Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 18-10-07, 12:52
Το avatar του χρήστη nikostratos
nikostratos nikostratos is offline
 
Εγγραφή: 14-10-2007
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 10
Απάντηση: Εντυπώσεις από τον πρώτο σας εκπαιδευτή...

Εχθές βρήκα λίγο χρόνο στο γραφείο, για να απολαύσω για μια ακόμα φορά τα βιντεάκια το Δελβερούδη στο you tube. Χαμένος στο βυθό τους, μου ήρθαν μνήμες από τις βουτιές στο Dahab (δύο όλες και όλες). Βλέποντας το αντίστοιχο βίντεο του Γιώργου θυμήθηκα τους βράχους με τα ονόματα των δυτών που χάθηκαν εκεί….
Δυστυχώς ή ευτυχώς είδα και τα βίντεο για τον Yuri….
Το κείμενο που είχα στο μυαλό μου να γράψω σήμερα ήταν τελείως διαφορετικό από αυτό που θα παρουσιάσω και ο λόγος είναι ότι το θέμα το έχει θίξει, όπως ανακάλυψα ο Outlaw.
Διαβάζοντας τις συνομιλίες επί του θέματος, ο «τρόμος» των χθεσινών βίντεο έδωσε την θέση του στην αγανάκτηση.
Θυμήθηκα την ««««εκπαίδευση»»»» μου στο Open Water, από «εκπαιδεύτρια» τις Padi…(Ελένη δεν θυμάμαι το επίθετο) όταν πήρα την κάρτα ήξερα όσα θυμόμουν από το discover που είχα κάνει στη Σαντορίνη το ΄98…. Το Open Water το έκανα το 2005!!!!!
Νομίζω ότι ο Γιώργος έχει αναφέρει στο forum κάποιες απίθανες ιστορίες από την εκπαίδευσή μου.
Δυστυχώς (και όπως είναι και αναμενόμενο) δεν συνέχισα σε άλλα στάδια εκπαίδευσης, λόγο τις αποστροφής μου προς τους εκπαιδευτές (ναι δεν είναι όλοι έτσι) και του εύλογου φόβου για την ελλιπή μου εκπαίδευση.
Ευχαριστώ τον Γιώργο που μου έδωσε ένα γερό σπρώξιμο, τσεκάροντάς με σε μία βουτιά, αλλά και κάνοντάς μου ένα γρήγορο μάθημα στο Open Water.
Το ποιο απίθανο σε αυτό το μάθημα ήταν το ότι ανακάλυψα πως μέχρι και το πινακάκι το είχα μάθει λάθος!!!!!!
Πως στο διάβολο με περάσανε στις εξετάσεις και μου δώσανε και την κάρτα;;;;;;;;;
Έχεις χίλια δίκια φίλε Outlaw…το έχουν γ***** το σύστημα....
Έκτοτε πήγα στο Sharm El Sheih, ;έκανα τέσσερις βουτιές στην Ελλάδα και μετά πάλι Αίγυπτο στο liveaboard.
Ναι έχω 37 βουτιές….

Ελπίζω τώρα που γνωρίστηκα με τον DiveBuddy να το οργανώσουμε το θέμα…


Το βασικό όμως ερώτημα είναι το εξής:
Πόσοι είναι αυτοί που είχαν μια παρόμοια εμπειρία με εμένα και εγκατέλειψαν κάθε προσπάθεια;
Πόσοι είναι αυτοί που ο τρόμος τους για αυτό το sport (λόγο αντίστοιχων εμπειριών ή ακουσμάτων) φράσσουν το δρόμο προς την γαλήνη της κατάδυσης;
Και τελικά πως θα γίνει οι «επαγγελματίες» του χώρου να γίνουν επαγγελματίες;

Φιλικά
Νικόστρατος

Υ.Γ. Δεν θέλω επουδενεί να παρεξηγηθούν αυτά που αναφέρω για τον Γιώργο,
ίσος πρέπει να αναφέρω πως είναι παιδικός και αδελφικός μου φίλος και εντός
του 2008 και σύντεκνος….
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-10-07, 14:18
Το avatar του χρήστη Yannis
Yannis Yannis is offline
 
Εγγραφή: 14-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 120
Απάντηση: Εντυπώσεις από τον πρώτο σας εκπαιδευτή...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikostratos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελπίζω τώρα που γνωρίστηκα με τον DiveBuddy να το οργανώσουμε το θέμα…

