Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Είναι ή δεν είναι οι τεχνικοί δύτες, δύτες αναψυχής;
Είναι 14 82,35%
Δεν είναι 3 17,65%
Ψήφισαν: 17. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 29-06-07, 15:10
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Είναι ή δεν είναι οι τεχνικοί δύτες, δύτες αναψυχής;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
το θεμα ειναι τι ειναι recreational diving και τι οχι.
Σ΄ αυτό Γιώργο αναφέρθηκε ο Σώτος σε ποστ πιο πάνω......

Παράθεση:
Ο τεχνικος δυτης κανει αναψυχη σε κατι αλλο απο το recreational diving.[/
Και για να σου δείξω τι εννοώ με τα γραφόμενα μου, παραθέτω ολόκληρη την πρόταση σου στα Ελληνικά.

Ο τεχνικός δύτης κάνει αναψυχή σε κάτι άλλο από την κατάδυση αναψυχής

Άντε να το εξηγήσεις αυτό σε κάποιον....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-06-07, 16:31
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Είναι ή δεν είναι οι τεχνικοί δύτες, δύτες αναψυχής;

Ακριβως αυτο το παραδοξο ηθελα να τονισω δημητρη για αυτο διαλεξα αυτες τις λεξεις

και οτι τελικα οι ορισμοι εχουν μικρη σημασια αν δεν ακολουθουνται απο επεξηγηση και οριοθετηση βαθων -δραστηριοτητων- υλικων- επικινδυνοτητας
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-06-07, 17:21
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Είναι ή δεν είναι οι τεχνικοί δύτες, δύτες αναψυχής;

Γιώργο, η οριοθέτηση βαθών, το είδος των δραστηριοτήτων, η διάταξη και τυποποίηση του υλικού, ο βαθμός επικινδυνότητας και άλλα πολλά είναι από μόνα τους στοιχεία τα οποία καθορίζουν τις βαθμίδες καταδυτικής δεινότητας και μέσα στην ίδια την τεχνική κατάδυση. Π.χ. άλλη είναι η εκπαίδευση και ο καταδυτικός βαθμός δυσκολίας για έναν wreck diver, για έναν advanced nitrox diver, και για έναν trimix diver. Αυτά από μόνα τους είναι αυτονόητα και τα οριοθετούν όλοι οι οργανισμοί. Οι ορισμοί όμως έχουν μεγάλη σημασία, τουλάχιστον για μένα, σε σχέση μ΄ αυτό που εμπεριέχουν νοηματικά και είναι σε θέση να εκφράσουν. Όταν χρησιμοποιώ την λέξη „ανα-ψυχή“ σημαίνει ακριβώς αυτό που δηλώνει, και η λέξη αυτή είναι κατειλημμένη καθορίζοντας ένα μεγάλο σύνολο δραστηριοτήτων μέσα στο οποίο βρίσκεται, πάντα κατά την γνώμη μου, και ο τεχνικός δύτης αναψυχής. Αυτό που στηλίτευσα στα γραφόμενα μου είναι ακριβώς η λάθος επιλογή του όρου. Όπως παρατήρησα στις βαθμίδες της σπορ και της τεχνικής κατάδυσης κάθε οργανισμού, υπάρχουν για κάθε βαθμίδα οι ανάλογες προϋποθέσεις και η ανάλογη εκπαίδευση την οποία πρέπει να ακολουθήσει ο μαθητής για να πιστοποιηθεί για την βαθμίδα αυτή. Από οργανισμό σε οργανισμό αλλάζουν βέβαια οι προϋποθέσεις και η εκπαίδευση, αλλά σε γενικές γραμμές η διαφοροποίηση καταδυτικών δυνατοτήτων (skills αν προτιμάς) είναι πάγια γραμμή. Όπως καταλαβαίνεις βλέπω σφαιρικά τους δύτες αναψυχής, σπορ και τεχνικούς, σαν δύτες ενός συνόλου το οποίο διέπεται από διαφορετικές βαθμίδες εκπαίδευσης και δεν αμείβεται. Έτσι όπως υπάρχει διαφορά στην εκπαίδευση, στις δυνατότητες και στην πιστοποίηση ανάμεσα σ΄ έναν δύτη ανοιχτής θάλασσας (open water diver) και σ΄ έναν δύτη διάσωσης (rescue diver), ακριβώς με τον ίδιο τρόπο υπάρχει διαφορά ανάμεσα σ΄ έναν OW diver και σ΄ έναν advanced nitrox diver με decompression procedures. Όλοι όμως αυτοί οι δύτες παραμένουν δύτες αναψυχής γιατί κάνουν αυτό ακριβώς που δηλώνει η λέξη.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-06-07, 17:57
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Είναι ή δεν είναι οι τεχνικοί δύτες, δύτες αναψυχής;

Έχω ακούσει και τον όρο tec-rec...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-06-07, 18:41
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Είναι ή δεν είναι οι τεχνικοί δύτες, δύτες αναψυχής;

οποτε ας ρωτησω και εγω με τη σειρα μου.

Ο συνοδος δυτων αναψυχης που αμοιβεται για να βουταει αλλα το κανει γιατι δεν μπορει να φανταστει τον εαυτο αλλοιως, αρα εχει βρει την τελεια αναψυχη, τι ειναι?

