Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτική Επικαιρότητα > Εκδηλώσεις, Εκθέσεις, Διαγωνισμοί, Σεμινάρια, Δράσεις
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Δελτία τύπου για ...'στεγνές' επαφές που μας φέρνουν πιο κοντά και μεγαλώνουν την καταδυτική κοινότητα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-09-08, 14:32
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Exclamation Δύτες και σπήλαια, μέρος 2ο... (Σα 04.10.08)

Δύτες και σπήλαια. Από τον τίτλο δεν θα καταλάβετε τι ακριβώς έχω κατά νου, γι αυτό κάντε τον κόπο να το διαβάσετε λίγο παραπέρα, έστω και μέχρι το σημείο που ίσως να σας ενδιαφέρει...

Σε συνέχεια της πρώτης δραστηριότητας για τους αυτοδύτες και τα σπήλαια, την παρουσίαση του Δρ. Γιαννόπουλου που πραγματοποιήθηκε στις 17.09.08 στα γραφεία της Ελληνικής Σπηλαιολογικής Εταιρείας (Ε.Σ.Ε.), προτείνουμε το παρακάτω:

Το Σάββατο 04.10.08 θα πάμε να επισκεφτούμε ένα στεγνό σπήλαιο, για να δούμε πως αντιδρά ο δύτης και η δύτρια σε ένα σπήλαιο, πως είναι και τι αισθήματα εμφανίζονται σε ένα χώρο που είναι σκοτεινός, κλειστός, με συγκεκριμένη διαδρομή και μία μόνο έξοδο! Συνθήκες δηλαδή που καμία σχέση δεν έχουν με το απέραντο γαλάζιο του ... open water.

Όσοι και όσες από εσάς δεν έχουν βρεθεί ποτέ σε σπήλαιο, και δεν εννοώ τα "αξιοποιημένα" και "τουριστικά", που έχουν δάπεδο από τσιμέντο και φωτισμένους από ΔΕΗ διαδρόμους, νομίζω ότι είναι μια μοναδική ευκαιρία να ακολουθήσουν την εκδήλωση που προτείνω. (και στο κάτω-κάτω, δωρεάν είναι... )

Η διεξαγωγή της επίσκεψης γίνεται υπό την αιγίδα της Ελληνικής Σπηλαιολογικής Εταιρείας, που ευχαριστώ θερμά για την υποστήριξή της στις διάφορες προτάσεις μου. Θα μας χορηγήσουν τα απαραίτητα σύνεργα, δηλαδή κράνη και φακούς και θα μεριμνήσουν για την ομαλή διεξαγωγή της επίσκεψης. Το σπήλαιο που επιλέξαμε είναι κατάλληλο για την εκπαίδευση νέων σπηλαιολόγων, πράγμα που το καθιστά ιδανικό για την επίσκεψη και δυτών/δυτριών που θα εκδηλώσουν ενδιαφέρον.

Τονίζω, για αποφυγή κάθε παρεξήγησης, ότι η επίσκεψη δεν είναι μέρος κάποιου εκπαιδευτικού προγράμματος ούτε θα χορηγήσουμε κάποια βεβαίωση ή πιστοποίηση. Είμαστε πιστοποιημένοι αυτοδύτες (όπως κι εγώ) και θα επισκεφτούμε με τη συνοδεία πιστοποιημένων σπηλαιολόγων (όπως κι εγώ) ένα σπήλαιο χωρίς νερό και δεν θα πραγματοποιούμε κατάδυση οποιασδήποτε μορφής στο σπήλαιο το Σάββατο.


Ραντεβού στις 9:00 στο πάρκινγκ του LIDL στο Μαρκόπουλο, που βρίσκεται επί της Αθηνών-Λαυρίου, λίγο μετά το τέλος της Αττικής Οδού, όπως συνεχίζει με κατεύθυνση προς Λαύριο. Ανάλογα με τις συμμετοχές θα αποφασίσουμε (εσείς δηλαδή) αν θα πάμε σε ένα φυσικό σπήλαιο που εικάζεται ότι στην αρχαιότητα ήταν λατρευτικό άντρο του θεού πανός ή ένα τεχνητό, ένα ορυχείο που ήταν ήδη γνωστό στην κλασσική εποχή και τροφοδοτούσε την Αθήνα του Περικλή με μετάλλευμα. Και τα δύο βρίσκονται στην περιοχή της Κερατέας.

Για την καλύτερη οργάνωση της επίσκεψης, παρακαλώ να δηλώσουν συμμετοχή οι ενδιαφερόμενοι/ες (δεν βάζω στην λίστα τον εαυτό μου, γιατί είμαι πλήρως εξοπλισμένος.)

1.
2.
3.
4.
5.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-10-08, 08:45
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: Δύτες και σπήλαια, μέρος 2ο... (Σα 04.10.08)

... θα είναι κάπως, λέω κάπως, σαν τη νυχτερινή !

Με φακούς... θα κλείσουμε και τους φακούς... θα αφουγκραστούμε το απόλυτο σκοτάδι...

