Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Καταδυτικά Ταξίδια στο Εξωτερικό
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Μόλις γυρίσατε από κάποιο ταξίδι σε μαγικούς εξωτικούς βυθούς; Ε.. δεν θα μας πείτε πως περάσατε να ζηλέψουμε; :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-04-14, 16:47
Κατερινα Κατερινα is offline
 
Εγγραφή: 01-04-2011
Μηνύματα: 14
Ερυθρά χωρίς τουρίστες

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά

Μόλις επέστρεψα από ένα –δυστυχώς πολύ σύντομο- ταξίδι στην Ερυθρά Θάλασσα (Sharm) και αν δεν μοιραστώ τις εμπειρίες μου θα σκάσω.
Ήταν η δεύτερη φορά μου στο Sharm . Η πρώτη ήταν πριν δέκα χρόνια. Έκτοτε προσπαθούσα να ξαναπάω, αλλά όλο και κάτι συνέβαινε είτε εδώ είτε στην Αίγυπτο και η εκδρομή ματαιώνονταν (εδώ ως επί το πλείστον αφραγκίες, στην Αίγυπτο επιθέσεις καρχαριών, επαναστάσεις, βόμβες κλπ). Αυτή τη φορά την ψώνισα, αρνήθηκα να ελέγξω την πολιτική κατάσταση εκεί πριν κλείσω την εκδρομή, άφησα το σύζυγο να κάνει baby sitting, πήρα τον αδερφό μου και πήγα.
Η πρώτη δουλειά του αδερφού μου μόλις έφτασε στην Αίγυπτο ήταν να συναχωθεί άσχημα με αποτέλεσμα να μείνει στο ξενοδοχείο περιμένοντας με να γυρίσω από τις καταδύσεις – ο ίδιος τα κατάφερε να φτάσει μέχρι τα πέντε μέτρα και αναγκάστηκε να ανέβει γιατί είχαν κλείσει τελείως τα ιγμόρεια. Σήμερα, δύο μέρες αφού επιστρέψαμε, είναι στο σπίτι του με την κατάρα του Φαραώ, αγκαλιά με τα Immodium και σε απόσταση βολής από την τουαλέτα. Αν είσαι καντέμης…
Εγώ είχα τρεις ημέρες full day καταδύσεις με σκάφος (x3 βουτιές) και πολύ θα ήθελα άλλες δεκατρείς. Δυστυχώς φωτογραφίες δεν υπάρχουν, αλλά θα προσπαθήσω να περιγράψω τα highlights:
Α) Χρώματα – φυσικά – παντού. Θέλεις να μείνεις για πάντα χαζεύοντάς τα.
Β) Στο Tiran κάνει νόημα η οδηγός για καρχαρία, μας λέει να ηρεμήσουμε και να πιάσουμε το βράχο. Μετά από αυτή την εισαγωγή περιμένω να βγει από το μπλε κανά τέρας – λευκός, τίγρης, ξέρω γω. Αφού περνάω κανά δίλεπτο κοιτώντας το μπλε σαν χαζή, συνειδητοποιώ ότι στο 1,5 μέτρο από εμένα «κοιμάται» ένας leopard. Ξυπνάει μετά από λίγο και σηκώνεται – παραλίγο να με κουτουλίσει. Με βλέπει τελευταία στιγμή και περνάει σχεδόν από πάνω μου. Μετά από λίγο τσουπ και δύο μεγάλοι γκρι στο μπλε.
Γ) Χελώνες δίπλα μου. Πρώτη φορά είδα χελώνες σε κατάδυση. Γιούπι!
Δ) Συμβιωτικό κυνήγι γιγάντιας σμέρνας με τεράστιο ροφό. Κολυμπούσαν δίπλα δίπλα σαν ζευγαράκι. Η σμέρνα αναλάμβανε τις τρύπες και ο ροφός το γύρω γύρω. Ο ένας από την ομάδα πλησίασε για φωτογραφία, η σμέρνα μισοχώθηκε σε έναν βράχο και ο ροφός γυρνούσε γύρω από το δύτη τσαντισμένος – ήταν σαν να προσπαθούσε να προστατεύσει το φιλαράκι του.
Ε) Τεράστιο και πολύχρωμο σαλάχι. Επίσης δεν είχα ξαναδεί. Υπέροχο.
Στ) Λιονταρόψαρα πολλά. Από ένα σημείο και μετά δεν μας έκαναν καν εντύπωση
Στ) Στο snorkeling της ημέρας πριν από την πτήση, στην παραλία του ξενοδοχείου είδα τον πιο τεράστιο ροφό που έχω δει ποτέ. Φαλαινάκι!

Επίσης , να πω ότι ο τουρισμός στην Αίγυπτο είναι μηδέν αυτό τον καιρό παρόλο που φέτος το καθολικό και το ορθόδοξο Πάσχα συνέπεσαν. Η ομάδα μας είχε τρεις δύτες, και ένας ο οδηγός τέσσερις. Άλλους δύτες δεν συναντήσαμε, αλλά ούτε και άλλο σκάφος είδαμε, εκτός από το Laguna στα Tiran όπου είχε κάποια σκάφη για snorkeling.Στο Sharm οι δυτικοί ήταν μετρημένοι στα δάχτυλα. Το ίδιο και στο Κάιρο. Υπάρχει παντού είτε αστυνομία είτε στρατός, για να μπούμε στο μουσείο του Καϊρου διασχίσαμε ένα δρόμο με τανκς δεξιά αριστερά και πάνοπλους στρατιώτες, όπου και να έμπαινες έψαχναν τσάντες και περνούσες από ανιχνευτή. Παρόλαυτα δεν αισθάνθηκα ανασφάλεια ή άβολα, αν και ήμουν ως επί το πλείστον μόνη.
Αυτά τα ολίγα. Την επόμενη φορά θα αφήσω το φιλάσθενο αδερφό μου σπίτι και θα πάω μόνη μου.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-04-14, 17:13
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΡΑΓΩΝΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΡΑΓΩΝΑΣ is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: ΠΕΡΑΜΑ-ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 643
Απάντηση: Ερυθρά χωρίς τουρίστες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά Κατερίνα
Αν εξαιρέσουμε το ατυχές γεγονός του αδερφού σου που λίγο πολύ μπορή να μας τύχη και εμάς κατά άλλα ήτανε απολαυστική η περιγραφή σου έμενα με ταξίδεψες.Σου εύχομαι πάντα τέτοια !!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-04-14, 18:03
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ is offline
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Βυρωνα
Μηνύματα: 357
Απάντηση: Ερυθρά χωρίς τουρίστες

μπραβο Κατερινα. και του χρονου.
__________________
Στέλιος Ραγκούσης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-04-14, 13:17
Το avatar του χρήστη iliasl
iliasl iliasl is offline
 
Εγγραφή: 17-01-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 40
Απάντηση: Ερυθρά χωρίς τουρίστες

Και του χρόνου, μπράβο!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:48.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.