Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Ναυαγιοκατάδυση - Σπηλαιοκατάδυση
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Καταδύσεις με οροφή: Η επικίνδυνη γοητεία της εξερεύνησης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-09-08, 15:54
Το avatar του χρήστη pierre-sifnos
pierre-sifnos pierre-sifnos is offline
 
Εγγραφή: 16-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 154
Είναι ηθικό να αφαιρούνται κομμάτια ναυαγίων για προσωπικό όφελος;

Συγχαρητήρια στην ομάδα για την επαγγελματική παρουσίαση, σχεδιασμό και υλοποίηση της αποστολής!
Έχω ένα ερώτημα ωστόσο, το οποίο είναι γενικότερο, με αφορμή σχόλια που διάβασα σε αυτό το thread, αλλά και από συζητήσεις με άλλους δύτες: Κατά πόσο θεωρείτε ηθικό να αφαιρούνται κομμάτια ναυαγίων για προσωπικό όφελος; π.χ. να αφαιρεί κάποιος την καμπάνα για να τη βάλει στο σαλόνι του, ή ακόμα και φλυτζάνια καφέ ή πιάτα από ένα ναυάγιο; Δε μιλάω καν για αρχαιοκαπηλεία, αμφορείς, άγκυρες κ.λπ. Έχω ακούσει (να το θέσω σεμνά και ταπεινά) ότι όποιος βουτάει στο "Πατρίς" π.χ. μπορεί και πλιατσικολογεί ό,τι θέλει για δική του χρήση, κάποιοι μάλιστα φροντίζουν να προβάλλουν τα κατορθώματά τους και στο net...
Από την άλλη πλευρά βεβαίως, διάβασα για τον ένα τροχό του "Πατρίς" που σαπίζει ( παρατημένος κάπου, οπότε και η οργανωμένη (!) για το "κοινό καλό" ανέλκυση δεν έχει πάντα τα επιθυμητά αποτελέσματα...
Χωρίς διάθεση παρεξήγησης, απλά μου κάνει εντύπωση....
Ευχαριστώ!
__________________
Ladies & Gentlemen, I am floating in Space
http:ww2wrecks.com
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-09-08, 18:29
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 21-30.09.2008: Kea Dive Expedition (K.D.E. - Καταδυτική Αποστολή στην Κέα)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pierre-sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
με αφορμή σχόλια που διάβασα σε αυτό το thread, αλλά και από συζητήσεις με άλλους δύτες: Κατά πόσο θεωρείτε ηθικό να αφαιρούνται κομμάτια ναυαγίων για προσωπικό όφελος;
Pierre δεν ξέρω κανέναν που να διαφωνεί μαζί σου ως προς τις ενστάσεις σου και τα ζητήματα ηθικής γενικότερα...
Αλλά ούτε και μπορώ να καταλάβω που είδες τέτοια σχόλια από την ομάδα του KDE.... προφανώς και δεν τίθεται θέμα πλιατσικολογήματος κι αν αυτό δεν είναι αυτονόητο, ίσως το κάνει σαφέστερο η διαρκής παρουσία ανθρώπου από την Εναλίων για την επίβλεψη της όλης αποστολής...
Μήπως κάτι έχεις μπερδέψει;....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-09-08, 18:56
Το avatar του χρήστη pierre-sifnos
pierre-sifnos pierre-sifnos is offline
 
Εγγραφή: 16-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 154
Απάντηση: 21-30.09.2008: Kea Dive Expedition (K.D.E. - Καταδυτική Αποστολή στην Κέα)