Ειναι δυτης αμοιβομενης αναψυχης?

Και σε τι διαχωριζεται αυτο απο την εθελοντικη ή μη αμοιβομενη αναψυχη κατ' (καταδυτικη) ουσια ?

ΥΓ πολυ το γουσταρω αυτο το φορουμ
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-06-07, 18:50
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Είναι ή δεν είναι οι τεχνικοί δύτες, δύτες αναψυχής;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
οποτε ας ρωτησω και εγω με τη σειρα μου.

Ο συνοδος δυτων αναψυχης που αμοιβεται για να βουταει αλλα το κανει γιατι δεν μπορει να φανταστει τον εαυτο αλλοιως, αρα εχει βρει την τελεια αναψυχη, τι ειναι?

Ειναι δυτης αμοιβομενης αναψυχης?

Και σε τι διαχωριζεται αυτο απο την εθελοντικη ή μη αμοιβομενη αναψυχη κατ' (καταδυτικη) ουσια ?

ΥΓ πολυ το γουσταρω αυτο το φορουμ
Ας δοκιμάσουμε να το θέσουμε κάπως αλλιώς. Αναψυχή είναι διασκέδαση. Κάποιοι την καταβρίσκουν με την εργασία τους σε σημείο που έρχονται στο τσακίρ κέφι. Εργασία και χαρά.

Νομίζω επαγγελματίας είναι αυτός που αμοίβεται και που αν δεν πάει στη δουλειά θα τον βρίσουνε 3 ως 10 άτομα. Για τον συνοδό υπάρχει πάντα κάλυψη ΧΕΧΕ..

Νομίζω κάτι ανάλογο έχουμε και στην ταξινόμηση των κλείστρων στις μπουκάλες όμως. Βλέπε DIN - Yoke (A-clamp ή International) και άλλου είδους κατάταξη κατά μορφή Κ, Η, Υ, Ζ κλπ. Μια Ζ μπορεί να είναι και DIN. Επίσης μια International με την αφαίρεση του DIN insert μετατρέπεται αμέσως σε DIN και αντίστροφα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-06-07, 11:19
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Είναι ή δεν είναι οι τεχνικοί δύτες, δύτες αναψυχής;

Είναι άχαρος ρόλος αλλά δεν μπορώ να κάνω κι΄ αλλιώς, λοιπόν το ουσιαστικό αναψυχή δηλ. ψυχαγωγία προέρχεται από το ρήμα αναψύχω το οποίο σημαίνει δροσίζω, ξεκουράζω, αναζωογονώ. Κάνω την πλάκα μου δηλαδή, την ακούω, για τους προχωρημένους το τελευταίο. Όταν λοιπόν εσύ Γιώργο εργάζεσαι σαν συνοδός δυτών αναψυχής και ρωτάς

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο συνοδος δυτων αναψυχης που αμοιβεται για να βουταει αλλα το κανει γιατι δεν μπορει να φανταστει τον εαυτο αλλοιως, αρα εχει βρει την τελεια αναψυχη, τι ειναι?

Ειναι δυτης αμοιβομενης αναψυχης?
Είναι επαγγελματίας Γιώργο και μάλιστα τυχεράκιας επαγγελματίας που έτυχε να του κάτσει καλά. Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες Γιώργο, έχω συναντήσει δικηγόρους, γιατρούς, ράφτες, ψαράδες που βρίσκονται στην ίδια κατάσταση με σένα. Επαγγελματίες αμειβόμενης αναψυχής δηλαδή , μια κατηγορία στην οποία δυστιχώς δεν μπορούμε να ανήκουμε όλοι.

Παράθεση:
Και σε τι διαχωριζεται αυτο απο την εθελοντικη ή μη αμοιβομενη αναψυχη κατ' (καταδυτικη) ουσια ?
Ο εθελοντισμός έχει σαν κίνητρο την αναψυχή, το ηθικό χρέος, την συμπόνια και άλλα πολλά ηθικοαξιωτικά, ποτέ όμως τον χρηματισμό Γιώργο. Αμειβόμενος εθελοντής είναι έννοια άτοπη και ύποπτη. Τώρα η „μη αμειβόμενη αναψυχή“ είναι τουλάχιστον ταυτολογία και είναι αυτό ακριβώς που κάνουμε όλοι εμείς οι δύτες αναψυχής. Καταδυόμαστε δηλαδή είτε βαθιά είτε ρηχά, είτε σε σπηλιές είτε σε ναυάγια, είτε με μίγματα είτε με αέρα, πληρώνοντας από την τσέπη μας είτε για να κάνουμε την πλάκα μας, είτε επειδή τυχαίνει οι καταδύσεις να είναι το σακατιλίκη μας. Πάντως πλάκα έχει ο ορισμός „Δύτης μη αμειβόμενης αναψυχής“, άμα δεν βαριέσαι βάλτον στον κατάλογο. Τώρα η καταδυτική ουσία παραμένει η ίδια όπως πάντα. Να καταδυθούμε και να αναδυθούμαι με ασφάλεια, περιορίζοντας την παράμετρο „επικινδυνότητα“ όσο πιο χαμηλά γίνεται.

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:18.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.