Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-04-09, 09:30
billy billy is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Μηνύματα: 381
Εκπαίδευση στη βοηθητική/συντροφική αναπνοή [από διάσπαση]

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο paris Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο θέμα μας λοιπόν στις ασκήσεις περιορισμένων υδάτων 3 του open water (sec 2:14, σελ.38) o εκπαιδευτικός οδηγός της padi λέει:

«Συνδυαστική άσκηση διακοπής παροχής αέρα / εναλλακτική πηγή αέρα – Σε νερά που δεν πατώνο­με, κλείστε την βαλβίδα «παροχής αέρα» των μαθητευομένων. Όταν ο μαθητευόμενος νιώσει την έλλειψη αέρα (χωρίς να κοιτάξει SPG) κάνει νόημα έλλειψης αέρα και ασφαλίζει την εναλλακτική πηγή αέρα του ζευγαριού του και αρχίζει να αναπνέει.»,
Συγνώμη για το offtopic αλλά υπάρχει εκπαιδευτής που κλείνει τον αέρα στους μαθητές ?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-04-09, 09:53
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Γιατί υπάρχει διακριση μεταξύ κύριου και εφεδρικού 2ου σταδίου;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο billy Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη για το offtopic αλλά υπάρχει εκπαιδευτής που κλείνει τον αέρα στους μαθητές ?
δυστυχως οχι
(ειναι και παρανομο)
__________________
Physical Diver
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-04-09, 10:12
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Γιατί υπάρχει διακριση μεταξύ κύριου και εφεδρικού 2ου σταδίου;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fin Εμφάνιση μηνυμάτων
δυστυχως οχι
(ειναι και παρανομο)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-04-09, 11:54
Το avatar του χρήστη paris
paris paris is offline
 
Εγγραφή: 02-09-2007
Μηνύματα: 88
Απάντηση: Γιατί υπάρχει διακριση μεταξύ κύριου και εφεδρικού 2ου σταδίου;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μυλωνάκης Κων/νος Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι βρε ανδρεα...??
μαζι με τις στεγανες πουλανε και long hose τωρα?

οι 7/10 που ξερω με στεγανη εχουν απλο χταποδακι στον εξοπλισμο τους...

καπου το χανω ????
Αν δεν με υπολόγισες, κάν' το 8/11.
__________________
Πάρης Σοφός
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-04-09, 12:12
Το avatar του χρήστη paris
paris paris is offline
 
Εγγραφή: 02-09-2007
Μηνύματα: 88
Απάντηση: Γιατί υπάρχει διακριση μεταξύ κύριου και εφεδρικού 2ου σταδίου;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fin Εμφάνιση μηνυμάτων
δυστυχως οχι
(ειναι και παρανομο)
Δημήτρη γιατί είναι παράνομο;
__________________
Πάρης Σοφός
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-04-09, 16:42
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Γιατί υπάρχει διακριση μεταξύ κύριου και εφεδρικού 2ου σταδίου;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο paris Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημήτρη γιατί είναι παράνομο;
Η συγκεκριμενη ενεργεια, παρα το οτι δεν ενεχει δολο, αν δεν περιλαμβανεται ρητα στις πρακτικες εκπαιδευσης η εξετασης του (εγκεκριμενου απο πολιτεια καταδ εκπ συστηματος) ξεφευγει απο την εξουσια που μπορει να ασκησει ο εκπαιδευτης και περιπτωση καταγγελιας μπορει να ερμηνευθει ως αποπειρα ανθρωποκτονιας αφου η παροχη αερα συνδεεται αμεσα με τη ζωη. Στη στρατιωτικη εκπαιδευση βεβαια τα πραγματα (και νομικα) ειναι διαφορετικα.
Εγραψα "δυστυχως" γιατι η εξεταση οταν ειναι 100% τυποποιημενη και γνωστη στον εκπαιδευομενο, φτανει τελικα να μην απεχει σε κανενα σημειο απο την εκπαιδευση. Εκπαιδευτηκα σε μια εποχη που η πρακτικη υπηρχε σε προχωρημενο σταδιο. Δεν θα μπορουσε κανεις να πει οτι θα κινδυνευε με κατι τετοιο στη πραξη, ομως δεν την εφαρμοσα σε μαθητη ετσι αυτουσια. Βεβαιονομουν ομως οτι κανενας μαθητης δε θα επαναπαυοταν οτι εχει πετυχει ως το τελος. Αν δεν το κανεις αυτο κανεις δεν θα προσπαθησει να αφομοιωσει, αλλα απλα θα περιμενει "να δει τη ταινια". Το σημαντικο στην σωστη εξεταση ειναι να μην αποκαλυπτεις τιποτα για το πως, ποτε και γιατι και να διατηρεις το στοιχειο του αιφνιδιασμου.
Εκπαιδευση χωρις εξεταση ειναι παρουσιαση και εξεταση χωρις πιθανοτητα αποτυχιας ειναι απατη.
__________________
Physical Diver

