Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτική Επικαιρότητα > Εκδηλώσεις, Εκθέσεις, Διαγωνισμοί, Σεμινάρια, Δράσεις
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Δελτία τύπου για ...'στεγνές' επαφές που μας φέρνουν πιο κοντά και μεγαλώνουν την καταδυτική κοινότητα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 02-08-10, 12:52
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Kατάδυση στο «Σπήλαιο των ελεφάντων»

Ελπίζω να μην έχει πρόβλημα ο Deep-Rhodos να αναδημοσιευσω εδώ ένα απόσπασμα ενός ποστ του από άλλη συζήτηση, που μάλλον πέρασε απαρατήρητο:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Deep Rhodos Εμφάνιση μηνυμάτων
........... Εδώ κρατάμε με νύχια και με δόντια τις λίγες ενδιαφέρουσες περιοχές, μην τυχών και μας ξεφύγει ότι είδαμε κανέναν ροφό...κλπ. Πέρσι βρήκε ένας συνάδελφος ένα φανταστικό σπυλαιάκι γεμάτο γαρίδες, καραβιδάκια. κάτι όμορφα κοραλάκια....Μαθευτηκε..πάει . Φέτος πήγα με πελάτες και δέν υπάρχει μέσα ΤΙΠΟΤΑ - Τ Ι Π Ο Τ Α. ...........
Φαντάζομαι ότι ο Deep αναφέρεται σε αυτή την περίπτωση
Εκείνος βέβαια συμπεραίνει ότι κάποιοι ανεύθυνοι δύτες έσπευσαν να τρέξουν και να ξηλώσουν για τη συλλογή τους ψευδοκόραλλα (βρυόζωα) και ροδοφύκη, γαριδάκια και καβουράκια... δεν αποκλείω παντελώς και αυτή την εκδοχή, όμως δεν είναι καθόλου απαραίτητο να έχει γίνει έτσι. Και μόνο η άτσαλη παρουσία αυτοδυτών σε ένα τόσο ευαίσθητο, και έως πρότινος πλήρως αδιατάρακτο, σύστημα θα αρκούσε για να φέρει τα πάνω-κάτω.

Γενικά αντιλαμβάνομαι κι εγώ την ιδιαιτερότητα και μεγάλη ευαισθησία των οικοσυστημάτων αυτών (ορθότατα τα επιχειρήματα του gb) και προσωπικά δεν θα πρότεινα ποτέ την μαζική εκμετάλλευσή τους. Νομίζω όμως ότι θα ήμουν θετική στην προοπτική μιας έξυπνης διαχείρισης* του σπηλαίου των Ελεφάντων.

(*έξυπνη διαχείριση: αυτή που απαντάει θετικά στο ερώτημα -Θα μπορούν και τα εγγόνια σου να το πουλάνε στην ίδια ή σε καλύτερη τιμή αύριο; )
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-08-10, 13:11
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Kατάδυση στο «Σπήλαιο των ελεφάντων»

Θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να δω το σχέδιο αυτής της "έξυπνης διαχείρισης" του σπηλαίου των ελεφάντων, καθότι ο καθένας μας μπορεί να έχει διαφορετική αίσθηση του ωραίου και του επιθυμητού.

Επίσης, να τονίσω ότι οι ενστάσεις μου δεν αφορούν συγκεκριμένα το συγκεκριμένο σπήλαιο και μόνο (για του οποίου τη διαμόρφωση δε γνωρίζω), αλλά τη γενικότερη πρόθεση του Συλλόγου Φίλοι του Βυθού να προτείνουν στις τοπικές αρχές καταδυτικό τουρισμό με κύριους προορισμούς τα ενάλια σπήλαια της περιοχής.

Ωστόσο, συγκεκριμένα το σπήλαιο των ελεφάντων αποτελεί τελικά και καταφύγιο - αν όχι τόπος αναπαραγωγής - για φώκιες M.monachus (τις απειλούμενες με εξαφάνιση...), όπως θα διαπιστώσετε στο βίντεο που ακολουθεί.




