Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Εισαγωγή στην τεχνική κατάδυση
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Οι ερωτήσεις που πάντα θέλαμε να κάνουμε

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Deco Bottles
Αλουμινίου 29 85,29%
Σιδερένιες 5 14,71%
Ψήφισαν: 34. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 27-09-07, 19:54
Το avatar του χρήστη Normoxic Diver
Normoxic Diver Normoxic Diver is offline
 
Εγγραφή: 24-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 270
Απάντηση: Αλουμινίου ή Σιδερένιες μπουκάλες για την αποσυμπίεση

Dimitrisk γεια χαρα,

δεδομενου του οτι εγω ειμαι αποκλειστικα και μονο των ''θεωριων'' των σχολειων οπως τις αποκαλεις, πιστευω πως δεν εχει και πολυ νοημα να το πλατιασω πολυ μιας και απο οτι φαινεται εχουμε ολιγον διαφορετικες νοοτροπιες...

Ετσι για το ''θεα αθηναι'' εγω παντως ΠΡΩΤΑ ακουσα και εφαρμοσα αυτα που μου ειπαν στα σχολεια μου και αυτα που ελεγαν τα εγχειριδια των οργανισμων που εκπαιδευτικα και μετα ακουσα τα υπολοιπα...
Σημειωτεον αυτα τα εγχειριδια γραφτηκαν απο πραγματικους guru του Tech και οχι απο ''παλιο-Virtual-αδες'' που απο οτι φαινεται τελευταια εχει γεμισει ο τοπος...

Anyway, εγω δεν ανεφερα δεικτη επικινδυνοτητας απο την χρηση φιαλων διαφορετικων μεταλλων, ΕΣΥ το λες...ξαναδιαβασε το Post μου!

1ον: Η απορια μου ειχε να κανει σαφως με τον τελευταιο εκπαιδευτη σου γιατι εαν ειναι φιλε μου να του εχεις σκασει τοσα ευρω και δεν σου εχει λυσει τις οποιες αποριες ή δεν σου εχει υποδειξει τα ενδικνυομενα ή προτεινομενα Set up (και αυτο το κανει ο οποιος κολλητος...) τοτε τι να πω....ΑΝΑΘΕΜΑ....
2ον: Mιας και το αναφερεις ομως, σαφως και δεν προσδειδω δεικτη επικινδυνοτητας στο συγκεκριμενο set up, απλα ΠΙΘΑΝΗ μη ανεση υποβρυχιως και στην περιπτωση που αρχισουν να καταναλωνονται τα αερια αυτων...Η γενικη εικονα παντως ενος Normoxic TMX Diver, με τετοιo set up και κατεπεκτασην τετοιου ειδους ΙΣΩΣ νοοτροπιας (mixed grill...), που βρισκεται ενα σκαλοπατι πριν την κορωνιδα ολων των σχολειων ανοιχτης θαλασσης, το Adv TMX, σιγουρα κατεμε δεν ειναι οτι καλυτερο....
3ον: Σε καμμια περιπτωση δεν ηθελα ''να στην μπω ή να στο παιξω'', η ολη ας πουμε δυσαρεσκεια μου ειχε να κανει επαναλαμβανω με τον τελευταιο Instructor-α σου που με τοση...(λαχταρα ισως) δεν ξερω πως να το πω, εκανες ερευνα για να τον βρεις απο τον Ιουλιο εαν δεν απατομαι...
Εαν εσυ Dimitri νοιωθεις ασφαλης και ανετα ετσι, να συνεχισεις να το κανεις....και Sorry για την παρεμβαση.....

Φιλικα
Normoxic.....
__________________
“dive to express NOT to impress”....anonymous diver
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 27-09-07, 20:45
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: Αλουμινίου ή Σιδερένιες μπουκάλες για την αποσυμπίεση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Normoxic Diver Εμφάνιση μηνυμάτων
Dimitrisk γεια χαρα,

δεδομενου του οτι εγω ειμαι αποκλειστικα και μονο των ''θεωριων'' των σχολειων οπως τις αποκαλεις, πιστευω πως δεν εχει και πολυ νοημα να το πλατιασω πολυ μιας και απο οτι φαινεται εχουμε ολιγον διαφορετικες νοοτροπιες...

Ετσι για το ''θεα αθηναι'' εγω παντως ΠΡΩΤΑ ακουσα και εφαρμοσα αυτα που μου ειπαν στα σχολεια μου και αυτα που ελεγαν τα εγχειριδια των οργανισμων που εκπαιδευτικα και μετα ακουσα τα υπολοιπα...
Σημειωτεον αυτα τα εγχειριδια γραφτηκαν απο πραγματικους guru του Tech και οχι απο ''παλιο-Virtual-αδες'' που απο οτι φαινεται τελευταια εχει γεμισει ο τοπος...

Anyway, εγω δεν ανεφερα δεικτη επικινδυνοτητας απο την χρηση φιαλων διαφορετικων μεταλλων, ΕΣΥ το λες...ξαναδιαβασε το Post μου!

