Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ρυθμιστές Πλευστότητας
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Συζητήσεις για BCDs, Wings κλπ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-10-12, 22:36
dknikos dknikos is offline
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Question Wing για μονή μπουκάλα

Καταρχήν χαιρετισμό σε όλα τα παιδιά του forum είναι μόλις το 1ο μου post. Χαίρομαι πολύ που υπάρχει αυτό το forum. Ένα μπράβο στα παιδία που είναι υπευθυνα αλλά και σε όλους εσάς που το κρατάτε τόσο ενεργό.

Ασχολούμαι με την κατάδυση εδώ και 1,5 χρόνο περίπου οπότε είμαι αρκετά αρχάριος.

Εδώ και καιρό έχω ένα wing (αρκετά μεγάλο για διπλές και μονές). Το γύρισα από τζακετ bcd σε wing σε πολύ μικρό σχετικά διάστημα το ξέρω, αλλά ο μόνος λόγος ήταν πραγματικά γιατί με βολεύει αφάνταστα η ελευθερία κινήσεων και η πολύ άνετη αίσθηση που μου δίνουν οι ιμάντες σε σύγκριση με το τζάκετ και όχι βέβαια για κάποιο άλλο λόγω που θα ήταν απλά για γέλια.

Το μόνο πρόβλημα που έχω (που φυσικά δεν το σκέφτηκα στην αρχή) είναι ότι παρόλο που έχει bands όταν έχω βγάλει αρκετό αέρα (προς το τέλος της βουτιάς δηλαδή) δυσκολευομαι να βγάλω τον τελευταίο γιατί είναι σαν να εγκλοβίζεται μέσα στον μεγάλο ασκο σε σημεία (μόνο έτσι μπορώ να το περιγράψω - μπορεί να μην είναι αυτό).
Δοκίμασα να βγάλω τα bands μήπως τελικά είναι αυτά η αιτία αλλά τπτ. (και δεν είναι η λάθος στάση το σώματος ή το λάθος σημείο που προσπαθώ να βγάλω τον αέρα). Αποφάσισα λοιπόν να κρατήσω τον πιο μεγάλο ασκό για αρκετά πιο μετά που θα χρησιμοποιείται για αυτο που έχει φτιαχτεί και να πάρω τώρα ένα πιο μικρό ασκό φτιαγμένο εξ αρχής για μονή μπουκάλα.

Η ερωτησή μου είναι η εξής:
Θέλω να πάρω όσο το δυνατόν πιο μικρό ασκό έτσι ώστε να είναι οριακά + το κάτι παραπάνω για μένα. και ρωτάω τα έμπειρα παιδιά με ασκούς: τι μέγεθος πρέπει να πάρω για να με καλύψει? (Αν λάβουμε υπόψη μας ότι είμαι 98kg βουτάω το χειμώνα με 5αρα 2 κομμάτια (10mm δηλαδή στον κορμό) και οι μπουκάλες που χρησιμοποιώ ανάλογως τη βουτιά είναι 12, 15 αλλά μερικές φορές και 18lt.

Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους. Να στε καλά και καλές βουτιές!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-10-12, 05:36
Το avatar του χρήστη tecrec
tecrec tecrec is offline
 
Εγγραφή: 10-09-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 175
Απάντηση: Wing για μονή μπουκάλα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dknikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν χαιρετισμό σε όλα τα παιδιά του forum είναι μόλις το 1ο μου post. Χαίρομαι πολύ που υπάρχει αυτό το forum. Ένα μπράβο στα παιδία που είναι υπευθυνα αλλά και σε όλους εσάς που το κρατάτε τόσο ενεργό.

Ασχολούμαι με την κατάδυση εδώ και 1,5 χρόνο περίπου οπότε είμαι αρκετά αρχάριος.

Εδώ και καιρό έχω ένα wing (αρκετά μεγάλο για διπλές και μονές). Το γύρισα από τζακετ bcd σε wing σε πολύ μικρό σχετικά διάστημα το ξέρω, αλλά ο μόνος λόγος ήταν πραγματικά γιατί με βολεύει αφάνταστα η ελευθερία κινήσεων και η πολύ άνετη αίσθηση που μου δίνουν οι ιμάντες σε σύγκριση με το τζάκετ και όχι βέβαια για κάποιο άλλο λόγω που θα ήταν απλά για γέλια.