Όπως προανέφερα, το KDE είναι απλά η αφορμή για τις σκέψεις που παραθέτω, χωρίς να αφήνω κάτι ανοικτό σε παρερμηνείες. Για να γίνω σαφέστερος λοιπόν, ας σημειώσω αυτό που ξέρω ο ίδιος: Γνωρίζω λοιπόν πρόσωπα, διόλου άγνωστα στην καταδυτική μας κοινότητα, που έχουν φωτό σε sites από αντικείμενα που περιήλθαν στην κατοχή τους από το "Πατρίς" για παράδειγμα και τα έχουν στις ιδιωτικές τους συλλογές. Ας σημειώσω ότι σε συζήτηση που είχα με κάποιους εξ αυτών μου είπαν ότι από το να μένουν στον πάτο και να καταστρέφονται μέρα με τη μέρα, εφόσον κανείς αρμόδιος δεν ενδιαφέρεται, γιατί να μην τα πάρουν. Λογικό;
__________________
Ladies & Gentlemen, I am floating in Space
http:ww2wrecks.com
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-09-08, 13:49
Το avatar του χρήστη Beracuda
Beracuda Beracuda is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 27-06-2007
Περιοχή: Κηφισιά & Κούνδουρος, Κέα
Μηνύματα: 293
Απάντηση: 21-30.09.2008: Kea Dive Expedition (K.D.E. - Καταδυτική Αποστολή στην Κέα)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pierre-sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως προανέφερα, το KDE είναι απλά η αφορμή για τις σκέψεις που παραθέτω, χωρίς να αφήνω κάτι ανοικτό σε παρερμηνείες. Για να γίνω σαφέστερος λοιπόν, ας σημειώσω αυτό που ξέρω ο ίδιος: Γνωρίζω λοιπόν πρόσωπα, διόλου άγνωστα στην καταδυτική μας κοινότητα, που έχουν φωτό σε sites από αντικείμενα που περιήλθαν στην κατοχή τους από το "Πατρίς" για παράδειγμα και τα έχουν στις ιδιωτικές τους συλλογές. Ας σημειώσω ότι σε συζήτηση που είχα με κάποιους εξ αυτών μου είπαν ότι από το να μένουν στον πάτο και να καταστρέφονται μέρα με τη μέρα, εφόσον κανείς αρμόδιος δεν ενδιαφέρεται, γιατί να μην τα πάρουν. Λογικό;
Στο post του φίλου Pierre οφείλω μια απάντηση.
Κατ' αρχήν δεν τίθεται απολύτως κανένα θέμα ανέλκυσης αντικειμένων από το S/S Burdigala τόσο από την νοοτροπία και τις ηθικές αρχές που διέπουν τα μέλη του K.D.E. άλλα και απο το πρακτικό γεγονός των όρων της αδείας της ΕΕΑ που επέβαλε την παρουσία εκπροσώπου της κατά τη διάρκεια ολων των καταδυτικών επιχειρήσεων. Να κλείσει συνεπώς ολοκληρωτικά το θέμα που άνοιξε ο Pierre σε σχέση με το K.D.E. και που αφορά το συγκεκριμένο thread.

Όσο αφορά 'τις ψαροντουφεκιές' που στόχο μάλλον έχουν εμένα. ΝΑΙ είχα την ευθύτητα να δημοσιεύσω πέρυσι στο www.keawest.gr κάποιες φωτογραφίες από αντικείμενα της εποχής του 1980 όταν πρωτογνώρισα το ΠΑΤΡΙΣ, μια εποχή που οι ευαισθησίες μας σίγουρα δεν ήταν στο επίπεδο του σήμερα (25+ χρόνια μετά). Σχετικά με αυτό είχα αναφερθεί και σε αντίστοιχο thread στο Abyss στις 30.5.07:
Παράθεση:
Ναι έχω βγάλει αρκετά ευρήματα (κυρίως πορσελάνινα και γυάλινα) με τις σφραγίδες της Ελληνικής Ατμοπολοϊας και όταν έρθει η ευκαιρία θα τα διαθέσω για έκθεση στη Κέα..
Δεν επιθυμώ να "ξύσω πληγές" αλλά πόσοι και πόσοι της καταδυτικής μας κοινότητας δεν έχουν κάτι στο σπίτι τους? Αν υπάρχει έστω και ένας που με το χέρι στη καρδιά δηλώνει ολότελα ΑΝΕΥ, θα ήθελα να τον συγχαρώ δημοσίως.

