Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτική Επικαιρότητα > Καταδυτικά Νέα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Εξελίξεις, νέα και ειδήσεις από το χώρο της κατάδυσης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-03-11, 15:37
Το avatar του χρήστη dinaras
dinaras dinaras is offline
 
Εγγραφή: 04-11-2010
Περιοχή: βάρη
Μηνύματα: 36
Unhappy Άλλη μία απώλεια!!

Καλησπέρα σε όλους.
Δεν ξέρω αν κάποιοι από εσάς είχατε την τιμή να γνωρίσετε τον Bert Van Den Brink.

Δυστηχώς ο φίλος αυτός έφυγε από την ζωή.
Ήταν εκπαιδευτής αυτοδυτών και έκανα και δίαφορα άλλα σπορ πέρα από τις καταδύσεις.

Από ενημερώσεις που είχα ο Bert είχε πάει για αναρρήχηση στην Εύβοια και κάτι έγινε και έπεσε σε χαράδρα.

Υπήρξε εκπαιδευτής μου σε όλη την διάρκεια του OW.

Είναι μια πολύ μεγάλη απώλεια για όλους μας.

Καλό Ταξίδι Bert θα είσαι πάντα μέσα στην καρδία και στο μυαλό μας!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-03-11, 16:38
kardamyli dive resort kardamyli dive resort is offline
 
Εγγραφή: 10-10-2010
Μηνύματα: 5
Απάντηση: Άλλη μία απώλεια!!

Ο Ολλανδος που καποια στιγμη δουλευε στο Athina Diving ειναι ?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-03-11, 16:43
Το avatar του χρήστη dinaras
dinaras dinaras is offline
 
Εγγραφή: 04-11-2010
Περιοχή: βάρη
Μηνύματα: 36
Απάντηση: Άλλη μία απώλεια!!

Εκείνος ήταν δυστηχώς.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-03-11, 18:30
Το avatar του χρήστη dinaras
dinaras dinaras is offline
 
Εγγραφή: 04-11-2010
Περιοχή: βάρη
Μηνύματα: 36
Unhappy Απάντηση: Άλλη μία απώλεια!!

και ένα κείμενο από την Ζούγκλα.


Ανασύρθηκε πτώμα από χαράδρα στην Έυβοια

Πρώτη καταχώρηση: Κυριακή, 27 Μαρτίου 2011, 01:41


Νεκρός εντοπίστηκε το πρωί του Σαββάτου ένας Ολλανδός ορειβάτης σε χαράδρα βάθους 1200 μέτρων του Ξηροβουνίου κοντά στον δήμο Μεσσαπίων-Διρφύων. Το πτώμα του άτυχου άνδρα έγινε αντιληπτό από μια ομάδα ορειβατών που περνούσε από το σημείο Απαράχη η οποία και ειδοποίησε την αστυνομική διεύθυνση Εύβοιας.
Αμέσως κινητοποιήθηκαν ένα όχημα της Πυροσβεστικής υπηρεσίας Χαλκίδος με τέσσερα άτομα και δύο οχήματα του δήμου με πέντε εθελοντές. Η επιχείρηση ανάσυρσης ξεκίνησε λίγο μετά τις 13:00 με τις δυνάμεις να κινούνται αρχικά οδικώς μέχρι την περιοχή των Καμπιών και από ένα σημείο και ύστερα με τα πόδια προκειμένου να φθάσουν κοντά στον νεκρό μέσω ενός εξαιρετικά δύσβατου μονοπατιού.
Το πτώμα αναγνωρίστηκε από κατοίκους της περιοχής οι οποίοι έκαναν λόγω για έναν Ολλανδό μαραθωνοδρόμο που είχε πάει στο Ξηροβούνι για αναρρίχηση. «Το πιο πιθανό είναι να γλίστρησε και να έπεσε στην χαράδρα βάθους 1200 μέτρων», είπε κάτοικος της περιοχής.
«Πέντε ολόκληρες ώρες προσπαθούσαμε να ανασύρουμε το πτώμα από την χαράδρα. Ήταν μία από τις πιο δύσκολες αποστολές», ανέφερε o επικεφαλής των εθελοντών, Σπύρος Ραπτάκης.

Πηγή: evianews.com
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-03-11, 22:22
Bacardiman Bacardiman is offline
 
Εγγραφή: 26-12-2010
Μηνύματα: 2
Unhappy Απάντηση: Άλλη μία απώλεια!!

Φοβερός τύπος και με πολές γνώσεις. Εάν και είχαμε βουτήξει λίγες φορές μαζί ήταν σαν να είμασταν buddies από χρόνια...Τραγικό και το ότι η κοπέλα που χάθηκε την 25η Μαρτίου ήταν μαθήτρια του στο open water… Καλλό ταξίδι Bert..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bacardiman : 27-03-11 στις 22:38.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-03-11, 17:16
Δημήτρης Κοντογιάννης Δημήτρης Κοντογιάννης is offline
 
Εγγραφή: 28-03-2011
Μηνύματα: 3
Απάντηση: Άλλη μία απώλεια!!

