Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Περιοχές με ιδιαίτερο βιολογικό ενδιαφέρον
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Σας εντυπωσίασε κάποιος βυθός; Κάντε μας μια μικρή παρουσίαση να τον γνωρίσουμε κι εμείς

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-07-07, 22:44
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Αναγνώριση Θαλάσσιων Οργανισμών

Καλησπέρα.
Θέλω τα φώτα σας.
Καταρχήν αυτός ο συρφετός που είναι σαν αραιό μαλί της γριάς (επιστημονικότατη προσέγγιση ε) στις 2 πρώτες φωτό είναι νηματώδη; Είδος; Κύκλος ζωής; Αιτία εμφάνισης; Δείκτης ρύπανσης; Και στην Ερμιόνη γίνεται χαμός, νομίζω πως μετά τον Αύγουστο φεύγουν (πόυ πάνε???)

Αυτό το κοκκινάκι στην 3η φωτό το οστρακόδερμο είναι είδος μυδιού; έχουμε αρκετά, όταν το ανεβάσεις στην επιφάνεια χάνεται το κόκκινο (επίφυτο.

Αυτό το πως να το πώ... που κρέμεται στην τελευταία φωτό είναι είδος σπόγγου; Χαμός και από αυτό. Επίσης αν παρατηρήσετε καλά πίσω και δεξιά όπως βλέπουμε το εν λόγω ''εργαλείο'' είναι κάτι σαν πλοκάμι πολύ λεπτό, μαύρο σα χοντρή κλωστή. μόλις πλησιάσεις μαζεύεται...Δεν έχω παρατηρήσει από ποιον οργανισμό προέρχεται...

Α και μην ξεχάσετε τα παγουράκια που ανέβασα σε άλλο post στις φωτογραφίες μου. Έχουν εμφανιστεί τελευταία. Είναι χιλιάδες και έρχονται από παντού όπως έλεγε και ένας κολλητός για τις γυναίκες στην Αγ. Νικολάου σε καρναβάλι της Πάτρας

Ουφ αυτά...Αρκετή δουλίτσα ε;;; Στα ψαράκια είμαι καλός, σε αυτά τα διαόλια...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg P6179070_.jpg (49,0 KB, 15 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg P6179072_.jpg (39,0 KB, 15 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg P6179079_.jpg (71,3 KB, 18 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg P6179083_.jpg (63,5 KB, 18 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-07-07, 23:47
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Αναγνώριση Θαλάσσιων Οργανισμών

Μπράβο Ηλία.... άργησες λίγο αλλά μάς τα'στειλες όλα μαζεμένα να μη στεναχωριόμαστε!!

(πλάκα κάνω εννοείται, στέλνε ό,τι θες)

Λοιπόν, έχουμε και λέμε.

Στην πρώτη φωτό έχεις όντως κάποιο νηματοειδές φύκος (έχω ακούσει να το αποκαλούν και μαλούπα). Δυστυχώς η συστηματική τους απαιτεί μικροσκόπιο αλλά δε νομίζω ότι σε απασχολεί πραγματικά αυτή η λεπτομέρεια. Δύο τινά:
Είτε κάποιο νηματοειδές χλωροφύκος (filamentous green algae cf. Cladophora), είτε κάποιο νηματοειδές φαιοφύκος (filamentous brown algae cf. Ectocarpales).

Αμφότερα είναι είδη Νιτρόφιλα και συνήθως χρησιμοποιούνται ως δείκτες ευτροφισμού. Αυτό όμως μόνο σε περιπτώσεις που έχεις επίμονη παρουσία τους σε όλη τη διάρκεια του έτους. Αν εμφανίστηκαν από Μάιο-Ιούνιο και εξαφανιστούν τέλος καλοκαιριού, τότε δεν είναι παρά ο συνήθης βιολογικός κύκλος τους στα πλαίσια του ανοιξιάτικου bloom (τι να κάνουμε, και ο βυθός "ανθίζει" την άνοιξη όπως όλοι μας άλλωστε).
Συνέχισε να το παρακολουθείς και πες μας σε τι κατάσταση θα είναι αργά το Σεπτέμβρη.... (σε χώσαμε κι εμείς με την ευκαιρία )

Το νούμερο δύο δεν το λέω για σένα, το λέω για όποιον δεν το ξέρει, μια πίνα (προστατευόμενο είδος btw), πλαισιωμένη από τα ίδια νηματοειδή φύκη αλλά και από "φυλλαράκια" του χλωροφύκους Caulerpa prolifera (κοινό είδος στα νερά μας).