__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπλε : 02-08-10 στις 13:21.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-08-10, 09:01
lcoivera lcoivera is offline
 
Εγγραφή: 21-06-2007
Μηνύματα: 184
Απάντηση: Kατάδυση στο «Σπήλαιο των ελεφάντων»

Παράθεση:
Θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να δω το σχέδιο αυτής της "έξυπνης διαχείρισης" του σπηλαίου των ελεφάντων, καθότι ο καθένας μας μπορεί να έχει διαφορετική αίσθηση του ωραίου και του επιθυμητού.
Δυστυχώς αυτό ζητούσε και ζητάει ο σύλλογος 10 χρόνια τώρα αλλά καμία υπεύθυνη αρχή δεν έκανε καμία απολύτως ενέργεια!!
Συγκεκριμένα :
από το 2000 έως σήμερα ο σύλλογος ‘Φίλοι του βυθού’
  • Απότρεψε την δημιουργία εγκαταστάσεων καυσίμων στην περιοχή (δεν ήταν εύκολο )
  • Οργάνωσε επίσκεψη – μελέτη από ομάδα του Υπουργείου Πολιτισμού με επικεφαλής τον καθηγητή του Πανεπιστημίου Αθηνών και εκπρόσωπο της εφορίας Παλαιανθροπολογίας και Σπηλαιολογίας κ. Γιαννόπουλο.
  • Οργάνωσε την μεταφορά των οστών του ελέφαντα σε συνεργασία με τον κ. Γιαννόπουλο (για περαιτέρω μελέτη)
  • Ενημέρωσε κάθε υπεύθυνο φορέα για την ύπαρξη και την αξία του σπηλαίου
  • Ενημέρωσε τους Δημότες και τις Δημοτικές αρχές για την αξία του σπηλαίου και τα ευρήματα ( http://www.filoitoybythoy.gr/imerolo...?id=97&lang=el )
Δυστυχώς από τότε μέχρι σήμερα καμιά Δημόσια Αρχή δεν ενδιαφέρθηκε για την ‘αστυνόμευση’ ή έστω την δημιουργία προϋποθέσεων για κατάδυση στο σπήλαιο (έξυπνη διαχείρηση).

Ο Σύλλογος οργάνωσε μετά από 10 χρόνια κατάδυση στο σπήλαιο, με σκοπό την εκ νέου φωτογράφηση και βιντεοσκόπηση του σπηλαίου για να δούμε την σημερινή κατάσταση (με έξοδα του συλλόγου) αλλά και την επαναφορά του θέματος στην δημοσιότητα. (δεν σημαίνει πως 10 χρόνια τώρα δεν βουτάει κανείς τουρίστας και μη)!

Μια καλή ιδέα θα ήταν να δημιουργηθεί μια ομάδα εθελοντών (αφού πολλοί προσφέρθηκαν να καταθέσουν την γνώμη τους ) που να αναλάβει την περιβαντολογική μελέτη – προστασία και τον σωστό τρόπο αξιοποίησης του σπηλαίου.

Μην γελιόμαστε – ζούμε στην Ελλάδα - και απαγόρευση να γίνει (όπως είχε γίνει την περίοδο των ερευνών (2000 – 2002) θα είναι πάρα πολλοί αυτοί που θα βουτάνε παράνομα και άναρχα (δυστυχώς), όπως γίνετε μέχρι και σήμερα.
Το σίγουρο είναι και η ιστορία το έχει αποδείξει (όπως και στον μαγικός κήπος των κοραλλιών) πώς όλοι θα πάνε και φυσικά εάν δεν ληφθούν άμεσα μέτρα σύντομα όλα θα ρημάξουν.
ΠΧ
Στο σπήλαιο του Δυρού μετά από χρόνια απομόνωσης από τον κόσμο (λόγω ερευνών και διαδικαστικών ενεργειών) αποφασίστηκε να γίνει η εμπορική εκμετάλλευση (με κάποιες προϋποθέσεις φυσικά που όρισαν οι αρμόδιες αρχές) με σκοπό τα έσοδα να πηγαίνουν για την περαιτέρω συντήρηση του σπηλαίου. Έτσι καταφέρανε να προφυλάξουνε τους σταλακτίτες και σταλαγμίτες που είχαν απομείνει.


