Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Εισαγωγή στην τεχνική κατάδυση
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Οι ερωτήσεις που πάντα θέλαμε να κάνουμε

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Deco Bottles
Αλουμινίου 29 85,29%
Σιδερένιες 5 14,71%
Ψήφισαν: 34. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 27-09-07, 13:34
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Αλουμινίου ή Σιδερένιες μπουκάλες για την αποσυμπίεση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα μιλάμε συγκεκριμένα. Έχουμε λοιπόν διαφορά άδειες - γεμάτες το βάρος του άερα που είναι περίπου 3 κιλά (πολύ ρηχές πρέπει να είναι οι καταδύσεις για να τις βγάζεις με μια 7αρα και μια S040). Συνολο μίγματος αποσυμπίεσης είναι περίπου 2500 λίτρα αλλά αν προνοήσεις και για καταστάσεις έκτακτης ανάγκης το οφέλιμο μίγμα είναι γύρω στα 1600 λίτρα. Πολύ ρηχές καταδύσεις μπορεί να τις κάνεις με 1600 λίτρα συνολικό μίγμα αποσυμπίεσης. Φυσικά αν καταναλώσεις μόνο το μισό μίγμα αποσυμπιεσης από τις φιάλες σου έχεις αλλαγή 1,5 κιλού που το πρόβλημα υπάρχει αλλά είναι μικρό.

Ακόμα και αν ρυθμίσεις τα βάρη σου ώστε να μην έχεις ροπές όταν οι φιάλες σου είναι γεμάτες αυτό θα αλλάξει όταν αδειάσουν. Θα πρέπει να μετακινείς βάρη ή να είσαι σε μια κλίση για ισορροπία. Αν είχες δυο S080 τα πράγματα με την ισορροπία θα ήταν ακόμα χειρότερα.

Μακρύ σωλήνα έχω και κάνω την άσκηση διαμερισμού αέρα σε όλα τα σχολεία χωρίς πρόβλημα.
Το έχεις δοκιμάσει με 2 SO80 και λές ότι είναι χειροτερα;;

Είχα καταναλώσει τα 2/3 των αερίων (70 bar είχαν μείνει) για μια βουτιά 63 μέτρων/20 λεπτά με 40 λεπτά αποσυμπίεσης ... σόρρυ έαν είναι ρηχά αλλά μέχρι εκεί έχω εκπαιδευτεί

Επίσης, εάν σου προκύψει πρόβλημα με τον ένα deco ρυθμιστή, τι κάνεις; Βάζεις τον άλλο που έχει διαφορετικό set up;;
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Thanos : 27-09-07 στις 13:37.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 27-09-07, 13:36
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Αλουμινίου ή Σιδερένιες μπουκάλες για την αποσυμπίεση

Μα ναι Θάνο μας. Δεν μιλάω ποτέ θεωρητικά για αυτά τα θέματα... Δηλώνω προτίμηση στο R-R L-L.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 27-09-07, 13:39
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Αλουμινίου ή Σιδερένιες μπουκάλες για την αποσυμπίεση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλώνω προτίμηση στο R-R L-L.
Σεβαστό...

Εμένα ο εκπαιδευτής μου έδειξε τον τρόπο όλα αριστέρά, με έπεισε, είδα και κάτι DVD μέ ένα έλληνα της διασποράς να τις έχει όλες αριστερά, και είπα δεν μπορεί, αφού αυτός ο μισός-έλληνας μπορεί θα μπορώ και εγώ... επίσης τα άτομα που βουτάω τις έχουν αριστερά... ξέρω κάκές παρέες κάνω
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Thanos : 27-09-07 στις 14:01.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 27-09-07, 13:50
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Αλουμινίου ή Σιδερένιες μπουκάλες για την αποσυμπίεση

Έκανες κάτι τέτοιο δηλαδή:

63m - 20 min.jpg

Η κατανάλωση σε μίγμα αποσυμπίεσης ήταν 2 κιλά. Μικρό το πρόβλημα αλλά πρόβλημα που αν τις είχες δεξιά αριστερά δεν θα είχες καμία επίδραση στην ισορροπία.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 27-09-07, 13:54
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Αλουμινίου ή Σιδερένιες μπουκάλες για την αποσυμπίεση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Έκανες κάτι τέτοιο δηλαδή:
Περίπου ναι
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 27-09-07, 14:00
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Αλουμινίου ή Σιδερένιες μπουκάλες για την αποσυμπίεση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων

Επίσης, εάν σου προκύψει πρόβλημα με τον ένα deco ρυθμιστή, τι κάνεις; Βάζεις τον άλλο που έχει διαφορετικό set up;;
Συγνώμη Θάνο δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα την ερώτηση σου. Ρωτάς αν έχω πρόβλημα με το 50ντάρι ας πούμε ή με το 100στάρι / 80ντάρι ?