Στην τρίτη φωτό δυστυχώς δεν μπορώ να διακρίνω πουθενά αυτό το είδος μυδιού. Βλέπω ξεκάθαρα το κόκκινο σφουγγάρι (θα μπορούσε να είναι δύο ή και περισσότερα είδη, καλύτερα να μη σε μπερδέψω) το οποίο καλύπτει ένα όστρακο;; ένα ασκίδιο;; μια πέτρα;;; μία ψηλή μελαχρινή; (σαν να διαβάζω το φλιτζάνι του καφέ νιώθω ώρες ώρες!!) Δυστυχώς δεν μπορώ να εντοπίσω κάποιο γνωστό σχήμα. Αν έχεις πιο κοντινή φωτο ή μπορείς να ζουμάρεις τη συγκεκριμένη, ευχαρίστως να το ξαναπροσπαθήσω.....
Αν το έχεις ανεβάσει στην επιφάνεια δώσε μας μια λεπτομερέστερη περιγραφή.... (Καλύτερα πάντως να τα αφήνεις εκεί που τα βρίσκεις, είναι πιο χρήσιμα για όλους μας έτσι....)

Το τέταρτο είναι εύκολο (ούφ). Είναι ένα σφουγγάρι, πολύ κοινό είδος στα νερά μας η Chondrosia η νεφροειδής. Αυτό που βλέπεις να χύνεται σαν σταλακτίτης είναι μια φάση κλωνοειδούς αναπαραγωγής. Όταν το σφουγγάρι δεν μπορεί να μεγαλώσει παραπάνω σε μέγεθος/επιφάνεια (αυτό μπορεί να συμβαίνει για πολλούς λόγους -έλλειψη υποστρώματος, ανταγωνισμός με άλλα είδη, μη ικανοποιητικές περιβαλλοντικές συνθήκες κλπ κλπ) τότε καταφεύγει σε αυτή την έξυπνη μέθοδο.... αρχίζει και στάζει προς τα κάτω. Όπου συναντήσει νέο κατάλληλο υπόστρωμα, αποκόπτεται από τη μητρική και voila! μια νέα αποικία έχει γεννηθεί....


(Αν χρειαστείς οποιαδήποτε διευκρίνηση απλά πες μου... μη με αφήνετε να γίνομαι πολύ πολύπλοκη στις περιγραφές μου, δεν είναι αυτό το point, μπορούμε πάντα να το πάμε από την αρχή και μαλακότερα ....)
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-07-07, 11:11
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Αναγνώριση Θαλάσσιων Οργανισμών

Επανέρχομαι με μια υποψία...

Μήπως το κοκκινάκι της τρίτης φωτό σου μοιάζει λιγάκι με αυτό;





Μήπως αυτό θα μπορούσε να μεταφράζεται (καθαρισμενο από το συμβιωτικό του καμουφλάζ-σφουγγάρι) σε ένα δίθυρο σαν αυτό;





Let us know....

ΥΓ. Βοήθα με λίγο να βρω τα παγουράκια....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 08-07-07 στις 11:19.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-07-07, 21:29
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Αναγνώριση Θαλάσσιων Οργανισμών

Καλησπέρα,
καταρχήν να διευκρινήσω πως όταν λέω ...''παίρνω κάτι απ' το βυθό κτλ''... εννοείται πως το κάνω ΜΟΝΟ όταν πέφτω με τα πνευμόνια μου κάτι που το κάνω χρόνια τώρα και που δόξα τον Ποσειδώνα, έχουν αρκετό χώρο. Αυτό γι αυτούς που δεν είμαι γνωστός.

Τώρα σε ότι αφορά αυτό το άτιμο και πανέμορφο δίθυρο, κάπως μοιάζει με αυτό στη φωτό σου αλλά δεν το καθάρισα κιόλας για να το δώ. Απλά το ανέβασα για να το δώ στην επιφάνεια και το πέταξα πάλι μέσα. Την επόμενη φορά που θα το κάνω θα το καθαρίσω και θα σου πώ.

Τώρα για τα παγουράκια τι να σου πω; Είναι αυτά στη 3η φωτό (Αργολικού συνέχεια...) στις 07-07-07, 22:09 και είναι και πολλά και ζωντανά.

Αυτό το ωραίο κοραλάκι (?) που έχω ανεβάσει στην 1η φωτό στις 07-07-07, 22:06 παρέα με τον αστερία τι λέει; Τα τσαμπιά ωσάν σταφύλια τις 3ης φωτό στο ίδο πόστ;

Αααααα επίσης τα τελευταία χρόνια έχουμε γεμίσει με το δίθυρο Pecten (και κάτι άλλο έχει , ας πούμε sp? ). Έχει συνδεθεί και αυτό με ρύπανση; Θα βρώ φωτογραφίες και θα ανεβάσω.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο. Άιντε να δω πότε θα βουτήξουμε παρέα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-07-07, 11:17
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Αναγνώριση Θαλάσσιων Οργανισμών

Για το δίθυρο, νομίζω ότι κατά 99% είναι αυτό των φωτογραφιών που σου ανέβασα. Το λέω με τόση σιγουριά γιατί είναι γνωστό για τη συμβίωσή του με τον κόκκινο επιπαγικό σπόγγο Crambe crambe (τώρα μπορώ να σου πω και το είδος του σπόγγου με περισσότερη σιγουριά....).

