Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Ναυαγιοκατάδυση - Σπηλαιοκατάδυση
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Καταδύσεις με οροφή: Η επικίνδυνη γοητεία της εξερεύνησης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 22-05-08, 11:33
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: World Record Dive to a Ship Wreck, May 17th

Μερικές τελευταίες παρατηρήσεις και I am finished with this thread...

1) Η κριτική του rig, είχε κυριώς χιουμοριστικό χαρακτήρα...κρίμα που μερικοί δεν το κατάλαβαν (Humour is the highest form of human expression)

2) Επιτρέψτε μου να διαφωνίσω στο επίπεδο της επιρροής που μπορεί να έχει μία φωτό ενός recordman, ο οποίος διαφημίζει και μία εταιρεία του κύρους της OMS. Επαναλαμβάνω ο εκπαιδευτής δεν είναι νταντά...

3)
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ποιός σοβαρός τεχνικός εκπαιδευτής δεν θα δώσει ένα βαθμό ελευθερίας στο μαθητή του να επιλέξει το RIG που τον βολέυει καλύτερα?? Ε? Λέω εγώ τώρα...
Σώτο μου, με βρίσκεις ΑΠΟΛΥΤΑ σύμφωνο.. ένα βαθμό όμως... όχι απόλυτη ελευθερία διότι ορισμένα πράγματα είναι αποδεδειγμένα ότι πρέπει να γίνονται με ένα συγκεκριμένο τρόπο ώστε να μην θέτουμε σε κίνδυνο την ζωή μας. Το έαν βάλεις τα stage left-right ή only left δεν πειράζει αλλά π.χ. η χρήση manifold ή η παρουσία DSMB ή η χρήση συνδέσμων DIN, δεν είναι διαπραγματεύσιμη in my opinion... αλλά βέβαια δικιά του είναι η ζωή του καθένα. Εγώ ως εκαπιδευτής υποχρεούμαι α) να τηρώ τα standards των οργανισμών που ανήκω και b) να μεταφέρω τη γνώση και εμπειρία μου με τρόπο όχι δογματικό: έτσι το κάνω αυτό, γιαυτό και αυτό το τρόπο... εσείς μπορείτε να διαλέξετε άλλο αλλά ρωτήστε τον ευατό σας γιατί το κάνετε έτσι και έαν η απόφαση αυτή θα θέσει σε κίνδυνο εσάς και την ομάδα σας.

Αυτά τα ολίγα...

Thanks,

A.
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 22-05-08, 13:15
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: World Record Dive to a Ship Wreck, May 17th

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων

1) Η κριτική του rig, είχε κυριώς χιουμοριστικό χαρακτήρα...κρίμα που μερικοί δεν το κατάλαβαν (Humour is the highest form of human expression)
Αντρέα από τη στιγμή που έγραψες το χιουμορίστικο ποστ γέλασα και όπως είδες δεν έγραψα και τίποτα. Αφού όμως άρχισε το θέμα να εξελίσσεται σε λίγο κόντρα μεταξύ φίλιων δυνάμεων είπα να πώ και γω το κατιτίς μου πάντα σε φιλικό ύφος και αν θέλεις όπως τα λέμε σε μια παρέα.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
3) Σώτο μου, με βρίσκεις ΑΠΟΛΥΤΑ σύμφωνο.. ένα βαθμό όμως... όχι απόλυτη ελευθερία διότι ορισμένα πράγματα είναι αποδεδειγμένα ότι πρέπει να γίνονται με ένα συγκεκριμένο τρόπο ώστε να μην θέτουμε σε κίνδυνο την ζωή μας.
Ο Θάνος έβαλε και ένα σχετικό thread με όλα τα debates (θέματα τσακωμού στην τεχνική κατάδυση). Όπως πολύ έυκολα μπορείνα διαπιστώσει ο καθένας μας αυτά τα θέματα όπου ακόμα γίνεται συζήτηση είναι πάρα πολλά. Επομένως δεν μπορούμε να ισχυριστούμε ότι έχει βρεθεί ακόμα ένα πρότυπο που είναι η βάση για συγκρίνουμε άλλες νέες προσεγγίσεις ή ειδικές εκδόσεις εξοπλισμού.

Η δική μου εισήγηση είναι να είμαστε λίγο περισσότερο ανεκτικοί σε αυτά τα θέματα. Θα πρέπει ο κάθε ένας που επιλέγει κάτι να το κάνει συνειδητοποιημένα και να μπορεί να στηρίξει την επιλογή του με λογικά επιχειρήματα. Βεβαίως αυτό δεν σημαίνει ότι κάποια πράγματα δεν παύουν να είναι ή τείνουν να γίνουν κοινώς αποδεκτά όπως τα παραδείγματα που αναφέρεις και σίγουρα συμφωνώ μαζί σου ότι πλήρης βαθμός ελευθερίας οδηγεί σε μπάχαλο και καταστάσεις επικίνδυνες. Η κάθε περίπτωση ή η κάθε επιθυμία κάποιου δύτη να τοποθετήσει κάτι ή να αφαιρέσει κάτι άλλο ή να μεταφέρει κάτι κάπου αλλού πρέπει να αντιμετοπίζεται και να συζητείται σαν μοναδική περίπτωση. Η δουλειά μας σαν εκπαιδευτές είναι να πείσουμε με επιχειρήματα και όχι απλώς να αντιπαραβάλλουμε πρότυπα και standards οργανισμών χωρίς τεκμηρίωση. Λειτουργούμε επίσης αν θέλεις και σαν μια δικλείδα ασφαλείας ώστε (με την άδειά του δύτη ) να ελέγχουμε τον εξοπλισμό του πριν την κατάδυση και να αποδεχόμαστε τις επιλογές του ή όχι με έσχατο χαρτί αν τίθεται θέμα ασφάλειας να απαιτήσουμε να γίνει μια αλλαγή. Νομίζω ότι λές το ίδιο πράγμα και ότι συμφωνείς σε αυτό.

Να ζήσετε φίλε, να ευτυχήσετε! Που θα πάει θα τη συνηθίσεις και τη βέρα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σώτος Χριστοδούλου : 22-05-08 στις 13:19.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 23-05-08, 20:41
Το avatar του χρήστη Normoxic Diver
Normoxic Diver Normoxic Diver is offline
 
Εγγραφή: 24-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 270
Απάντηση: World Record Dive to a Ship Wreck, May 17th

Και σου το ειπα ρε Τριαντο ''μαυροκατσικο''...

περιμενε να πραγματοποιηθει το project και μετα τα ''κου-κους''!

CANCELED DUE TO ADVERSE SEA CONDITIONS

.....
__________________
“dive to express NOT to impress”....anonymous diver
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:58.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.