Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 06-04-10, 19:06
Skipper Skipper is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 217
Απάντηση: Solo Diving

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο greco Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως η αλήθεια είναι ότι θέλω να είμαι εντελώς αυτόνομος από πλευράς ασφάλειας, redundant σε ότι μπορώ, και να έχω την αίσθηση ότι κάποιος με παρακολουθεί και θα επέμβει αν χρειαστεί.
Λάβε δε επίσης υπ΄όψη σου ότι στις "τεχνικές καταδύσεις" οι οποίες προϋποθέτουν την δυνατότητα αυτονομίας του δύτη (όπως την περιγράφεις παραπάνω) ισχύει, παράλληλα, και ο κανόνας ότι "οποιοσδήποτε δύτης μπορεί να διακόψει την κατάδυση σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή και για οποιονδήποτε λόγο". Ο κανόνας αυτός είναι αδιαπραγμάτευτος και ακολουθείται αυτόματα από όλα τα μέλη της ομάδας, χωρίς καμία συζήτηση του στυλ "'όχι ρε γαμ*το .... μόλις φτάσαμε στο ναυάγιο ... μα τι τον έπιασε τώρα ... κλπ".

Και αυτό γιατί πρωταρχικός μας στόχος είναι να γυρίσουμε ΟΛΟΙ πίσω καλά.
__________________
Not Today
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 06-04-10, 19:24
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Solo Diving

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο greco Εμφάνιση μηνυμάτων
..........Πάντως η αλήθεια είναι ότι θέλω...................να έχω την αίσθηση ότι κάποιος με παρακολουθεί και θα επέμβει αν χρειαστεί. Μόνο αν χρειαστεί όμως διότι επεμβάσεις του τύπου "πάμε γιατί κρυώνω", "επιστρέφουμε γιατί μου τέλειωσε ο αέρας - ενώ εγώ είναι στη μέση", είναι ανεπιθύμητες.
γεια σου greco!
Ήθελα να σου πω ότι δεν έχω ποτέ μου ξαναγνωρίσει κάποιον που να εκφράζει τον ...στυγνό εγωισμό του τόσο απερίφραστα και ανενδοίαστα όσο εσύ

Χωρίς παρεξήγηση, ε; μια διαπίστωση έκανα....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 06-04-10, 20:26
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Solo Diving

Παρακολουθώ εδώ και μέρες την κουβέντα και ήμουν έτοιμος να γράψω ένα μήνυμα για να υπερασπιστώ το Solo Diving το οποίο πιστεύω ότι υπό αυστηρές προυποθέσεις είναι εξαιρετικά ασφαλές και μάλιστα κάποιες φορές πολύ πιο ασφαλές από έναν πρόχειρο και αναποτελεσματικό buddy.

Πιστεύω δηλ. ότι μια και αρκετός κόσμος βουτάει ΚΑΙ Solo [εμού συμπεριλαμβανομένου] και μάλιστα γνωρίζω αρκετό κόσμο που βουτάει ΚΑΙ Solo με ασφάλεια, πολλά χρόνια τώρα, το καλύτερο θα ήταν αντί να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας και να κάνουμε το θέμα ταμπού (δηλ. Solo = μεγάλη αμαρτία, θα πέσει φωτιά να σε κάψει) να δώσουμε συγκεκριμένα στοιχεία για το ποιες προυποθέσεις βάζει κάθε "σολίστας" για να κάνει την κατάδυσή του πιο ασφαλή.

Αυτό θα βοηθούσε κάθε δύτη που ήδη βουτάει solo να βελτιώσει την ασφάλεια των καταδύσεών του χωρίς "να πάθει για να μάθει".
Θα βοηθούσε επίσης κάθε ενήλικα, σκεπτόμενο δύτη να γνωρίσει τα (επιπλέον) ρίσκα, να τα ζυγίσει και να δει αν θέλει να μπει στη solo διαδικασία.

Καλό θα ήταν ακόμη να περιγράψουμε και τις κακές εμπειρίες solo (με πραγματικά δικά μας συμβάντα ή στατιστικές ατυχημάτων) πράγμα το οποίο μπορεί να λειτουργήσει ακόμη και αποτρεπτικά προς αυτούς που θέλουν να το ξεκινήσουν. Η εμπειρία όμως αυτή, κατά τη γνώμη μου μπορεί και οφείλει να προέλθει -κυρίως- από αυτούς που βουτάνε solo και όχι τόσο από αυτούς που το θεωρούνε ταμπού και αμαρτία.