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fin : 25-04-09 στις 16:47.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-04-09, 18:14
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Γιατί υπάρχει διακριση μεταξύ κύριου και εφεδρικού 2ου σταδίου;

Πολυ ωραια εξελλισεται το θεμα παιδια.
Πηγε στο σωστο μερος μονο του! Ετσι απλα (δεν το πηγαμε εμεις) μονο του πηγε.
Οσον αφορα το χταποδακι λογος να γινεται (η μαλλον αναξιο και λογου) οτι
ειναι καθαρα θεμα κοστους το φθηνο εφεδρικο δευτερο σταδιο.
Και συμφωνω με την αποψη οτι θα πρεπει να ειναι εξισου ποιοτικος και ο δευτερος ρυθμιστης (αλλοιμονο) αφου αυτος θα κριθει να αντιμετωπισει τις γρηγορες και αγχωμενες αναπνοες ενος πανικοβλημενου (ενδεχομενως) αυτοδυτη.

Στο θεμα του δωσε ή του παρε μονος σου τωρα....

Κοιταξτε, μην ειστε απολυτοι μερικοι κυριως σε συμπεριφορες υποβρυχιες.
Να μετρατε καλυτερα τα πραγματα πριν επιχειρηματολογισετε.
Και αυτο γιατι: στις ωρες μου υποβρυχιως εχω δει αρκετα.
Εχω δει ας πουμε να παιρνει ο αλλος μονος του τον εφεδρικο απο το ζευγαρι του (και ας μη το ειχε διδαχθει) αλλα το εκανε συνειδητα και χωρις αγχος ή πανικο. Το ζευγαρι αντεδρασε ηρεμα και ολα Ο.Κ. Αναδυθηκαν και πιασανε την συζητηση.
Εχω δει και το αντιθετο ομως: εχω δει να ορμαει να παρει το εφεδρικο και ο αλλος τρομαγμενος να μην τον αφηνει και να παλευουν μεσα στο βυθο!
Ευτυχως αυτο το περιστατικο ηταν ρηχα και ολα Ο.Κ. Αναδυθηκαν και πιασανε τα μπινελικια εκατερωθεν!
Τωρα που τα θυμαμαι και τι δεν εχω δει.
Εχω δει να του κανει σημα να του δωσει και να μην του δινει!
Εχω δει να του κανει σημα να του δωσει και να μην το βρισκει!
Ο κουμπαρος μου μια φορα παρεξηγηθηκε που το ζευγαρι του δεν του ζητησε αερα και τον πηρε μονος του!!! Και μαλωσανε ασχημα γιατι λεει δεν εκανε αυτο που εκπαιδευτηκε, ενω ο αλλος ελεγε οτι δεν με ειδες και δεν ειχα αλλη αναπνοη, τι να εκανα? να πνιγομουνα?
Αστα να πανε....
Γι΄αυτο σας λεω τιποτα δεν ειναι standard!
Και ουτε μπορεις να πεις οτι το ενα της μιας εταιριας ειναι καλυτερο απο το αλλο της αλλης ομοσπονδιας και τουμπαλιν.....

