Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Αποσυμπίεση
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Η λέξη ταμπού. Ο κόσμος το 'χει τούμπανο...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 10-06-08, 15:10
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σενάριο είναι απλό:
Προγραμματίζουμε μια κατάδυση στα 60+μ για 20 λεπτάκαι χρησιμοποιώντας κάποιο Deco Software, έχουμε υπολογήσει τις απαιτούμενες στάσεις. Κατά την διάρκεια της βουτιάς όμως κουραστήκαμε μιας και είχε ρεύμα πχ, και το ίδιο συμβαίνει στις πρώτες μας στάσεις;

Τι κάνουμε με το πλάνο αποσυμπίεσης;; Φαντάζομαι ακόμα και εάν είχαμε DC μαζί μας δεν θα μας βοήθαγε μιας και δεν θα λάμβανε υπόψη του τον παράγοντα κούραση...

Την γνώμη σας, σκέψη σας please
Για να καταλάβω, κόβουμε το χρόνο βυθού λόγω κόυρασης κλπ και άρα πως προσαρμόζεται το νέο πλάνο?

Εάν αυτό είναι το θέμα:
Option 1: Έχουμε μαζί μας ένα multigas DC και μας βγάζει έξω...
Option 2: Έχουμε κόψει πλάνα για 10, 15 λεπτά bottom time
Option 3: Είμαι ηλίθιος, με αυτοκτονικές τάσεις και κάνω μπακάλικους υπολογισμούς μόνος μου...
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andreas Triantopoulos : 10-06-08 στις 15:14.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-06-08, 15:22
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να καταλάβω, κόβουμε το χρόνο βυθού λόγω κόυρασης κλπ και άρα πως προσαρμόζεται το νέο πλάνο?
Δεν κόβεις καθόλου το bottom time.. όπως το είχες σχεδιάσει..

Είσαι στο ναυάγιο το έβγαλες φωτογραφίες, και στην επιστροφή έχει τρομερό ρεύμα που σε κουράζει αφάνταστα οπότε φτάνεις στα 21μ τρομερά κουρασμένος. Πώς τροποποιείς (και εάν) το πλάνο σου;
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-06-08, 15:44
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν κόβεις καθόλου το bottom time.. όπως το είχες σχεδιάσει..

Είσαι στο ναυάγιο το έβγαλες φωτογραφίες, και στην επιστροφή έχει τρομερό ρεύμα που σε κουράζει αφάνταστα οπότε φτάνεις στα 21μ τρομερά κουρασμένος. Πώς τροποποιείς (και εάν) το πλάνο σου;
Σίγουρα δεν θα το τροποποιήσω κάνοντας το πιο επιθετικό, αντίθετα θα παρατείνω τις δύο τελευταίες στάσεις επί 1,5 χρονικά. Εάν είμαι (και πρέπει να είμαι) κατάλληλα προστατευμένος θερμικά, ο παραπάνω χρόνος θα καλύψει υπέρ του δέοντως τις ανάγκες αποσυμπίεσης μου.
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-06-08, 18:31
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σώτο το γίνεται όμως όταν βουτάει κάπου και δεν ξέρει τι περιμένει;; Όταν δηλαδή ο βαθμός δυσκολίας άλλαξε κατά την διάρκεια της κατάδυσης με αποτέλεσμα ο δύτης να νιώθει ότι είναι πολύ κουρασμένος κατά την διάρκεια της αποσυμπίεσης.
Αν υποθέσουμε ότι το πλάνο σου είναι 45μ / 35λεπτά. Νιώθεις λες κουρασμένος στο τέλος του χρόνου βυθού. Φεύγεις για την πρώτη στάση αλλά: Θα κάνεις αποσυμπίεση σαν να έκανες κατάδυση στα 50μ / 35 λεπτά. Οι στάσεις σου θα είναι μεγαλύτερες και ίσως να αρχίσεις (ανάλογα με το πλάνο και τα settings και το software) από πιό βαθιά την πρώτη στάση. Εννοείται πως θα έχεις κόψει ένα πλάνο 50μ/35λ με τις στάσεις σου. Σε καλύπτει?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-06-08, 18:57
Το avatar του χρήστη Normoxic Diver
Normoxic Diver Normoxic Diver is offline
 
