες εγγύησης και συγκεκριμένα η ενέργιες που είθιστε να ακολουθούνται σε περίπτωση που ένα αποδεδειγμένα ελαττωμάτικό προιόν επιστραφεί στην εταιρεία που διακινεί το εμπόρευμα χονδρικώς σε μία αγορά. Αυτό που υπάρχει συνήθως είναι ένα συμφωνητικό έγγραφο μεταξύ κατασκευαστή και εθνικού διανομέα (country distributor) όπου καθορίζονται αυτά τα θέματα. Δεν υπάρχει κάνενας πιστεύω distributor που να αναλαμβάνει την απόλυτη ευθύνη αντικατάστασης ελαττωματικών προιόντων που συνοδεύονται μάλιστα και από κάρτα εγγύησης της κατασκευάστριας εταιρείας. Αν δεν έχει την υποστήριξη του κατασκευαστή αυτό είναι ιδιαίτερα παρακινδυνευμένη συμφωνία αν υφίσταται. Με κάποιο τρόπο θα πρέπει ο distributor να λαμβάνει αποζημίωση για τα ελαττωματικά προιόντα που αντικαθιστά. Αυτό μπορεί δε να γίνεται με διάφορους τρόπους όπως:

1. Συμφωνία για παροχή δωρεάν εμπορεύματος σε ποσότητα ανάλογη με τις αγορές και με βάση προσυμφωνηθέν ποσοστό.

2. Συμφωνία για επιπρόσθετη έκπτωση στις τιμές αγοράς από τον κατασκευαστή.

3. Συμφωνία για αντικατάσταση ελαττωματικών προιόντων με επιστροφή τους στο εργοστάσιο.

Επομένως σε καμία περίπτωση νομίζω δεν ισχύει ότι ένας αντιπρόσωπος χονδρικής διακίνησης σε οποιαδήποτε αγορά του κόσμου είναι τόσο εκτεθειμένος όσο μας παρουσιάζει ο κύριος Αποστολίδης ώστε να αναλαμβάνει την ευθύνη αντικατάστασης τυχόν ελαττωματικών προιόντων.

Εκείνο που επίσης είναι γεγονός είναι ότι υπάρχει συνεργασία μεταξύ κατασκευαστή και αντιπροσώπων (ανεξάρτητα από το επίπεδο του αντιπροσώπου) ώστε ο αντιπρόσωπος να είναι προστατευμένος από την γκρίζα αγορά στο μέτρο του δυνατού βέβαια. Ένα από τα όπλα που διαθέτει ο κάθε κατασκευαστής είναι οι όροι που θέτει γραπτώς και κοινοποιεί σε όλους τους τελικούς καταναλωτές του για την εγκυρότητα της εγγύησης. Η εγγύηση σύμφωνα με τους περισσότερους κατασκευαστές για να είναι σε ισχύ θα πρέπει να πληρόύνται κάποιοι συγκεκριμένοι όροι. Αυτοί μπορεί να είναι κατοχή τιμολογίου αγοράς, κατοχή κάρτας ή εγχειριδίου προιόντος με σφραγίδα εγγεκριμένου μεταπωλητή, πρωτόκολλο service του προιόντος σφραγισμένο από εγγεκριμένους τεχνικούς από τον κατασκευαστή κλπ.

