Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ρυθμιστές Αναπνοής και Φιάλες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Συζητήσεις για ρυθμιστές, φιάλες και συνδυασμούς τους (διπλές, stage, κλπ) - Υπομονή, στις 100.000 βουτιές εμφανίζονται βράγχια! :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 06-11-07, 15:16
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Long Hose και sport diving

Υπάρχει και μια παλιότερη συζήτηση εδώ όπου τίθενται κάποιοι παρόμοιοι προβληματισμοί....

Το υπενθυμίζω απλά γιατί εκεί η πλειοψηφία των συμμετεχόντων φαίνεται να συμφωνεί στο ότι το να δίνεις το δικό σου ρυθμιστή σε μπάντη που έχει μείνει από αέρα, φαίνεται καλή προσέγγιση....
Ε, αν είναι καλό να το κάνεις, γιατί να μην είναι καλύτερο να το κάνεις λίγο πιο οργανωμένα και συνειδητά (long hose κι εφεδρικό με necklace?)
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 06-11-07, 15:19
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Long Hose και sport diving

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο YAN Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν συγκρίνουμε τις θεωρίες, το short hose μάλλον θα κερδίσει εύκολα το long. Όπως έχει ήδη αναφερθεί, η θεωρία του l/h ίσως είναι περίπλοκη. Ακούγεται πιο δύσκολο από ότι είναι στην πραγματικότητα.

Οι... "υποστηρικτές" του l/h όμως έχουν χρησιμοποιήσει στο παρελθόν και το s/h.
Το αντίθετο δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει.

Μια δοκιμή ίσως σας πείσει!

Y
Εφόσον ψάχνεις για το αντίθετο εδώ το έχεις. Ο υποφαινόμενος!

Χρησιμοποιώ το L/H μόνο όταν είμαι υποχρεωμένος να το κάνω ή μόνο όταν επιβάλλεται λοόγω της φύσης της κατάδυσης (συνήθως διείσδυση στο ναυάγιο του Zenobia).

Για μένα δεν αποτελεί καλό λόγο να χρησιμοποιώ το L/H σε καταδύσεις αναψυχής ή σε καταδύσης χωρίς στενά περάσματα ή σε καταδύσεις με άμεση κατακόρυφη πρόσβαση προς στην επιφάνεια η άποψη πως απλά βολεύει...

Έχω δικό μου μυαλό που κρίνει με τη δική του λογική. Δεν υιοθετώ καμία θεωρεία αυτούσια και χωρίς να τη φιλτράρω και χωρίς να πειστώ ότι μια τακτική υπερέχει για τον X Ψ λόγο. Αποδεκτό λόγο όμως!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 06-11-07, 16:59
Το avatar του χρήστη yan
yan yan is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Santa Marina
Μηνύματα: 716
Απάντηση: Long Hose και sport diving

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω δικό μου μυαλό που κρίνει με τη δική του λογική. Δεν υιοθετώ καμία θεωρεία αυτούσια και χωρίς να τη φιλτράρω και χωρίς να πειστώ ότι μια τακτική υπερέχει για τον X Ψ λόγο. Αποδεκτό λόγο όμως!
Good! Αυτό κάνουμε όλοι (ή αυτό μας αρέσει να προσπαθούμε να κάνουμε ή να λέμε ότι κάνουμε).

Μέχρις στιγμής τα επιχειρήματα της πλευράς του s/h περιορίζονται στο ότι το l/h δεν είναι απαραίτητο στην sport κατάδυση.
Προφανώς. Αν ήταν απαραίτητο δεν θα το συζητούσαμε.

Το μόνο επιχείρημα που βρήκα και είναι υπέρ του s/h και όχι κατά του l/h, είναι το ότι με το short, έρχεσαι σε τέτοια απόσταση που να μπορείς να ελέγχεις τον πανικοβλημένο (πιθανώς) δύτη. Μα και με το άλλο, το κακό, το long μπορείς να το κάνεις αυτό.
Όταν έχεις να κάνεις με πανικοβλημένο δύτη, το τελευταίο ίσως που θα απασχολήσει, είναι το αν υπάρχει long ή short hose. Αυτό που σε νοιάζει είναι να βοηθήσεις τον συνάδελφο σου χωρίς να θυσιάσεις τον εαυτό σου (βλ. Ποστ Χρήστου για περαιτέρω).

Επίσης, προτιμώ να αναδύομαι οριζοντιωμένος και βρίσκω σημαντικούς λόγους για να το κάνω αυτό (άλλου παπά ευαγγέλιο).