Αν θελετε την γνωμη μου σαν εκπαιδευτη θα σας πω οτι διδασκω απο την πειρα μου να γινεται σημα ΄΄δεν εχω αερα΄΄- να υπαρχει γρηγορη αντιδραση απο το ζευγαρι - βγαλσιμο το εφεδρικου σταδιου και δωσιμο σε αυτον που εχει το προβλημα. Τονιζω (παλι εκ πειρας) να μην αφηνει ο δοτης τον ρυθμιστη του απο το χερι κυριως σε πανικοβλημενο αυτοδυτη αφου υπαρχει κινδυνος να τον τραβηξει προς την επιφανεια ή τραβωντας να του φυγει το επιστομιο! Με το ενα χερι τον κραταει - με το αλλο του παρεχει αερα και τον υποστηριζει μεχρι την επιφανεια. Αν τωρα ολα κυλανε ομαλα μπορει να τον αφησεις τον αλλον (ενδεχομενως να ειναι και πιο εμπειρος απο σενα) να αναπνευσει με την ησυχια του μεχρι την συντροφικη αναδυση στην επιφανεια (προσφατο πραγματικο περιστατικο δυο μελων του συλλογου)

Περι εκπαιδευσης γενικοτερα...

Παιδια, οι οργανισμοι δεν ειναι πανακεια.
Πολλες φορες γραφουν στα εγχειριδια τους μπουρδες που μετα απο λιγο τις αναιρουνε ή τις τροποποιουνε. Ετσι, το ξερετε ολοι αυτο!
Παλια ας πουμε διδασκανε τον αυταρχικο τροπο εκπαιδευσης απο μερος του εκπαιδευτη (πανω στον εκπαιδευομενο εννοω) δηλαδη:
1.σου πιανω εγω την μασκα και σου την βγαζω απο το προσωπο και εσυ κανε οτι νομιζεις για να δω εγω την αντιδραση σου. Αντεδρασες σωστα ή πανικοβληθηκες?
2. Σου κλεινω σε ανυποπτο χρονο τον αερα στην φιαλη. Για να δω εγω την αντιδραση σου. Αντεδρασες σωστα ή πανικοβληθηκες?
3. Σου πιανω εγω (ελεος!!!) το σωληνα του τζακετ και σου βγαζω εγω τον αερα απο το τζακετ σου. Σου δειχνω εγω πως να το κανεις. Εγω... Εγω... Εγω... και παει λεγοντας......

Σιγα ρε μεγαλε, ασε και τιποτα για τους αλλους εκπαιδευταρα μου!!!
(σημειωστε οτι το παρον γραφετε απο εναν εκπαιδευτη...)
Εμ, αμα τα κανεις ολα εσυ τι θα μεινει για τον καημενο που μεσα στο αγχος του πρωταρη εχει εσενα να του τα δειχνεις ΚΑΙ να του τα κανεις κιολας?
Και μετα θα τον αφησεις να εκτελεσει και αυτος μια φορα την ασκηση και ολα Ο.Κ. - περασε το 45 λεπτο εκπαιδευσης. Ωραια!!! Θαυμασια!!! Θα μαθει μωρε!!! Ολοι μαθαινουν!!!

Αλλα καημενε - ανενημερωτε εκπαιδευτη δεν ηξερες οτι μαθαινει καποιος μεσω της ασκησης και της επαναληψης αυτης? Δεν ηξερες οτι αν δεν το εκτελεσει προσωπικα 1-2-5-10-100 φορες δεν θα το μαθει?
Και αν παλι δεν ηξερες, δεν ρωταγες?
Ψαξε - ρωτα - διαβασε - μαθε - πειραματισου - εφαρμοσε!
Και ξυπνα επιτελους!
Δεν εισαι εξαρτημα σε μια μηχανη.
Κανεις ενα απο τα πιο ελευθερα και δημιουργικα επαγγελματα.
Μην μπαινεις σε καλουπια - δεν μπαινει σε καλουπια η εκπαιδευση.
Η εκπαιδευση παραμενει ζωντανη (η οποιαδηποτε εκπαιδευση) και εξελισσεται - ενναλασεται - τροποποιητε - εκσυγχρονιζετε μαζι με τους μαθητες σου επ΄απειρον!!!
Αλλοιμονο αν εμενε στασιμη!
Αντ΄αυτου εχεις μεινει εσυ στασιμος!
Ανοητε!
Βαλε το μυαλο σου να δουλεψει.
Και κυριως σταματα να χρησιμοποιεις στρατιωτικα και ηλιθια δειδαγματα και να θεωρεις οτι επειδη εσυ τα καταφερνεις μπορουν και οι αλλοι!
Εισαι υπευθυνος και υπολογος στο αν θα δημιουργησεις ψυχολογικο προβλημα με το νερο σε καποιον ή καποια εφ΄ ορου ζωης!!!!!!!!
Δεν εχεις αυτο το δικαιωμα!
Το καταλαβαινεις αυτο?????
Μην τρως παραμυθι επειδη εμαθες κατι το 1999 που εκπαιδευτηκες απο τον καλυτερο εκπαιδευτη.
Τωρα εχουμε 2009 και υπαρχουν αλλοι 10 (ισως και παραπανω) καλυτεροι απο εκεινον τον καλυτερο. Αλλοιμονο αν δεν το θεωρουμε αυτο. Τοτε τι κανουμε? Ο κοσμος πηγαινει μπροστα ξερεις....