Εγγύηση σημαίνει ευθύνη αντικατάστασης τυχόν ελαττωματικών προιότνων ή εξαρτημάτων, ορισμένες φορές ευνοικές τιμές στα εξαρτήματα του ετήσιου ελέγχου, κάποιες άλλες φορές δωρεάν ή με ευνοικές τιμές αναβαθμίσεις κλπ. Σαν επαγγελματίες όλοι οι επίσημοι αντιπρόσωποι και οι εγγεκριμένοι τεχνικοί δεν αρνούνται βεβαίως να κάνουν οποιαδήποτε εργασία σε ένα προιόν που παρουσιάζει πρόβλημα ή που θέλει έλεγχο ρουτίνας (service) ανεξάρτητα από το αν καλύπτεται από εγγύηση ή όχι. Η εγγύηση στο τέλος της ημέρας είναι ένα αγαθό που μεταφράζεται σε λιγότερα ή καθόλου έξοδα σε περίπτωση προβλήματος και ίσως ευνοικότερη μεταχείρηση σε κάποιες περιπτώσεις. Δεν έιναι σε καμία περίπτωση αντίστοιχο με κάρτα μέλους σε ένα κλειστό club που αν δεν την έχεις δεν μπαίνεις. Μπαίνεις και καλομπαίνεις απλώς δεν κάθεσε στις θέσεις των VIP και ούτε σε περιμένουν σοκολατάκια και λουλούδια στο τραπεζάκι σου!

Αγαπητέ Κε Χριστοδούλου
θα ήθελα να σας διαβεβαιώσω ότι πράγματι η εγγύηση στις περιπτώσεις
που έχω αναφέρει ήδη, βαραίνει εμάς . Απλά να ξέρετε ότι οι μεγάλες εταιρίες μπορεί να είναι πιο σκληρές στους όρους τους ! Απ'ότι γνωρίζετε οι αντιπροσωπίες που έχετε όπως π.χ. οι Aeris , Atomic δεν είναι του ιδίου μεγέθους σε παγκόσμιο τζίρο με την Cressi και ίσως να έχουν διαφορετική πολιτική !
Βέβαια αν εννοείτε εγγυήσεις που έχουν να κάνουν με ρυθμιστές πίεσης
και πλευστότητας όπως ήδη έχω πει αφού ισχύει η εγγύηση ενημερώνουμε την Cressi και μας αντικαθιστά τυχόν ελαττωματικά προιόντα .
Τέλος σχετικά με τις κάρτες μέλους που αναφέρεστε συμφωνώ απόλυτα μαζί σας απλά η ερώτηση που μου έγινε στο forum ήταν σχετική με την εγγύηση των προιόντων Cressi και όχι με την επισκευή τους ! Η επισκευή του οποιουδήποτε προιόντος Cressi θεωρώ ότι είναι δικαίωμα του καταναλωτή , αρκεί να γίνεται από εξειδικευμένο προσωπικό!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-09-08, 12:47
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Εγγύηση προϊόντων από Internet

Παράθεση:
Απ'ότι γνωρίζετε οι αντιπροσωπίες που έχετε όπως π.χ. οι Aeris , Atomic δεν είναι του ιδίου μεγέθους σε παγκόσμιο τζίρο με την Cressi και ίσως να έχουν διαφορετική πολιτική !
Οι Business ειναι business, το client service ειναι ανεξαρτητο του μεγεθους και μικρες εταιριες μπορει να εχουν κερδοφοριες ζηλευτες απο κολοσσους....αν η cressi και καθε cressi "παιζει" με το μεγεθος της για να κανει καλυτερες για την ιδια συμφωνιες αυτο σιγουρα δεν αφορα κανεναν απο εμας τους καταναλωτες... σιγουρα αφορα μονο τον καθε αντιπροσωπο κ σιγουρα τον ποναει κ τον ποναει πολυ...

το να πληρωνει ο ντοπιος αντιπροσωπος την αντικατασταση ενος ελαττωματικου μου φαινεται μια πολυ κακη συμφωνια, αλλα και ετσι να ειναι γιατι μας το ανεφεραν αραγε??? για να λυπηθουμε?
Βασιζεται η επιχειρηματικοτητα στον οικτο και την συμπαθεια?

Το συμπερασμα που βγαζω προσωπικα ειναι οτι η συγκεκριμενη πληρωμενη καταχωρηση δημιουργησε περισσοτερα προβληματα παρα ελυσε και επιχειρειται τωρα να μαζευτουν τα αμαζευτα ....




Περαν τουτου....
για μενα τα πραγματα ειναι απλα...

η παγκοσμιοποιηση ειναι εδω...ειτε το θελουμε ειτε οχι...η κλειστη ελληνικη αγορα ειναι ενας αρχαιος ορος....