και εγω ειχα μια τρομακτικη εμπειρια αφου τελειωσα το open water .... συνεχισα να βουταω με την σχολη του εκπαιδευτη και εγινε ενα συμβαν που με φοβησε πολυ !!
μετα απο αυτο ( προφανως συνεβει ΚΑΙ λογο της απειριας μου, αλλα....ολες και ολες 5 βουτιες ειχα κανει συνολικα !) ειχα φοβηθει τι καταδυσεις, ωσπου εντελως τυχαια γνωριστικα με τον divebuddy και με επεισε να παμε να κανουμε παρεα μια βουτια στα Λιμανακια...
πηγαμε ( ηταν θυμαμαι και ο Yan & ο Αpollon) και απο τοτε ξανα-ξεκινησα ....
__________________
Ι am not a complete idiot . . . . . . . several parts are missing !!

__________________________________________________ __________
Τα βίντεο μου : http://www.youtube.com/idimou
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-10-07, 17:26
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Εντυπώσεις από τον πρώτο σας εκπαιδευτή...

Ο εκπαιδευτής μπορεί να κάνει έναν άνθρωπο δύτη ή να του δώσει μια τόσο κακή εμπειρία που να τον κάνει να μην συνεχίσει τις καταδύσεις.

Δεν θα ξεχάσω την εκδρομή στα Λιχαδονήσια που μετά την πολύ καλή εμπειρία από παλαιότερη εκδρομή με το theAbyssClub πήγα και εγώ την κοπέλα μου να της κάνουν Discover Scuba. Αντί όμως του εκπαιδευτή που ήξερα και εμπιστευόμουν, την ανέλαβε ο ιδιοκτήτης του καταδυτικού. Η εμπειρία ήταν καθ’ όλα αρνητική, η μάσκα της έβαζε νερά, έχανε συνέχεια την πλευστότητά της και ο «συνοδός» δεν έκανε τίποτα. Βγήκε με ένα αυτί χάλια (από το πάνω κάτω) και με την εντύπωση ότι η κατάδυση είναι ένα απίστευτο παίδεμα αδειάσματος της μάσκας. Γυρνώντας στην Αθήνα έμαθα ότι ο ιδιοκτήτης του καταδυτικού ήταν απλά advanced open water diver! Κοινώς η κοπέλα πείστηκε ότι δεν θέλει να κάνει κατάδυση!

Για να λέμε όμως και τα καλά (μην καούν όλοι μαζί με τα ξερά), το ότι η συγκεκριμένη κοπέλα πείστηκε να κάνει καταδύσεις (και να είναι και πολύ καλή) οφείλεται 100% στο μεράκι της Ελένης Κυρκιλή και του Οδυσσέα Γρηγοράτου, που έσκυψαν και με πολύ προσοχή (και με επιπλέον βουτιές από τις προγραμματισμένες) πάνω της και την βοήθησαν να ξεπεράσει την αρνητική της εμπειρία. Τους δύο αυτούς ανθρώπου θα τους ευχαριστώ για όλη μου την ζωή για αυτά που μου έμαθαν για την κατάδυση, που μου μετέδωσαν την νοοτροπία που πρέπει να έχουμε μέσα αλλά και έξω από το νερό, την ποιότητα της δουλειάς τους που είναι υποδειγματική τόσο στο OW (ίσως το πιο δύσκολο σχολείο) όσο και στα επόμενα και για την βοήθειά τους στα πρώτα μου βήματα (και όχι μόνο).