Αφορμής γενομένης, επαναλαμβάνω την πρόθεσή μου ότι όταν δημιουργηθεί το κατάλληλο περιβάλλον στη Κέα, (και ευτυχώς με τα 3 πλέον ναυάγια + 1 αεροπλάνο κάποια εξέλιξη συζητείται) θα δωρίσω τη μικρή μου συλλογή από το ΠΑΤΡΙΣ. Εν τω μεταξύ οι φωτογραφίες μου (και άλλων φυσικά από αντικείμενα του συγκεκριμένου ναυαγίου) παραμένουν σε θέαση στο net.

Παρεμπιπτόντως, για όσους ενδιαφέρονται για το θέμα και τις λεπτές ισορροπίες του που απασχολεί την διεθνή καταδυτική κοινότητα, τη νομολογία και το ευρύ κοινό παραπέμπω σε άρθρο με τίτλο: When treasure and technology meet, who gets the gold?

Διατυπόνωνται απόψεις των κ.κ. Ballard, Chaterton και άλλων στο ερώτημα:
Παράθεση:
από το να μένουν στον πάτο και να καταστρέφονται μέρα με τη μέρα, εφόσον κανείς αρμόδιος δεν ενδιαφέρεται, γιατί να μην τα πάρουν. Λογικό;
Φιλικά & ειλικρινά,
__________________
Beracuda
#28 Μέλος ΤΗΘΥΣ

“O ΑΕΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΝΑΙ ΑΓΑΘΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤIΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΓΕΝΙΕΣ“: Jacques-Yves Cousteau, το 1988 έγινε μέλος της Γαλλικής Aκαδημίας με την αναγγελία αυτή!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-09-08, 17:47
Το avatar του χρήστη Panagiotis
Panagiotis Panagiotis is offline
 
Εγγραφή: 27-09-2007
Μηνύματα: 180
Απάντηση: 21-30.09.2008: Kea Dive Expedition (K.D.E. - Καταδυτική Αποστολή στην Κέα)

Πραγματικά λυπάμαι αν βγαίνω εκτός του θέματος και προκαταβολικά ζητώ συγγνώμη! Ελπίζω να μην συνδεθεί απο κανέναν και για κανένα λόγο με το αρχικό θέμα γιατι πραγματικά μπορεί να είναι ενδιαφέρον κατα την άποψη μου, αλλα ουδεμία σχέση έχει με το KDE και ίσως κακώς το δημοσιεύω εδώ, απλά θέλησα να εκφράσω την γνώμη μου σε κάτι που αναφέρθηκε.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Beracuda Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφορμής γενομένης, επαναλαμβάνω την πρόθεσή μου ότι όταν δημιουργηθεί το κατάλληλο περιβάλλον στη Κέα, (και ευτυχώς με τα 3 πλέον ναυάγια + 1 αεροπλάνο κάποια εξέλιξη συζητείται) θα δωρίσω τη μικρή μου συλλογή από το ΠΑΤΡΙΣ.
Αγαπητέ φίλε Beracuda, με όλο το σεβασμό, πραγματικα, κατανοώ μεν τις αγνές και ειλικρινείς προθέσεις σου, θαυμάζω πραγματικά την ειλικρίνια σου για την αναφορά του παραπάνω γεγονότος καθώς και αναλογίζομαι τις συνθήκες της εποχής που έγινε η συλλογή των αντικειμένων, αλλα ειλικρινά τα περι "μικρών συλλογών" προσωπικά δεν μπορώ να τα κατανοήσω.
Αρχικά, διαφωνώ με την έννοια του "δωρίσω".
Δωρίζω κάτι που είναι Δικό μου. Αυτο τουλάχιστο πιστευω.

Πριν απο λίγο καιρό δημιουργήθηκε θέμα με κάποιον φίλο διότι σε κάποια φωτογραφία τον είδαμε να κρατάει ένα κοχύλι, και που αντιμετώπισε την κρίση αρκετών φίλων, πράγμα που φανερώνει πως υπάρχει ευαισθητοποίηση σχετικά με τον υποθαλάσσιο φυσικό ή τεχνητό πλούτο.