Το μόνο πρόβλημα που έχω (που φυσικά δεν το σκέφτηκα στην αρχή) είναι ότι παρόλο που έχει bands όταν έχω βγάλει αρκετό αέρα (προς το τέλος της βουτιάς δηλαδή) δυσκολευομαι να βγάλω τον τελευταίο γιατί είναι σαν να εγκλοβίζεται μέσα στον μεγάλο ασκο σε σημεία (μόνο έτσι μπορώ να το περιγράψω - μπορεί να μην είναι αυτό).
Δοκίμασα να βγάλω τα bands μήπως τελικά είναι αυτά η αιτία αλλά τπτ. (και δεν είναι η λάθος στάση το σώματος ή το λάθος σημείο που προσπαθώ να βγάλω τον αέρα). Αποφάσισα λοιπόν να κρατήσω τον πιο μεγάλο ασκό για αρκετά πιο μετά που θα χρησιμοποιείται για αυτο που έχει φτιαχτεί και να πάρω τώρα ένα πιο μικρό ασκό φτιαγμένο εξ αρχής για μονή μπουκάλα.

Η ερωτησή μου είναι η εξής:
Θέλω να πάρω όσο το δυνατόν πιο μικρό ασκό έτσι ώστε να είναι οριακά + το κάτι παραπάνω για μένα. και ρωτάω τα έμπειρα παιδιά με ασκούς: τι μέγεθος πρέπει να πάρω για να με καλύψει? (Αν λάβουμε υπόψη μας ότι είμαι 98kg βουτάω το χειμώνα με 5αρα 2 κομμάτια (10mm δηλαδή στον κορμό) και οι μπουκάλες που χρησιμοποιώ ανάλογως τη βουτιά είναι 12, 15 αλλά μερικές φορές και 18lt.

Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους. Να στε καλά και καλές βουτιές!

Η ερώτηση που κάνεις "τι μέγεθος πρέπει να πάρω για να με καλύψει?" έχει να κάνει και με τη δυνατότητα άνωσης αλλά και με το σχήμα/μέγεθος του ασκού. Μπορεί δηλαδή ένας ασκός με συγκεκριμένη άνωση πχ 40lbs (~18kg) να είναι με στενό profile οπότε να μη διπλώνει γύρω από τη φιάλη σου ενώ ένας άλλος ασκός 40lbs που είναι πολύ φαρδύς να διπλώνει (άρα να σου κρατάει και αέρα που δε μπορείς να βγάλεις εύκολα).

Για να έχουμε πλήρη άποψη για σένα έπρεπε να μας πεις και τον δείκτη μάζας σου, με πόσα κιλά βουτάς, σε τι βάθη βουτάς και εάν έχεις πρόσθετο βαρύ εξοπλισμό (πχ μεταλλικό backplate, φακό κλπ). Επιπλέον, θα πρέπει να σκεφτείς εάν στο άμεσο μέλλον θα βουτάς και με στεγανή στολή ή/και θα κάνεις χρήση φιαλών stage.

Πιστεύω ότι εάν δε βουτάς με στεγανή/stage ένας ασκός περίπου 30lbs με στενό profile και τύπου donut είναι εξαιρετικός.
Εάν θα βουτάς με στεγανή/stage νομίζω ότι πρέπει να δεις έναν ασκό περίπου 40lbs με στενό profile και τύπου donut.
Επειδή αναφέρεις ότι βουτάς με διαφορετικού τύπου φιάλες (12lt ψηλή-λεπτή ή κοντή-χοντρή;, 15lt και 18lt), όπως καταλαβαίνεις δεν μπορεί να είναι βέλτιστος ο ασκός και για τις τρεις. Σε κάποια μπορεί να είναι τέλειος (πχ 15lt) ενώ στις άλλες να είναι ελαφρώς μεγαλύτερος ή μικρότερος από όσο θα έπρεπε.
Ασκοί πολύ μικρότεροι (πχ 20lbs) είναι για τροπικά μέρη που βουτάνε με φιάλες αλουμινίου, με ένα λεπτό monoshort και με ελάχιστα βάρη, οπότε νομίζω δεν έχει νόημα να ψάξεις κάτι τέτοιο.

Πολύ συνοπτικά, σου αναφέρω μερικά παραδείγματα υπολογισμού της άνωσης που χρειάζεσαι από τον ασκό. Από τα παραδείγματα θα καταλάβεις ότι τα παραπάνω αναφερόμενα μεγέθη δεν είναι αυθαίρετα.

1. Ξεκινάς την κατάδυση και είσαι σε βάθος 3m
+12kg άνωση από τη στολή
-6kg βάρος από εξοπλισμό (πχ s/s backplate + βάρος φιάλης)
-4kg αέριο της φιάλης
-8kg τα βάρη που φοράς
-----
-6kg είσαι 6kg αρνητικός άρα ο ασκός πρέπει να σου δώσει 6kg/13lbs άνωση για να αποκτήσεις ουδέτερη πλευστότητα