Γνώρισα τον Bert το 1999 στο Aegean Dive Center όπου ήταν εκπαιδευτής μέχρι πρόσφατα. Ηταν ένας άνθρωπος ενθουσιώδης, γεμάτος ζωή, πάντα χαμογελαστός. Δεν ξέρω αν κάποιος μπορούσε να μην τον συμπαθήσει από τις πρώτες στιγμές που μιλούσε μαζί του. Ετοιμόλογος, με απίστευτη αίσθηση του χιούμορ έκανε τους άλλους να αισθάνονται όμορφα κοντά του. Μετέδιδε τον ενθουσιασμό του και στους μαθητές του με έναν τρόπο φυσικό και ήταν πρότυπο εκπαιδευτή μέσα και έξω από το νερό. Το νερό ήταν το στοιχείο του όπως και το βουνό, και ο ουρανός μιας και ήταν επίσης εκπαιδευτής σκι και sky diving. Ηταν άνθρωπος της φύσης και της περιπέτειας και πάντα προσεκτικός σε θέματα ασφάλειας.
Ξέρω ότι θα λείψει πάρα πολύ σε όλους όσους είχαν την τύχη να τον γνωρίσουν και να καταλάβουν τι άνθρωπος ήταν. Θα τον θυμόμαστε πάντα δυνατό και χαμογελαστό παρόλο που μας ήρθαν δάκρυα στα μάτια μόλις συνειδητοποιήσαμε ότι δε θα τον ξαναδούμε σ’ αυτό τον κόσμο.

Αντίο φίλε Bert.

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-03-11, 18:42
Το avatar του χρήστη dinaras
dinaras dinaras is offline
 
Εγγραφή: 04-11-2010
Περιοχή: βάρη
Μηνύματα: 36
Απάντηση: Άλλη μία απώλεια!!

Σαν σήμερα το θυμάμαι που ξεκίνησα το OW και γνώρισα και γω τον Bert στο ADC που μόλις τελείωσα με τα χαρτία της εγγραφής μου ήρθε και μου είπε:
" Hello Mr Konstantine Im Bert and i will be your personal Instructor for the whole OW course".

Και μόλις τελείωσα το πρόγραμμα είπε " Well done Mr Diver Congrats"

Ειληκρινά δεν μπορώ να το πιστέψω ότι έφυγε ένας τόσο καλός άνθρωπος.

Καλό σου ταξίδι Bert.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-03-11, 20:18
Το avatar του χρήστη apeiranthos
apeiranthos apeiranthos is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 355
Απάντηση: Άλλη μία απώλεια!!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Δημήτρης Κοντογιάννης Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνώρισα τον Bert το 1999 στο Aegean Dive Center όπου ήταν εκπαιδευτής μέχρι πρόσφατα. Ηταν ένας άνθρωπος ενθουσιώδης, γεμάτος ζωή, πάντα χαμογελαστός. Δεν ξέρω αν κάποιος μπορούσε να μην τον συμπαθήσει από τις πρώτες στιγμές που μιλούσε μαζί του. Ετοιμόλογος, με απίστευτη αίσθηση του χιούμορ έκανε τους άλλους να αισθάνονται όμορφα κοντά του. Μετέδιδε τον ενθουσιασμό του και στους μαθητές του με έναν τρόπο φυσικό και ήταν πρότυπο εκπαιδευτή μέσα και έξω από το νερό. Το νερό ήταν το στοιχείο του όπως και το βουνό, και ο ουρανός μιας και ήταν επίσης εκπαιδευτής σκι και sky diving. Ηταν άνθρωπος της φύσης και της περιπέτειας και πάντα προσεκτικός σε θέματα ασφάλειας.
Ξέρω ότι θα λείψει πάρα πολύ σε όλους όσους είχαν την τύχη να τον γνωρίσουν και να καταλάβουν τι άνθρωπος ήταν. Θα τον θυμόμαστε πάντα δυνατό και χαμογελαστό παρόλο που μας ήρθαν δάκρυα στα μάτια μόλις συνειδητοποιήσαμε ότι δε θα τον ξαναδούμε σ’ αυτό τον κόσμο.

Αντίο φίλε Bert.
Όπως τα γράφεις είναι κι η μνήμη που συγκράτησα από λόγου του.
Καλό του ταξίδι.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-03-11, 20:20
Ειρήνη Ειρήνη is offline
 
Εγγραφή: 07-10-2008
Μηνύματα: 4
Απάντηση: Άλλη μία απώλεια!!

Bert,
για πολλά χρόνια η ψυχή, το γέλιο, η ζωή του Aegean Diving Center.
Ήμουν μαθήτριά του και αργότερα συνάδελφός του στο ADC. Πατούσε γερά πάνω στη γή, αγαπούσε πολύ την φύση της Ελλάδας, τον καιρό της και τους έλληνες. 8 μήνες το χρόνο ήταν στο νερό, 4 μήνες το χρόνο γυρνούσε τον κόσμο. Καλό ταξίδι Bert.

Ειρήνη
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-03-11, 23:29
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Άλλη μία απώλεια!!

Με είχε συνοδέψει στην πρώτη μου νυχτερινή κατάδυση. Την θυμάμαι αυτή την βουτιά σαν σήμερα.

Βουτιά υπ. αριθμ. 12! Λάτρεψα την κατάδυση ακόμα περισσότερο εκείνη την νύχτα του Αυγούστου.

Δεν μπορώ να το πιστέψω πως δεν υπάρχει πια αυτός ο άνθρωπος. Είχε τόσα να δώσει...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:56.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.