Κάθε πρόταση για βοήθεια δεκτή


ΥΓ

Γιάννη και Μαρία, έχετε άμεση σχέση με δημόσιο ερευνητικό οργανισμό, ο σύλλογος συμφωνεί με την θεωρία σας περί προφύλαξης του σπηλαίου και έξυπνης διαχείρησης.

Lets do it !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lcoivera : 03-08-10 στις 10:45.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-08-10, 16:47
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Kατάδυση στο «Σπήλαιο των ελεφάντων»

Δε φαντάζομαι Λάρρυ να πιστεύεις ότι οι εθελοντικές μελέτες συγκινούν κανέναν, ε; (κι εγώ όταν ήμουν νια είχα μια ελπίδα αλλά έπαθα κι έμαθα....)
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-08-10, 19:34
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: Kατάδυση στο «Σπήλαιο των ελεφάντων»

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο grandbleu Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να δω το σχέδιο αυτής της "έξυπνης διαχείρισης" του σπηλαίου των ελεφάντων, καθότι ο καθένας μας μπορεί να έχει διαφορετική αίσθηση του ωραίου και του επιθυμητού.

Επίσης, να τονίσω ότι οι ενστάσεις μου δεν αφορούν συγκεκριμένα το συγκεκριμένο σπήλαιο και μόνο (για του οποίου τη διαμόρφωση δε γνωρίζω), αλλά τη γενικότερη πρόθεση του Συλλόγου Φίλοι του Βυθού να προτείνουν στις τοπικές αρχές καταδυτικό τουρισμό με κύριους προορισμούς τα ενάλια σπήλαια της περιοχής.

Ωστόσο, συγκεκριμένα το σπήλαιο των ελεφάντων αποτελεί τελικά και καταφύγιο - αν όχι τόπος αναπαραγωγής - για φώκιες M.monachus (τις απειλούμενες με εξαφάνιση...), όπως θα διαπιστώσετε στο βίντεο που ακολουθεί.




GB, για το συγκεκριμένο σπήλαιο και για πολλά άλλα που εγώ δεν είμαι αρμόδιος να κρίνω δεν το συζητάμε, η κατάσταση είναι όπως ακριβώς τα λες. Το βίντεο λέει πολλά. Απλά γενικά πιστεύω ότι το πρώτο μας μέλημα πρέπει να είναι να θεραπεύσουμε τον ασθενή και όχι να εξαλλείψουμε τη νόσο. Αν και τα δύο είναι εφικτά, τότε είναι ιδανικό.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-08-10, 01:06
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Kατάδυση στο «Σπήλαιο των ελεφάντων»

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eye love scuba Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά γενικά πιστεύω ότι το πρώτο μας μέλημα πρέπει να είναι να θεραπεύσουμε τον ασθενή και όχι να εξαλλείψουμε τη νόσο.
ELS, ένας γιατρός ενδιαφέρεται για τη θεραπεία ενός ασθενή, ένας ερευνητής για την εξάλλειψη της νόσου. Εγώ απλά στην προκειμένη περίπτωση, τάσσομαι με τον ερευνητή!

Πέρα από την πλάκα, δε νομίζω ότι το παράδειγμά σου ταιριάζει στην περίσταση ή απλά εγώ δεν καταλαβαίνω ακριβώς ποιος είναι ο ασθενής και ποια η ασθένεια (ίσως φταίει και αυτό από εδώ).

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν υπάρχει πραγματική και ουσιαστική ανάγκη να επισκέπτονται αυτοδύτες-τουρίστες αυτά τα σπήλαια και να ασχολούμαστε κατόπιν με την προστασία τους από τους ίδιους τους αυτοδύτες. Τα πρόσκαιρα οικονομικά οφέλη με αφήνουν παγερά αδιάφορο μπροστά στην απώλεια όσων - όχι δυνητικά αλλά σίγουρα, λόγω της φύσης της δραστηριότητας - θυσιάζονται ελπίζω μόνο από άγνοια.

Είμαι κάθετα αντίθετος στις απαγορεύσεις προληπτικού χαρακτήρα του στυλ, απαγορεύεται γιατί μπορεί κάποιος αυτοδύτης να προξενήσει ζημιά, άλλα όταν η ζημιά είναι δεδομένο ότι θα προκληθεί (και μάλιστα ακούσια), τότε στη δική μου λογική δε χωράει περιθώριο συζήτησης.