1ον: Η απορια μου ειχε να κανει σαφως με τον τελευταιο εκπαιδευτη σου γιατι εαν ειναι φιλε μου να του εχεις σκασει τοσα ευρω και δεν σου εχει λυσει τις οποιες αποριες ή δεν σου εχει υποδειξει τα ενδικνυομενα ή προτεινομενα Set up (και αυτο το κανει ο οποιος κολλητος...) τοτε τι να πω....ΑΝΑΘΕΜΑ....
2ον: Mιας και το αναφερεις ομως, σαφως και δεν προσδειδω δεικτη επικινδυνοτητας στο συγκεκριμενο set up, απλα ΠΙΘΑΝΗ μη ανεση υποβρυχιως και στην περιπτωση που αρχισουν να καταναλωνονται τα αερια αυτων...Η γενικη εικονα παντως ενος Normoxic TMX Diver, με τετοιo set up και κατεπεκτασην τετοιου ειδους ΙΣΩΣ νοοτροπιας (mixed grill...), που βρισκεται ενα σκαλοπατι πριν την κορωνιδα ολων των σχολειων ανοιχτης θαλασσης, το Adv TMX, σιγουρα κατεμε δεν ειναι οτι καλυτερο....
3ον: Σε καμμια περιπτωση δεν ηθελα ''να στην μπω ή να στο παιξω'', η ολη ας πουμε δυσαρεσκεια μου ειχε να κανει επαναλαμβανω με τον τελευταιο Instructor-α σου που με τοση...(λαχταρα ισως) δεν ξερω πως να το πω, εκανες ερευνα για να τον βρεις απο τον Ιουλιο εαν δεν απατομαι...
Εαν εσυ Dimitri νοιωθεις ασφαλης και ανετα ετσι, να συνεχισεις να το κανεις....και Sorry για την παρεμβαση.....

Φιλικα
Normoxic.....
Τα περί σχολείων κατάδυσης μου θυμίζουν μεταπτυχιακό. Σου δίνουν το ερέθισμα για να πας παραπέρα μόνος σου. Δεν είπα ότι τα απορρίπτω αλλά δεν τα δέχομαι και δογματικά.
Όσο για το σχολείο που έκανα, ήταν ένα τυπικό σχολείο (τα πάντα βάση του manual), τίποτε παραπάνω και ο τύπος δεν ήταν καθόλου δογματικός. Απλά λίγο ανοργάνωτος για Άγγλος (όχι στο κομμάτι της εκπαίδευσης, στα είπα άλωστε) και ακριβός για τα Ελληνικά δεδομένα. Η επιλογή του ήταν τυχαία από ένα σημείο και μετά λόγω περιορισμών στην άδεια μου. Για αλλού ξεκίνησα και αλλού βρέθηκα.
Τώρα τα περί Guru τι να πω, δεν μιλάμε για επιστήμη οπότε ο καθένας παραθέτει τις εμπειρίες τους καθώς και idiot proof τακτικές για ευνόητους λόγους. Και δεν ισχύει μόνο για την κατάδυση και δεν είναι κανενός είδους κατηγορία για να μην παρεξηγιόμαστε.

Τέλος, επειδή το αλλάξαμε τα φώτα το post, ναι είμαι και εγώ τς φιλοσοφίας DIR (Dimirtis Is Right)
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 27-09-07, 20:58
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Αλουμινίου ή Σιδερένιες μπουκάλες για την αποσυμπίεση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DimitrisK Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα τα περί Guru τι να πω, δεν μιλάμε για επιστήμη οπότε ο καθένας παραθέτει τις εμπειρίες τους καθώς και idiot proof τακτικές για ευνόητους λόγους. Και δεν ισχύει μόνο για την κατάδυση και δεν είναι κανενός είδους κατηγορία για να μην παρεξηγιόμαστε.

Τέλος, επειδή το αλλάξαμε τα φώτα το post, ναι είμαι και εγώ τς φιλοσοφίας DIR (Dimirtis Is Right)
Δημήτρη πρέπει να κανονίσουμε μια καλή βουτιά να τα πούμε αυτά υποβρηχίως

Όσο για την 6λιτρη σου όταν αδειάσει γίνεται -2kg, ενώ η αλουμινίου 7αρα έχει σχεδόν ουδέτερη πλευστότητα... διαλέγεις και πάιρνεις
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 16-10-07, 13:11
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Αλουμινίου ή Σιδερένιες μπουκάλες για την αποσυμπίεση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα και βέβαια συμφωνώ με το R-R L-L. Μιάς και μιλάμε για τυποποίηση κάποιων τακτικών που δεν επηρεάζουν καθόλου την άνεση ή την προσωπική επιλογή και αυξάνουν παράλληλα την ομοιογένεια που δεν έχει παρά να προσφέρει στην ασφάλεια.
Να επανέλθω στο θέμα