Γενική απάντηση που νομίζω ότι καλύπτει και την ερώτηση είναι ότι υπάρχει εφεδρικό πλάνο για κάθε πιθανό σενάριο και δρώ ανάλογα. Ρωτάς αν είναι εύκολο να πάω από το 50ντάρι πίσω στο bottom gas? Ναι είναι πολύ εύκολο και γρήγορο. Αν έχω πρόβλημα με το 80ντάρι / 100στάρι έστω είναι επίσης εύκολο να πάω πίσω στο bottom gas και αν έχω εφεδρείες στο 50ντάρι. Αυτά όλα γίνονται πολύ εύκολα. Ολοι οι ρυθμιστές είναι μπροστά σου είτε αγκιστρωμένοι σε ένα D-ring είτε μαζεμένοι στην σαμπρέλα γύρω από τη φιάλη αποσυμπίεσης. Το δεξιά αριστερά τα κάνει ακόμα πιό εύκολα τα πράγματα. Πάνω σε μια στιγμή σύγχυσης (αν υποθέσουμε ότι υπάρξει τέτοια στιγμή), η πιθανότητα να γυρίσεις στο λάθος μίγμα είναι πάρα πολύ μικρή.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 27-09-07, 14:05
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Αλουμινίου ή Σιδερένιες μπουκάλες για την αποσυμπίεση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη Θάνο δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα την ερώτηση σου. Ρωτάς αν έχω πρόβλημα με το 50ντάρι ας πούμε ή με το 100στάρι / 80ντάρι ?
Ρωτάω μιας και είπες ότι το κλείστρο της μπουκάλας που έχεις στα αριστερά σου, όπως και ο ρυθμιστής, έχουν διαφορετική διαταξη/set up απο την μπουκάλα στα δεξιά σου. Σε περίπτωση failure του ρυθμιστή του ΕΑΝ 50 που έχεισ στα αριστερά σου, φαντάζομαι θα είναι πιο δύσκολο να χρησιμοποιήσεις τον αριστερό ρυθμιστή του 100 που έχεις στα δεξιά σου, έτσι δεν είναι;; (δηλαδή να βγάλεις τον ρυθμιστή απο την μπουκάλα του 100άρι και να τον βάλεις στην μπουκάλα του 50αρι)
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 27-09-07, 14:11
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Αλουμινίου ή Σιδερένιες μπουκάλες για την αποσυμπίεση

Δεν κάνω εγώ αυτά τα πράγματα Θάνο. Απαπαπαπα....

Όλες οι καταδύσεις μου βγαίνουν ακόμα και αν κάνει φτερά το ένα ή και τα δύο μίγματα αποσυμπίεσης μετά ρυθμιστών και αερίου...Εφεδρικά πλάνα για lost deco τα λέω...
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 27-09-07, 14:12
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Αλουμινίου ή Σιδερένιες μπουκάλες για την αποσυμπίεση

Η διαφορετική διάταξη πάει στην κατεύθυνση του κλείστρου και ρυθμιστή σωλήνα. Για περιστροφή μερικές μοίρες μιλάμε όλης της φιάλης αποσυμπίεσης - όχι για μοτίφες.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 27-09-07, 15:50
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: Αλουμινίου ή Σιδερένιες μπουκάλες για την αποσυμπίεση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Normoxic Diver Εμφάνιση μηνυμάτων
Dimitri,

Απο τα παραπανω γραφομενα σου απλα και φιλικα επετρεψε μου να σου προτεινω:

ή να πουλησεις το 6αρακι και να ''τσονταρεις'' για την αγορα μιας ακομα αλουμινενιας φιαλης.....ή να πουλησεις την S80 και να παρεις ακομα ενα 6αρακι.....

Συμφωνω πως εσενα ναι μεν σε ''βολευει'' ετσι, αλλα απο την αλλη στο προσφατο σχολειο Normoxic Trimix που εκανες δεν πιστευω πως δεν σου ειπαν πως τετοιου ειδους ''ασυμβατοτητες/ παντρεματα'' φιαλων διαφορετικων μεταλλων καθως επισης για παραδειγμα και α-σταδιων DIN με Yoke, για Χ λογους μαλλον δεν επιτρεπονται.....

Φιλικα, Normoxic......
Kαταρχήν καλημέρα,

Δεν ξέρω με τι φιάλες έχεις βουτήξει μέχρι σήμερα, αλλά έχω χρησιμοποιήσει όλους τους πιθανούς συνδυασμούς 6lt, 10lt & S80.
Σε βεβαιώνω ότι η 6lt είναι ουσιαστικά "ανύπαρκτη". Ροπή προς τα κάτω έχεις μόνο με 10lt.
Όσο για την S80, άδεια γίνεται μπαλόνι ενώ γεμάτη έχει βαρύτερη αίσθηση από την 6lt η οποία είναι σχεδόν ουδέτερη. Τα νούμερα δεν μου λένε τίποτε γιατί η αίσθηση μετράει. Το πόσο επικίνδυνο είναι να χρησιμοποιείς διαφορετικά κράματα δεν μπορώ να το καταλάβω, μπορείς να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω;

Όσο για το αν περίμενα το σχολείο που έκανα για να καταλάβω τι είναι επικίνδυνο και τι όχι θα είχα πνιγεί πολλές φορές μέχρι σήμερα. Και σίγουρα δεν είμαι ζωντανός μόνο από τύχη.
Γνώμη μου, πρώτα δοκιμάζεις τι σου ταιριάζει και μετά αποφασίζεις, σ' αυτά τα θέματα δεν χωράνε θεωρίες σχολείων. Αυτές είναι καλές για τις βασικές αρχές, από εκεί και πέρα τα βρίσκεις μόνο σου. Αν έχεις και κάποιον που έχει δοκιμάσει και κάτι παραπάνω ακόμη καλύτερα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DimitrisK : 27-09-07 στις 20:16.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:36.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.