Ειδικά για το "Σπήλαιο των Ελεφάντων", ας γίνει αναλυτική χαρτογράφηση, στερεοφωτογράφηση και στερεοβιντεοσκόπηση από ειδικούς με όλα τα μέτρα που απαιτούνται για την διασφάλιση της διατήρησης της κατάστασης του σπηλαίου και κατόπιν ας φτιαχτεί μουσείο-μακέτα σε πραγματική κλίμακα του σπηλαίου στην ξηρά (και μάλιστα υπό την επιφάνεια του εδάφους, για το εφέ!) που θα μπορούν όλοι οι επισκέπτες, ανεξάρτητα ηλικίας και καταδυτικής ή όχι δυνατότητας, να το θαυμάσουν πιθαμή προς πιθαμή. Επιπλέον, προβολή 3διάστατης ταινίας μιας εικονικής κατάδυσης στο πραγματικό σπήλαιο, όπου θα εξηγείται η ιδιαιτερότητα του και έξυπνα θα περνούν και μηνύματα περί ευαισθησίας του στην επίσκεψη κ.τ.λ. Όσο για το ίδιο το σπήλαιο, αν δεν υπήρχαν φώκιες, θα μου άρεσε να είχε κάγκελα στην είσοδό του με κλειδωμένη πόρτα και διαχειριζόμενη είσοδο σε επιστήμονες από τον τοπικό φορέα διαχείρισης που θα λειτουργεί και το μουσείο.

Α, και το καλύτερο για τέλος! Τμήμα του τιμήματος του εισιτηρίου για την επίσκεψη στο μουσείο θα διατίθεται για τη χρηματοδότηση ερευνών (με ccr παρακαλώ!) στο σπήλαιο αυτό καθώς και σε άλλα στην ευρύτερη περιοχή...

Αυτό είναι για μένα το παράδειγμα σωστής ανάδειξης-προστασίας και συνάμα αξιοποίησης του σπηλαίου στην εποχή μας (γιατί διαθέτουμε τόσο τη γνώση όσο και τα τεχνικά μέσα) και όχι ο καταδυτικός τουρισμός σε αυτό.


Είμαι σίγουρος ότι ένα τέτοιο μουσείο θα είχε μεγαλύτερη οικονομική επιτυχία και από το ενυδρείο στο Ηράκλειο! Αντίστοιχο κόστος κατασκευής, μεγαλύτερη πρωτοτυπία και WOW effect, τουλάχιστον παρόμοια κίνηση επισκεπτών αλλά σημαντικά μικρότερο κόστος λειτουργίας.
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπλε : 04-08-10 στις 01:46.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-08-10, 03:58
Tiburon Tiburon is offline
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 224
Απάντηση: Kατάδυση στο «Σπήλαιο των ελεφάντων»

Παράθεση:
GB, για το συγκεκριμένο σπήλαιο και για πολλά άλλα που εγώ δεν είμαι αρμόδιος να κρίνω δεν το συζητάμε, η κατάσταση είναι όπως ακριβώς τα λες. Το βίντεο λέει πολλά. Απλά γενικά πιστεύω ότι το πρώτο μας μέλημα πρέπει να είναι να θεραπεύσουμε τον ασθενή και όχι να εξαλλείψουμε τη νόσο. Αν και τα δύο είναι εφικτά, τότε είναι ιδανικό.
Πολλές φορές δεν υπάρχει κανένας μα κανένας τρόπος αποκατάστασης του 'ασθενή' στην περίπτωσή μας. Μπορεί το οικοσύστημα του σπηλαίου να μην ανακάμψει ποτέ ακόμα και αν το αφήσουμε στην ησυχία του για χρόνια. Το καλύτερο από όλα είναι η μέθοδος της ΠΡΟΛΗΨΗΣ