Εγγραφή: 24-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 270
Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν υποθέσουμε ότι το πλάνο σου είναι 45μ / 35λεπτά. Νιώθεις λες κουρασμένος στο τέλος του χρόνου βυθού. Φεύγεις για την πρώτη στάση αλλά: Θα κάνεις αποσυμπίεση σαν να έκανες κατάδυση στα 50μ / 35 λεπτά. Οι στάσεις σου θα είναι μεγαλύτερες και ίσως να αρχίσεις (ανάλογα με το πλάνο και τα settings και το software) από πιό βαθιά την πρώτη στάση. Εννοείται πως θα έχεις κόψει ένα πλάνο 50μ/35λ με τις στάσεις σου. Σε καλύπτει?
+1

__________________
“dive to express NOT to impress”....anonymous diver

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Normoxic Diver : 10-06-08 στις 19:16.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-06-08, 23:01
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε καλύπτει?
Eάν καλύπτει εσένα

Ερώτηση ήταν να δώ τι κάνουν άλλοι δύτες

Thanks
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-06-08, 00:01
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή;

/GKAM
Καλησπέρα Γιώργο, μόλις τελείωσε ο αγώνας Ελλάδας – Σουηδίας.
Όπως γνωρίζεις, το Ratio Deco για καταδύσεις ανάμεσα στα 45 έως 72 μέτρα στηρίζεται στην σχέση 1:2, η οποία δηλώνει ότι ο χρόνος αποσυμπίεσης (DT) = 2 x χρόνο βυθού (BT). Λειτουργεί δε πάντα με στάνταρτ αέρια, τουτέστιν στην περίπτωση μας με Tx18/45 ή Tx15/55 για BG (ανάλογα το MOD) και με αέρια αποσυμπίεσης EAN50 και O2.
Αυτό σημαίνει ότι σε μια κατάδυση, χωρίς παραγωγή έργου, στα 60 μέτρα για 20 λεπτά το DT θα είναι 40 λεπτά. Σύμφωνα με το Ratio Deco, τα 20 από τα 40 αυτά λεπτά θα πρέπει να τα περάσω αποσυμπιεζόμενος στα 6 μέτρα αναπνέοντας Ο2 και τα άλλα 20 στο τμήμα (segment) των 21-9 μέτρων αναπνέοντας Nitrox 50. Μια ακόμα προϋπόθεση του Ratio Deco είναι ότι τον μισό χρόνο του Nitrox 50 θα πρέπει να τον περάσω στο τμήμα των 36-24 μέτρων αναπνέοντας BG (Tx18/45).
Οι στάσεις αποσυμπίεσης για την κατάδυση αυτή σύμφωνα με το Ratio Deco αναλυτικά θα έχουν ως εξής:

36 1
33 1
30 2
27 2
24 4

21 6
18 6
15 2
12 2
9 4

6 20

Σύνολο χρόνου για την κατάδυση 72 περίπου λεπτά.
Το V-Planner με συντηρητικότητα +5 δίνει για το ίδιο βάθος και τον ίδιο χρόνο βυθού, σύνολο κατάδυσης 67 λεπτά.
Τώρα αν στα 72 αυτά λεπτά προσθέσω άλλα 3 λεπτά για Deep Stops στα 45, 42 και 39 μέτρα και άλλα 3 λεπτά για την ανάδυση από τα 6 στα 0 μέτρα τότε έχω σύνολο χρόνου 78 λεπτά, χωρίς παραγωγή έργου.
Το σημαντικό και πολύ βολικό με το Ratio Deco είναι ότι μπορώ ανά πάσα στιγμή να υπολογίσω πόσος είναι ο χρόνος αποσυμπίεσης σε σχέση με το βάθος και τον χρόνο βυθού.
Σε περίπτωση τώρα (όπως είπε ο Θάνος) παραμείνω στα 60 μέτρα για 20 λεπτά παράγοντας έργο, ανάλογα του πόσο έχω κουραστεί θα προσθέσω στο χρόνο βυθού και τον χρόνο που θεωρώ ότι είναι αναγκαίος. Στην ουσία είναι αυτό που προανέφερε ο Σώτος σε σχέση με το βάθος. Θα θεωρήσω ότι η βουτιά μου ήταν πιο βαθιά, μ΄ ένα ratio +5 λεπτά ανά +3 μέτρα.
Το πλάνο μου λοιπόν θα είναι για μια βουτιά στα 60 μέτρα για 20 λεπτά με μικρή παραγωγή έργου σε γενικές γραμμές ως εξής:

DT = 2 x (BT + 5 λεπτά)
Τα 5 λεπτά προέρχονται από τα +3 μέτρα για την μικρή παραγωγή έργου,
άρα DT = 50 λεπτά από τα οποία τα 25 λεπτά θα είναι στα 6 μέτρα με Ο2 και τα άλλα 25 στα 21-9 μέτρα με Nitrox 50. Επίσης 13 λεπτά Deco με Tx 18/45, είναι στο κομμάτι 36-24.