Επίσης, η τακτική των "μικρών συλλογών" είναι που έδωσε το δικαίωμα σε κάποιους να θέσουν υπο αμφισβήτηση τα περιθώρια που μας δίνει ο καταδυτικός νόμος, και λέγοντας πως διακινδυνεύεται η πολιτιστική μας κληρονομιά, μέχρι και προσφυγή στο συμβούλιο της επικρατείας εκαναν και μάλιστα αναμένουμε την εκδίκαση της.

Επιπλέον η Ελληνική πραγματικότητα, που βλέπουμε πως σε αρκετές περιπτώσεις δεν προστατεύει ή δεν αναδυκνείει όπως θα έπρεπε τους μικρούς αλλα και μεγάλους θησαυρούς (Οι αποθηκες της αρχαιολογικής υπηρεσίας είναι γεμάτες απο υπέροχα αντικείμενα) που βγαίνουν απο την θάλασσα δεν θεωρώ πως νομιμοποιεί σε καμία περίπτωση την κατοχή παρομοίων αντικειμένων.

Και φυσικά, ουτε η κλασσική ρήση "αν δεν το πάρω εγώ, θα το πάρει ο επόμενος" νομίζω πως δικαιολογεί την οποιαδήποτε πράξη, γιατι αν λειτουργούσαμε όλοι με αυτή τη λογική, με μαθηματική ακρίβεια θα εξαφανίζονταν τα πάντα απο τους Ελληνικους βυθούς.

Επίσης, ξέρω δεκάδες δεκάδων δύτες που το μόνο που έχουν στο σαλόνι τους απο τον βυθό, είναι φωτογραφίες, χωρίς αυτο να σημαίνει πως δεν βρέθηκαν ποτέ να θαυμάζουν κάτι "αξιόλογο" στον βυθό, οπότε επέτρεψε μου να μην αποδεχτώ το παραπάνω επιχείρημα, με πάσα ειλικρίνεια.

Κατα την ταπεινή μου άποψη, όλες αυτές οι "μικρές" αλλα και μεγάλες συλλογές, θα έπρεπε να παραδίδονται στις αρχές. Τέτοιες κινήσεις είναι που πραγματικά επιβεβαιώνουν πως εμείς ως αυτοδύτες είμαστε ουσιαστικά οι φρουροί του βυθού και προστάτες της πολιτιστικής κλήρονομιας μας, με τον τρόπο που μπορούμε, και όσο μπορούμε.

Ενα απλό παράδειγμα είναι η περίπτωση του Βασίλη απο την Ρόδο, που δεν δίστασε να υποδείξει στις αρχές άμεσα το ναυάγιο που έκρυβε κάτι χιλιάδες χρυσών νομισμάτων, και θέλω να πιστεύω πως δεν θα είναι ούτε ο πρώτος, αλλα ούτε και ο τελευταίος. Πως θα φαινόταν αν αντι να τα παραδώσει ο Βασίλης, τα κρατούσε μέχρι την στιγμή που θα θεωρούσε πως υπάρχει κατάλληλο μουσείο για να τα αξιολογήσει και να τα εκθέσει όπως τους αξίζουν (πάντα κατα την δική του κρίση)

Προσωπικά εύχομαι γρήγορα να αποδώσεις σε όποια αρχή θεωρείς πως θα διαχειριστεί καλύτερα την μικρή σου συλλογή (που δεν αντιλέγω πως μπορεί να είναι και "ασήμαντης" σχετικα αξίας), ώστε και να μπορεί ο καθένας να την χαρεί, και φυσικά να σωπάσουν (μάλλον να το βουλώσουν για την ακρίβεια) όλες οι "φάλτσες" φωνές που μας θέλουν να εκμεταλλευόμαστε την ελευθερία που μας δίνει ο καταδυτικός νόμος.

Και αυτό το παράδειγμα εύχομαι να το ακολουθήσουν όλοι, ακόμα και εγω ο ίδιος αν αξιωθώ να βρεθώ μπροστά σε κάτι αντίστοιχο.

Εντελώς φιλικά

Παναγιώτης.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panagiotis : 29-09-08 στις 22:48.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-09-08, 07:04
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: 21-30.09.2008: Kea Dive Expedition (K.D.E. - Καταδυτική Αποστολή στην Κέα)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Beracuda Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν υπάρχει έστω και ένας που με το χέρι στη καρδιά δηλώνει ολότελα ΑΝΕΥ, θα ήθελα να τον συγχαρώ δημοσίως.
Παρών.