Παράθεση:
Ειδικά για το "Σπήλαιο των Ελεφάντων", ας γίνει αναλυτική χαρτογράφηση, στερεοφωτογράφηση και στερεοβιντεοσκόπηση από ειδικούς με όλα τα μέτρα που απαιτούνται για την διασφάλιση της διατήρησης της κατάστασης του σπηλαίου και κατόπιν ας φτιαχτεί μουσείο-μακέτα σε πραγματική κλίμακα του σπηλαίου στην ξηρά (και μάλιστα υπό την επιφάνεια του εδάφους, για το εφέ!) που θα μπορούν όλοι οι επισκέπτες, ανεξάρτητα ηλικίας και καταδυτικής ή όχι δυνατότητας, να το θαυμάσουν πιθαμή προς πιθαμή. Επιπλέον, προβολή 3διάστατης ταινίας μιας εικονικής κατάδυσης στο πραγματικό σπήλαιο, όπου θα εξηγείται η ιδιαιτερότητα του και έξυπνα θα περνούν και μηνύματα περί ευαισθησίας του στην επίσκεψη κ.τ.λ. Όσο για το ίδιο το σπήλαιο, αν δεν υπήρχαν φώκιες, θα μου άρεσε να είχε κάγκελα στην είσοδό του με κλειδωμένη πόρτα και διαχειριζόμενη είσοδο σε επιστήμονες από τον τοπικό φορέα διαχείρισης που θα λειτουργεί και το μουσείο.
Γιάννη για άλλη μία φορά με προλαβαίνεις…

Η περίπτωση του «Σπηλαίου των Ελεφάντων» και το ενδεχόμενο 'αξιοποίησής' του – εάν με τον όρο 'αξιοποίηση' νοείται μόνο η ανθρώπινη επισκεψιμότητα – μου θυμίζει μία ανάλογη περίπτωση από τα 'calanques' του ακρωτηρίου Morgiou κοντά στη Μασσαλία. Πρόκειται για το μοναδικό στον κόσμο σπήλαιο 'Cosquer' με τη διαφορά ότι αντί για απολιθώματα των προϊστορικών ελεφάντων της Κρήτης εδώ έχουμε κάποιες από τις παλαιότερες προϊστορικές βραχογραφίες της Ευρώπης (ηλικίας 19-27 χιλιάδων χρόνων!!!).

Το σπήλαιο αυτό ανακαλύφθηκε το 1985 από τον Henri Cosquer από τον οποίο πήρε και το όνομά του. Για να προσεγγίσει κάποιος τις κύριες εσωτερικές αίθουσες του σπηλαίου θα πρέπει να διασχίσει μία σήραγγα μήκους 175 m υποβρυχίως. Η είσοδος της σήραγγας βρίσκεται σήμερα σε βάθος 37 m κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας ενώ κατά τη διάρκεια της εποχής των Παγετώτων βρισκόταν στη στεριά (κατά τη διάρκεια των τελευταίων 30 χιλ. χρόνων έχουν σημειωθεί αλλαγές του επιπέδου της θαλάσσιας στάθμης που αγγίζουν τα 120 m).

Το μεγαλύτερο τμήμα των εσωτερικών αιθουσών του σπηλαίου βρίσκεται πάνω από την επιφάνεια της θάλασσας όπως θα δείτε και στη διατομή του σπηλαίου. Τα τοιχώματα των αιθουσών αυτών φέρουν 142 απεικονίσεις ζώων και 55 αποτυπώματα ανθρώπινης παλάμης και πολλά γεωμετρικά σχέδια. Αξιοσημείωτο είναι ότι μεταξύ αυτών υπάρχουν πολλές ζωγραφιές θαλάσσιων οργανισμών όπως ψάρια, μέδουσες ή χταπόδια, φώκιες και ο περίφημος γιγάντιος 'πιγκουίνος' ή 'άλκα' του είδους Pinguinus impennis που σήμερα έχει εξαφανιστεί από τη Μεσόγειο και τον Ατλαντικό όπου εξαπλωνόταν. Τα τελευταία άτομα του είδους εξαφανίστηκαν από το ανεξέλεγκτο ανθρώπινο κυνήγι για κρέας, αυγά και φτέρωμα το 19ο αιώνα στην Ισλανδία! Περισσότερα στοιχεία για τον πιγκουίνο και το οδοιπορικό της εξαφάνiσής του μπορείτε να βρείτε εδώ.