Το δίθυρο λέγεται Arca noae, που σημαίνει Κιβωτός του Νώε, αν κοιτάξεις το σχήμα του θα καταλάβεις γιατί. Στην Ελλάδα η κοινή ονομασία του είναι καλόγνωμη


Πάμε στις φωτό από το "Αργολικού συνέχεια" (τα΄χουμε μπλέξει και θα φάω καμπάνα λίαν συντόμως...αλλά δεν προλαβαίνω να κάνω κοπτοραπτική αυτή τη στιγμή, βοηθάτε κι εσείς που ανεβάζετε τις φωτό να υπάρχει μια συνέχεια βρε καλόπαιδα )

Τα παγουράκια δεν έχουν κάτι περίεργο είναι κάποιο από τα κλασικά είδη που έχουμε στα νερά μας... Αυτό που έχει ενδιαφέρον είναι οι... μεζονέτες τους. Αν και στα έχω ξαναπεί αυτά , το όστρακο στο οποίο έχουν κάνει κατάληψη είναι του γαστερόποδου Strombus persicus, υποτροπικό είδος με κύριες χώρες προέλευσης την Σ. Αραβία και το Ιράν, έχει ήδη φτάσει και στο Σαρωνικό. (Θα σου στείλω και ένα paperακι που ετοιμάζουμε -όταν το τελειώσουμε επιτέλους- για τις νέες αναφορές στα νερά μας)
Το γεγονός ότι τα περισσότερα είναι νεκρά και κατειλημμένα από πάγουρες ίσως να υποδηλώνει τη δυσκολία του να εδραιωθεί στα νερά του Αργολικού. Αυτό είναι μάλλον καλό. Αν ήταν όλα ζωντανά (με σαλιγκάρια και όχι με παγουράκια στο εσωτερικό τους) θα μπορούσαμε να μιλήσουμε για πιθανή εισβολή και θα έπρεπε ίσως να σε βάλουμε να παρακολουθήσεις ποιες θα ήταν οι πιθανές επιπτώσεις στο οικοσύστημα. Τη γλίτωσες πάλι, αλλά γενικά πρόσεχε τι αναφέρεις

Το κοραλλάκι είναι μια κλασικότατη και γλυκύτατη Cladocora caespitosa (pillow coral). Εξακοράλλιο, σκληρακτίνιο, Μαδρεποράριο. Ήτοι, τυπικότατο κοράλλι της ίδιας οικογένειας με αυτά που σχηματίζουν τους πανέμορφους υφάλους των τροπικών θαλασσών....

Τα τσαμπιά ωσάν σταφύλια, είναι η εξωτική Caulerpa racemosa (βοτρυοειδής ). Είναι τόσο κοινό πλέον είδος στα νερά μας (εδώ και εκατονταετία το λιγότερο) που τείνω να το θεωρώ πια αυτόχθον!
(Είναι από εκείνα που το άρθρο του Εψιλον ονόμαζε ΦΥΚΙΑ ΜΕ ΤΟΞΙΝΕΣ -αλλά μην τρελαίνεστε, δεν κινδυνεύετε.....)

Για τα Pecten (χτένια) δεν γνωρίζω κάτι σχετικά με την ανοχή τους στη ρύπανση... Συνήθως πάντως απαντούν σε ωραιότατους βυθούς...
Τι εννοείς έχετε γεμίσει;; Περιμένω φωτό για να σου πω περισσότερα...
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 10-07-07 στις 13:32.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-07-07, 12:12
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Αναγνώριση Θαλάσσιων Οργανισμών

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης αν παρατηρήσετε καλά πίσω και δεξιά όπως βλέπουμε το εν λόγω ''εργαλείο'' είναι κάτι σαν πλοκάμι πολύ λεπτό, μαύρο σα χοντρή κλωστή. μόλις πλησιάσεις μαζεύεται...Δεν έχω παρατηρήσει από ποιον οργανισμό προέρχεται...

Αυτό μου διέφυγε....

Bonellia viridis, Εχίουρο.
Ακολουθώ το έξυπνο κόλπο του gkam και με αντιγράφω από αλλού (αληθεια, τι γίνεται με τα πνευματικά δικαιώματα σε αυτή την περίπτωση;)

Bonellia viridis
dead


or alive


Το κυρίως σώμα της είναι πάντα κρυμμένο σε κάποια κοιλότητα βράχου, εκτείνει μόνο το εξωτερικό τμήμα με τη διχάλα καθώς ψάχνει για υπολείμματα οργανικής ύλης πάνω στο ίζημα. Αν την ακουμπήσεις μαζεύεται σαν απελευθερωμένο ελατήριο. Κανονικά έχει μέγεθος 20-30 εκ αλλά μπορεί να διασταλεί και να φτάσει τα 2μ
Ως είδος σκιόφιλο, τη βλέπουμε κυρίως σε νυχτερινές βουτιές αλλά και στη διάρκεια της ημέρας σε υποφωτισμένα σημεία (σπηλίτσες, σκέπαστρα βράχων κλπ)...

Tip. Αυτό που βλέπετε είναι πάντα το θηλυκό. Το αρσενικό δε φαίνεται, είναι μικροσκοπικό και ζει παρασιτικά στην κοιλιά της...
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:19.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.