Τα παραπάνω που διαβάσατε δεν είναι η πλήρης ανάλυση που είχα σκοπό να γράψω, οπότε μην πέσετε να με φάτε (ακόμη) για τις αιρετικές απόψεις μου... [1]


Μετά όμως από τις παραπάνω σκέψεις, διάβασα το τελευταίο μήνυμα του φίλου greco και μου σηκώθηκε η τρίχα για το πόσο ελαφρά αντιμετωπίζει το "solo" (κι εδώ δίνω λίγο δίκιο σ' αυτούς που αντιμετωπίζουν το solo ως ταμπού, με σκοπό να μη προτρέπουν σ' αυτή την πρακτική):

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο greco Εμφάνιση μηνυμάτων
(...) και να έχω την αίσθηση ότι κάποιος με παρακολουθεί και θα επέμβει αν χρειαστεί (...)
Εδω μου δίνεις λίγο την αίσθηση ότι ο άλλος σε παρακολουθεί, αλλά εσύ όχι.
Δηλ. ότι εσύ έχεις buddy αλλά ο άλλος όχι. Ελπίζω να είναι απλά θέμα διατύπωσης στο κείμενο, γιατί αλλιώς μου φαίνεται επικίνδυνο...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο greco Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόνο αν χρειαστεί όμως διότι επεμβάσεις του τύπου "πάμε γιατί κρυώνω", "επιστρέφουμε γιατί μου τέλειωσε ο αέρας - ενώ εγώ είναι στη μέση", είναι ανεπιθύμητες.
(...)ιδέες περί ατομικής εκδρομής στην θάλασσα ή τακτικών του στίλ "βγές εσύ που κρυώνεις και εγώ που έχω ακόμα 110bar θα μείνω λίγο ακόμα"
Εδώ πραγματικά μου σηκώθηκε η τρίχα (και σκέψου να μη βουτούσα και solo).
Νομίζω πως πρέπει να πάρεις πιο σοβαρά το θέμα "ασφάλεια στην κατάδυση" και να επαναπροσδιορίσεις την έννοια του solo.

Η ατομική εκδρομή στην θάλασσα είναι μια μετρημένη, προσωπική, ενήλικη απόφαση για solo βουτιά και επαναλαμβάνω ότι -προσωπικά και υπό πολλές προϋποθέσεις- τη θεωρώ σεβαστή και ασφαλή. Χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες αυτή τη στιγμή, θα πω μόνο ότι καλό είναι να υπάρχει τουλάχιστον άλλο ένα δικό μας άτομο στην ακτή, άρα όχι τελείως ατομική εκδρομή και ιδίως όχι σε έρημα μέρη.

Το να παρατάς όμως το buddy σου και να μεταβάλεις σε solo μια κατάδυση που ξεκίνησες με buddy, απλά επειδή ο άλλος κρυώνει ή του τέλειωσε ο αέρας, επειδή εσύ αποφάσισες στη μέση της βουτιάς ότι παίρνεις το ρίσκο να συνεχίσεις solo, το θεωρώ ό,τι πιο απαράδεκτο και επικίνδυνο και σε καλώ να το ξανασκεφτείς πολύ σοβαρά.

Αν θες να είσαι συνειδητοποιημένος και σοβαρός δύτης, ξεκίνα τη βουτιά σου σαν solo ή ξεκίνα την με buddy αλλά τέλειωσέ την όπως την ξεκίνησες.
Όσο περισσότερους "μη προγραμματισμένους" παράγοντες (κοινώς "χύμα" στο κύμα) βάζουμε σε μια βουτιά, τόσο περισσότερα πράγματα μπορούν να πάνε στραβά. Αν δεν το έχεις ζήσει ακόμη, σου εύχομαι να μη το ζήσεις ποτέ και να σου τύχουν μόνο "ελαφρά" περιστατικά για να μαζεύεις πολύτιμη εμπειρία.

Θεωρώ πάντως πως σε καμμιά περίπτωση δεν έχουμε το δικαίωμα να ωθούμε τον άλλο ξαφνικά στη μέση της βουτιάς σε κατάσταση solo ενώ δεν είναι συνειδητή επιλογή του και δεν έχει προετοιμαστεί γι αυτό.



ΥΓ [1]: Μόλις βρω χρόνο, θα γράψω και τα υπόλοιπα για να μου την πέσετε κανονικά
ΥΓ [2]: Ας ξανα-επισημάνουμε επίσης ότι η solo βουτιά απαγορεύεται από τον ελληνικό νόμο περί καταδύσεων αναψυχής 3409/2005
ΥΓ [3]: Εννοείται ότι δεν παίρνω τον ρίσκο για κανέναν που διάβασε τις παραπάνω γραμμές και αποφάσισε να βουτήξει μόνος του. Θα γράφω αυτή την παράγραφο σε κάθε μήνυμα σ' αυτό το θέμα, κι αν χρειαστεί θα σας τη στείλω και με τον δικηγόρο μου
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 06-04-10 στις 21:21.
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 07-04-10, 07:08
Το avatar του χρήστη dimkar
dimkar dimkar is offline
 
Εγγραφή: 24-09-2008
Μηνύματα: 170
Απάντηση: Solo Diving

Καλημέρα.

