Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Καταδυτικοί Υπολογιστές
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Dive Computers: Συγκρίσεις και απορίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-10-13, 16:52
Το avatar του χρήστη antreas_lar
antreas_lar antreas_lar is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2011
Μηνύματα: 86
uwatec aladin 2g

Καλησπέρα. Σε μια κατάδυση εγω χρησιμοποιώ ενα aladin 2g και κάποιος απο την παρέα είχε ενα suunto companion. Στο δικό του μας έβγαλε 11 λεπτά αποσυμπίεση ενω με το δικό μου μόλις 2 στα 3 μέτρα και αυτο μέχρι να φτάσουμε στην στάση ασφαλείας μηδενίστηκε. Στην φωτογραφία εχω το προφιλ κατάδυσης. Γιατι αυτή η διάφορα?
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Καταγραφή.JPG (64,1 KB, 39 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-10-13, 18:18
Το avatar του χρήστη Marios
Marios Marios is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 97
Απάντηση: uwatec aladin 2g

Καλησπέρα.
Κατ αρχάς θα ήθελα να σου πω πως και οι δυο υπολογιστές είναι σχεδιασμένοι για καταδύσεις που δεν απαιτούν στάσεις αποσυμπίεσης. Βέβαια, αυτό δεν σημαίνει κάτι από μόνο του, ούτε απαραίτητα ότι σε προδίδει κάτω από το νερό, όμως οι διαφορές που εντοπίζονται είναι οι ακόλουθες:
1) Χρησιμοποιούν διαφορετικούς αλγόριθμους: Το Uwatec κατά πάσα πιθανότητα Buhlmann 8 διαμερισμάτων (ή κάποια εξέλιξη αυτού) μαζί με PDIS (Έτσι ονομάζει η Uwatec τα deep stops), ενώ το άλλο (ίσως) Buhlmann 6 διαμερισμάτων. Αυτό από μόνο του θα μπορούσε να δικαιολογήσει τη διαφορά, ακολουθούν όμως κι άλλα.
2) Το PDIS εάν ήταν ενεργοποιημένο, πιθανότατα να σε έβγαζε από τους χρόνους αποσυμπίεσης πριν φτάσεις στο ceiling τους, ενώ αντίθετα τα Suunto αν δεν κάτσεις ανάμεσα στα 2 βελάκια ,κλάψε με μάνα από χρόνους. (και που να δεις με αλγόριθμο Suunto RGBM).
3) Κατά κανόνα, τα Uwatec είναι πιο συντηρητικά, σε αντίθεση με τα Suunto που είναι σαφώς πιο αισιόδοξα… Φορεμένα (από τον ίδιο δύτη στο ίδιο χέρι) και σε καταδύσεις μέχρι 29μέτρα, η ώρα 0 έχει μέχρι και 10 λεπτά διαφορά μεταξύ τους και μετά την πρώτη κατάδυση η διαφορά εκτοξεύεται μέχρι και τα 20 λεπτά! Όταν όμως περάσεις την ώρα 0, η διαφορά αντιστρέφεται και ενώ το Uwatec ξεχρεώνει, ή παγώνει τους χρόνους σε μια ήπια ανάδυση, το Suunto σε αναγκάζει να ανέβεις στο «ταβάνι» προκειμένου να σε ξεχρεώσει. Εδώ να προσθέσω ότι σε καταδύσεις ψυχαγωγίας (έστω και με σχετικά μικρούς χρόνους αποσυμπίεσης) μας ενδιαφέρει η κατάδυση να ελέγχεται από γρήγορο ιστό, έτσι λοιπόν ακόμη και στο ξεκίνημα της ανάδυσης θεωρητικά ο γρήγορος ιστός σταματάει να χρεώνεται.
4) Τα Uwatec (εκτός των νέων μοντέλων) έχουν καλιμπραρισμένο τον αισθητήρα βάθους σε γλυκό νερό, επομένως έχουν μια απόκλιση που φτάνει το 3% σε σχέση με ένα που είναι σε θαλασσινό. Ακόμη λοιπόν και στο ίδιο χέρι να είναι δείχνουν διαφορετικά.
5) Ποτέ δυο δύτες δεν μπορούν να έχουν το ίδιο προφίλ κατάδυσης ακόμη κι αν είναι πιασμένοι χέρι – χέρι.
Έτσι λοιπόν, κατά τη γνώμη μου, η διαφορά που συνάντησες είναι εν μέρει δικαιολογημένη.
Τέλος, επέτρεψε μου μια δυο φιλικές συμβουλές: Πάντα να πηγαίνεις με τον πιο συντηρητικό υπολογιστή της ομάδας που καταδύεσαι (στην περίπτωσή σου το ζευγάρι σου) και ποτέ μη λες «οκ, εγώ ξεχρέωσα, βγαίνω». Μερικά λεπτά παραπάνω στα ρηχά δεν έβλαψαν ποτέ κανέναν. Μην κάνεις καταδύσεις που απαιτούν στάσεις αποσυμπίεσης χωρίς εκπαίδευση, εξοπλισμό και τέλος στόχο. Μην βασίζεσαι αποκλειστικά σε ένα κομπιουτεράκι, ή τέλος πάντων αν έτσι προτιμάς να καταδύεσαι, αγόρασε κι ένα δεύτερο, γιατί πίστεψέ με δεν είναι μακριά η ώρα που θα σε αφήσει (εφόσον βουτάς) κάτω από το νερό. Προσωπικά δικό μου Uwatec απλά αποφάσισε να σβήσει κάτω από το νερό και με 66% μπαταρία παρακαλώ!
Ελπίζω να σε βοήθησα, φιλικά πάντα,
Μάριος.
__________________
"LIFE IS NOT MEASURED BY THE BREATHS WE TAKE, BUT BY THE MOMENTS THAT TAKE OUR BREATH AWAY"
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-10-13, 21:17
Το avatar του χρήστη tecrec
tecrec tecrec is offline
 