Μιλώντας γενικά θέλω να πω ότι βγαίνοντας από το σχολείο είσαι σαν ένα μικρό ελάφι που μόλις έμαθε να περπατάει. Ο εκπαιδευτής σου μαθαίνει να περπατάς. Μόνο η θάλασσα μπορεί να σου μάθει πραγματικά κατάδυση. Αν καταλάβεις (από μόνος σου) και αν σου δώσουν να καταλάβεις ότι πρέπει να ξεκινήσεις πολύ πολύ αργά τότε μπορείς να αφεθείς και να μάθεις πραγματικά από το ίδιο το νερό, χωρίς παλικαρισμούς και πράξεις αυτό-επιβεβαίωσης ή βιασύνη για το κάτι παραπάνω (ή μάλλον το παρακάτω ).Θες σκάφος πασά μου; Πρέπει να έχειw πλευστότητα (μπορεί να χρειαστεί να αιωρηθείς δίπλα από ένα τοίχο ή και πάνω από το πουθενά), να έχεις μάθει να ντύνεσαι (η πολυκοσμία συνήθως δεν ευνοεί την αργή και χαλαρή προετοιμασία που χρειάζεται ένας κανούργιος δύτης), άνεση στην εξίσωση (η βουτιά μπορεί να βαθαίνει απότομα), Φυσικά και πρέπει είτε ο εκπαιδευτής όταν κάνεις τα μαθήματα, είτε το καταδυτικό που πρόκειται να πας εκδρομή, να σε ενημερώσουν για όλα αυτά.

Ευλαβικά τηρώντας τα όσα έμαθες (βρίσκω πολύ δύσκολο να μην έχεις μάθει κάτι σημαντικό και να μην το έπιασαν οι εξετάσεις, τουλάχιστον όχι της PADI) προχωράς. Φυσικά πρέπει να έχεις και την σωστή νοοτροπία η οποία πρωτίστως είναι δουλειά του εκπαιδευτή, αλλά και δική μας που άθελά μας πολλές φορές παρασέρνουμε τους νεότερους δύτες σε μονοπάτια που δεν μπορούν ακόμα να ακολουθήσουν, υπερεκτιμώντας πολλές φορές τις δυνατότητες μας.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-10-07, 18:51
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Εντυπώσεις από τον πρώτο σας εκπαιδευτή...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikostratos Εμφάνιση μηνυμάτων

Και τελικά πως θα γίνει οι «επαγγελματίες» του χώρου να γίνουν επαγγελματίες;
Nikostratos, αρχικά θα ήθελα να πω ότι πέρασα από κάποιες καταστάσεις και γω σαν νέος δύτης. Η αγάπη μου όμως για το υγρό στοιχείο νίκησε και προχώρησα. Εκτοτε έχω κάνει άλλα 18 σχολεία αυτονομης κατάδυσης και έφτασα σε εκείνο που λέμε επαγγελματίας.

Θα ήθελα να κάνω όμως και λιγο το δικηγόρο του διαβόλου και να θέσω τον εξής προβληματισμό:

Μιλάμε για ένα επάγγελμα που δεν είναι κατοχυρωμένο και η αύξηση του αριθμού των εκπαιδευτών ακολουθεί γεωμετρική πρόοδο. Δεν θεωρείται και ένα επάγγελμα με ιδιαίτερα εμπόδια για κάποιον που θέλει να το ακολουθήσει και σαν συνέπεια έχουμε πληθώρα εκπαιδευτών. Αν και το επάγγελμα δεν είναι τόσο ελκυστικό από την άποψη των απολαβών όλοι μας λίγο πολύ έχουμε στο μυαλό μας την εικόνα εκείνων των ατόμων που τους πληρώνουμε για να κάνουν το κέφιο τους και πάνω από όλα κάνουν διακοπές 12 μήνες το χρόνο. Είναι όλη μέρα μές τη θάλασσα και έχουν και τα τυχερά τους. Αρα το επάγγελμα λόγω κοινωνικού ψευδοστάτους γίνεται εκλυστικό και ολοένα και περισσότεροι αποφασίζουν να γίνουν επαγγελματίες.

Η ζήτηση ακολούθως από τα άτομα που επιθυμούν να κάνουν σχολεία δεν έιναι τόσο μεγάλη ώστε να γεμίζουν οι ώρες όλων αυτών των επαγγελματιών, με αποτέλεσμα πολλοί να έχουν τις καταδύσεις σαν δεύτερη δουλειά ή για ένα έξτρα εισόδημα που λέμε. Η ακόμα να διδάσκουν σχολεία επειδή τους αρέσει να το κάνουν και επειδή περνάνε καλά και όχι επειδή το επάγγελμα είναι κερδοφόρο.

