Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Εισαγωγή στην τεχνική κατάδυση
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Οι ερωτήσεις που πάντα θέλαμε να κάνουμε

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Deco Bottles
Αλουμινίου 29 85,29%
Σιδερένιες 5 14,71%
Ψήφισαν: 34. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 24-10-07, 13:33
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Αλουμινίου ή Σιδερένιες μπουκάλες για την αποσυμπίεση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως ;;
1. Clutter: messy... πολύ σωλήνας παντού και ειδικά σε σημεία που δεν πρέπει να έχω εμπόδια
2. Επειδή έχω δει το σωλήνα να μπλεκεται στα πρώτα στάδια/manifold...
3. Προσπάθησα να κάνω την κίνηση απελευθέρωσης του long hose μέσα σε στενή σπηλιά ή ναυάγιο...

Ι try to keep things simple...

Αλλά όπως έχω πεί το παρελθόν, επειδή επιλέγω να το κάνω εγώ, δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητα ούτε το σωστό, ούτε υποχρεώνω κανένα να το κάνει έτσι (ούτε στα σχολεία...). Ο τεχνικός δύτης πρέπει να μάθει να αποφασίζει ο ίδιος για τις επιλογές του, χρησιμοποιώντας την κρίση του. Εάν καταφέρω κάποτε και το περάσω αυτό, θα θεωρώ ότι έχω κάνει καλά την δουλειά μου. Diving is NOT a religion...

Άκουσα πρόσφατα και το εξής πολύ αστείο και εύστοχο:

What is the difference between God and diving instructors?

God does not claim to be a diving instructor!
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 24-10-07, 13:34
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Αλουμινίου ή Σιδερένιες μπουκάλες για την αποσυμπίεση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NKaratzas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσύ τι θέλεις τώρα φιλαράκο? Τις μπουκάλες μου τις έφερες?

Cheerio!

A.
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 24-10-07, 14:01
NKaratzas NKaratzas is offline
 
Εγγραφή: 08-05-2007
Περιοχή: Bαρκιζα
Μηνύματα: 49
Απάντηση: Αλουμινίου ή Σιδερένιες μπουκάλες για την αποσυμπίεση

Ανδρεά, αν κάποιος αγοράσει ένα δίμετρο σωλήνα και χωρίς την απαιτούμενη εκπαίδευση τον τοποθετήσει στον εξοπλισμό του σίγουρα θα έχει προβλήματα .....και μη ξεχνάς ότι το Hogarthian ξεκίνησε για καταδύσεις σε σπήλαια.

Απόσπασμα από το DIR Greece

ο Bill Hogarth Main αφιερώνοντας πολλές ώρες στη μελέτη του εξοπλισμού, καθιέρωσε μια διαμόρφωση που είχε πυρήνα είχε την έννοια του μινιμαλισμού. Με απλά λόγια, ο δύτης θα χρησιμοποιούσε μόνο αυτά που κρίνονταν ως απολύτως αναγκαία για την πραγματοποίηση μιας κατάδυσης, τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο. Το αποτέλεσμα αυτής της μελέτης ήταν ένα σύστημα εξοπλισμού που έφερε την ονομασία "Hogarthian", προερχόμενο από το μεσαίο όνομα του William Hogarth Main. Στην ιδέα του, το σύστημα Hogarthian πρέσβευε την απλότητα και λειτουργικότητα του συστήματος εξοπλισμού χωρίς όμως να διακυβεύεται η ασφάλεια και επάρκεια του δύτη. Έτσι, τμήματα του εξοπλισμού που ήταν περιττά και τα οποία παραπλανητικά έδιναν την εικόνα ότι εξυπηρετούν κάποιο σκοπό υποβρυχίως, κατέστησαν με τη μέθοδο της δοκιμής και αξιολόγησης, να παρουσιάζονται περισσότερο ως περίπλοκα παρά λειτουργικά.

Στο σύστημα εξοπλισμού Hogarthian κάθε τμήμα αποτελούσε ενοποιημένο κομμάτι του συνόλου σε μια αλληλένδετη σχέση με τα υπόλοιπα.

Με απλά λόγια, ο δύτης θα εφοδιαζόταν με τα ελάχιστα τμήματα εξοπλισμού όπου στο σύνολο τους θα του εξασφαλίζανε το ίδιο επίπεδο ασφάλειας, επάρκειας και αποτελεσματικότητας.

