Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 24-07-08, 11:44
Το avatar του χρήστη AMFIBIOS
AMFIBIOS AMFIBIOS is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2008
Περιοχή: ΣΤΑ ΒΑΘΗ ΤΟΥ ΩΚΕΑΝΟΥ
Μηνύματα: 59
Exclamation Απάντηση: Υποψίες...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο psyche Εμφάνιση μηνυμάτων
το νόημα της πισίνας (λεω εγώ τώρα ο "έμπειρος" ) είναι το ήρεμο και προστατευμένο περιβάλλον (εύκολη πρόσβαση, ελάχιστο βάθος, θερμοκρασία, ορατότητα, απουσία ρευμάτων, κλπ), για προφανείς λόγους. Σε χώρες που δεν έχουν θαλάσσιο περιβάλλον που να ικανοποιεί τέτοια κριτήρια ίσως είναι απαραίτητη η πισίνα για τα πρώτα μαθήματα.

Εμείς νομίζω πως έχουμε εύκολα τέτοιες συνθήκες στη θάλασσα (ιδίως το καλοκαίρι), όπου δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να είναι απαραίτητη η πισίνα. Μου φαίνεται, δε, καλύτερη η θάλασσα γιατί είναι και πιο κοντά σε αυτό που θα "ζήσεις" αργότερα (π.χ. έναν αμμώδη βυθό δύσκολα να τον έχεις στην πισίνα). Θα έχει και κανά ψαράκι να βλέπεις να περνάει η ώρα στις ασκήσεις
Βασικα η πισινα θα σε βοηθησει να εξικοιωθεις καλυτερα με τον εξοπλισμο και τις τεχνικες της καταδυσης ωστε οταν σε πεταξουν μεσα στη θαλασσα οπου μπορει η μαλλον σιγουρα θα εχει αλλες συνθηκες( θολουρα, ρευματα κτλ) να εισαι ανετος. Υστερα μην ξεχναμε οτι η πισινα ειναι κλειστος χωρος και νιωθεις ασφαλεια. Ετσι θα εχεις μεγαλυτερη προοδο αφου δεν θα ανησυχεις πολυ για την ασφαλεια σου πραγμα που δεν γινεται στη θαλασσα. Τωρα αν εχεις μεγαλη εμπειρια απο θαλασσα εκει συμφωνουμε...
-ουτε εγω ξερω πολλα για πισινες-

Παντα φιλικα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-07-08, 11:52
Το avatar του χρήστη AMFIBIOS
AMFIBIOS AMFIBIOS is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2008
Περιοχή: ΣΤΑ ΒΑΘΗ ΤΟΥ ΩΚΕΑΝΟΥ
Μηνύματα: 59
Απάντηση: Υποψίες...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο seagate Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρα σωστος ο εκπαιδευτης σε αυτο το σημειο. Ηρεμησε φιλε μου σιγα σιγα θα τα ανακαλυψεις ολα.....η θαλασσα εδω ειναι δεν φευγει, προχωρα αργα και σταθερα και προσοχη στις "σειρηνες" και στους "καγκουρες" του ειδους...
Σωστα τα λες. Θυμαμαι μου ελεγε ο δασκαλος στη σκοποβολη: ''Με τα πρωτα μαθηματα ερχονται και οι αμφιβολιες και οι αμφιβολιες μονο κακο κανουν σε εναν αθλητη.'' Στη αρχη δεν πετυχαινα και πολλα αλλα αργοτερα χτυπουσα 10(κεντρο) για την πλακα.

Ευχαριστω, τωρα μπορω να χαλαρωσω ''λιγο''
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-07-08, 14:23
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Υποψίες...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο psyche Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα έχει και κανά ψαράκι να βλέπεις να περνάει η ώρα στις ασκήσεις
AAAAAAAAAAAAA ΩΣΤΕ ΑΥΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗ ΣΟΥ ΕΕΕΕΕΕΕΕΕ?



Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:21.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.