Μετά από έρευνες για τη ραδιοχρονολόγηση με τη μέθοδο του C14 φάνηκε ότι οι βραχογραφίες σχεδιάστηκαν σε δύο διαφορετικές χρονικές περιόδους:
  1. Χιλιάδες δακτυλικά αποτυπώματα, 55 αποτυπώματα ανθρώπινης παλάμης και κάποιες ζωγραφιές ζώων και γεωμετρικά σχέδια έγιναν πριν από 27 χιλ. χρόνια.
  2. Πριν από 18-19 χιλ. χρόνια σχεδιάστηκαν 125 απεικονίσεις ζώων όπως άλογα, αγριοκάτσικα, βίσωνες, ελάφια, φώκιες και πιγκουΐνοι.
Από τη στιγμή που δεν είναι εύκολη η ανθρώπινη επίσκεψη στα σημεία όπου βρίσκονται οι βραχογραφίες, δημιουργήθηκε μία τρισδιάστατη εικονική αναπαράσταση του σπηλαίου από την Electricité de France (αντίστοιχη ΔΕΗ της Γαλλίας*) ώστε να είναι εφικτή η εικονική εξερεύνηση αυτού του μοναδικού σπηλαίου από το ευρύ κοινό. Σύμφωνα με τις διαδικτυακές μου πηγές το βίντεο προβλήθηκε το 1992 στο Musée d'Histoire de Marseille αλλά έκτοτε δεν γίνεται προβολή σε κάποιο μουσείο της περιοχής. Ωστόσο, στην ιστοσελίδα του Γαλλικού Υπουργείου Πολιτισμού όπου παρουσιάζεται το σπήλαιο υπάρχει link για εικονική περιήγηση στο σπήλαιο που δυστυχώς εγώ δεν κατάφερα να δω (παρακαλώ πείτε μου αν εμφανίζεται κανονικά σε εσάς).

Η επίσκεψη στο σπήλαιο με αυτόνομη κατάδυση θεωρείται ιδιαίτερα επικίνδυνη και το 1992 τρεις αυτοδύτες έχασαν τη ζωή τους στην προσπάθειά τους να το προσεγγίσουν. Μεταξύ άλλων, στο παρελθόν υπήρξε πρόταση για δημιουργία τεχνητής σήραγγας που να συνδέει τις κύριες αίθουσες με την επιφάνεια του εδάφους ώστε να είναι πλέον δυνατή η ανθρώπινη επίσκεψη και 'τουριστική αξιοποίηση' του σπηλαίου. Φυσικά η πρόταση απορρίφθηκε ύστερα από κλιματολογικές έρευνες του Laboratoire de Récherches des Monuments Historiques. Ο αέρας που βρίσκεται εγκλωβισμένος στις εσωτερικές αίθουσες του σπηλαίου βρίσκεται υπό πίεση και η διάνοιξη οποιασδήποτε σήραγγας θα μπορούσε να προκαλέσει άνοδο της θαλάσσιας στάθμης εντός του σπηλαίου και επακόλουθη καταστροφή μέρους των βραχογραφιών. Κατά συνέπεια οι επιστήμονες έκριναν ότι δεν υπήρχε κανένας μα κανένας λόγος για ένα τέτοιο επικίνδυνο εγχείρημα στο βωμό της τουριστικής αξιοποίησης.

Οπότε κατά αναλογία θα μπορούσε και θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να δημιουργηθεί στην περιοχή του "Σπηλαίου των Ελεφάντων" ένα μουσείο όπου θα εκθέτονται τα παλαιοντολογικά ευρήματα μαζί με πρόσθετο φωτογραφικό υλικό, προβολές ντοκιμαντέρ και εικονικών περιηγήσεων. Ως πρότυπο έρχεται αμέσως αμέσως στο μυαλό μου – επειδή έχω περάσει σχεδόν 6 χρόνια της ζωής μου στη Λέσβο – το εκπληκτικό και πλέον σύγχρονο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας του Απολιθωμένου Δάσους** στο Σίγρι της Λέσβου που αποτελεί πραγματικό καμάρι για το νησί με διεθνείς διακρίσεις και αναγνώριση.