Στο σημείο αυτό αναδεικνύεται μια λανθασμένη πρακτική καθώς, οι δύτες θεωρούν ότι ακόμη και αν μεμονωμένα υιοθετήσουν τμήματα ή/και διαμόρφωση συγκεκριμένου τμήματος του εξοπλισμού π.χ. χρήση μακρύ σωλήνα, θα καταφέρουν να επωφεληθούν στον ίδιο βαθμό από τα πλεονεκτήματα που αυτό παρέχει όταν υιοθετείται στο σύνολό του. Ως συνέπεια αυτής της μονομερούς προσέγγισης, είναι ο δύτης να υιοθετεί ελλειπτικά το σύστημα εξοπλισμού Hogarthian και συνεπώς, ουτοπικά να οδηγείται στην εξασφάλιση των πλεονεκτημάτων που το χαρακτηρίζουν.

Η μέθοδος Hogarthian αποτέλεσε την πλέον διαρθρωτική έκδοση επιλογής και διαμόρφωσης του εξοπλισμού τόσο σε αυτούς που συμβάλανε στη μέθοδο αυτή, όσο και σε κάθε δύτη που αντιλαμβανόταν τα οφέλη του. Αναμφισβήτητα, το σύστημα Hogarthian αποτέλεσε ορόσημο στην εξέλιξη της διαμόρφωσης του εξοπλισμού για ολόκληρη τη σπηλαιοκαταδυτική κοινότητα.


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις μπουκάλες μου τις έφερες?
Όσο για τις φιάλες θα δουμε!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 24-10-07, 14:26
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Αλουμινίου ή Σιδερένιες μπουκάλες για την αποσυμπίεση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NKaratzas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανδρεά, αν κάποιος αγοράσει ένα δίμετρο σωλήνα και χωρίς την απαιτούμενη εκπαίδευση τον τοποθετήσει στον εξοπλισμό του σίγουρα θα έχει προβλήματα .....
Couldn't agree more!!!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NKaratzas Εμφάνιση μηνυμάτων
και μη ξεχνάς ότι το Hogarthian ξεκίνησε για καταδύσεις σε σπήλαια.
Το γνωρίζω... Εγώ απλά θέτω τις δικές μου επιλογές

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NKaratzas Εμφάνιση μηνυμάτων
Απόσπασμα από το DIR Greece.
Η Hogarthian φιλοσοφία προφανώς δεν έχει να κάνει μόνο με το πού επιλεγω να βάλω το long hose.

Ξανά και για να μην παρεξηγηθώ... δεν προσπαθώ ούτε να πείσω, ούτε να επιβάλω μία απόψη (άλλωστε όπως ξέρεις ακόμα μαθαίνω και έχω πολύ δρόμο ακόμα).

Παραθέτω απλά τις επιλογές μου και είμαι ανοιχτός σε κριτική και σε εναλλακτικές λύσεις και πρακτικές. Η μόνη μου διαφωνία έγκειται στην αντιμετώπιση της κατάδυσης ή ορισμένων πρακτικών/θέσεων/φιλοσοφιών ώς θρησκεία. Για μένα ένα μόνο πράγμα είναι απόλυτο, ότι τίποτα δεν είναι απόλυτο. Κανείς δεν είναι αλάθητος και κανείς δεν έχει την απόλυτα σωστή απάντηση για όλα. Η απόλυτη θέση αφαιρεί τη δυνατότητα μάθησης, βελτίωσης και ανάπτυξης. Γιαυτό άλλωστε κάποιες θεοκρατικές κοινωνίες βρίσκονται ακόμα στο Μεσαίωνα, ενώ άλλες στον 21ο αιώνα...

Τις μπουκάλες μου ρε χαμένο!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andreas Triantopoulos : 24-10-07 στις 14:32.
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 24-10-07, 15:17
Το avatar του χρήστη yan
yan yan is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Santa Marina
Μηνύματα: 716
Απάντηση: Αλουμινίου ή Σιδερένιες μπουκάλες για την αποσυμπίεση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Clutter: messy... πολύ σωλήνας παντού και ειδικά σε σημεία που δεν πρέπει να έχω εμπόδια
2. Επειδή έχω δει το σωλήνα να μπλεκεται στα πρώτα στάδια/manifold...
3. Προσπάθησα να κάνω την κίνηση απελευθέρωσης του long hose μέσα σε στενή σπηλιά ή ναυάγιο...
Νομίζω πως και τα τρία εξαρτώνται από την τοποθέτηση του long hose.
Ο τρόπος που διδάσκει το hogarthian style, διασφαλίζει την εύκολη απελευθέρωση του αφού δεν χρειάζεσαι παραπάνω χώρο από τον ελάχιστο.
Και μέσα σωλήνα να κάνεις κατάδυση , έχεις αρκετό χώρο.
Βασική προϋπόθεση να έχει γίνει εκπαίδευση για την τοποθέτηση του ώστε να μην μπλέκεται σε πρώτα στάδια και να μην περνάει από σημεία που δεν πρέπει.
Και σε μας αλλά και στον buddy μας αφού αυτός θα μας τσεκάρει πριν την βουτιά.