ΥΓ. Όταν θα πάρω όμως ένα site scan sonar θα αλλάξουν τα πράγματα χιχιχιχι...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-09-08, 14:02
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: 21-30.09.2008: Kea Dive Expedition (K.D.E. - Καταδυτική Αποστολή στην Κέα)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Beracuda Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν επιθυμώ να "ξύσω πληγές" αλλά πόσοι και πόσοι της καταδυτικής μας κοινότητας δεν έχουν κάτι στο σπίτι τους? Αν υπάρχει έστω και ένας που με το χέρι στη καρδιά δηλώνει ολότελα ΑΝΕΥ, θα ήθελα να τον συγχαρώ δημοσίως.
Δεν έχω.... και ξέρω πολλός που δεν έχουν....μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια φίλε Βύρωνα.
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-09-08, 14:15
Το avatar του χρήστη Beracuda
Beracuda Beracuda is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 27-06-2007
Περιοχή: Κηφισιά & Κούνδουρος, Κέα
Μηνύματα: 293
Απάντηση: 21-30.09.2008: Kea Dive Expedition (K.D.E. - Καταδυτική Αποστολή στην Κέα)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panagiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πραγματικά λυπάμαι αν βγαίνω εκτός του θέματος και προκαταβολικά ζητώ συγγνώμη! Ελπίζω να μην συνδεθεί απο κανέναν και για κανένα λόγο με το αρχικό θέμα γιατι πραγματικά μπορεί να είναι ενδιαφέρον κατα την άποψη μου, αλλα ουδεμία σχέση έχει με το KDE και ίσως κακώς το δημοσιεύω εδώ, απλά θέλησα να εκφράσω την γνώμη μου σε κάτι που αναφέρθηκε.
Θα παρακαλούσα θερμά τους συντονιστές του Forum, να μαζέψουν τα σχετικά post που δεν έχουν σχέση με το Κ.D.E. και να τα εντάξουν σε μια άλλη ενότητα.

Αγαπητέ φίλε Παναγιώτη σε ευχαριστώ για τις σκέψεις σου τις οποίες εκτιμώ ιδιαίτερα.

Ευχαριστώ.
__________________
Beracuda
#28 Μέλος ΤΗΘΥΣ

“O ΑΕΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΝΑΙ ΑΓΑΘΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤIΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΓΕΝΙΕΣ“: Jacques-Yves Cousteau, το 1988 έγινε μέλος της Γαλλικής Aκαδημίας με την αναγγελία αυτή!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-09-08, 14:29
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Είναι ηθικό να αφαιρούνται κομμάτια ναυαγίων για προσωπικό όφελος;

Τα παραπάνω μηνύματα μεταφέρθηκαν σε ξεχωριστό θέμα, ως άσχετα με τη συζήτηση για το Kea Diving Expedition.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-09-08, 14:51
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Είναι ηθικό να αφαιρούνται κομμάτια ναυαγίων για προσωπικό όφελος;

Έχει γίνει μια συζήτηση με τα παιδιά του ΔΣ για μια συζήτηση στρογγυλής τραπέζης με θέμα το πως θα πρέπει να αντιμετωπίζουμε τα ναυάγια, αν οι θεσμοί που ισχύουν στην Ελλάδα σχετικά με την κατάδυση σε ναυάγια είναι καλοί, τι ισχύει στο εξωτερικό κλπ..και να φτιάξουμε και ένα κώδικα ηθικής (αν το καταφέρουμε) σχετικά με τη ναυαγιοκατάδυση.
Θα με ενδιέφερε να γίνει κάτι τέτοιο -αν και εγώ προσωπικά θα μπορέσω να ασχοληθώ από το Νοέμβριο και μετά- και όσοι άλλοι θέλουν να συμμετέχουν είτε στη συζήτηση είτε κάνοντας κάποια εισήγηση ας το δηλώσουν και βλέπονταν και κάνοντας...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:56.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.