Εγγραφή: 10-09-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 175
Απάντηση: uwatec aladin 2g

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο antreas_lar Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα. Σε μια κατάδυση εγω χρησιμοποιώ ενα aladin 2g και κάποιος απο την παρέα είχε ενα suunto companion. Στο δικό του μας έβγαλε 11 λεπτά αποσυμπίεση ενω με το δικό μου μόλις 2 στα 3 μέτρα και αυτο μέχρι να φτάσουμε στην στάση ασφαλείας μηδενίστηκε. Στην φωτογραφία εχω το προφιλ κατάδυσης. Γιατι αυτή η διάφορα?
Αντρέα, το αποτέλεσμα των computers φαίνεται πολύ φυσιολογικό παρόλο που λείπει ένα σημαντικό στοιχείο. Αυτό που δεν αναφέρεις είναι τι ρυθμίσεις συντηρητισμού είχε το ALADIN 2G (1 έως 5). Από αυτά που βλέπω εκτιμώ ότι ήταν στο 2 ή 3.
Από την άλλη, το SUUNTO COMPANION δεν έχει τέτοιες ρυθμίσεις (έτσι νομίζω).

Το ALADIN 2G υποστηρίζει υπολογισμούς deep stops και γενικά stops (αλγόριθμος PDIS). Σύμφωνα με το profile σου, φαίνονται στάσεις στα 20μ, 17μ, 8μ. Δεν ξέρω εάν τις έκανες βάσει πλάνου ή βγήκαν τυχαία με βάση τη διαμόρφωση του βυθού, πάντως σε αυτές τις στάσεις το ALADIN 2G αφαιρούσε χρόνο από τις ρηχές στάσεις (6μ & 3μ), δηλαδή καταλάβαινε ότι κάποιοι ιστοί σου έκαναν και αποφόρτιση (offgas).

Το SUUNTO COMPANION δεν υποστηρίζει deep stops και γενικά δεν είναι για deco καταδύσεις. Όση ώρα είχες χρόνου βυθού κάτω από την ρηχή στάση του SUUNTO (5μ), το COMPANION θεωρούσε ότι οι ιστοί σου μόνο φορτίζουν (και όχι ότι κάποιοι ξεφορτίζουν όπως υπολόγιζε το 2G), με αποτέλεσμα να βγάλει περισσότερο χρόνο για deco.

Εάν η βουτιά σας ήταν βαθιά (πχ 40μ) και είχατε αρκετή παραμονή βαθιά, η διαφορά που αναφέρεις τώρα για 8 λεπτά στο χρόνο deco θα ήταν πολλαπλάσια (πχ τουλάχιστον 30').