Ο ντοπιος αντιπροσωπος της Χ εταιριας εχει να αντιμετωπισει το γερμανικο ηλεκτρονικο καταστημα με τις τρελες πωλησεις και τις απιστευτες τιμες. Αυτο το e-καταστημα στο οποιο ξερει οτι τα προιοντα τα δινει ο δικος του προμηθευτης και αυτο ειναι που τον τρελαινει. Τον τρελαινει οτι η ιδια του η εταιρια τον γονατιζει γιατι πουλαει στο γερμανο τζαμπα και στον ιδιο φωτια.
Και ψαχνει να βρει χιλιους τροπους να αντιμετωπισει αυτη τη λαιλαπα αλλα δεν τα καταφερνει...
Και σκαρφιζεται κενα γραμματα περι μη εγγυησης , ακριβοτερου σερβις αν το προιον δεν εχει αγοραστει απο εμας και διαφορα αλλα κουλα (απο επιχειρηματικης αποψης) τα οποια μεσομακροπροθεσμα θα απομακρυνουν ακομα περισσοτερη πελατεια απο το μαγαζακι, οχι μονο το δικο του αλλα ολοκληρης της Χ εταιρειας.

Και οταν αυτος ο "αθεμιτος" (αλλα καθολα ΘΕΜΙΤΟΣ) ανταγωνισμος βρεθει εντος των ελληνικων τειχων , τοτε ειναι που η ψυχραιμια χανεται εντελως...και ξεκιναμε ανακοινωσεις στον τυπο οπου αποδεκτης των "απειλων" ειναι ο καταναλωτης, ο τελευταιος δηλαδη που φταιει για την ολη κατασταση...

Αλλα κυριοι επιχειρηματιες αυτος ειναι ο καπιταλισμος! Αυτοι ειναι οι οροι , κ οποιος θελει παιζει....


οταν ταξιδευω εχω προσβαση σε τιμες λιανικης που ο ελληνας εμπορος (δυστυχως για αυτον) τις εχει ως τιμες χονδρικης....

οταν λοιπον παω στον επισημο dealer της SUUNTO στις μαλδιβες και αγοραζω -40&50% σιγα μην αγορασω απο την ελλαδα...(σορυ φιλε αλλα ετσι ειναι!)

οταν ειμαι στο B&H στη Νεα Υορκη κ αγοραζω το Housing, τις μπαταριες, τα φωτα και την καμερα οσο μου πουλαει μονο το housing εδω ο αντιπροσωπος τι θα κανω?

και οταν και στις 2 περιπτωσεις εχω μια ωραια σφραγιδουλα για world wide εγγυηση (αφου τα συγκεκριμενα μαγαζια εχουν world wide πελατεια και δεν γινεται να πουλησουν διαφορετικα) , ακουω ολα αυτα περι απαγορευσεων και αποτροπων που συμβαινουν στο βαλκανικο χωριο του ελλαδισταν με πολυ χιουμορ...

Και αν στην προσπαθεια μου να εξυπηρετηθω ακουσω αηδιες του στυλ "δεν το εχεις παρει απο μενα η απο το επισημο πανελληνιο δικτυο", παιρνω ενα ωραιο τηλεφωνακι (οχι μεηλ, τηλεφωνο) στην μαμα εταιρια και πιστεψτε με θα την βρω την ακρη....
γιατι ξερω οτι οι εκει καπιταλιστες γνωριζουν ποσο σημαντικο ειναι (για τη διασφαλιση της σαμπανιας τους) το client satisfaction και κατι τετοιες φασεις ειναι οι αγαπημενες μου! (σε ευχαριστω δασκαλε που μου εμαθες να συνεννοουμαι με τους απανταχου managers! ξερεις εσυ!)