Οι μαθητες να ξεπερασουν τους δασκαλους! Εμπρος!
Αλλα και κατι τελευταιο: o αγαπημενος μου Καζαντζακης ειχε πει: <<σωστος δασκαλος ειναι εκεινος που γινεται γεφυρα για να περασουν οι μαθητες του απεναντι!!!>>
Σοφο!
Κοιταξε να το κανεις πραξη εκπαιδευταρα μου!!!
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-04-09, 20:22
Το avatar του χρήστη paris
paris paris is offline
 
Εγγραφή: 02-09-2007
Μηνύματα: 88
Απάντηση: Γιατί υπάρχει διακριση μεταξύ κύριου και εφεδρικού 2ου σταδίου;

Καταρχάς είναι νομίζω καιρός οι διαχειριστές να ανοίξουν καινούριο τόπικ. Το θέμα «χταπόδι» μάλλον ολοκληρώθηκε και πρέπει να βρεθεί καινούριος τίτλος για την κουβέντα που έχουμε ανοίξει.

Στο θέμα μας:

Κώστα δεν ξέρω αν πρόσεξες ότι μετά από όλες τις εμπειρίες που απαριθμείς, καταλήγεις να πεις ότι εκτελείς αυτήν την άσκηση ακριβώς όπως λέει η padi στο rescue…

Σεβαστές οι εμπειρίες του καθενός, αλλά θα μου επιτρέψεις να πω μηδαμινές μπροστά σε αυτές αυτών που δουλειά τους είναι να μαζεύουν εμπειρίες σε καθημερινή βάση από όλον τον κόσμο, να αναλύουν reports από καταδυτικά ατυχήματα, να επεξεργάζονται στατιστικές και βάση όλων αυτών, αλλά και της ακαδημαϊκής τους μόρφωσης, να εξελίσσουν εκπαιδευτικά προγράμματα. Το να τροποποιήσεις έναν κανονισμό δεν σημαίνει ότι πριν έλεγες μπούρδες, σημαίνει ότι απλά εξελίσσεσαι. Κι εγώ προτιμώ να ακολουθώ κατά γράμμα τη συμπυκνωμένη εμπειρία που μου προσφέρει ένας οργανισμός και να εξελίσσομαι διαρκώς βάση αυτής, παρά να βασίζομαι στις δικές μου προσωπικές εμπειρίες για να ξαναανακαλύψω από την αρχή τον τροχό.

Αυταρχικό τρόπο εκπαίδευσης δεν δίδασκε ποτέ κανένας οργανισμός. Αν κάνω λάθος θα ήθελα να δω ένα επίσημο εγχειρίδιο της CMAS ή της PADI κλπ. της δεκαετίας ας πούμε του ’70, που να λέει «βαρέστε τους μπουνιές στην κοιλιά» ή «βάλτε τους να κολυμπήσουν ασταμάτητα στην επιφάνεια κι αν σταματάνε πετάτε τους πέτρες» (και τα δύο παραδείγματα δεν είναι τυχαία…) Αυταρχικό τρόπο εκπαίδευσης δίδασκαν πολλοί έλληνες εκπαιδευτές στο παρελθόν, οι οποίοι δεν ακολουθούσαν το πρόγραμμα κανενός οργανισμού, αλλά αυτοσχεδίαζαν βάση των δικών τους εμπειριών και βάση ενίοτε της αρρωστημένης, θα πω στρατόκαυλης, ψυχοσύνθεσης. Η μεγάλη πληγή της κατάδυσης στην Ελλάδα είναι ότι την μάθαμε από το στρατό. Οι δεκαετίες του ’70, του ’80, σε μεγάλο βαθμό και του ’90 ακόμα, ήταν οι δεκαετίες των εκπαιδευτικών αυτοσχεδιασμών, των προσωπικών εμπειριών και των εκπαιδευταράδων. Σήμερα τα πράγματα έχουν αλλάξει αρκετά και όλοι όσοι από δαύτους έχουν απομείνει είναι θλιβερά, γραφικά απομεινάρια. Οι νέοι εκπαιδευτές, όσοι τουλάχιστον παίρνουν στα σοβαρά τη δουλειά τους, μαθαίνουν να δουλεύουν βάση εκπαιδευτικών συστημάτων και γι’ αυτό πιστεύω ακράδαντα ότι οι νέες γενιές εκπαιδευτών είναι κλάσεις ανώτερες από τις παλιές.