Σε μια λοιπόν κατάδυση έχεις δύο σιδερένιες, η μία αριστερά και η άλλη δεξιά σου. Χρησιμοποιείς λοιπόν το αέριο που έχεις στην αριστερή μπουκάλα πρώτα. Τι γίνεται τότε με την ισορροπία; Δεν σταματάει να ισχύει το αρχικό "πλεονέκτημα" του συστήματος αυτού;
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 16-10-07, 14:50
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: Αλουμινίου ή Σιδερένιες μπουκάλες για την αποσυμπίεση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Να επανέλθω στο θέμα

Σε μια λοιπόν κατάδυση έχεις δύο σιδερένιες, η μία αριστερά και η άλλη δεξιά σου. Χρησιμοποιείς λοιπόν το αέριο που έχεις στην αριστερή μπουκάλα πρώτα. Τι γίνεται τότε με την ισορροπία; Δεν σταματάει να ισχύει το αρχικό "πλεονέκτημα" του συστήματος αυτού;
Δύσκολα να μείνεις από τη μια με 0 bar και από την άλλη με 200. Αλλά και αυτό να συμβεί οι σιδερένιες παραμένουν πάντα αρνητικές. Δεν νιώθεις κάποιο τράβηγμα από το πλάι παρά μόνο προς τα μπροστά λόγω της σχετικά μεγάλης αρνητικής άνωσης που έχουν μόνιμα. Γι αυτό όσο πιο κοντά στο σώμα σου τις έχεις τόσο καλύτερα.
Κι αυτό κυρίως με τις 10άρες. Με τις 6άρες δε νιώθεις και πολλά καθώς είναι πολύ συμμαζεμένες.
Δηλαδή αν έχεις μόνο μία από αριστερά θα μπατάρεις?

Η παρακάτω εικόνα είναι εντελώς αποκρουστική για τους προσκείμενους στην DIR προσέγγιση.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg P6090073.JPG (54,3 KB, 35 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 16-10-07, 15:27
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Αλουμινίου ή Σιδερένιες μπουκάλες για την αποσυμπίεση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DimitrisK Εμφάνιση μηνυμάτων
Δύσκολα να μείνεις από τη μια με 0 bar και από την άλλη με 200. Αλλά και αυτό να συμβεί οι σιδερένιες παραμένουν πάντα αρνητικές. Δεν νιώθεις κάποιο τράβηγμα από το πλάι παρά μόνο προς τα μπροστά λόγω της σχετικά μεγάλης αρνητικής άνωσης που έχουν μόνιμα. Γι αυτό όσο πιο κοντά στο σώμα σου τις έχεις τόσο καλύτερα.
Κι αυτό κυρίως με τις 10άρες. Με τις 6άρες δε νιώθεις και πολλά καθώς είναι πολύ συμμαζεμένες.
Δηλαδή αν έχεις μόνο μία από αριστερά θα μπατάρεις?

Η παρακάτω εικόνα είναι εντελώς αποκρουστική για τους προσκείμενους στην DIR προσέγγιση.
Και εγώ δεν το συζητάω για τις 6άρες σιδερένιες οι οποίες δεν έχουν μεγάλες διαφορές με τις S040.

Έχοντας όμως την stage πιο κοντά στο σώμα σου (και πιο μπροστά) δεν χάνεις απο το τριμάρισμά σου;

Όσο για την εικόνα, ξεκινάμε ένα καινούριο thread
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 16-10-07, 15:37
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Αλουμινίου ή Σιδερένιες μπουκάλες για την αποσυμπίεση

Να συμπληρώσω ότι έχω δει φωτογραφίες με δύτες που έχουν την μπουκάλα stage στα δεξιά...
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 16-10-07, 15:59
Το avatar του χρήστη yan
yan yan is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Santa Marina
Μηνύματα: 716
Απάντηση: Αλουμινίου ή Σιδερένιες μπουκάλες για την αποσυμπίεση

Μπαίνουν και διαγώνια... κι αν έχεις 2 stages, μπαίνουν Χ-αστή... Χ-Men...
__________________
But more wonderful than the lore of old men and the lore of books is the secret lore of ocean
H. P. Lovecraft


Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 23-10-07, 11:38
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Αλουμινίου ή Σιδερένιες μπουκάλες για την αποσυμπίεση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Να συμπληρώσω ότι έχω δει φωτογραφίες με δύτες που έχουν την μπουκάλα stage στα δεξιά...
Right is Rich, Left is Lean... κάποιοι (όπως εγώ) τηρούμε πάντα τον κανόνα, ακόμα και με μία μπουκάλα, κατά συνέπεια το μονό stage μου είναι δεξιά...πάντα

Α.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 23-10-07, 11:41
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Αλουμινίου ή Σιδερένιες μπουκάλες για την αποσυμπίεση

δυστηχώς δεν υπάρχουν στην Ευρώπη πιά οι SO63! To καλύτερο stage που υπάρχει. Στα 110 bar είναι τελείως ουδέτερο! Σνιφ, κλαψ, λυγμ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:20.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.