Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες του Συλλόγου. Οι προτάσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 06-07-09, 14:36
Το avatar του χρήστη alkis
alkis alkis is offline
 
Εγγραφή: 10-10-2007
Μηνύματα: 188
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Εξαιρετικά παιδιά. Η Δήμητρα την Παρασκευή μου μετέφερε τον ενθουσιασμό της από την αποστολή! Συγχαρητήρια !!!!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 07-07-09, 20:05
JOHNABIT JOHNABIT is offline
 
Εγγραφή: 29-05-2008
Μηνύματα: 18
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Ποιος απο το site μπορει να μου εγγυηθει οτι η καταδυση, προσεγγιση και αποβαση στο νησι επιτρεπετε? θελω μια τεκμηριωμενη απαντηση για να παω και να μην με δεσουν.Γιατι μεχρι στιγμης ο μονος τροπος για να προσεγγισεις περαν τον 2 μιλιων και να ανεβεις στην Γυαρο ηταν με αδεια απο Νομαρχια αιγαιο και απο λιμεναρχειο.Το νησι ειναι υποπτη ζωνη και πανε μονο καθε επετειο για να δουν τις φυλακες. Παρακαλω ενημερωστε με γιατι ειμαι απο Συρο και ''νομιζω'' οτι κανετε καποιο λαθος σχετικα με το θεμα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 07-07-09, 20:32
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

johnabit σου αντιγράφω από τον απολογισμό του Γιώργου:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο geogeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μερικές εβδομάδες τα τηλέφωνα τα mail και τα fax πήραν φωτιά. Κάμπινγκ, ξενοδοχεία, εστιατόρια, καταδυτικά κέντρα, ιδιοκτήτες σκαφών, λιμεναρχεία και Πολεμικό Ναυτικό μπήκαν στον χορό της προετοιμασίας και των συνεννοήσεων.

Παρά την κινητοποίηση που έγινε, μετά από πληροφορία τοπικού καταδυτικού ότι χρειάζεται άδεια για καταδύσεις στην Γυάρο, αποδείχθηκε -μετά και από παραίνεση προς τους υπεύθυνους του Λιμεναρχείου Σύρου «να διαβάσουν προσεκτικότερα τον 3409»- ότι δεν απαιτείται καμία άδεια για βουτιές. Επίσης το Πολεμικό Ναυτικό μας βεβαίωσε ότι, δεν υπάρχει εκ μέρους του καμιά απαγόρευση προσέγγισης στο νησί, μια και υπήρχε και μια τέτοια φήμη.
Παρόλ'αυτά ο σύλλογος ενημέρωσε το Λιμεναρχείο τόσο για τις ημέρες που θα βρισκόμασταν στην περιφέρεια του νησιού, όσο και για τα άτομα που θα λάμβαναν μέρος στην αποστολή, αποστέλλοντας ονόματα και στοιχεία των καταδυτικών μας πτυχίων.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JOHNABIT Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιος απο το site μπορει να μου εγγυηθει οτι η καταδυση, προσεγγιση και αποβαση στο νησι επιτρεπετε? θελω μια τεκμηριωμενη απαντηση για να παω και να μην με δεσουν.Γιατι μεχρι στιγμης ο μονος τροπος για να προσεγγισεις περαν τον 2 μιλιων και να ανεβεις στην Γυαρο ηταν με αδεια απο Νομαρχια αιγαιο και απο λιμεναρχειο
Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι πέρα απο το να καταθέσουμε την προσωπική μας εμπειρία, κάθε άλλο παρά αρμόδιοι είμαστε να σου εγγυηθούμε οτιδήποτε... Καλύτερα να απευθυνθείς στο λιμεναρχείο ούτως ή άλλως. Το λογικό είναι να πάρεις την ίδια απάντηση που πήραμε κι εμείς....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 08-07-09, 00:45
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JOHNABIT Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιος απο το site μπορει να μου εγγυηθει οτι η καταδυση, προσεγγιση και αποβαση στο νησι επιτρεπετε? θελω μια τεκμηριωμενη απαντηση για να παω και να μην με δεσουν.Γιατι μεχρι στιγμης ο μονος τροπος για να προσεγγισεις περαν τον 2 μιλιων και να ανεβεις στην Γυαρο ηταν με αδεια απο Νομαρχια αιγαιο και απο λιμεναρχειο.Το νησι ειναι υποπτη ζωνη και πανε μονο καθε επετειο για να δουν τις φυλακες. Παρακαλω ενημερωστε με γιατι ειμαι απο Συρο και ''νομιζω'' οτι κανετε καποιο λαθος σχετικα με το θεμα.
Κάτσε τώρα, γιατί μπερδεύεις 3 διαφορετικά πράγματα:
καταδυση, προσεγγιση και αποβαση

Όσον αφορά την απόβαση δεν μπορώ να σε βεβαιώσω για τίποτα και θα πρέπει να ρωτήσεις ίσως στο Υπουργείο Πολιτισμού. Η Γυάρος έχει χαρακτηριστεί ως ιστορικός τόπος και δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει αυτό.