2. Είσαι στα μέσα της κατάδυσης και σε βάθος 30m
+5kg άνωση από τη στολή (λόγω του ότι έχει συμπιεστεί από την πίεση)
-6kg βάρος από εξοπλισμό (πχ s/s backplate + βάρος φιάλης)
-2kg αέριο της φιάλης (λόγω του ότι έχεις ξοδέψει το μισό αέριο)
-8kg τα βάρη που φοράς
-----
-11kg είσαι 11kg αρνητικός άρα ο ασκός πρέπει να σου δώσει 11kg/24lbs άνωση για να αποκτήσεις ουδέτερη πλευστότητα


3. Βουτάς από σκάφος και θα ντυθείς μέσα στο νερό, οπότε πετάς τον εξοπλισμό σου στη θάλασσα
+0kg δε συμμετέχει η στολή
-6kg βάρος από εξοπλισμό (πχ s/s backplate + βάρος φιάλης)
-4kg αέριο της φιάλης
-0kg δε συμμετέχουν τα βάρη (εκτός κι αν έχεις κάποια ή όλα πάνω στο rig)
-----
-10kg είναι 10kg αρνητικός άρα ο ασκός πρέπει να σου δώσει 10kg/22lbs άνωση για να επιπλέει ο εξοπλισμός σου στην επιφάνεια

Εάν εμπλέξουμε και τη στεγανή, τότε τα πράγματα γίνονται λίγο πιο σύνθετα και πηγαίνουμε στις έννοιες του balanced rig και εξετάζουμε περιπτώσεις failure είτε σε ασκό είτε στη στεγανή.

Καλή επιλογή στο νέο σου ασκό!
__________________
Κώστας Κατσιούλης
SSI DMI #54328
PSI-PCI Inspector #24079
NGUE diving school
NGUE @facebook

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tecrec : 13-10-12 στις 08:36.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-10-12, 09:00
dknikos dknikos is offline
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Απάντηση: Wing για μονή μπουκάλα

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την φοβερή απάντηση!!

Πιο συγκεκριμένα: ο δείκτης μάζας μου είναι 30, βουτάω με SS backplate και έχω με την διπλή 5άρα 7-8kg στην ζώνη + όμως και το STA για την μονή που ζυγίζει 1,5kg σύνολο δηλαδή κιλών 8,5 μέ 9,5.

Τα βάθη που βουτάω είναι μέχρι τα 35μ όχι παραπάνω. Στεγανή ίσως να πάρω τον χειμώνα αλλά για sidemount stage δεν το βλέπω σύντομα. Αν χρειαστεί στο μέλλον βάζω διπλές με τον άλλο ασκό που σηκώνει και βυθισμένο τροχόσπιτο.

Κάτι τέτοιο ας πούμε θα ήταν καλό για όλους τους συνδιασμούς? εννοώ 12αρα, 15αρα και 18αρα?

http://www.hollisgear.com/prodview.asp?id=8
(λέω για το 38άρι και όχι για το 25).

Ευχαριστώ και πάλι!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-10-12, 21:21
Το avatar του χρήστη tecrec
tecrec tecrec is offline
 
Εγγραφή: 10-09-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 175
Απάντηση: Wing για μονή μπουκάλα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dknikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την φοβερή απάντηση!!

Πιο συγκεκριμένα: ο δείκτης μάζας μου είναι 30, βουτάω με SS backplate και έχω με την διπλή 5άρα 7-8kg στην ζώνη + όμως και το STA για την μονή που ζυγίζει 1,5kg σύνολο δηλαδή κιλών 8,5 μέ 9,5.

Τα βάθη που βουτάω είναι μέχρι τα 35μ όχι παραπάνω. Στεγανή ίσως να πάρω τον χειμώνα αλλά για sidemount stage δεν το βλέπω σύντομα. Αν χρειαστεί στο μέλλον βάζω διπλές με τον άλλο ασκό που σηκώνει και βυθισμένο τροχόσπιτο.

Κάτι τέτοιο ας πούμε θα ήταν καλό για όλους τους συνδιασμούς? εννοώ 12αρα, 15αρα και 18αρα?

http://www.hollisgear.com/prodview.asp?id=8
(λέω για το 38άρι και όχι για το 25).

Ευχαριστώ και πάλι!!
Η Hollis είναι μία καλή εταιρεία και παράγει καλά προϊόντα (made in USA) και σε καμία περίπτωση δε θα είναι κακή επιλογή. Το πόσο καλή είναι θα μας το πεις εσύ εφόσον τον αγοράσεις.

Ο συγκεκριμένος ασκός που αναφέρεις έχει το design των πετυχημένων ασκών στην κατηγορία του, οπότε ως προς το design είναι μια χαρά.

Ως προς την άνωση είναι επίσης μια χαρά (ίσως λίγο παραπάνω από όσο χρειάζεσαι σε αυτή τη φάση, αλλά όχι πολύ).

Τα υλικά όπως τα αναφέρει είναι καλά.