Δεν νομίζω ότι έγραψε κανείς ότι κάποιος με παραδοσιακό εξοπλισμό θα αποτύχει να βοηθήσει. Απλώς, έχοντας δοκιμάσει και τα δύο setup, όχι σε ακραίες καταστάσεις (η μία μάλιστα είναι πολύ πρόσφατη και αποτέλεσε την αφορμή για το thread), νομίζω πως το l/h είναι πιο εύκολο = άνετο + ξεκούραστο).

Y
__________________
But more wonderful than the lore of old men and the lore of books is the secret lore of ocean
H. P. Lovecraft


Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 15-11-07, 20:12
Το avatar του χρήστη DrIVER
DrIVER DrIVER is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 42
Απάντηση: Long Hose και sport diving

Διαβάζοντας όλα αυτά εδώ μέσα το μόνο που έχω να πώ είναι ότι κάνοντας sport diving το καλοκαίρι στη Λευκάδα χρειάστηκε το long hose δύο φορές και όχι τίποτε ακραίο απλά ο buddy δεν υπολόγισε σωστά τον αέρα του.

Οταν διαπίστωσε ότι εφτάσε τα 50bar ενημμέρωσε το dive master και του έδωσε αυτός αέρα, αλλά μετά τα πρώτα λεπτα που πέρασαν αγκαλιά ,το long hose του φάνηκε πολυ καλύτερη ιδέα.
Του έδωσα αέρα και συνεχίσαμε όλοι μαζί την βουτιά.

Ολοι βγάζαμε τις βουτιές με 12L ε αυτός χρειάστηκε λίγο παραπάνω, και η επιλογή των φιαλών είχε γίνει το πρωί πρίν φύγουμε με το σκάφος.

Προσωπικά προτιμώ LH σε όλες τις βουτιές (όταν το μαθης είναι πολύ εύκολο και πρακτικό)
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 26-11-07, 23:39
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Long Hose και sport diving

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Manta Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο σωλήνας 213εκ. μπορεί να χρησιμοποιηθεί και με μονή μπουκάλα?Υπάρχουν και σωλήνες 150εκ. & 180εκ. Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγως για αυτά τα μήκοι?
Είχα ξεχάσει αυτή την εκκρεμότητα στην ερώτηση σου Αλέξη....

Οι σωλήνες αυτού του μήκους (1,50 και 1,80) χρησιμοποιούνται στις μονές μπουκάλες. Το ποιο απο τα δύο μήκη εξαρτάται απο το εάν έχουμε φακό με κάνιστρο και απο το σωματότυπό μας. Για "απλές" rec βουτιές χωρίς φακό με κάνιστρο, ένας σωλήνας 1,50μ (1,53 για την ακρίβεια ) είναι αρκετός.

Ελπίζω να βοήθησα και σόρρυ για την καθυστέρηση στην απάντηση
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 27-11-07, 09:24
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Long Hose και sport diving

Ευχαριστώ Θάνο
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 27-11-07, 10:25
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Long Hose και sport diving

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
1,53 για την ακρίβεια
Έχω ένα που είναι 1,52. Κάνει?
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 27-11-07, 10:45
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Long Hose και sport diving

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ένα που είναι 1,52. Κάνει?
Το ότι πχ λένε 2,13 και όχι 2,10 ή 1,53 και όχι 1,50 προκύπτει από τις μετατροπές σε cm απο πόδια (feet)..

Πρακτικοί οι Aμερικανοί έχουν κάνει τα πάντα στα μέτρα τους...
έτσι για τα μήκη των σωλήνων λένε 5feet, 6 feet και 7feet... άντε εσύ να τα μετατρέψεις σε cm

5' = 1,524m
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 28-01-08, 17:59
Το avatar του χρήστη darisg
darisg darisg is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 190
Απάντηση: Long Hose και sport diving

Πριν λίγες μέρες, πήρα από την Boot, έναν 2.10m (από το περίπτερο της Halcyon) o οποίος είναι κατασκευασμένος από ένα υπερευλύγιστο υλικό (σαν διχτάκι εξωτερικά), έχει κανείς ιδέα σε τι αναφέρομαι...? και πόσο αξιόπιστο μπορεί να είναι?
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 28-01-08, 19:42
Το avatar του χρήστη hal
hal hal is offline
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 117
Απάντηση: Long Hose και sport diving

Σαν αυτο?
http://www.miflexhoses.co.uk/
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:40.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.