Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτική Επικαιρότητα > Καταδυτικά Νέα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Εξελίξεις, νέα και ειδήσεις από το χώρο της κατάδυσης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 29-03-11, 09:06
Το avatar του χρήστη ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ
ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-07-2007
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 173
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

http://www.facebook.com/group.php?gid=218126979206#!/group.php?gid=218126979206&v=info

Ο Σύλλογος Αυτοδυτών Αχαΐας εκφράζει την βαθιά του θλίψη για το άτυχο αυτό γεγονός που συνέβη σε όλη την καταδυτική οικογένεια αλλά και τα θερμά μας συλλυπητήρια στην οικογένεια της .
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-03-11, 09:46
Το avatar του χρήστη Sunshine
Sunshine Sunshine is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 833
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Πολυ κριμα για την κοπελα, η σκεψη μας ηταν μαζι της ολο το 3ήμερο.

Ας γινει αυτο αφορμη για να ειναι ο καθενας πιο υπευθυνος ως προς τον εαυτο του αλλα και τον buddy του.
Προσφατα μου ειπε καποιος: "το λαθος στην καταδυση, γινεται μόνο μια φορα" ας το εχουμε αυτο παντα στο πισω μερος του μυαλου μας ολοι:
ερασιτεχνες δυτες, επαγγελματιες, καταδυτικα κέντρα, εκπαιδευτες, dive masters, οδηγοι σκαφών...
__________________
I dive to the ocean of this beautiful planet and think... that at last i have found paradise...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-03-11, 13:06
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Sunshine Εμφάνιση μηνυμάτων
"το λαθος στην καταδυση, γινεται μόνο μια φορα"
αν εξαιρέσεις τα παθολογικά αίτια, νομίζω ότι αυτό είναι εντελώς λάθος. πρόκειται πάντα για συνδιασμό λαθών. αν όλοι μας σκεφτούμε τις βουτιές μας θα ανακαλύψουμε πολλά λάθη, τα συμβάντα όμως είναι σπάνια.
λάθη γίνονται συνεχεια, αλλά ο συνδιασμός τους, και δεν ξέρουμε εκ των προτέρων ποιός είναι αυτός, μπορεί να είναι μοιραίος.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-03-11, 17:18
Το avatar του χρήστη darisg
darisg darisg is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 190
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eye love scuba Εμφάνιση μηνυμάτων
αν εξαιρέσεις τα παθολογικά αίτια, νομίζω ότι αυτό είναι εντελώς λάθος. πρόκειται πάντα για συνδιασμό λαθών. αν όλοι μας σκεφτούμε τις βουτιές μας θα ανακαλύψουμε πολλά λάθη, τα συμβάντα όμως είναι σπάνια.
λάθη γίνονται συνεχεια, αλλά ο συνδιασμός τους, και δεν ξέρουμε εκ των προτέρων ποιός είναι αυτός, μπορεί να είναι μοιραίος.
The Incident Pit


Παράθεση:
..............My understanding is that the incident pit is the phenomenon that failures (equpiment failure, loss of kit, separation, etc) tend to increase the likelihood and negative consequence of subsequent failure. Failures make failures more likely and their consequences more serious. This combination of increased likelihood of failure and increased consequence of a failure creates increased risk.

I assume that the increased likelihood of a subsequent failure occurs due to increased stress and task loading caused by the previous failure(s). And that the increased negative consequence of a subsequent failure can result from loss of redundancy caused by the previous failure(s).

For example, separation may increase stress, increase task loading, impair good judgement, and make a second failure more likely. It would also result in zero redundancy if one's only source of redundancy is the team. This reduction in redundancy increases the potential negative consequence of a subsequent failure.
__________________
Γρηγόρης Δάρης

Ε.Α.Θ. forum
LinkedIn
facebook

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη darisg : 29-03-11 στις 17:21.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-03-11, 20:48
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο darisg Εμφάνιση μηνυμάτων
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-03-11, 21:12
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Έχω ζήσει πολλές φορές το στάδιο ένα, μερικές το στάδιο 2, και 2 φορές το στάδιο 3. Είμαι τυχερός που δεν πήγα στο 4. Λάθη, αστοχίες, ατυχίες, απρόβλεπτα συμβαίνουν.

Με θλίβει αφάνταστα όποτε ακούω δυσάρεστα, ιδιαίτερα για ένα νέο παιδί, που έχασε τη ζωή του στη θάλασσα. Τα ειλικρινή μου συλλυπητήρια στους δικούς της.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-03-11, 21:23
Το avatar του χρήστη yan
yan yan is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Santa Marina
Μηνύματα: 716
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Το incident pit σε γενικές γραμμές, είναι μια πολύ καλή θεωρία.

Όμως, νομίζω πως όλα ξεκινούν από δύο μόνο βασικά σημεία, και ό,τι επακολουθήσει δεν είναι chain reaction αλλά προδιαγεγραμμένη πορεία προς το ατύχημα /δυστύχημα. Οι μόνοι λόγοι που συντελούν στον εκτροχιασμό από την θλιβερή πορεία, είναι (1) η τύχη και (2) το ότι η κατάδυση είναι, γενικά, μια ασφαλής δραστηριότητα.