Η ιδέα της καγκελόπορτας θα με έβρισκε κι εμένα σύμφωνο για το συγκεκριμένο σπήλαιο με την προϋπόθεση ότι δεν το επισκέπτονταν φώκιες. Ωστόσο πέρα από το παλαιοντολογικό ενδιαφέρον, το σπήλαιο φαντάζομαι ότι θα παρουσιάζει και πρόσθετο βιολογικό ενδιαφέρον τόσο στην ημι-σκοτεινή σήραγγα της εισόδου όσο και στο σκοτεινό εσωτερικό. Οπότε πέρα από γεωλογική / παλαιοντολογική έρευνα και χαρτογράφηση, θα πρέπει να γίνει και καταγραφή της θαλάσσιας βιοποικιλότητας του σπηλαίου ώστε να διερευνηθεί η ενδεχόμενη ύπαρξη σπάνιων και ευαίσθητων ή ακόμη και νέων ειδών για την επιστήμη. Η παρουσία τέτοιων ειδών θα ήταν ένας επιπλέον λόγος για προστασία από τις έμμεσες και άμεσες επιπτώσεις της καταδυτικής δραστηριότητας εντός του σπηλαίου.

Μία τέτοια διεπιστημονική έρευνα απαιτεί την παρουσία επιστημόνων διαφορετικών κλάδων με το ανάλογο expertise και εμπειρία. Φυσικά κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει σε καμία περίπτωση χωρίς να υπάρχει η ανάλογη χρηματοδότηση καθότι απαιτείται εξειδικευμένος εξοπλισμός (καταδυτικός και επιστημονικός) και αρκετές επισκέψεις στο σπήλαιο (και συνακόλουθα έξοδα μεταφοράς, διαμονής κλπ). Πόσα έξοδα απαιτούνται μάλλον για στερεοβιντεοσκόπηση κλπ…

Η γενικότερη συμβουλή που μπορώ να δώσω – πέρα από άμεση ανάγκη για επιστημονική έρευνα / χαρτογράφηση / προστασία / δημιουργία μουσείων σε περιπτώσεις παλαιοντολογικού ενδιαφέροντος – είναι σε γενικές γραμμές «ΝΑ ΜΕΙΝΕΤΕ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΘΑΛΑΣΣΙΑ ΣΠΗΛΑΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΣΕΤΕ ΗΣΥΧΑ!» γιατί σε κάθε επίσκεψή σας καταστρέφεται κυριολεκτικά ένα μέρος αυτών.

Θα ήθελα να πω πολύ πολλά περισσότερα – και πραγματικά έχω πολλά να πω – αλλά τότε η όλη συζήτηση θα πάρει τη μορφή ανακοίνωσης σε συνέδριο και δεν το θέλω (τουλάχιστον ακόμα). Στην Ελλάδα υπάρχουν αναρίθμητα ενάλια σπήλαια που παραμένουν ανεξερεύνητα. Πιστεύω ότι τα σπήλαια αυτά αποτελούν ένα είδος «κιβωτού» για τη Μεσογειακή βιοποικιλότητα και φιλοξενούν σίγουρα πολλά άγνωστα είδη για την επιστήμη με εκπληκτικά χαρακτηριστικά. Από τη μία θα ήθελα πολύ να εξερευνηθούν – καθαρά και μόνο για επιστημονικούς λόγους – αλλά από την άλλη πλευρά χαίρομαι που παραμένουν στην αφάνεια γιατί ίσως τελικά αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος να διασφαλιστεί η μελλοντική τους ύπαρξη…

Ορισμένες φορές είναι υπέροχο απλά και μόνο να γνωρίζεις ή έστω να ελπίζεις ότι κάτι υπάρχει εκεί έξω στη φύση και ας μην το δεις ποτέ με τα μάτια σου, ας μην το αγγίξεις...

* Λέτε να στείλουμε ένα γράμμα και στη δική μας ΔΕΗ μήπως και την πιάσουν περιβαλλοντικές ευαισθησίες; Λέμε τώρα...