Νομίζω ότι καλά κάνεις και έχεις το ALADIN 2G εσύ.
ο φίλος σου πρέπει να προβληματιστεί ίσως παραπάνω.
Καλό είναι βέβαια να ελέγχετε τους χρόνους των στάσεων με προσχεδιασμένα πλάνα και να μη στηρίζεστε μόνο στις ενδείξεις των DCs.

Πάντως η βουτιάς σας φαίνεται σωστή.
Είχατε τελικό χαμηλό μέσο όρο βάθους και δεν είχατε υπερβάσεις στις ταχύτητες ανόδου.
__________________
Κώστας Κατσιούλης
SSI DMI #54328
PSI-PCI Inspector #24079
NGUE diving school
NGUE @facebook
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-10-13, 08:53
Το avatar του χρήστη tecrec
tecrec tecrec is offline
 
Εγγραφή: 10-09-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 175
Απάντηση: uwatec aladin 2g

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Marios Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα.
Κατ αρχάς θα ήθελα να σου πω πως και οι δυο υπολογιστές είναι σχεδιασμένοι για καταδύσεις που δεν απαιτούν στάσεις αποσυμπίεσης. Βέβαια, αυτό δεν σημαίνει κάτι από μόνο του, ούτε απαραίτητα ότι σε προδίδει κάτω από το νερό, όμως οι διαφορές που εντοπίζονται είναι οι ακόλουθες:
1) Χρησιμοποιούν διαφορετικούς αλγόριθμους: Το Uwatec κατά πάσα πιθανότητα Buhlmann 8 διαμερισμάτων (ή κάποια εξέλιξη αυτού) μαζί με PDIS (Έτσι ονομάζει η Uwatec τα deep stops), ενώ το άλλο (ίσως) Buhlmann 6 διαμερισμάτων. Αυτό από μόνο του θα μπορούσε να δικαιολογήσει τη διαφορά, ακολουθούν όμως κι άλλα.
2) Το PDIS εάν ήταν ενεργοποιημένο, πιθανότατα να σε έβγαζε από τους χρόνους αποσυμπίεσης πριν φτάσεις στο ceiling τους, ενώ αντίθετα τα Suunto αν δεν κάτσεις ανάμεσα στα 2 βελάκια ,κλάψε με μάνα από χρόνους. (και που να δεις με αλγόριθμο Suunto RGBM).
3) Κατά κανόνα, τα Uwatec είναι πιο συντηρητικά, σε αντίθεση με τα Suunto που είναι σαφώς πιο αισιόδοξα… Φορεμένα (από τον ίδιο δύτη στο ίδιο χέρι) και σε καταδύσεις μέχρι 29μέτρα, η ώρα 0 έχει μέχρι και 10 λεπτά διαφορά μεταξύ τους και μετά την πρώτη κατάδυση η διαφορά εκτοξεύεται μέχρι και τα 20 λεπτά! Όταν όμως περάσεις την ώρα 0, η διαφορά αντιστρέφεται και ενώ το Uwatec ξεχρεώνει, ή παγώνει τους χρόνους σε μια ήπια ανάδυση, το Suunto σε αναγκάζει να ανέβεις στο «ταβάνι» προκειμένου να σε ξεχρεώσει. Εδώ να προσθέσω ότι σε καταδύσεις ψυχαγωγίας (έστω και με σχετικά μικρούς χρόνους αποσυμπίεσης) μας ενδιαφέρει η κατάδυση να ελέγχεται από γρήγορο ιστό, έτσι λοιπόν ακόμη και στο ξεκίνημα της ανάδυσης θεωρητικά ο γρήγορος ιστός σταματάει να χρεώνεται.
4) Τα Uwatec (εκτός των νέων μοντέλων) έχουν καλιμπραρισμένο τον αισθητήρα βάθους σε γλυκό νερό, επομένως έχουν μια απόκλιση που φτάνει το 3% σε σχέση με ένα που είναι σε θαλασσινό. Ακόμη λοιπόν και στο ίδιο χέρι να είναι δείχνουν διαφορετικά.
5) Ποτέ δυο δύτες δεν μπορούν να έχουν το ίδιο προφίλ κατάδυσης ακόμη κι αν είναι πιασμένοι χέρι – χέρι.
Έτσι λοιπόν, κατά τη γνώμη μου, η διαφορά που συνάντησες είναι εν μέρει δικαιολογημένη.
Τέλος, επέτρεψε μου μια δυο φιλικές συμβουλές: Πάντα να πηγαίνεις με τον πιο συντηρητικό υπολογιστή της ομάδας που καταδύεσαι (στην περίπτωσή σου το ζευγάρι σου) και ποτέ μη λες «οκ, εγώ ξεχρέωσα, βγαίνω». Μερικά λεπτά παραπάνω στα ρηχά δεν έβλαψαν ποτέ κανέναν. Μην κάνεις καταδύσεις που απαιτούν στάσεις αποσυμπίεσης χωρίς εκπαίδευση, εξοπλισμό και τέλος στόχο. Μην βασίζεσαι αποκλειστικά σε ένα κομπιουτεράκι, ή τέλος πάντων αν έτσι προτιμάς να καταδύεσαι, αγόρασε κι ένα δεύτερο, γιατί πίστεψέ με δεν είναι μακριά η ώρα που θα σε αφήσει (εφόσον βουτάς) κάτω από το νερό. Προσωπικά δικό μου Uwatec απλά αποφάσισε να σβήσει κάτω από το νερό και με 66% μπαταρία παρακαλώ!
Ελπίζω να σε βοήθησα, φιλικά πάντα,
Μάριος.
Μάριε,