Αν τωρα ολη η φαση με τις ανακοινωσεις εχει γινει με αποδεκτη συγκεκριμενα προσωπα και πραγματα , ε τοτε εχω να πω οτι το μονο που πετυχαινει ειναι να κανει κακο...και οτι ο τελικος καταναλωτης δεν φταιει σε τιποτα

ΥΓ μεταξυ μας παντως δεν εχει παντα το διαδικτυο τις καλυτερες τιμες....το καινουριο μου μπουφανακι DAINESE στα -35% φτηνοτερα απο την επισημη αντιπροσωπεια , αγορασμενο στην ελλαδα αποδυκνειει οτι οι επισημες αντιρποσωπειες κατι κανουν λαθος και οτι κατι αλλαζει και στο Ελλαντα με τις ανεξαρτητες εισαγωγες ΓΝΗΣΙΩΝ προιοντων! ισως το λαθος να βρισκεται στο + 90 εως 130% περιθωριο κερδους που χρησιμοποιουν οι επισημοι.

ΥΓ 2 Η θεση μου ειναι ανεξαρτητη εταιριων και ισχυει για ολους οσους επιθυμουν να χαλιναγωγησουν με εκφοβισμους μια αγορα

ΥΓ3 και για οσους με ξερουν ειναι προφανες οτι δεν εξυπηρετω κανενα ιδιοτελες συμφερον και οτι δεν εχω κανενα απολυτως κωλυμα με την CRESSI της οποιας τα προιοντα μου φαινονται μια χαρα ετσι κι αλλιως!Ετσι κι αλλιως δεν ειναι αυτο το ζητουμενο!
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-09-08, 13:13
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Εγγύηση προϊόντων από Internet

Αγαπητέ κύριε Αποστολίδη ο σκοπός της καταχώρησής μου ήταν μια πραγματική απορεία που όντως μου δημιουργήθηκε και ήταν σχετική με το εξής:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικά με το θέμα της εγγύησης θα πρέπει να γνωρίζετε ότι η οποιαδήποτε αλλαγή ελαττωματικού προϊόντος στη Ελλάδα επιβαρύνει αποκλειστικά την Ε.ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ & ΣΙΑ ΑΒΒΕΕ ( η οποία έχει αναλάβει την χονδρική διακίνηση των εμπορευμάτων της CRESSI-SUB spa στην Ελληνική αγορά ) και όχι τον Ιταλικό Οίκο .
Η παραπάνω πρόταση όπως αντιλαμβάνεστε εσείς αλλά και δεκάδες άλλοι αναγνώστες είναι διαφορετική από την πιό κάτω διευκρίνηση:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Βέβαια αν εννοείτε εγγυήσεις που έχουν να κάνουν με ρυθμιστές πίεσης
και πλευστότητας όπως ήδη έχω πει αφού ισχύει η εγγύηση ενημερώνουμε την Cressi και μας αντικαθιστά τυχόν ελαττωματικά προιόντα .
Επομένως δεν είναι η δικιά σας εταιρεία που αναλαμβάνει την ευθύνη αντικατάστασης ελαττωματικών ρυθμιστών πίεσης ή / και ρυθμιστών πλευστότητας αλλά ο ίδιος ο Ιταλικός οίκος!

Εσείς από ότι έχω καταλάβει από τα γραφώμενά σας αναλαμβάνετε να εγγυηθείτε ακόμα και προιόντα για τα οποία ο Ιταλικός οίκος δεν έχει εργοστασιακή εγγύηση που είναι τα υπόλοιπα (μάσκες, πέδιλα, ψαροντούφεκα, στολές κλπ). Αυτό είναι υπερ σας αλλά εμένα προσωπικά μου μεταδίδει το μύνημα ότι η εν λόγω κατασκευάστρια εταιρεία (και δέχομαι την διαβεβαίωσή σας) πουλά οτιδήποτε εκτός από ρυθμιστές πίεσης και πλευστότητας χωρίς εγγύηση. Νομίζεται πως αυτό είναι χαρακτηριστικό μιας μεγάλης εταιρείας? Οι μεγάλες εταιρείες αφήνουν την πολιτική εγγύησής τους, να εξαρτάται από τις βουλές του κάθε κατα τόπους αντιπροσώπου?