Όσον αφορά τα παρακάτω

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο seafarer Εμφάνιση μηνυμάτων
Και κυριως σταματα να χρησιμοποιεις στρατιωτικα και ηλιθια δειδαγματα και να θεωρεις οτι επειδη εσυ τα καταφερνεις μπορουν και οι αλλοι!
Εισαι υπευθυνος και υπολογος στο αν θα δημιουργησεις ψυχολογικο προβλημα με το νερο σε καποιον ή καποια εφ΄ ορου ζωης!!!!!!!!
Δεν εχεις αυτο το δικαιωμα!
Το καταλαβαινεις αυτο?????
Μην τρως παραμυθι επειδη εμαθες κατι το 1999 που εκπαιδευτηκες απο τον καλυτερο εκπαιδευτη.
Τωρα εχουμε 2009 και υπαρχουν αλλοι 10 (ισως και παραπανω) καλυτεροι απο εκεινον τον καλυτερο. Αλλοιμονο αν δεν το θεωρουμε αυτο. Τοτε τι κανουμε? Ο κοσμος πηγαινει μπροστα ξερεις....


Δημήτρη η άσκηση διακοπής παροχής αέρα (κλείσιμο φιάλης) είναι υποχρεωτική στα περιορισμένα ύδατα, οπότε σύμφωνα και με αυτά που λες δε νομίζω ότι συντρέχει λόγος παρανομίας.
__________________
Πάρης Σοφός
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-04-09, 22:12
Το avatar του χρήστη DHMHTRHS
DHMHTRHS DHMHTRHS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 12-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.435
Απάντηση: Γιατί υπάρχει διακριση μεταξύ κύριου και εφεδρικού 2ου σταδίου;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο paris Εμφάνιση μηνυμάτων
..... η άσκηση διακοπής παροχής αέρα (κλείσιμο φιάλης) είναι υποχρεωτική στα περιορισμένα ύδατα, οπότε σύμφωνα και με αυτά που λες δε νομίζω ότι συντρέχει λόγος παρανομίας.
?????????????????????????????????
δεν το βρίσκω στο λεξικό !!!!!

υποχρεωτική! ... με ποιόν οργανισμό?????
__________________
Δώσε στη ζωή σου κάτι όχι τη ζωή σου για κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-04-09, 00:04
Το avatar του χρήστη paris
paris paris is offline
 
Εγγραφή: 02-09-2007
Μηνύματα: 88
Απάντηση: Γιατί υπάρχει διακριση μεταξύ κύριου και εφεδρικού 2ου σταδίου;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DHMHTRHS Εμφάνιση μηνυμάτων
?????????????????????????????????
δεν το βρίσκω στο λεξικό !!!!!

υποχρεωτική! ... με ποιόν οργανισμό?????
Σε λεξικό δεν πρόκειται να το βρεις πουθενά Δημήτρη. Πουθενά αλλού έψαξες πριν βάλεις εκατόν ογδόντα ερωτηματικά; Αν όχι βρες ένα instructor manual της padi ας πούμε που φοριέται πολύ και ρίξε μια ματιά στους εκπαιδευτικούς στόχους των ασκήσεων περιορισμένων υδάτων 2 και 3 που όπως πάρα πολύ σωστά είπε ο Νεοκλής πιο πριν πρέπει να εκπληρωθούν.

Μετά ευχαρίστως να συνεχίσουμε την κουβέντα.

Με το συμπάθιο δηλαδή, αλλά βγάζω και μια κούραση βραδιάτικα.
__________________
Πάρης Σοφός
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:16.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.