Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Εισαγωγή στην τεχνική κατάδυση
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Οι ερωτήσεις που πάντα θέλαμε να κάνουμε

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Deco Bottles
Αλουμινίου 29 85,29%
Σιδερένιες 5 14,71%
Ψήφισαν: 34. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 23-10-07, 12:05
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Αλουμινίου ή Σιδερένιες μπουκάλες για την αποσυμπίεση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Right is Rich, Left is Lean... κάποιοι (όπως εγώ) τηρούμε πάντα τον κανόνα, ακόμα και με μία μπουκάλα, κατά συνέπεια το μονό stage μου είναι δεξιά...πάντα

Α.
Αντρέα το long hose δεν μπλοκάρεται απο την μπουκάλα σε περίπτωση ανάγκης;

Ο Σώτος είχε απαντήσει ότι δεν έχει πρόβλημα αλλά θα ήθελα να ρωτήσω και εσένα
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 23-10-07, 13:19
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Αλουμινίου ή Σιδερένιες μπουκάλες για την αποσυμπίεση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντρέα το long hose δεν μπλοκάρεται απο την μπουκάλα σε περίπτωση ανάγκης;

Ο Σώτος είχε απαντήσει ότι δεν έχει πρόβλημα αλλά θα ήθελα να ρωτήσω και εσένα
Το long hose κατεβαίνει από το right post μέσα σε sleeve (το οποίο κρατιέται ή με velcro clip σε μικρό d-ring στο harness/plate, ή μέσα στα gussets (strings) του wing) όπου διπλώνει ξανά δίπλα στο wing και ξαναανεβαίνει πίσω από την πλάτη από τα δεξιά στο στόμα. Όταν το long hose χρησιμοποιηθεί για s-drills και επιστραφεί στον ιδιοκτήτη του, τοποθετείται hogarthian style αλλά σφηχτά και ψιλά κάτω από την μασχάλη ώστε να μην ενοχλεί το stage... αλλά πόσες φορές (εκτός σχολείου) βγαίνει το hong hose από τη θέση του?

Κατά την γνώμη μου είναι προτιμότερο να δυσκολευτείς λίγο σε κάποιες ασκήσεις σχολείου με το long hose και να κρατήσεις του κανόνες ασφαλούς χρήσης των stage/deco tanks. Από long hose δεν πέθανε κανείς... από λάθος χρήση deco gas όμως...

Cherrio my friend,

A.
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 23-10-07, 13:27
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Αλουμινίου ή Σιδερένιες μπουκάλες για την αποσυμπίεση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το long hose κατεβαίνει από το right post μέσα σε sleeve (το οποίο κρατιέται ή με velcro clip σε μικρό d-ring στο harness/plate, ή μέσα στα gussets (strings) του wing) όπου διπλώνει ξανά δίπλα στο wing και ξαναανεβαίνει πίσω από την πλάτη από τα δεξιά στο στόμα. Όταν το long hose χρησιμοποιηθεί για s-drills και επιστραφεί στον ιδιοκτήτη του, τοποθετείται hogarthian style αλλά σφηχτά και ψιλά κάτω από την μασχάλη ώστε να μην ενοχλεί το stage... αλλά πόσες φορές (εκτός σχολείου) βγαίνει το hong hose από τη θέση του?

Κατά την γνώμη μου είναι προτιμότερο να δυσκολευτείς λίγο σε κάποιες ασκήσεις σχολείου με το long hose και να κρατήσεις του κανόνες ασφαλούς χρήσης των stage/deco tanks. Από long hose δεν πέθανε κανείς... από λάθος χρήση deco gas όμως...

Cherrio my friend,

A.
To θέμα φίλε μου δεν είναι πως βολευόμαστε στην άσκηση, αλλά τι θα γίνει εάν χρειαστεί σε ώρα ανάγκης.

Thanks πάντως για την απάντηση.. πρέπει να το δώ όμως και Live κάποια στιγμή που θα περάσω από το καταδυτικό
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 23-10-07, 13:40
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Αλουμινίου ή Σιδερένιες μπουκάλες για την αποσυμπίεση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
To θέμα φίλε μου δεν είναι πως βολευόμαστε στην άσκηση, αλλά τι θα γίνει εάν χρειαστεί σε ώρα ανάγκης.
Sorry που επειμενω... αλλά ώρα ανάγκης, όπου έχεις χρησιμοποιήσει το long hose, άρα έχουμε χοντρό πρόβλημα out-of-air μέλους της ομάδας και άρα η κατάδυση τελείωσε, πάμε απάνω για deco τώρα. Μαζευω το long hose αφού ο λήπτης και εγώ ολοκληρώσουμε τη διαδικασία NOTOX (αλλαγής μίγματος). Το long hose μπαίνει hogarthian και ενώ αποσυμπιέζω έχω όλο το χρόνο να μπώ σε πολλαπλά NOTOX από φτωχά σε πλουσιότερα μίγματα, ανεβάζοντας (εάν θέλω...) πάνω το μίγμα που θα πιώ πρώτα. Η σειρά είναι: 1. Πάνω αριστερά, 2 κάτω αριστερά, 3 κάτω δεξιά, 4 πάνω δεξιά το ΕΑΝ80+...
Δεν βλέπω το πρόβλημα αλλά δεν είμαι και ο Πάπας με το αλάθητο. Τι λές εσύ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Thanks πάντως για την απάντηση.. πρέπει να το δώ όμως και Live κάποια στιγμή που θα περάσω από το καταδυτικό
Με χαρά μεγάλη. Το Σάββατο μεσημέρι έχουμε Adv EANx βουτιά, θα είμαι από το πρωί, έλα να τα πούμε, κερνάω καφέ, μπίρες κλπ...
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 23-10-07, 14:03
Skipper Skipper is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 217
Απάντηση: Αλουμινίου ή Σιδερένιες μπουκάλες για την αποσυμπίεση