Έπίσης να σας αναφέρω για χάρην τάξης ότι δεν έχω καμία σχέση με την εταιρεία Atomic στην οποία αναφέρεστε. Η δε πολιτική εγγύησης που ακολουθεί η Aeris (η οποία έιναι κομμάτι του ομίλου εταιρειών Pelagic, Hollis, Oceanic κλπ) με εκείνη της άλλης εταιρείας την οποία αντιπροσωπεύω που είναι H Zeagle είναι πανομοιότυπες και καλύπτουν όλα τους τα εμπορεύματα. Με την προυπόθεση ότι ο αγοραστής έχει απόδειξη αγοράς από εγκεκριμένο dealer ή αντιπρόσωπο. Βεβαίως για τους δικούς μας πελάτες κρατάμε αρχείο με κωδικούς οπότε δεν χρειάζεται να προσκομίζουν με κάθε επίσκεψή τους το τιμολόγιο αγοράς. Σε θέματα εγγύησης το μόνο που με απασχολεί σαν αντιπρόσωπος είναι αν το πρόβλημα καλύπτεται από τους όρους της εγγύησης του εκάστοτε προιόντος και το αν ο ιδιοκτήτης έχει σε ισχύ την εγγύησή του (δηλαδή απόδειξη αγοράς από εγκεκριμένο dealer οπουδήποτε στον κόσμο και κανονικό πρωτόκολλο service απο εγκεκριμένους τεχνικούς).

Τα διάφορα που αναφέρετε περί μεγέθους παγκόσμιου τζίρου κλπ ξέρετε πολύ καλά πως δεν έχουν καμία σχέση με την πολιτική εγγύησης, δεν απασχολούν καθόλου τον καταναλωτή και επίσης η τοποθέτησή σας είναι κάπως εσφαλμένη σε ότι αφορά τους παγκόσμιους τζίρους των διαφόρων εταιρειών τις οποίες αντιπροσωπεύω σε σχέση με τους τζίρους της Cressi. Βεβαίως και αυτό είναι άσχετο με τον τελικό καταναλωτή.

Υποψιάζομαι τους λόγους που σας έχουν οδηγήσει στην δημοσίευση της ανακοίνωσής σας αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σώτος Χριστοδούλου : 11-09-08 στις 13:24.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-09-08, 13:21
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Εγγύηση προϊόντων από Internet

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι Business ειναι business, το client service ειναι ανεξαρτητο του μεγεθους και μικρες εταιριες μπορει να εχουν κερδοφοριες ζηλευτες απο κολοσσους....αν η cressi και καθε cressi "παιζει" με το μεγεθος της για να κανει καλυτερες για την ιδια συμφωνιες αυτο σιγουρα δεν αφορα κανεναν απο εμας τους καταναλωτες... σιγουρα αφορα μονο τον καθε αντιπροσωπο κ σιγουρα τον ποναει κ τον ποναει πολυ...

το να πληρωνει ο ντοπιος αντιπροσωπος την αντικατασταση ενος ελαττωματικου μου φαινεται μια πολυ κακη συμφωνια, αλλα και ετσι να ειναι γιατι μας το ανεφεραν αραγε??? για να λυπηθουμε?
Βασιζεται η επιχειρηματικοτητα στον οικτο και την συμπαθεια?

Το συμπερασμα που βγαζω προσωπικα ειναι οτι η συγκεκριμενη πληρωμενη καταχωρηση δημιουργησε περισσοτερα προβληματα παρα ελυσε και επιχειρειται τωρα να μαζευτουν τα αμαζευτα ....




Περαν τουτου....
για μενα τα πραγματα ειναι απλα...

η παγκοσμιοποιηση ειναι εδω...ειτε το θελουμε ειτε οχι...η κλειστη ελληνικη αγορα ειναι ενας αρχαιος ορος....