Τα σημεία που αναφέρω παραπάνω, δεν είναι άλλα από την εκπαίδευση και τη νοοτροπία (που έως έναν βαθμό, μπορείς να την εντάξεις στην εκπαίδευση).

Όσο οι εκπαιδευτές συνεχίζουν να βγάζουν συνοδευόμενους, αντί για αυτόνομους, δύτες, τόσο κανείς δεν θα είναι πραγματικά ικανός να διαχειριστεί το οποιοδήποτε στρεσογόνο περιστατικό. Κι από κει και πέρα, η θεωρία του Incident Pit επαληθεύεται.

Μακάρι αυτή η ιστορία να αποτελέσει αφορμή για εποικοδομητική αυτοκριτική τόσο των ερασιτεχνών όσο και των επαγγελματιών και να βγει κάτι καλό τελικά.
Αν και είναι πολύ υψηλό το τίμημα και δε νομίζω πως αξίζει.

Θερμά συλλυπητήρια.
__________________
But more wonderful than the lore of old men and the lore of books is the secret lore of ocean
H. P. Lovecraft


Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-03-11, 22:01
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yan Εμφάνιση μηνυμάτων
Το incident pit σε γενικές γραμμές, είναι μια πολύ καλή θεωρία.

Όμως, νομίζω πως όλα ξεκινούν από δύο μόνο βασικά σημεία, και ό,τι επακολουθήσει δεν είναι chain reaction αλλά προδιαγεγραμμένη πορεία προς το ατύχημα /δυστύχημα. Οι μόνοι λόγοι που συντελούν στον εκτροχιασμό από την θλιβερή πορεία, είναι (1) η τύχη και (2) το ότι η κατάδυση είναι, γενικά, μια ασφαλής δραστηριότητα.

Τα σημεία που αναφέρω παραπάνω, δεν είναι άλλα από την εκπαίδευση και τη νοοτροπία (που έως έναν βαθμό, μπορείς να την εντάξεις στην εκπαίδευση).

Όσο οι εκπαιδευτές συνεχίζουν να βγάζουν συνοδευόμενους, αντί για αυτόνομους, δύτες, τόσο κανείς δεν θα είναι πραγματικά ικανός να διαχειριστεί το οποιοδήποτε στρεσογόνο περιστατικό. Κι από κει και πέρα, η θεωρία του Incident Pit επαληθεύεται.

Μακάρι αυτή η ιστορία να αποτελέσει αφορμή για εποικοδομητική αυτοκριτική τόσο των ερασιτεχνών όσο και των επαγγελματιών και να βγει κάτι καλό τελικά.
Αν και είναι πολύ υψηλό το τίμημα και δε νομίζω πως αξίζει.

Θερμά συλλυπητήρια.
Σε γενικές γραμμές συμφωνώ.
Μόνο που βρίσκω κάτι αντιφατικό στα παραπάνω. Δεν μπορεί μία δραστηριότητα να είναι ασφαλής και ταυτόχρονα η τύχη να παίζει σημαντικό ρόλο. Κατά τη γνώμη μου είναι ασφαλής και παρά τα λάθη τα
ατυχήματα είναι ελάχιστα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eye love scuba : 30-03-11 στις 01:41.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-03-11, 22:14
Το avatar του χρήστη dinaras
dinaras dinaras is offline
 
Εγγραφή: 04-11-2010
Περιοχή: βάρη
Μηνύματα: 36
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Η προσωπική μου άποψη παιδιά και διορθώστε με αν κάνω λάθος είναι από την στιγμή που είχανε βγει στην επιφάνεια και αντιλιφθήκανε ότι η κοπέλα έλλειπε έπρεπε εκείνη την ωρα να ξαναβουτάγανε και να την βρούνε μπορεί η κοπέλα να ζαλήστικε έτσι ή να λιποθήμισε κάτι οτιδήποτε. Τεσπα κάτι άλλο δεν έχω να πώ ο Θεός να την συγχωρέσει την κοπέλα που πήγε έτσι άδικα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-03-11, 00:39
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dinaras Εμφάνιση μηνυμάτων
Η προσωπική μου άποψη παιδιά και διορθώστε με αν κάνω λάθος είναι από την στιγμή που είχανε βγει στην επιφάνεια και αντιλιφθήκανε ότι η κοπέλα έλλειπε έπρεπε εκείνη την ωρα να ξαναβουτάγανε και να την βρούνε μπορεί η κοπέλα να ζαλήστικε έτσι ή να λιποθήμισε κάτι οτιδήποτε. Τεσπα κάτι άλλο δεν έχω να πώ ο Θεός να την συγχωρέσει την κοπέλα που πήγε έτσι άδικα.
Σε βουτια συνοδειας αδερφε , δεν χανεις δυτες
(και να προσθεσω οτι δεν βουτηξαν στα Brothers ή σε καποιο αντιστοιχου βαθμου δυσκολιας μερος , οπου ειναι , παλι οχι αποδεκτο , αλλα πιθανο να χαθει καποιος λογω ισχυροτατων ρευματων και περιορισμενης ορατοτητας )
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MICHALIS : 30-03-11 στις 07:57.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:57.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.