Όσο αφορά την κατάδυση, είχαμε επανειλημένες τηλεφωνικές συνομιλίες με το Λιμεναρχείο Σύρου.
Στις πρώτες συνομιλίες μας είπαν ότι χρειάζεται άδεια για να βουτήξουμε και μας ζήτησαν να στείλουμε το καταστατικό του συλλόγου με FAX καθώς και ονόματα και αριθμό πτυχίου όλων των αυτοδυτών που θα πάρουν μέρος
Τα στείλαμε.
Μετά το τράβηξαν κι άλλο το σχοινί και μας ζήτησαν βεβαιώσεις υγείας για κάθε έναν προσωπικά, οπότε μίλησα με την κα Δαλεζίου του Λιμεναρχείου Σύρου και της εξήγησα ότι:
α) Δεν είμαστε επαγγελματίες δύτες ώστε να είμαστε υποχρεωμένοι από τον νόμο να βγάζουμε ετήσιες βεβαιώσεις υγείας
β) Της ζήτησα να ξαναδιαβάσει τον νόμο 3409 και να μου πει με ποιο σκεπτικό χρειαζόμαστε άδεια για να καταδυθούμε στη Γυάρο

Μετά από μία μέρα μου απάντησε (επίσης τηλεφωνικά) ότι διάβασε το νόμο και δεν χρειάζεται καμμιά άδεια για να καταδυθούμε στη Γυάρο
είπε ακόμη ότι άδεια χρειάζεται μόνο για αλιεία


Όσο αφορά τους περιορισμούς που υπήρχαν παλιότερα, επειδή η Γυάρος αποτελούσε πεδίο βολής (δεν είναι πια), επικοινωνήσαμε με το Πολεμικό Ναυτικό οι οποίοι μας απάντησαν τα εξής:

Παράθεση:
ΑΔΙΑΒΑΘΜΗΤΟ
ΕΠΕΙΓΟΝ
ΠPΟΣ : Kο Γεώργιο Κυπραίο ΓΕΝΙΚΟ ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ ΝΑΥΤΙΚΟΥ
******************
163 42 ********
Τηλ: 6944456732 ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΘΙΜΟΤΥΠΙΑΣ ΚΑΙ
ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ/I
Τηλεφ. ************
E-mail : tethys@scubadive.gr Φ. 460/48/09
Σ. 82105
Αθήνα , 17 Ιουν 09

ΘΕΜΑ : Σχέσεις με το Κοινό.

ΣΧΕΤ : Ηλεκτρονικό Ταχυδρομείο από 10 Ιουν 09/ Γεώργιο Κυπραίο


1. Σε συνέχεια της σχετικής επιστολής, σας γνωρίζουμε ότι δεν απαιτείται άδεια από πλευράς του ΠΝ για κατάδυση μελών του συλλόγου σας στην νήσο Γυάρο, ωστόσο για περαιτέρω πληροφορίες/διευκρινίσεις θα πρέπει να αποταθείτε στο Υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας με το οποίο μπορείτε να επικοινωνήσετε στο τηλ. 210 4191700 (60 γραμμές) ή με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο στην διεύθυνση egov@yen.gr.
2. Επιπρόσθετα σας γνωρίζεται ότι το νησί της Γυάρου έχει χαρακτηρισθεί από το Υπουργείο Πολιτισμού ως ιστορικός τόπος, με την υπ’ αριθμ. Γ/4016/68475/17-12-2001 υπουργική απόφαση.
Ελπίζω να σου ξεκαθάρισα λίγο το τοπίο
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 08-07-09, 09:08
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

δεν ξέρω για εσάς αλλά εμένα μου έρχεται αναγούλα και τάση για εμμετό όταν βλέπω τέτοια έγγραφα και ακούω ή συμμετέχω σε τέτοιες συνομιλίες:
Παράθεση:
Μετά από μία μέρα μου απάντησε (επίσης τηλεφωνικά) ότι διάβασε το νόμο και δεν χρειάζεται καμμιά άδεια για να καταδυθούμε στη Γυάρο
είπε ακόμη ότι άδεια χρειάζεται μόνο για αλιεία
Μια μέρα για να διαβάσουν νόμο του 2005!
Και σε Δ/νση Κτηνιατρικής ή σε Δασαρχείο (τυχαία αναφορά ως άσχετες υπηρεσίες) να πέρναμε, σε μια μέρα θα τον καταλάβαιναν το νόμο και θα τον θυμόντουσαν την επόμενη φορά
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 08-07-09, 16:27
JOHNABIT JOHNABIT is offline
 