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι:
- τα suunto εν γένει είναι πιο συντηρητικά απά τα uwatec/scubapro (εξαρτάται πάντα από τι μοντέλα συγκρίνεις και με τι ρυθμίσεις στο καθένα)
- τα uwatec/scubapro προφανώς και βγάζουν προβλήματα αλλά νομίζω ότι είναι πολύ λιγότερα αναλογικά με αυτά που βγάζουν τα suunto (ειδικά τα τελευταία χρόνια που η suunto είχε προβλήματα σε ολόκληρες παρτίδες από αισθητήρες βάθους)
- Το aladin 2g δεν είναι απλά ένα computer στην κατηγορία των 200-250€. Έχει εξαιρετικές δυνατότητες τόσο ως DC αλλά και σε gauge mode (average depth, reset average κλπ) και για αυτό το λόγο το επιλέγουν μεταξύ άλλων και πολλοί δύτες που κάνουν εκτεταμένες και απαιτητικές μορφές τεχνικής κατάδυσης. Το "aladin 2g vs suunto companion" νομίζω ότι δεν έχει νόημα.

Όπως σωστά αναφέρεις, ένα δεύτερο DC (ή bottom timer) είναι μία καλή επιλογή.
Από εκεί και πέρα, ο κάθε δύτης πρέπει να κατανοήσει τη φυσιολογία του και να ξέρει ποια είναι τα όρια του.
Επίσης, πρέπει να υπάρχει πλάνο της ομάδας/ζευγαριού, έτσι ώστε να μη βρεθεί κανείς από την ομάδα/ζευγάρι πέρα από τα όρια εκπαίδευσης, ικανότητας και άνεσης που έχει.
__________________
Κώστας Κατσιούλης
SSI DMI #54328
PSI-PCI Inspector #24079
NGUE diving school
NGUE @facebook

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tecrec : 04-10-13 στις 08:58.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-10-13, 09:20
Το avatar του χρήστη antreas_lar
antreas_lar antreas_lar is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2011
Μηνύματα: 86
Απάντηση: uwatec aladin 2g

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας! Ηταν κατατοπιστικότατες.

Παράθεση:
Πάντα να πηγαίνεις με τον πιο συντηρητικό υπολογιστή της ομάδας που καταδύεσαι (στην περίπτωσή σου το ζευγάρι σου) και ποτέ μη λες «οκ, εγώ ξεχρέωσα, βγαίνω». Μερικά λεπτά παραπάνω στα ρηχά δεν έβλαψαν ποτέ κανέναν. Μην κάνεις καταδύσεις που απαιτούν στάσεις αποσυμπίεσης χωρίς εκπαίδευση, εξοπλισμό και τέλος στόχο. Μην βασίζεσαι αποκλειστικά σε ένα κομπιουτεράκι, ή τέλος πάντων αν έτσι προτιμάς να καταδύεσαι, αγόρασε κι ένα δεύτερο, γιατί πίστεψέ με δεν είναι μακριά η ώρα που θα σε αφήσει (εφόσον βουτάς) κάτω από το νερό. Προσωπικά δικό μου Uwatec απλά αποφάσισε να σβήσει κάτω από το νερό και με 66% μπαταρία παρακαλώ!
Με τον πιο συντηρητικό πήγαμε απλά μου κίνησε την περιέργεια αυτή η διάφορα.
Εγω 2 υπολογιστές μαζί μου για παν ενδεχόμενο.