Τι συμβαίνει τώρα? Αν ένας κάτσει και αναλύσει τις προδιαγραφές εκπαίδευσης του κάθε ενός οργανισμού ξεχωριστά θα καταλάβει ότι ένα σχολείο δεν μπορεί ούτε με σφαίρες να βγει με τόσες καταδύσεις και τόσες ώρες. Χρειάζονται πολύ περισσότερες για πάρα πολλούς μαθητές που απλά δεν προχωράνε με τους ρυθμούς που έχει προβλέψει ο σχεδιαστής του εκπαιδευτικού προγράμματος. Από την άλλη έχουμε και τον κόσμο να φωνάζει και να κατακρίνει αυτούς που κρίνουν ότι πρέπει να αμοίβονται για να κάνουν σχολεία κατάδυσης. Η πρώτη ερώτηση που κάνει ο καθένας που έρχεται να κάνει ένα σχολείο είναι το "πόσο κοστίζει?" Όλοι ενδιαφέρονται για το πόσο θα πληρώσουν διότι το βλέπουν σαν κάποιες ώρες διασκέδασης. Κανείς δεν ρωτάει τι θα μάθω και τι θα γίνει αν δεν γίνω αυτό που πρέπει να γίνω στις 4 καταδύσεις? Μόνο την τσέπη μας δηλαδή σκεφτόμαστε.

Οι εκπαιδευτές τώρα που σέβονται τον εαυτό τους θα απέχουν από αυτό το τσίρκο και από αυτό το παζάρεμα τιμών. Στην καλύτερη περίπτωση θα χάσουν πελατεία και στο τέλος θα μειώσουν τα σχολεία που κάνουν στο ελάχιστο. Σαν αντίδραση στο κατεστημένο ονομάζουν τους εαυτούς τους πλέον εκπαιδευτές από χόμπι, κάνουν σχολεία σε κάποια φιλαράκια και χρεώνουν όσα όσα να βγουν τα έξοδα. Αλλά και πάλι μετά από κάποια χρόνια το κέφι χάνεται και κρεμάνε τον ρυθμιστή. Ποιός μαλά**ς από εμας δέχεται να δουλεύει επαγγελματικά σε ένα χώρο και να πληρώνεται ψίχουλα? Κάνενας!

Ορισμένες φορές ρε γμτ βλέπω ότι τα θέλουμε όλα! και την πίτα σωστή και το σκύλο χορτάτο.

Η απάντηση στην ερώτηση σου φίλε Νικόστρατος διότι μακρυγόρησα και απολογούμαι είναι απλή:

Με το να αυξηθεί το επίπεδο δυσκολίας και τα εμπόδια που πρέπει να έχει κάποιος επίδοξος νέος επαγγελματίας ώστε να εισέλθει στον χώρο των επαγγελματιών και με το να πληρώνεται όπως πρέπει να πληρόνεται! Δεν γίνεται να θέλουμε να έχουμε τους καλύτερους εκπαιδευτές και να τους πληρώνουμε σα ζητιάνους! Φτάνει πια να βασιζόμαστε στο φιλότιμο του κάθε επαγγελματία ότι θα κάνει τη δουλειά του σωστά. Θέλει και κίνητρο!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-10-07, 21:21
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Εντυπώσεις από τον πρώτο σας εκπαιδευτή...

Νεοκλή σε σ' ευχαρισούμε για το πολύ καλό Report



.
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-10-07, 09:40
Το avatar του χρήστη nikostratos
nikostratos nikostratos is offline
 
Εγγραφή: 14-10-2007
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 10
Απάντηση: Εντυπώσεις από τον πρώτο σας εκπαιδευτή...

Δεν γίνεται να θέλουμε να έχουμε τους καλύτερους εκπαιδευτές και να τους πληρώνουμε σα ζητιάνους! Φτάνει πια να βασιζόμαστε στο φιλότιμο του κάθε επαγγελματία ότι θα κάνει τη δουλειά του σωστά. Θέλει και κίνητρο!

