Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: τι θα προτιμουσατε;
Α. εναν χαλαρης οργανωσης, χωρις ιδιαιτερη επικοινωνια, σχεδον χωρις website, με βαρια εμπειρια σε αποστολες 150m - 250m 15 45,45%
Β. εναν τυπικο καλοοργανωμενο, καλοπροβλημενο με μεγαλη εκπαιδευτικη εμπειρια αλλα μικρη συμμετοχη σε εξευρενητικη καταδυση 6 18,18%
Γ. δε θελω xtreme dive καρδια μου 12 36,36%
Ψήφισαν: 33. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-01-09, 18:46
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
εκπαιδευτικό δίλημμα

Σε εκπαιδευση ειδικων πρακτικων ακραιας καταδυσης (γνωστης και σαν τεχνικης), αν επρεπε να διαλεξετε απο τα δυο τι θα προτιμουσατε;

Α εναν χαλαρης οργανωσης, χωρις ιδιαιτερη επικοινωνια, σχεδον χωρις website, με βαρια εμπειρια σε αποστολες 150m - 250m

Β εναν τυπικο καλοοργανωμενο, καλοπροβλημενο με μεγαλη εκπαιδευτικη εμπειρια αλλα μικρη συμμετοχη σε εξευρενητικη καταδυση

Γ δε θελω xtreme dive καρδια μου
__________________
Physical Diver

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fin : 23-01-09 στις 19:01. Αιτία: δυσκολια editing
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-01-09, 12:34
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: εκπαιδευτικό δίλημμα

Τίποτα από τα δύο... καλό δάσκαλο θέλω... Οι χειρότεροι δάσκαλοι στα πανεπιστήμια που είχα την τύχη να πάω ήταν αυτοί με τα Nobel... Οι μέτριοι ήταν οι κουρασμένοι, που δίδασκαν τα ίδια πράγματα 20 χρόνια...
Οι καλύτεροι ήταν αυτοί που ανεξαρτήτως εμπειρίας, βραβείων Nobel κλπ, αγαπούσαν με πάθος την διδασκαλία και την αλληλεπίδραση με τους φοιτητές. Αυτοί που έβαζαν αυτό που κάνουν πάνω από το εγώ τους.
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-01-09, 13:16
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: εκπαιδευτικό δίλημμα

Μάλλον το Α αν και με χαλάει η χαλαρή οργάνωση. Όταν λέμε βουτάμε στις 10 βουτάμε στις 10 και όχι στις 12 αν εννοείς αυτό.
Να έχει όμως όρεξη να πει και πέντε πράγματα εκτός βιβλίων γιατί ο δεύτερος μόνο αυτά θα σου πει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-01-09, 23:08
Apollon Apollon is offline
 
Εγγραφή: 10-07-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 198
Απάντηση: εκπαιδευτικό δίλημμα

Γ. δε θελω xtreme dive καρδια μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-01-09, 08:01
Το avatar του χρήστη Κυριάκος
Κυριάκος Κυριάκος is offline
 
Εγγραφή: 05-09-2007
Μηνύματα: 63
Απάντηση: εκπαιδευτικό δίλημμα

Γ. δε θελω xtreme dive καρδια μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-01-09, 17:15
Το avatar του χρήστη hal
hal hal is offline
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 117
Απάντηση: εκπαιδευτικό δίλημμα

Αν θες να εκπαιδευτεις σε τεχνικες ακραιας τεχνικης καταδυσης θελεις καποιον που να κατεχει το αντικειμενο,οποτε αυτονοητη επιλογη ειναι το Α. Οπως και σε πολλα πραγματα ετσι και στις καταδυσεις εμπλεκεται ενα ποσοστο θεωριας και ενα ποσοστο εμπειριας. Οταν δεν υπαρχει η εμπειρια η εκπαιδευση ειναι απλα ημιτελης...
Αν σε ενδιαφερει η τεχνικη καταδυση σε πιο απλη μορφη και οχι ακραια τοτε σου κανει και ο Β.
Αν δεν σε ενδιαφερει καθολου η τεχνικη καταδυση τοτε τουλαχιστον εχεις γλυτωσει τη μεση σου απο μια απαισια δοκιμασια...
__________________
Join the dark side,δινουμε μπισκοτακια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-01-09, 22:12
ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ is offline
 