Παράθεση:
Αυτό που δεν αναφέρεις είναι τι ρυθμίσεις συντηρητισμού είχε το ALADIN 2G (1 έως 5). Από αυτά που βλέπω εκτιμώ ότι ήταν στο 2 ή 3.
Ολες οι ρυθμίσεις που έχουν τα DC μου είναι οι παρακάτω.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 1.JPG (67,2 KB, 19 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 2.JPG (84,0 KB, 19 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 3.JPG (58,8 KB, 18 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-10-13, 10:00
Το avatar του χρήστη tecrec
tecrec tecrec is offline
 
Εγγραφή: 10-09-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 175
Απάντηση: uwatec aladin 2g

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο antreas_lar Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας! Ηταν κατατοπιστικότατες.


Με τον πιο συντηρητικό πήγαμε απλά μου κίνησε την περιέργεια αυτή η διάφορα.
Εγω 2 υπολογιστές μαζί μου για παν ενδεχόμενο.


Ολες οι ρυθμίσεις που έχουν τα DC μου είναι οι παρακάτω.
Παρόλο που έχεις το PDIS=off, επειδή έχεις το MB=L0 σου έβγαλε πολύ λιγότερο χρόνο για deco.

Το L0 είναι πολύ χαλαρό και δεν υποχρεώνει σε στάσεις για την αποβολή των μικροφυσαλίδων.
Θα σου πρότεινα να το κάνεις τουλάχιστον L1 (ή ακόμη και L2).
Διάβασε το manual και πιστεύω ότι θα καταλάβεις ότι το L0 δεν είναι η καλύτερη επιλογή.
__________________
Κώστας Κατσιούλης
SSI DMI #54328
PSI-PCI Inspector #24079
NGUE diving school
NGUE @facebook
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-10-13, 10:02
Το avatar του χρήστη antreas_lar
antreas_lar antreas_lar is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2011
Μηνύματα: 86
Απάντηση: uwatec aladin 2g

L1 - L2 με το PDIS στο off παντα?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-10-13, 10:41
Το avatar του χρήστη tecrec
tecrec tecrec is offline
 
Εγγραφή: 10-09-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 175
Απάντηση: uwatec aladin 2g

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο antreas_lar Εμφάνιση μηνυμάτων
L1 - L2 με το PDIS στο off παντα?
Πιστεύω ότι το PDIS πρέπει να είναι πάντα on.
Κατά τη δική μου άποψη, οι βαθύτερες στάσεις είναι καλύτερη λογική.

Εάν είσαι νέος και σε καλή φυσική κατάσταση και δεν έχεις (ή δεν υποψιάζεσαι ότι έχεις) PFO βάλε το L1.
Όσο λιγότερο νέος είσαι ή όσο λιγότερη φυσική κατάσταση έχεις τότε βάζεις L2 ή L3.

Εάν περάσεις στο L4 & L5 πάρε σταυρόλεξο για τις ρηχές στάσεις! Να έχεις κάτι να περνάς τις ώρες σου ...

Εσύ αποφασίζεις γιατί εσύ έχεις και την ευθύνη της στρατηγικής deco που θα ακολουθείς.
__________________
Κώστας Κατσιούλης
SSI DMI #54328
PSI-PCI Inspector #24079
NGUE diving school
NGUE @facebook
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-10-13, 10:51
Το avatar του χρήστη antreas_lar
antreas_lar antreas_lar is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2011
Μηνύματα: 86
Απάντηση: uwatec aladin 2g

To εχω βαλει στο L2 με το PDIS ΟΝ. Σε ευχαριστώ για την βοήθεια.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-10-13, 17:26
Το avatar του χρήστη Marios
Marios Marios is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 97
Απάντηση: uwatec aladin 2g

Τι να πρωτοαπαντήσω... όλα καλά!!
__________________
"LIFE IS NOT MEASURED BY THE BREATHS WE TAKE, BUT BY THE MOMENTS THAT TAKE OUR BREATH AWAY"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:06.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.