Προσυπογράφω τα λεγόμενα του Αντρέα, όχι επειδή είναι δάσκαλος και φίλος, αλλά γιατί δοκιμάζω συχνά τη συγκεκριμένη μέθοδο (σε εκπαίδευση - είναι αλήθεια ...) και δουλεύει απρόσκοπτα.
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 23-10-07, 14:10
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Αλουμινίου ή Σιδερένιες μπουκάλες για την αποσυμπίεση

χε χε χε,

βλέπω το Diving store Tec team να αναλαβάνει δράση στο forum!

Χωρίς αστεία πάντως, fora σαν αυτό είναι πολύ χρήσιμα, διότι εκτός ότι μπορούμε να ανταλλάσουμε απόψεις και να μαθαίνουμε ο ένας από τον άλλο, η παράθεση απόψεων μας αναγκάζει να επαναξιολογούμε τι κάνουμε και γιατί!

Ο Φοίβος που είναι? Τον προσκάλεσα να μπεί εδω κι αυτός!
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 23-10-07, 15:28
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Αλουμινίου ή Σιδερένιες μπουκάλες για την αποσυμπίεση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Sorry που επειμενω... αλλά ώρα ανάγκης, όπου έχεις χρησιμοποιήσει το long hose, άρα έχουμε χοντρό πρόβλημα out-of-air μέλους της ομάδας και άρα η κατάδυση τελείωσε, πάμε απάνω για deco τώρα. Μαζευω το long hose αφού ο λήπτης και εγώ ολοκληρώσουμε τη διαδικασία NOTOX (αλλαγής μίγματος). Το long hose μπαίνει hogarthian και ενώ αποσυμπιέζω έχω όλο το χρόνο να μπώ σε πολλαπλά NOTOX από φτωχά σε πλουσιότερα μίγματα, ανεβάζοντας (εάν θέλω...) πάνω το μίγμα που θα πιώ πρώτα. Η σειρά είναι: 1. Πάνω αριστερά, 2 κάτω αριστερά, 3 κάτω δεξιά, 4 πάνω δεξιά το ΕΑΝ80+...
Δεν βλέπω το πρόβλημα αλλά δεν είμαι και ο Πάπας με το αλάθητο. Τι λές εσύ?



Με χαρά μεγάλη. Το Σάββατο μεσημέρι έχουμε Adv EANx βουτιά, θα είμαι από το πρωί, έλα να τα πούμε, κερνάω καφέ, μπίρες κλπ...
Οπότε ξεκινάς να έχεις αλλού στην αρχή το long hose και αλλού μετά . Αφού στο τέλος καταλήγεις να το τοποθετείς σε σχηματισμό Hοgarthian όπως λες τρόπο, γιατί δεν το κάνεις απο την αρχή;

Έστω ότι το μαζεύεις σε σχηματισμό Hogarthian, τότε μιας και είναι 2μ, πως το περνάς στο σώμα σου;; Σε ρωτάω γιατί εάν το περνάς κάτω απο την μασχάλη όπως λές, τότε πρέπει να περισσεύει λίγο

ΥΓ. Συμφωνώ 100% για αυτό που λές περί ανταλλαγή απόψεων
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 24-10-07, 09:01
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Αλουμινίου ή Σιδερένιες μπουκάλες για την αποσυμπίεση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπότε ξεκινάς να έχεις αλλού στην αρχή το long hose και αλλού μετά . Αφού στο τέλος καταλήγεις να το τοποθετείς σε σχηματισμό Hοgarthian όπως λες τρόπο, γιατί δεν το κάνεις απο την αρχή;
Καταλήγεις σε Hogarthian μόνο εάν κάνεις long hose sharing...(σχολείο - s-drills ή σε Εmergency). To hogarthian απο την αρχή έχει προβλήματα...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Έστω ότι το μαζεύεις σε σχηματισμό Hogarthian, τότε μιας και είναι 2μ, πως το περνάς στο σώμα σου;; Σε ρωτάω γιατί εάν το περνάς κάτω απο την μασχάλη όπως λές, τότε πρέπει να περισσεύει λίγο
Δεν περισευει εάν είσαι 1,86 και 90kg άντρακλας... σαν και μένα

χεχεχεε...
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 24-10-07, 09:08
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Αλουμινίου ή Σιδερένιες μπουκάλες για την αποσυμπίεση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
To hogarthian απο την αρχή έχει προβλήματα...
Όπως ;;
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 24-10-07, 11:11
NKaratzas NKaratzas is offline
 
Εγγραφή: 08-05-2007
Περιοχή: Bαρκιζα
Μηνύματα: 49
Απάντηση: Αλουμινίου ή Σιδερένιες μπουκάλες για την αποσυμπίεση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταλήγεις σε Hogarthian μόνο εάν κάνεις long hose sharing...(σχολείο - s-drills ή σε Εmergency). To hogarthian απο την αρχή έχει προβλήματα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:15.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.