Εγγραφή: 29-05-2008
Μηνύματα: 18
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Λοιπον μετα απο επικοινωνια μου με φιλους ''επαγγελματιες'' ψαραδες με διαβεβεωσαν οτι δεν μπορουν να ψαρεψουν στην Γυαρο. Ουτε καν καθετη οι ερασιτεχνες. Η καταδυση σας εγινε κατοπιν αδειας και με πιεσεις και γραφειοκρατικες διαδικασιες. Αρα ερωτω? γιατι να γινει παρκο η Γυαρος αφου δεν ενοχλητε αλιευετε απο κανεναν? Αρα ο NMOIRAS ειχε απολυτο δικιο. Ειναι ασκοπο. Εχω επισκευτει την γυαρο και ειναι πραγματικα ενα παρθενο μερος. Αν η green peace θελει να κανει κατι αξιολογο στο αιγαιο, να απαγερευση πρωτα τις μηχανοτρατες που σαρωνουν και βομβαρδιζουν το αιγαιο και οχι να πολεμαει τους ερασιτεχνες ψαραδες που κανουν το χομπι τους. Επανηλημενος το εχω αναφερει το θεμα αλλα κανεις δεν τις εχει κουνησει. Παρα πολλοι λιγοι απο εδω γνωριζουν την ζημια που μπορει να κανει η μηχανοτρατα. Ο Nmoiras στην αρχη ηξερε τι ελεγε αλλα βιαστικατε να τον επιπληξετε για την ελλιπης ενημερωση του. Παρακαλω οποιος μου απαντησει να μου απαντησει σεβομενος την αποψη μου και χωρις να ερθει σε ριξη μαζι μου

Φιλικα παντα
Γιαννης
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 08-07-09, 16:57
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Φίλε Γιάννη,
καταρχάς πριν ανοίξουμε νέα και χωρίς τέλος κουβέντα όφειλες να μάθεις και κατόπιν να μας δείξεις από που βγαίνει το συμπέρασμα των ψαράδων. Υπάρχει κάποια νομοθετική διάταξη ή είναι ράδιο αρβύλα και τσάμπα τρώμε την ώρα μας;
Απορία: γιατί τους έβαλες σε εισαγωγικά
Παράθεση:
''επαγγελματιες''
;
Επίσης, η Γυάρος μπορεί να είναι παρθένο μέρος όπως λες, αλλά μετά από 4 καταδύσεις συνολικού χρόνου περίπου 3,5-4 ωρών σε βάθη ως και 30 μέτρων μόνο κάτι μελανούρια είδα και εκείνα μικρά. Και πίστεψέ με έβλεπα καλά...
Σκέψου τα άλλα νησάκια που δεν είναι ''παρθένα''...
Για τις τράτες τα έχουμε πει, τα λέμε συνέχεια, είμαστε σύμφωνοι...
Φιλικά πάντα...
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 08-07-09, 17:23
JOHNABIT JOHNABIT is offline
 