Θα ξεκινήσω διαπιστώνοντας πως πολλοί φίλοι και γνωστοί που βουτάνε και solo δεν γράφουν εδώ. Όχι διότι απαξιούν το νήμα ή τους συμμετέχοντες αλλά γιατί θεωρούν πως με τη δημόσια συζήτηση του θέματος πολλοί μπορεί να παρεξηγήσουν κυρίως τις ψυχικές και δευτερευόντως τις τεχνικές προϋποθέσεις.

Για παράδειγμα ο solo δύτης δεν μπορεί παρά να είναι ο αυστηρότερος κριτής του εαυτού του, ο δειλός που διαρκώς θα του λέει "μην το κάνεις, γύρνα πίσω", ο αντικειμενικός παρατηρητής που δεν θα συμμετέχει στον ενθουσιασμό του για την επίτευξη πάσει θυσία του σκοπού της κατάδυσης αλλά θα αποστασιοποιείται και θα θεωρεί το όλο εγχείρημα λαλακία κλπ κλπ. Ελπίζω να γίνομαι σαφής.

Αν και έχω την εντύπωση πως ένας solo δύτης (αυτοί τουλάχιστον που εγω γνωρίζω) δεν θα ακολουθούσε ποτέ την διαδικασία που υποψιάζομαι πως έχεις στο μυαλό σου: μονή μπουκάλα και 110 bar (τη μεν μονή διότι μία ίσον καμμία και τα 110 bar διότι θα έχει ήδη παραβιάσει τον κανόνα των τρίτων) πιστεύω πως το "τεχνικό" κομμάτι μια χαρά μπορείς να το "κατακτήσεις".

Δημήτρης
__________________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο: απλά, προσθέστε τη σπηλιά!
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 07-04-10, 14:47
greco greco is offline
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Solo Diving

Ποτέ δεν σκοπεύω να εγκαταλείψω τον άλλον στη μέση της κατάδυσης, όπως το ανάφερα ίσως ακούγεται έτσι , αλλά απλά είναι η σκέψη μου την στιγμή που ο buddy θα θελήσει για τον Α-Β λόγο να τερματήσει την κατάδυση.
Και δεν θα συνεχίσω μόνος με 100bar και μία φιάλη-ρυθμιστη.

Επίσης από τεχνικής πλευράς αν μπώ στη θάλασσα μόνος θα φροντίσω να γίνει με όσο μεγαλύτερη ασφάλεια γίνεται.
Από ψυχικής πλευράς δεν νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος πέρα από αυτούς τους οποίους επικαλούνται όσοι κάνουν ελέυθερη πτώση, base jumping, downhill(όταν κατεβαίνω τον Υμηττό με το ποδήλατο οποιαδήποτε αστοχία, η λάθος μου στην καλύτερη να με στείλει με σπασμένα μούτρα νοσοκομείο, στην χειρότερη να με στείλει στον αγύριστο), αναριχηση. Οι συγκεκριμένοι λαμβάνουν ένα ρίσκο, χρησιμοποιούν εξοπλισμό ο οποίος είναι 99,999% fail-proof και απολαμβάνουν τη διαδρομή με πολλές δόσεις αδρεναλίνης.
Όμοια ένας δύτης που είναι το νερό ικανοποιει την ανάγκη του να νιώσει κάτι διαφορετικό στις σπηλιές, τα ναυάγια και ότι άλλο του προκαλεί δέος και είναι κάτω από την επιφάνεια.


Άμα ήταν να ανησυχούμε τόσο για το redundancy του εαυτού μας και οι αλεξιπτωτιστές θα βουτάγαν σε ζευγάρια, ενωμένοι μεταξύ τους ώστε αν χαλάσουν και τα δύο αλεξίπτωτα του ενός ή αν ο ένας λυποθυμήσει ο buddy του να τον σώσει.


Οπότε πέρα από το ότι είναι παράνομο, με σωστή εκπαίδευση, εξοπλισμό και σε συντηρητικά πλαίσια που δεν θα θέτουν τον οργανισμό σε δοκιμασία δεν βλέπω κανέναν λόγο για τον ψυχικά έτοιμο να κάνει το βήμα στο "solo".
__________________
PADI OW/AOW/NITROX

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη greco : 07-04-10 στις 14:50.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:41.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.