Ο ντοπιος αντιπροσωπος της Χ εταιριας εχει να αντιμετωπισει το γερμανικο ηλεκτρονικο καταστημα με τις τρελες πωλησεις και τις απιστευτες τιμες. Αυτο το e-καταστημα στο οποιο ξερει οτι τα προιοντα τα δινει ο δικος του προμηθευτης και αυτο ειναι που τον τρελαινει. Τον τρελαινει οτι η ιδια του η εταιρια τον γονατιζει γιατι πουλαει στο γερμανο τζαμπα και στον ιδιο φωτια.
Και ψαχνει να βρει χιλιους τροπους να αντιμετωπισει αυτη τη λαιλαπα αλλα δεν τα καταφερνει...
Και σκαρφιζεται κενα γραμματα περι μη εγγυησης , ακριβοτερου σερβις αν το προιον δεν εχει αγοραστει απο εμας και διαφορα αλλα κουλα (απο επιχειρηματικης αποψης) τα οποια μεσομακροπροθεσμα θα απομακρυνουν ακομα περισσοτερη πελατεια απο το μαγαζακι, οχι μονο το δικο του αλλα ολοκληρης της Χ εταιρειας.

Και οταν αυτος ο "αθεμιτος" (αλλα καθολα ΘΕΜΙΤΟΣ) ανταγωνισμος βρεθει εντος των ελληνικων τειχων , τοτε ειναι που η ψυχραιμια χανεται εντελως...και ξεκιναμε ανακοινωσεις στον τυπο οπου αποδεκτης των "απειλων" ειναι ο καταναλωτης, ο τελευταιος δηλαδη που φταιει για την ολη κατασταση...

Αλλα κυριοι επιχειρηματιες αυτος ειναι ο καπιταλισμος! Αυτοι ειναι οι οροι , κ οποιος θελει παιζει....


οταν ταξιδευω εχω προσβαση σε τιμες λιανικης που ο ελληνας εμπορος (δυστυχως για αυτον) τις εχει ως τιμες χονδρικης....

οταν λοιπον παω στον επισημο dealer της SUUNTO στις μαλδιβες και αγοραζω -40&50% σιγα μην αγορασω απο την ελλαδα...(σορυ φιλε αλλα ετσι ειναι!)

οταν ειμαι στο B&H στη Νεα Υορκη κ αγοραζω το Housing, τις μπαταριες, τα φωτα και την καμερα οσο μου πουλαει μονο το housing εδω ο αντιπροσωπος τι θα κανω?

και οταν και στις 2 περιπτωσεις εχω μια ωραια σφραγιδουλα για world wide εγγυηση (αφου τα συγκεκριμενα μαγαζια εχουν world wide πελατεια και δεν γινεται να πουλησουν διαφορετικα) , ακουω ολα αυτα περι απαγορευσεων και αποτροπων που συμβαινουν στο βαλκανικο χωριο του ελλαδισταν με πολυ χιουμορ...

Και αν στην προσπαθεια μου να εξυπηρετηθω ακουσω αηδιες του στυλ "δεν το εχεις παρει απο μενα η απο το επισημο πανελληνιο δικτυο", παιρνω ενα ωραιο τηλεφωνακι (οχι μεηλ, τηλεφωνο) στην μαμα εταιρια και πιστεψτε με θα την βρω την ακρη....
γιατι ξερω οτι οι εκει καπιταλιστες γνωριζουν ποσο σημαντικο ειναι (για τη διασφαλιση της σαμπανιας τους) το client satisfaction και κατι τετοιες φασεις ειναι οι αγαπημενες μου! (σε ευχαριστω δασκαλε που μου εμαθες να συνεννοουμαι με τους απανταχου managers! ξερεις εσυ!)