Εγγραφή: 16-03-2008
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 216
Απάντηση: εκπαιδευτικό δίλημμα

Παράθεση:
Σε εκπαιδευση ειδικων πρακτικων ακραιας καταδυσης (γνωστης και σαν τεχνικης), αν επρεπε να διαλεξετε απο τα δυο τι θα προτιμουσατε;

Α εναν χαλαρης οργανωσης, χωρις ιδιαιτερη επικοινωνια, σχεδον χωρις website, με βαρια εμπειρια σε αποστολες 150m - 250m

Β εναν τυπικο καλοοργανωμενο, καλοπροβλημενο με μεγαλη εκπαιδευτικη εμπειρια αλλα μικρη συμμετοχη σε εξευρενητικη καταδυση

Γ δε θελω xtreme dive καρδια μου

Καταρχήν δεν θα χαρακτήριζα ακραίο αυτό τo είδος καταδύσεων.
Θα το ονόμαζα εξειδικευμένες καταδύσεις η technical diving.
Ο ορισμός τεχνικός δύτης κλπ μου θυμίζει "Μπομπ ο μάστορας" κλπ αλλά αυτό δυστυχώς έχει επικρατήσει στην Ελλάδα.
Κατά την προσωπική μου γνώμη το techtechnical είναι ένα είδος που περισσότερο είναι τρόπος ζωής «lifestyle» έχει μεγάλη σημασία ο χαρακτήρας ο τρόπος σκέψεως, η πειθαρχεία, η ομαδική ψυχολογία, και η συστηματική προπονητική εκπαίδευση, βελτίωση πλευστότητας, και τεχνικών υ/β κολύμβησης.
Το tech είναι ζωντανό, μεταλλάσσεται και συνεχώς εξελίσσεται και πρέπει διαρκώς να ενημερώνεσαι και να προσαρμόζεσαι στα νέα πρότυπα.
Θα έλεγα ότι είναι δυο κατηγοριών - τύπων tech :
1) τις εισαγωγής στο tech με ολοκλήρωση στο Trimix &
2) μετά εκπαίδευσης πορεία, που ενδεχομένως να περιλαμβάνει εξερευνητικού τύπου καταδύσεις η βαθύτερες καταδύσεις.
Στην τελευταία κατηγορία δυστυχώς ελάχιστοι αυτοδύτες υπάρχουν στην Ελλάδα και ο καθένας για τους δικούς τους λόγους.

Είμαι υπέρ της άποψης ότι το tech δεν είναι για όλους.
Δεν μπορούν όλοι οι αυτοδύτες να γίνουν tech εξαιτίας τον απαιτήσεων που υπάρχουν από πλευράς εκπαίδευσης.
Σαφώς ο εκπαιδευτής κάνει την διαφορά.
Ο εκπαιδευτής οφείλει να ακολουθήσει τα πρότυπα του οργανισμού και μέσα από αυτό το πλαίσιο να περάσει στοιχεία από την εμπειρία του και την κουλτούρα του, το πάθος του για την κατάδυση και την αγάπη του για αυτό το είδος των καταδύσεων.
Αυτό το είδος των καταδύσεων δεν είναι εμπορικό είναι τρόπος ζωής είναι μεράκι η διαδικασία της προετοιμασίας, η ομαδική ψυχολογία, η συνεργασία, και η συνεχής εξέλιξη, οι τεχνικές, ο προγραμματισμός, και τα στοιχεία που υπάρχουν στο techείναι μια μαγεία που μόνο αν το ζήσεις θα το καταλάβεις.
Αν πω περισσότερα μάλλον θα γίνω γραφικός.
Πάντα ήμουν ένας ερασιτέχνης επαγγελματικού επιπέδου (έκανα το χόμπι μου επάγγελμα) και επειδή νιώθω ακόμα ερασιτέχνης θα επέλεγα ένα μίγμα και από το Α και από το Β (κάτι σαν τα Nitrox, και λίγο και αρκετό οξυγόνο).
Εξάλλου η εκπαίδευση δεν στάματα ποτέ, ακόμα και για τους εκπαιδευτές Πάντα μαθαίνουμε και Πάντα υπάρχει περιθώριο βελτίωσης σε όλα τα επίπεδα.