Στην περίπτωση λοιπόν που έχω μικρή παραγωγή έργου το σύνολο χρόνου της κατάδυσης θα είναι
20 λεπτά χρόνος βυθού (5 λεπτά συντηρητικότητα) + 13 λεπτά (κομμάτι 36-24 μέτρα) + 25 λεπτά (κομμάτι 21-9 μέτρα) + 25 λεπτά στα 6 μέτρα + 3 λεπτά (Deep Stops) + 3 λεπτά αργή ανάδυση μέχρι την επιφάνεια. Σύνολο 92 περίπου λεπτά.

Το θέμα είναι ότι το ρεύμα και το έργο που θα παράγω θα κανονίσει και το πλάνο μου.
Αν το ρεύμα είναι δυνατό και δεν παραμείνω τον χρόνο που έχω προγραμματίσει τότε αλλάζω το πλάνο μου σύμφωνα με τον χρόνο βυθού. Το Ratio Deco δίνει άμεσα την δυνατότητα αλλαγών του καταδυτικού πλάνου, με απλή αριθμητική κατά την διάρκεια της κατάδυσης. Νομίζω όμως ότι όλα αυτά τα γνωρίζεις.
Την καλησπέρα μου από το Αμβούργο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris Galon : 11-06-08 στις 00:10.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-06-08, 07:20
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Ratio Deco δίνει άμεσα την δυνατότητα αλλαγών του καταδυτικού πλάνου, με απλή αριθμητική κατά την διάρκεια της κατάδυσης.
Αυτό που αναφέρεις Δημήτρη από μόνο του νομίζω πως αποτελεί ικανό λόγο για τον κάθε ένα μας να ασχοληθεί λίγο με αυτή την απλή αριθμητική. Το θεωρώ αρκετά καθησυχαστικό να έχεις ένα backup τροπο ακόμα και στην περίπτωση που έχεις μεγάλη γκαντεμιά και χάσεις τα εφεδρικά σου πλάνα.

Έχει από την άλλη το μικρό μειονέκτημα ότι η αριθμητική επιβραδύνεται ενίοτε κάτω από την επίδραση της νάρκωσης και ίσως κάποτε να γίνει και ένα μικρό λαθάκι στους υπολογισμούς κάτω από αυτές τις συνθήκες. Επίσης σαν συνθήκη εφαρμογής του είναι η χρήση των standard μιγμάτων όπως προανέφερες.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-06-08, 12:00
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει από την άλλη το μικρό μειονέκτημα ότι η αριθμητική επιβραδύνεται ενίοτε κάτω από την επίδραση της νάρκωσης και ίσως κάποτε να γίνει και ένα μικρό λαθάκι στους υπολογισμούς κάτω από αυτές τις συνθήκες. Επίσης σαν συνθήκη εφαρμογής του είναι η χρήση των standard μιγμάτων όπως προανέφερες.
Γι' αυτο χρησιμοποιούμε μίγματα με χαμηλό ποσοστό Αζώτου .
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-06-08, 17:57
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θεωρώ αρκετά καθησυχαστικό να έχεις ένα backup τροπο ακόμα και στην περίπτωση που έχεις μεγάλη γκαντεμιά και χάσεις τα εφεδρικά σου πλάνα.
Σώτο, πέρα από backup υπάρχουν άνθρωποι που πούλησαν το VR3 τους γιατί τους ήταν πλέων άχρηστο, αφ΄ ότου άρχισαν να χρησιμοποιούν το Ratio Deco, και άλλοι που κάνουν βαθιές καταδύσεις μόνο με RD. Φαντάζομαι τους τελευταίους θα τους θυμάσαι λόγο Bottom Timer της Uwatec.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:18.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.