Μόνο, που δε θα βουτήξουμε !
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-10-08, 09:53
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Δύτες και σπήλαια, μέρος 2ο... (Σα 04.10.08)

Ακούγεται θαυμάσιο και πραγματικά λυπάμαι που δε θα μπορέσω να είμαι εκεί καθώς το Σάββατο αυτό έχω αναλάβει κάποιες άλλες υποχρεώσεις.

Καλή διασκέδαση σε όσους συμμετάσχουν!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-10-08, 09:54
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: Δύτες και σπήλαια, μέρος 2ο... (Σα 04.10.08)

Και μια συμπλήρωση, που ξέχασα.... και συγνώμη !

Λοιπόν, από εξοπλισμό:

1. παλιά ρούχα και παπούτσια και αλλάζουμε πριν την είσοδο

(γιατί υπάρχει περίπτωση να λερωθούν ανεπανόρθωτα, και για αυτό το λόγο ΠΟΤΕ δεν μπαίνουμε με τα ρούχα που μπήκαμε σε σπηλιά στο αυτοκίνητο, εκτός αν θέλουμε να χαλάσουμε ανεπανόρθωτα και τις σχέσεις μας με αυτόν που έχει το αυτοκίνητο....

2. ένα μπουκαλάκι νερό, άντε και κανένα μπισκότο για τη μεγάλη πείνα...


Πόσο θα κρατήσει ? Ανάλογα με την όρεξη και τις συμμετοχές...
(Εγώ προσωπικά συνιστώ σε όσους/όσες έρθουν, πολύ όρεξη, μήπως δούμε και τα δύο σπήλαια !)

Απλά, δηλώστε συμμετοχές να φέρουμε κράνη και φακούς !
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-10-08, 09:59
Το avatar του χρήστη dimitri
dimitri dimitri is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Άγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 194
Απάντηση: Δύτες και σπήλαια, μέρος 2ο... (Σα 04.10.08)

Πολύ ωραία πρόταση

να κάνω μερικές (λίγο χαζές ίσως) ερωτήσεις μια και μόνο τουριστικά έχω μπεί σε σπήλαια.

Τι ντύσιμο/παπούτσια/αδιάβροχα κλπ θα χρειαστούμε πέρα από τα κράνη/φακούς που θα μας δοθούν?

Αν φέρω φωτογραφική να είναι σε backpack ή τσάντα (δηλαδή έχει σκαρφάλωμα/κατέβασμα κλπ.

edit

Αυτό θα πεί ταχύτητα. Μόλις έγραφα ήδη έμπαινε η απάντηση.

ΟΚ. Βάλτε με στο γκρούπ (έχω κάτι παλιές φόρμες και παπούτσια οπότε θα την βγάλω καθαρή)
__________________
Too many Chiefs, not enough Indians....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitri : 01-10-08 στις 10:02.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-10-08, 14:14
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: Δύτες και σπήλαια, μέρος 2ο... (Σα 04.10.08)

Ωραία ! σε βάζω πρώτο-πρώτο στη λίστα από το "ΤΗΘΥΣ"

1. dimitris

Άλλος/η κανείς ???
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-10-08, 08:40
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
ΑΛΛΑΓΗ ΗΜΕΡΑΣ ΚΑΙ ΩΡΑΣ

ΑΛΛΑΓΗ ΗΜΕΡΑΣ ΚΑΙ ΩΡΑΣ

Εχθές το βράδυ αποφασίστηκε να μετατεθεί η ημέρα και ώρα της επίσκεψης στα/στα σπήλαια της Κερατέας.

Νέα ημερομηνία επίσκεψης είναι η Κυριακή 05.10.08 και ώρα συνάντησης 10:00, στο πάρκινγκ του LIDL στο Μαρκόπουλο. Λεπτομέρειες μπορείτε να βρείτε ανατρέχοντας πιο πάνω.

Όσοι/όσες δεν μπορούν να έρθουν ας μην στεναχωριούνται, τα σπήλαια εδώ είναι. Γίνεται και "επαναληπτική"

Ανδρέας
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-10-08, 13:14
Το avatar του χρήστη emmy
emmy emmy is offline
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 137
Απάντηση: Δύτες και σπήλαια, μέρος 2ο... (Σα 04.10.08)

1. dimitris
2. Emmy
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-10-08, 11:11
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: Δύτες και σπήλαια, μέρος 2ο... (Σα 04.10.08)

Άλλος ή άλλη για τη λίστα μας ?

(πρέπει να κανονίσουμε κράνη και φακούς )
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-10-08, 19:06
Το avatar του χρήστη dimitri
dimitri dimitri is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Άγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 194
Απάντηση: Δύτες και σπήλαια, μέρος 2ο... (Σα 04.10.08)

Ανδρέα, μια μεγάλη συγνώμη που την τελευταία στιγμή ενημερώνω ότι δεν θα μπορέσω να έλθω.
Δυστυχώς είχα μια ζημιά στο σπίτι (στο πλυντήριο) που υπολόγιζα να φτάξω σήμερα μετά την βουτιά. Δυστυχώς η νεκροψία έδειξε ότι το πρόβλημα είναι σοβαρότερο από τον ιμάντα που νόμιζα και πρέπει να το κάνω βίδες.

Και πάλι μια μεγάλη συγνώμη.
__________________
Too many Chiefs, not enough Indians....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:17.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.