Παράθεση:
Οι καλύτεροι ήταν αυτοί που ανεξαρτήτως εμπειρίας, βραβείων Nobel κλπ, αγαπούσαν με πάθος την διδασκαλία και την αλληλεπίδραση με τους φοιτητές. Αυτοί που έβαζαν αυτό που κάνουν πάνω από το εγώ τους.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-01-09, 09:51
Το avatar του χρήστη Achaia Scuba
Achaia Scuba Achaia Scuba is offline
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 133
Thumbs up Απάντηση: εκπαιδευτικό δίλημμα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων

Καταρχήν δεν θα χαρακτήριζα ακραίο αυτό το
είδος καταδύσεων.

Θα το ονόμαζα εξειδικευμένες καταδύσεις η technical diving.
Ο ορισμός τεχνικός δύτης κλπ μου θυμίζει "Μπομπ ο μάστορας" κλπ αλλά αυτό δυστυχώς έχει επικρατήσει στην Ελλάδα.
Κατά την προσωπική μου γνώμη το techtechnical είναι ένα είδος που περισσότερο είναι τρόπος ζωής «lifestyle» έχει μεγάλη σημασία ο χαρακτήρας ο τρόπος σκέψεως, η πειθαρχεία, η ομαδική ψυχολογία, και η συστηματική προπονητική εκπαίδευση, βελτίωση πλευστότητας, και τεχνικών υ/β κολύμβησης.
Το tech είναι ζωντανό, μεταλλάσσεται και συνεχώς εξελίσσεται και πρέπει διαρκώς να ενημερώνεσαι και να προσαρμόζεσαι στα νέα πρότυπα.
Θα έλεγα ότι είναι δυο κατηγοριών - τύπων tech :
1) τις εισαγωγής στο tech με ολοκλήρωση στο Trimix &
2) μετά εκπαίδευσης πορεία, που ενδεχομένως να περιλαμβάνει εξερευνητικού τύπου καταδύσεις η βαθύτερες καταδύσεις.
Στην τελευταία κατηγορία δυστυχώς ελάχιστοι αυτοδύτες υπάρχουν στην Ελλάδα και ο καθένας για τους δικούς τους λόγους.

Είμαι υπέρ της άποψης ότι το tech δεν είναι για όλους.
Δεν μπορούν όλοι οι αυτοδύτες να γίνουν tech εξαιτίας τον απαιτήσεων που υπάρχουν από πλευράς εκπαίδευσης.
Σαφώς ο εκπαιδευτής κάνει την διαφορά.
Ο εκπαιδευτής οφείλει να ακολουθήσει τα πρότυπα του οργανισμού και μέσα από αυτό το πλαίσιο να περάσει στοιχεία από την εμπειρία του και την κουλτούρα του, το πάθος του για την κατάδυση και την αγάπη του για αυτό το είδος των καταδύσεων.
Αυτό το είδος των καταδύσεων δεν είναι εμπορικό είναι τρόπος ζωής είναι μεράκι η διαδικασία της προετοιμασίας, η ομαδική ψυχολογία, η συνεργασία, και η συνεχής εξέλιξη, οι τεχνικές, ο προγραμματισμός, και τα στοιχεία που υπάρχουν στο tech είναι μια μαγεία που μόνο αν το ζήσεις θα το καταλάβεις.
Αν πω περισσότερα μάλλον θα γίνω γραφικός.
Πάντα ήμουν ένας ερασιτέχνης επαγγελματικού επιπέδου (έκανα το χόμπι μου επάγγελμα) και επειδή νιώθω ακόμα ερασιτέχνης θα επέλεγα ένα μίγμα και από το Α και από το Β (κάτι σαν τα Nitrox, και λίγο και αρκετό οξυγόνο).
Εξάλλου η εκπαίδευση δεν σταματά ποτέ, ακόμα και για τους εκπαιδευτές Πάντα μαθαίνουμε και Πάντα υπάρχει περιθώριο βελτίωσης σε όλα τα επίπεδα.


