Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Ναυαγιοκατάδυση - Σπηλαιοκατάδυση
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Καταδύσεις με οροφή: Η επικίνδυνη γοητεία της εξερεύνησης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 07-05-09, 15:23
PanEx PanEx is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2008
Μηνύματα: 22
Απάντηση: Είναι ηθικό να αφαιρούνται κομμάτια ναυαγίων για προσωπικό όφελος;

Δεν ορκίζομαι για όλους......όμως το ποσοστό(αυτό που λέγαμε και για τις ευθύνες των ψ/τ στην υπεραλίευση,........)πιστεύω πως είναι απίστευτα μικρό!!Αυθαίρετα το λέω,δεν έχω στοιχεία,αλλά χωριό που,.........κλπ

Αν με ρωτούσες να σου πω πόσοι αρχαιοκάπηλοι είναι α/δ και πόσοι ψ/τ θα έλεγα πως είναι 98% με 2%

Φυσικά και καταλαβαίνω πως θέλετε να τους αποβάλεται από την δραστηριότητά σας,ότι δεν έχουν καμμία σχέση με εσάς,ότι είναι ξένο σώμα,....το καταλαβαίνω,...................έτσι είναι και για πολλούς από εμάς οι υπερβολές που κάνουν κατά καιρούς κάποιοι "συνάδελφοί" μας.
__________________
www.spearfishingforum.gr
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 07-05-09, 18:10
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Είναι ηθικό να αφαιρούνται κομμάτια ναυαγίων για προσωπικό όφελος;

Μπράβο Beracuda !!!!
Τα συγχαρητήρια μου, δείχνεις και φωτίζεις το δρόμο.
Μπράβο !!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 07-05-09, 23:19
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Είναι ηθικό να αφαιρούνται κομμάτια ναυαγίων για προσωπικό όφελος;

Δεν έχω διαβάσει όλες τις αναφορές στο παρόν ποστ αλλά μήπως να ρωτούσαμε έναν πρώην πρωθυπουργό και νυν επίτημο γι αυτό το θέμα;
μπρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ ρρρρρρρρ
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 08-05-09, 09:56
΄Ακης Γκούμας ΄Ακης Γκούμας is offline
 
Εγγραφή: 02-07-2008
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Είναι ηθικό να αφαιρούνται κομμάτια ναυαγίων για προσωπικό όφελος;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω διαβάσει όλες τις αναφορές στο παρόν ποστ αλλά μήπως να ρωτούσαμε έναν πρώην πρωθυπουργό και νυν επίτημο γι αυτό το θέμα;
μπρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ ρρρρρρρρ
Εϋγε. Βλέπω οτι είσαι ενημερωμένος ή "παλιός" ή και τα δύο.!
Και να τον ρωτούσαμε όχι μόνο γι΄ αυτό, αλλά και για "κάτι άλλο"... θα πρόσθετα...

Για το θέμα των ψ/τ, αν και δεν υπήρξα ποτέ, νομίζω οτι το κάναμε λάστιχο. ΄Αμα τόχει η κούτρα σου να κατεβάζει ψύλους (Να ανεβάζει "τεμάχια" για την ακρίβεια) ε, δεν είναι ανάγκη να είσαι σώνει και καλά κάτι απο τα δύο. Εϊσαι τυμβορύχος και το ψάχνεις όπως μπορείς.
΄Εχω δεί με τα ματάκια μου, αρχαίο ναυάγιο στα 8 μέτρα βάθος, που το έχουν σηκώσει όλο!
Και - επίσης με τα ματάκια μου - έχω δεί σε εξοχικό που απέχει μερικές εκατοντάδες μέτρα απο αυτό το σημείο, έναν ακέραιο αμφορέα (που 100% προέρχεται απο το εν λόγω ναυάγιο, γιατί ξέρω να ξεχωρίζω τους οξυπύθμενους) ύψους 1.5 μέτρου σε ειδική βάση, ως μπιμπελό του ρουστίκ σαλονιού.
Εϊμαι σίγουρος, οτι το σήκωμα, δεν είχε ανάγκη ούτε ψαροντούφεκου, ούτε αυτόνομης συσκευής, παρά μονάχα ένα σκοινί, έναν γάντζο, δυό καλές αναπνοές και μπόλικη Νεοελληνική κουλτούρα!
Για την ιστορία:
μετά απο μερικές "περίεργες" ερωτήσεις μου, ο αμφορέας εξαφανίστηκε "ξαφνικά", την επόμενη φορά που επισκεύτηκα το συγκεκριμένο σπίτι.
΄Ομως, θα συμφωνήσω με τον Βύρωνα, αλλά μου είναι δύσκολο να εξηγήσω (στην ΄Εμμυ, για παράδειγμα) την διαφορά που υπήρχε 20 ή 30 χρόνια πρίν, σε σύγκριση με σήμερα. Επίσης, όταν ακούμε έναν άνθρωπο, εντελώς ειλικρινή και με ισοροπία απόψεων (άσχετο αν υπήρξε κάποτε "παραβατικός") καλό είναι να αναγνωρίζουμε την μεταμέλεια και την γνώση, αντί να μεταμορφωνόμαστε σε κήνσορες ή εισαγγελείς, παλαιοημερολογίτικου δογματισμού.
Τέλος, νομίζω οτι η ωριμότητα, η ιστορία και οι συνθήκες της κοινωνίας, δημιουργούν τους Θεσμούς και διαμορφώνουν τα ήθη.
Το αντίθετο, δεν συνέβει ποτέ, αν θυμάμαι καλά και ερμηνεύω καλώς την Κοινωνιολογία...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:05.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.