Αν τωρα ολη η φαση με τις ανακοινωσεις εχει γινει με αποδεκτη συγκεκριμενα προσωπα και πραγματα , ε τοτε εχω να πω οτι το μονο που πετυχαινει ειναι να κανει κακο...και οτι ο τελικος καταναλωτης δεν φταιει σε τιποτα

ΥΓ μεταξυ μας παντως δεν εχει παντα το διαδικτυο τις καλυτερες τιμες....το καινουριο μου μπουφανακι DAINESE στα -35% φτηνοτερα απο την επισημη αντιπροσωπεια , αγορασμενο στην ελλαδα αποδυκνειει οτι οι επισημες αντιρποσωπειες κατι κανουν λαθος και οτι κατι αλλαζει και στο Ελλαντα με τις ανεξαρτητες εισαγωγες ΓΝΗΣΙΩΝ προιοντων! ισως το λαθος να βρισκεται στο + 90 εως 130% περιθωριο κερδους που χρησιμοποιουν οι επισημοι.

ΥΓ 2 Η θεση μου ειναι ανεξαρτητη εταιριων και ισχυει για ολους οσους επιθυμουν να χαλιναγωγησουν με εκφοβισμους μια αγορα

ΥΓ3 και για οσους με ξερουν ειναι προφανες οτι δεν εξυπηρετω κανενα ιδιοτελες συμφερον και οτι δεν εχω κανενα απολυτως κωλυμα με την CRESSI της οποιας τα προιοντα μου φαινονται μια χαρα ετσι κι αλλιως!Ετσι κι αλλιως δεν ειναι αυτο το ζητουμενο!
Σωστόοοοος!
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-09-08, 19:41
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Εγγύηση προϊόντων από Internet

Θα ήθελα να ευχαριστήσω και τον κο Αποστολίδη για τις απαντήσεις του και τον κο Σαρμά (γειά σου Κώστα) για το Link

Επιτρέψτε μου παρακαλώ να απευθύνω μια έκκληση στον κο Αποστολίδη

Το ύφος της ανακοινωσης σας δεν ταιριάζει σε μια εταιρία που δραστηριοποιείται στο εμπόριο από το 1970. Δίνει στον καταναλωτή λάθος -ενδεχομένως- εντύπωση ότι τα προϊόντα των εταιριών που αντιπροσωπεύετε δεν υποστηρίζονται επαρκώς εφόσον έχουν αγοραστεί από εκτός "δικτυου" κατάστημα.

Ασφαλώς και στην εποχή μας ο καταναλωτής μπορεί να αγοράσει καινούργια η μεταχειρισμένα γνήσια προϊόντα οποιασδήποτε εταιρίας και δικαιούται να έχει υποστήριξη απο τον αντιπρόσωπο, άλλωστε η αντιπροσώπευση της εταιρίας στην Ελλάδα είναι σημαντική όταν επιλέγουμε ένα προϊόν.

Δικαίωμα του καναλωτή είναι να επισκευάζει και να συντηρεί τον εξοπλισμό του σε οποιον τεχνικό εμπιστεύεται, όπως ακριβώς και στο παράδειγμα με το αυτοκίνητο που πολύ σωστά αναφέρατε.

Δεν επιτρέπεται να αγοράζω ένα προϊόν και ο εδώ αντιπρόσωπος να με αντιμετωπίζει σχεδόν σαν λαθρέμπορο, σαν κλεπταποδόχο. Για μένα εσείς είστε η Cressi. Όταν επιλέξω ένα προϊόν Cressi είμαι αυτομάτως πελάτης σας. Το προϊόν σας λοιπον θα το δει κόσμος που ενδεχομένως να του αρέσει και να θελήσει να το αγοράσει. Μια εταιρία που δραστηριοποιείται απο το 70 είμαι σίγουρος ότι και το καταλαβαίνει και μπορει με μια έξυπνη τιμολογιακή πολιτική μπορεί να κερδίσει τους χαμένους πελάτες.

Σας καλώ λοιπόν σε μία νέα καταχώρηση που θα διευκρινίζετε τις πτυχές του ζητήματος και θα καθησυχάζετε τους πελάτες των εταιριων που αντιπροσωπεύετε και τους αναγνώστες του περιοδικού. Η εικόνα που σχηματίζει κανείς διαβάζοντας την καταχώρηση δεν είναι υπέρ σας. Έχετε την σκυτάλη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη neokles : 11-09-08 στις 19:45.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:25.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.