Το θέμα τις αμοιβής είναι βασικό αλλά νομίζω ότι το έχουμε κάνει καραμέλα...
όταν κάποιος ετοιμάζεται να εισέλθει σε έναν επαγγελματικό χώρο, γνωρίζει εν μέρη και τις αποδοχές του.
Το πρόβλημα είναι στον σεβασμό που έχει για τον χώρο αυτό, στον σεβασμό προς τους πελάτες του αλλά κυρίως στον σεβασμό προς το εαυτό του.
Σαφώς σωστός δύτης γίνεσαι με την εμπειρία και την μελέτη των εμπειριών, των δικών σου και των άλλων.
'Οταν όμως στο καταδυτικό κέντρο που πας για να πάρεις την πρώτη και βασική γνώση και εντύπωση, σε ρωτάνε ΑΝ θες να αγοράσεις το βιβλίο ενώ πρωτίστως σε έχουν ενημερώσει πως δεν υπάρχουν σημειώσεις ή κάποιο άλλο εγχειρίδιο.....
Όταν ο εκπαιδευτής δεν μπορεί να μεταδώσει και αποκαλεί χαζό έναν μαθητή επειδή έκανε λάθος στην πρώτη άσκηση για το πινακάκι....
όταν ένας μαθητής δεν είναι "θαλασσινός" και ρωτά γιατί πρέπει να φτύσει μέσα στη μάσκα, δεν πρέπει να τον αφήνεις από τα μάτια σου κατά την διάρκεια τις βουτιάς... είναι τραγικό όταν αυτός ο μαθητής να ζητά από τους υπόλοιπους να τον προσέχουν α) γιατί δεν έχει buddy και β) γιατί δεν εμπιστεύεται την εκπαιδεύτρια...
είναι τραγικό σε κάθε βουτιά (20 λεπτών στα 10-12 μέτρα) να πίνεις όλη την μπουκάλα σου προσπαθώντας να φτάσεις την εκπαιδεύτρια που τρέχει μπροστά και δεν ξέρεις που πηγαίνει...
είναι τραγική η στιγμή που όταν εδέησε να γυρίσει να κοιτάξει πίσω, άρχισε να ωρύεται επειδή έχανε έναν στην καταμέτρηση...(το γκρουπ ήταν 5 μαθητές και η εκπαιδεύτρια... = 6 άτομα.... και αυτή στην καταμέτρηση τα έβγαζε μόνο 5!!!!!)
Είναι ανεπίτρεπτο όταν στην ερώτηση, γιατί κάνουμε την άσκηση
που βγάζουμε το τζακετ εντός του νερού, η απάντηση να είναι:
"επειδή απαγορεύετε το ψάρεμα με μπουκάλες, αν καταλάβεις πως το λιμεναρχείο είναι από πάνω και μιας που ο εξοπλισμός είναι πολύ ακριβώς, τον βγάζεις, τον κρύβεις, ανεβαίνεις και όταν περάσει ο κίνδυνος βουτάς και τον παίρνεις "
Να αναφέρω και το γεγονός οτι οι μπουκάλες είχαν λάδι;
θα είναι βαρετό μάλλον και γράψω και τα υπόλοιπα περιστατικά....
Κάποια πράγματα δεν μπαίνουν στην ίδια ζυγαριά με κάποια άλλα...
Το θέμα ίσος και να είναι πιο σοβαρό από την "στεναχώρια" μου για το κακό μάθημα γιατί με αυτές τις μαλ...ες κινδυνεύουν ζωές.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikostratos : 19-10-07 στις 09:47.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-10-07, 09:46
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Εντυπώσεις από τον πρώτο σας εκπαιδευτή...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikostratos Εμφάνιση μηνυμάτων
'Οταν όμως στο καταδυτικό κέντρο που πας για να πάρεις την πρώτη και βασική γνώση και εντύπωση, σε ρωτάνε ΑΝ θες να αγοράσεις το βιβλίο ενώ πρωτίστως σε έχουν ενημερώσει πως δεν υπάρχουν σημειώσεις ή κάποιο άλλο εγχειρίδιο.....
Όταν ο εκπαιδευτής δεν μπορεί να μεταδώσει και αποκαλεί χαζό έναν μαθητή επειδή έκανε λάθος στην πρώτη άσκηση για το πινακάκι....
όταν ένας μαθητής δεν είναι "θαλασσινός" και ρωτά γιατί πρέπει να φτύσει μέσα στη μάσκα, δεν πρέπει να τον αφήνεις από τα μάτια σου κατά την διάρκεια τις βουτιάς... είναι τραγικό όταν αυτός ο μαθητής να ζητά από τους υπόλοιπους να τον προσέχουν α) γιατί δεν έχει buddy και β) γιατί δεν εμπιστεύεται την εκπαιδεύτρια...
είναι τραγικό σε κάθε βουτιά (20 λεπτών στα 10-12 μέτρα) να πίνεις όλη την μπουκάλα σου προσπαθώντας να φτάσεις την εκπαιδεύτρια που τρέχει μπροστά και δεν ξέρεις που πηγαίνει...
είναι τραγική η στιγμή που όταν εδέησε να γυρίσει να κοιτάξει πίσω, άρχισε να ωρύεται επειδή έχανε έναν στην καταμέτρηση...(το γκρουπ ήταν 5 μαθητές και η εκπαιδεύτρια... = 6 άτομα.... και αυτή στην καταμέτρηση τα έβγαζε μόνο 5!!!!!)
Είναι ανεπίτρεπτο όταν στην ερώτηση, γιατί κάνουμε την άσκηση
που βγάζουμε το τζακετ εντός του νερού, η απάντηση να είναι:
"επειδή απαγορεύετε το ψάρεμα με μπουκάλες, αν καταλάβεις πως το λιμεναρχείο είναι από πάνω και μιας που ο εξοπλισμός είναι πολύ ακριβώς, τον βγάζεις, τον κρύβεις, ανεβαίνεις και όταν περάσει ο κίνδυνος βουτάς και τον παίρνεις "
Νικόστρατε, μου κάνει φοβερή εντύπωση που βουτάς ακόμα
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-10-07, 09:48
Το avatar του χρήστη nikostratos
nikostratos nikostratos is offline
 