Υ

ps. Αντρέα, δεν έχω καταλάβει πως το περνάς το Long hose ... έχεις καμιά photo?
__________________
But more wonderful than the lore of old men and the lore of books is the secret lore of ocean
H. P. Lovecraft


Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 24-10-07, 16:01
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Αλουμινίου ή Σιδερένιες μπουκάλες για την αποσυμπίεση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο YAN Εμφάνιση μηνυμάτων
ps. Αντρέα, δεν έχω καταλάβει πως το περνάς το Long hose ... έχεις καμιά photo?
Μετά από popular demand θα με βγάλω φωτό το Σ/Κ γιατί έιναι όντως δύσκολο να το περιγράψω...
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 24-10-07, 16:16
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Αλουμινίου ή Σιδερένιες μπουκάλες για την αποσυμπίεση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Clutter: messy... πολύ σωλήνας παντού και ειδικά σε σημεία που δεν πρέπει να έχω εμπόδια
2. Επειδή έχω δει το σωλήνα να μπλεκεται στα πρώτα στάδια/manifold...
3. Προσπάθησα να κάνω την κίνηση απελευθέρωσης του long hose μέσα σε στενή σπηλιά ή ναυάγιο...
Αντρέα να μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω για το πόσο σωστά χρησιμοποίησες την τοποθέτηση του σωλήνα

O σωστός τρόπος είναι αυτός που φαίνεται στην φωτογραφία





Σε περίπτωση που δεν έχεις φακό με κάνιστρο, μπορείς να περάσεις τον σωλήνα είτε κάτω απο την θήκη για την μάσκα που μπορείς να έχεις στα δεξιά σου είτε κάτω απο την θήκη για το μαχαίρι που είναι περασμένο στον ιμάντα της μέσης του Harness και στα αριστερά σου.

Ειλικρινά προσπαθώ να καταλάβω πως μπλέχτηκε με τα πρώτα στάδια

Φιλικά
Θάνος
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 24-10-07, 16:45
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Αλουμινίου ή Σιδερένιες μπουκάλες για την αποσυμπίεση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντρέα να μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω για το πόσο σωστά χρησιμοποίησες την τοποθέτηση του σωλήνα
Σίγουρα! Αλλά δεν έχω canister και δεν βάζω μαχαίρι δεξιά. Με αποτέλεσμα το πρώτο loop να μην στερεώνεται καλά και να μεταφέρει τη χαλάρωση αυτή προς την δεύτερη βόλτα και bingo στα 1α στάδια. Αλλά γενικά δεν μου αρέσει να έχω τους σωλήνες κάτω από πράγματα και θέλω σίγουρη και εύκολη απελευθερωση χωρίς πολλές κινήσεις... ειδικά έαν κάποιος σου τραβήξει το 2ο στάδιο από το στόμα Με το τρόπο που το κάνω δεν χρειάζεται κάν να κάνω εγώ τίποτα, μπορεί απλά να μου πάρεις το ρυθμιστή από το στόμα.

πάντως ο τύπος στη φωτό είναι υποδειγματικός... και goodman στο αριστερό!



Πρέπει να κάνω και λίγη δουλειά επιτέλους...

γειά σας!!!
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 28-10-07, 10:16
Το avatar του χρήστη yan
yan yan is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Santa Marina
Μηνύματα: 716
Απάντηση: Αλουμινίου ή Σιδερένιες μπουκάλες για την αποσυμπίεση

Scuba diving advanced skills demonstration

Κατα πάσα πιθανότητα ο τύπος είναι εξαιρετικός δύτης.
Δείτε όμως πόσο άχαρος δείχνει και πόσο φαίνεται να ταλαιπωρείται με το σιδερένιο stage και το setup που επέλεξε...
__________________
But more wonderful than the lore of old men and the lore of books is the secret lore of ocean
H. P. Lovecraft


Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 28-10-07, 16:23
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Αλουμινίου ή Σιδερένιες μπουκάλες για την αποσυμπίεση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο YAN Εμφάνιση μηνυμάτων
Scuba diving advanced skills demonstration

Κατα πάσα πιθανότητα ο τύπος είναι εξαιρετικός δύτης.
Δείτε όμως πόσο άχαρος δείχνει και πόσο φαίνεται να ταλαιπωρείται με το σιδερένιο stage και το setup που επέλεξε...

Και το αντίθετο .... http://www.youtube.com/watch?v=KjdAS6Id_4A
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:18.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.