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι καλύτεροι ήταν αυτοί που ανεξαρτήτως εμπειρίας, βραβείων Nobel κλπ, αγαπούσαν με πάθος την διδασκαλία και την αλληλεπίδραση με τους φοιτητές. Αυτοί που έβαζαν αυτό που κάνουν πάνω από το εγώ τους.

__________________
Νεκτάριος Κατριβέσης - Πάτρα
https://www.facebook.com/nektecrec/
https://twitter.com/NekTec/
http://www.youtube.com/user/AchaiaScuba

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Achaia Scuba : 30-01-09 στις 09:54.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-01-09, 10:39
Το avatar του χρήστη apeiranthos
apeiranthos apeiranthos is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 355
Απάντηση: εκπαιδευτικό δίλημμα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fin Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε εκπαιδευση ειδικων πρακτικων ακραιας καταδυσης (γνωστης και σαν τεχνικης), αν επρεπε να διαλεξετε απο τα δυο τι θα προτιμουσατε;

Α εναν χαλαρης οργανωσης, χωρις ιδιαιτερη επικοινωνια, σχεδον χωρις website, με βαρια εμπειρια σε αποστολες 150m - 250m

Β εναν τυπικο καλοοργανωμενο, καλοπροβλημενο με μεγαλη εκπαιδευτικη εμπειρια αλλα μικρη συμμετοχη σε εξευρενητικη καταδυση

Γ δε θελω xtreme dive καρδια μου
Δεν με καλύπτουν οι επιλογές.
Θα προτιμήσω κάποιον έμπειρο σε βαθιές καταδύσεις, αλλά επίσης
έμπειρο και σε ειδικότητα που παράλληλα πιθανά να με ενδιαφέρει
(π.χ. σπηλαιοκατάδυση).
Ουσιώδη και όχι απλά τυπικό,
οργανωτικό και όχι απλά καλοοργανωμένο.
Αν δεν έχει εκπαιδευτική εμπειρία, θα πρέπει να έχει
απαραίτητα, ιδιαίτερα επικοινωνιακά χαρίσματα
(π.χ. εύθυμη διάθεση και οξύτατη αντίληψη).
Σίγουρα η ύπαρξη ιστοτόπου και η προβολή
μέσω διαφημίσεων, ή δια ζώσης κλπ., είναι επιθυμητά
γιατί και μέσα από αυτά θα αντιλαμβανόμουν σαν μαθητής
περισσότερα για το χαρακτήρα του (αν δεν είχα ήδη προσωπική επαφή)
και δευτερευόντος λειτουργούν υπέρ του.
Διευκολύνουν την ενημέρωση και την επικοινωνία μου μαζί του,
με ότι αυτό σημαίνει και για τους δυό.

Fin, για τη χαλαρή οργάνωση και τη βαριά εμπειρία σε αποστολές
που γράφεις στην Α επιλογή - αν και δεν είμαι τεχνικός δύτης -
είναι κατά την άποψή μου άτοπο. Έχω την αίσθηση ότι ένας
έμπειρος δύτης τεχνικής / ειδικής μορφής κατάδυσης,
κινδυνεύει, αν η οργάνωσή του είναι χαλαρή.

Με μια επιφύλαξη αν με το "χαλαρή οργάνωση" εννοείς,
ηρεμία και καλή προετοιμασία.
__________________

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:43.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.