Εγγραφή: 14-10-2007
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 10
Απάντηση: Εντυπώσεις από τον πρώτο σας εκπαιδευτή...

Παράθεση:
Νικόστρατε, μου κάνει φοβερή εντύπωση που βουτάς ακόμα
Να είναι καλά ο Δελβερούδης.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikostratos : 19-10-07 στις 10:54.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-10-07, 11:22
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Εντυπώσεις από τον πρώτο σας εκπαιδευτή...

Η εκπαίδευση θα βελτιωθεί μόνο εάν "τιμωρούμε" τους κακούς εκπαιδευτές λέγοντας στους φίλους μας να μην πάνε και να μην διαλέγει ο κόσμος τον εκπαιδευτή με γνώμονα μόνο την τιμή..

Να ξαναπώ ότι η τιμή είναι κάτι σχετικό... πώς γίνεται να πληρώνεις τα ίδια λεφτά και να κάνεις όλες τις βουτιές σου στο 1ο ή 2ο ή 3ο λιμανάκι ή στο αντίστοιχο λιμανάκι της Θεσσαλονίκης σε σύγκριση με το να κάνεις τις Open Water βουτιές σου από σκάφος;;;

Επίσης άλλο είναι 300 ευρώ, και πολλά θεωρητικά τα διαβάζει ο μαθητής σπίτι, οπότε κάνουμε μόνο 3 ώρες διδασκαλία και άλλο να γίνονται τα μαθήματα με video και projector και να χρειάζονται 10 ώρες... Επειδή σκοτώνουν τις τιμές, απο κάπου θα κόψουν, και αυτό συνήθως είναι η ποιότητα, είτε αυτό αναφέρεται στα οπτικοακουστικά μέσα, είτε στον εξοπλισμό είτε στις καταδύσεις (δεν είναι το ίδιο να κάνεις μάθημα με 10 άτομα με το να κάνεις με άλλα 3)
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-10-07, 14:11
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Εντυπώσεις από τον πρώτο σας εκπαιδευτή...

Όπως δεν είναι το ίδιο να βουτάς με άλλους 10 μαθητές και όταν μια ασκηση δεν την καταφέρεις να σε βγάζουν έξω για να ξαναπροσπαθήσεις την άλλη εβδομάδα!

Η ψυχολογική πίεση που δέχεσαι με αυτόν τον τρόπο είναι τεράστια. Φεύγεις από το μάθημα με την αίσθηση ότι δεν τα κατάφερες, ότι δεν είσαι τόσο καλός όσο οι άλλοι, και δεν είναι λίγοι αυτοί που εγκατέλειψαν εντελώς. Εγκατέλειψαν είτε γιατί το θεώρησαν κάτι δύσκολο, είτε κάτι άχαρο, είτε κάτι επικίνδυνο, πράγμα άδικο και για τους ανθρώπους που θα χάσουν την ευκαιρία να γνωρίσουν έναν νεο κόσμο, άδικο και για την κατάδυση που χάνει φίλους.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:56.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.