Εγγραφή: 29-05-2008
Μηνύματα: 18
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Λοιπον μολις πριν 5 λεπτα μιλησα και με λιμεναρχειο και με ενημερωσε οτι απαγορευετε η προσεγγιση, αλιεια, καταδυση, απο επαγγελματιες και μη. μεχρι 2 μ.ν. Αυριο θα εχω στα χερια μου τον νομο απο την λιμενικη αστυνομια γιατι σημερα δεν μπορουσαν να μου τον δωσουν, "πολλη δουλεια εχει πεσει". ο μονος τροπος ειναι μονο με αδεια απο υπουργιο πολιτισμου και απο λιμενικη αστυνομια. Στο επαγγελματιες εβαλα εισαγωγικα για να τονιστει οτι ουτε κανε εκεινοι δεν μπορουν, ποσο μαλλον οι ερασιτεχνες. τα ψαρια που περιμενατε να δειτε οπως περιμενω και εγω να δω χρονια, αυτη την εποχη ερχονται απο πελαγος αλλα δυστυχως θα περιμενουμε πολυ οσο κυνηγουν οι δολοφονοι με τις τρατες. Και βεβαια ειναι ολοι μαζι μου για τις τρατες και παντα θα ειναι αλλα ποτε δεν ειδα κινησεις απο κανεναν. Μονος δεν μπορω να δρασω. Ποιος δεν εχει παει σε ουζερι η ψαροταβερνα να δει στον καταλογο, γονος καλαμαρι, γονος ψαρακι, γονος... γονος.... γονος... απαγορευονται κι ομως τα πουλανε. Και το χειροτερο οτι εμεις τα τρωμε ''οχι εγω παντως''. IF YOU WANT TO CHANGE THE WORLD, BEGIN FROM YOURSELF. Εχω καλυτερο να πιασει ενας ψαροντουφεκας πχ 5 ροφους απο 5-10 κιλα παρα μια μηχανοτρατα 100 ροφους απο 500γρ. Και να ξερετε οτι οτι ανεβει επιφανεια, λογο τις πιεσης δεν ξανα καταδυετε η επιζει. Οτι λεω το λεω γιατι γνωριζω. Γεννηθηκα στην θαλασσα και ο πατερας μου ηταν επαγγελματιας ψαρας με ενα μικρο καικι και αρκουταν να πιασει 20 κιλα ψαρια για να ζησουμε και οχι 20 τονους για να ζησουν και 30 υπουργοι.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 08-07-09, 17:31
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JOHNABIT Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον μετα απο επικοινωνια μου με φιλους ''επαγγελματιες'' ψαραδες με διαβεβεωσαν οτι δεν μπορουν να ψαρεψουν στην Γυαρο. Ουτε καν καθετη οι ερασιτεχνες. Η καταδυση σας εγινε κατοπιν αδειας και με πιεσεις και γραφειοκρατικες διαδικασιες. Αρα ερωτω? γιατι να γινει παρκο η Γυαρος αφου δεν ενοχλητε αλιευετε απο κανεναν? Αρα ο NMOIRAS ειχε απολυτο δικιο. Ειναι ασκοπο. Εχω επισκευτει την γυαρο και ειναι πραγματικα ενα παρθενο μερος. Αν η green peace θελει να κανει κατι αξιολογο στο αιγαιο, να απαγερευση πρωτα τις μηχανοτρατες που σαρωνουν και βομβαρδιζουν το αιγαιο και οχι να πολεμαει τους ερασιτεχνες ψαραδες που κανουν το χομπι τους. Επανηλημενος το εχω αναφερει το θεμα αλλα κανεις δεν τις εχει κουνησει. Παρα πολλοι λιγοι απο εδω γνωριζουν την ζημια που μπορει να κανει η μηχανοτρατα. Ο Nmoiras στην αρχη ηξερε τι ελεγε αλλα βιαστικατε να τον επιπληξετε για την ελλιπης ενημερωση του. Παρακαλω οποιος μου απαντησει να μου απαντησει σεβομενος την αποψη μου και χωρις να ερθει σε ριξη μαζι μου

Φιλικα παντα
Γιαννης
Γιάννη, είναι ωραίες και καλές οι προσωπικές απόψεις αλλά συνήθως δεν φτάνουν να μας πουν όλη την αλήθεια.

Εγώ ας πούμε γνωρίζω από πρώτο χέρι επαγγελματίες που ψαρεύουν στη Γυάρο.
Επίσης από πρώτο χέρι (τους είδα με τα μάτια μου τις μέρες που ήμουν εκεί) ξέρω ότι η Γυάρος έχει συχνές επισκέψεις από Ψ/Τ, και μάλιστα από το δικό σου νησί.

Θες να μου πεις τώρα ποια από τις δύο πραγματικότητες - η δική μου ή η δική σου- είναι ορθότερη;

Έχω απλά την αίσθηση, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, ότι εφόσον δεν υπάρχει Νόμος που να απαγορεύει την αλιεία στη Γυάρο, δεν υπάρχει και προστασία...

Χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης με σένα ή τον Μοίρα ή οποιονδήποτε άλλο.....


ΥΓ. Όσο για το ότι πράγματι δεν είδαμε και κανένα ψάρι της προκοπής όσο ήμασταν εκεί Βig-Blue, μάλλον ξέχασες πόσο καλά κρύβονται....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 08-07-09, 17:52
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Γειά σου Γιάννη,

Αν σου στείλουν τον νόμο πες τον μας και μας γιατί ούτε το Κεντρικό Λιμεναρχείο τον ξέρει. Εκτός και αν ο νόμος που επικαλούνται είναι πριν απελευθερωθούν οι καταδύσεις ή πριν σταματήσει η Γυάρος να ελέγχεται από το ΠΝ./ΥΕΑ λόγω του πεδίου βολής. Και στις 2 περιπτώσεις (αν είναι σε αυτές τις 2) δεν ισχύει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:58.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.