Από εκεί και πέρα έχεις να δεις τα: 1.εγγύηση (πχ για τις ραφές του εσωτερικού ασκού), 2.service (εάν χρειαστεί κάτι που το στέλνεις), 3.τιμή (είναι φτηνότερος - στην ίδια κατηγορία - ακριβότερος σε σχέση με τον ανταγωνισμό).

Ο καθένας έχει τα κριτήρια του όταν αγοράζει κάτι.
Εσύ θα αποφασίσεις με τα δικά σου κριτήρια.
Καλή επιλογή!
__________________
Κώστας Κατσιούλης
SSI DMI #54328
PSI-PCI Inspector #24079
NGUE diving school
NGUE @facebook
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-10-12, 09:37
dknikos dknikos is offline
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Απάντηση: Wing για μονή μπουκάλα

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις!

Το θέμα είναι ότι ακόμα και αν πούμε ότι δεν θα χρησιμοποιώ το wing αυτό με στεγανή ή/και stage κλπ το 25άρι δεν θα είναι πολύ οριακό με 5άρα στολή 2 κομμάτια και 18άρα μπουκάλα? (η χειρότερη περίπτωση δηλαδή).

Αν έβγαζαν 30άρι θα ήταν ιδανικό αλλά το 25άρι το φοβάμαι λίγο ειδικά αν χρειαστεί να βοήθήσω με το δικό μου bcd σε μια δύσκολη κατάσταση. Δυστυχώς τα 30άρια που έχω βρεί εγώ σε τέτοιο στυλ για μονή έχουν μεγάλη διαφορά στην τιμή (πχ halcyon) γι'αυτό και συζητάω για το συγκεκριμένο.

Θα επανέλθω με εντυπώσεις όταν το έχω στα χέρια μου και το βουτήξω 2-3 φορές.

Καλές βουτιές!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-10-12, 10:32
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: Wing για μονή μπουκάλα

Ένα wing JT-30 της IST θα μπορούσε να ήταν μια εναλλακτική επιλογή. Η σχέση ποιότητας/τιμής είναι καταπληκτική. Στην ουσία είναι ένα ΟΕΜ Hollis με λίγο διαφορετικό inflator.

/GKAM
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-10-12, 18:28
Jsub Jsub is offline
 
Εγγραφή: 01-11-2010
Μηνύματα: 159
Απάντηση: Wing για μονή μπουκάλα

Καλησπέρα κι απο μένα.

Καταρχάς να εκφράσω την άποψη μου ότι δεν θεωρώ ότι υπάρχει λόγος να βουτήξεις ποτέ με 18άρα φιάλη. Πολλά τα κιλά και η παραπάνω αυτονομία που σου προσφέρει εκμηδενίζεται ανάλογα με το πλάνο της βουτιάς σου. Για της συνήθης βουτιές που κάνουμε ως recreational δύτες μια 12αρα είναι μια χαρά. Άντε και 15 για να μας περισσεύουν λίγα περισσότερα bar για την στάση ασφαλείας. Λίγο άσχετο με το κυρίως θέμα όμως αυτό

Για να περάσω στο ζουμί θα σου έλεγα να κοιτάξεις και τα Frog Indigo, Apeks WTX3 κσι φυσικά το wing της IST που προαναφέρθηκε. Για το IST δίνεις 35ε για να πάρεις ένα άλλο inflator λίγο πιο ποιοτικό και σου μένει αυτό που έχει πάνω για backup. Κοίτα όμως και το WTΧ (ρώτα στο ΜΑΡΑ). Αν κρίνω απο το WTX6, πιστεύω ότι θα είναι πολύ καλό wing.

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-10-12, 14:18
dknikos dknikos is offline
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Απάντηση: Wing για μονή μπουκάλα

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τις απαντήσεις!

Σήμερα μου ήρθε το S38 (που στην ουσία είναι 34-35 απ'ότι έμαθα και θα επανέλθω μετά το ΣΚ με feedback από τις βουτιές.

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-02-14, 09:17
tailer35 tailer35 is offline
 
Εγγραφή: 17-09-2012
Μηνύματα: 17
Απάντηση: Wing για μονή μπουκάλα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dknikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τις απαντήσεις!

Σήμερα μου ήρθε το S38 (που στην ουσία είναι 34-35 απ'ότι έμαθα και θα επανέλθω μετά το ΣΚ με feedback από τις βουτιές.

Καλησπέρα φίλε σκέφτομαι να αγοράσω τον ίδιο ασκό αν έχεις χρόνο στείλε ένα PM για να μου δώσεις κάποιες πληροφορίες.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-02-14, 10:55
dknikos dknikos is offline
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Απάντηση: Wing για μονή μπουκάλα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tailer35 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα φίλε σκέφτομαι να αγοράσω τον ίδιο ασκό αν έχεις χρόνο στείλε ένα PM για να μου δώσεις κάποιες πληροφορίες.
ΟΚ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:23.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.