** Μάλιστα αυτό τον καιρό και για 6 μήνες, το μουσείο θα φιλοξενήσει τη μεγαλύτερη έκθεση απολιθωμάτων του Αιγαίου με τίτλο «Απολιθώματα στο Αιγαίο - Βιοποικιλότητα θηλαστικών: Από το Δεινοθήριο της Λέσβου, στον Άνθρωπο των Πετραλώνων» στο πλαίσιο του εορτασμού του "2010 - Παγκόσμιο Έτος Βιοποικιλότητας", σε συνεργασία με το Μουσείο Γεωλογίας και Παλαιοντολογίας του Τμήματος Γεωλογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης.

ΥΓ. Δυστυχώς θα λείψω για αρκετές ημέρες και δεν θα μπορέσω να παρακολουθήσω άμεσα την πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tiburon : 04-08-10 στις 04:14.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-08-10, 08:44
lcoivera lcoivera is offline
 
Εγγραφή: 21-06-2007
Μηνύματα: 184
Απάντηση: Kατάδυση στο «Σπήλαιο των ελεφάντων»

Παράθεση:
Physalia Δε φαντάζομαι Λάρρυ να πιστεύεις ότι οι εθελοντικές μελέτες συγκινούν κανέναν, ε;
Αρα Μαρία τι κάνουμε? Μένουμε στις θεωρίες? Αυτό μας έχει αγχώσει, ο χρόνος που περνά και χάνετε....

Παράθεση:
grandbleu

Ειδικά για το "Σπήλαιο των Ελεφάντων", ας γίνει αναλυτική χαρτογράφηση, στερεοφωτογράφηση και στερεοβιντεοσκόπηση από ειδικούς με όλα τα μέτρα που απαιτούνται για την διασφάλιση της διατήρησης της κατάστασης του σπηλαίου και κατόπιν ας φτιαχτεί μουσείο-μακέτα σε πραγματική κλίμακα του σπηλαίου στην ξηρά (και μάλιστα υπό την επιφάνεια του εδάφους, για το εφέ!) που θα μπορούν όλοι οι επισκέπτες, ανεξάρτητα ηλικίας και καταδυτικής ή όχι δυνατότητας, να το θαυμάσουν πιθαμή προς πιθαμή. Επιπλέον, προβολή 3διάστατης ταινίας μιας εικονικής κατάδυσης στο πραγματικό σπήλαιο, όπου θα εξηγείται η ιδιαιτερότητα του και έξυπνα θα περνούν και μηνύματα περί ευαισθησίας του στην επίσκεψη κ.τ.λ. Όσο για το ίδιο το σπήλαιο, αν δεν υπήρχαν φώκιες, θα μου άρεσε να είχε κάγκελα στην είσοδό του με κλειδωμένη πόρτα και διαχειριζόμενη είσοδο σε επιστήμονες από τον τοπικό φορέα διαχείρισης που θα λειτουργεί και το μουσείο.
Αντε γεια πολύ καλό για να είναι αληθινό
εδώ δεν γίνονται τα απλά πράγματα πότε θα γίνουν όλα αυτά? Η φώκια έφυγε από το σπήλαιο....(for your info) όταν θα σπάσουν και οι σταλακτίτες τότε ακόμα θα τα συζητάμε εδώ...

Παράθεση:
Tiburon

Η γενικότερη συμβουλή που μπορώ να δώσω – πέρα από άμεση ανάγκη για επιστημονική έρευνα / χαρτογράφηση / προστασία / δημιουργία μουσείων σε περιπτώσεις παλαιοντολογικού ενδιαφέροντος – είναι σε γενικές γραμμές «ΝΑ ΜΕΙΝΕΤΕ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΘΑΛΑΣΣΙΑ ΣΠΗΛΑΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΣΕΤΕ ΗΣΥΧΑ!» γιατί σε κάθε επίσκεψή σας καταστρέφεται κυριολεκτικά ένα μέρος αυτών.

Θα ήθελα να πω πολύ πολλά περισσότερα – και πραγματικά έχω πολλά να πω – αλλά τότε η όλη συζήτηση θα πάρει τη μορφή ανακοίνωσης σε συνέδριο και δεν το θέλω (τουλάχιστον ακόμα). Στην Ελλάδα υπάρχουν αναρίθμητα ενάλια σπήλαια που παραμένουν ανεξερεύνητα. Πιστεύω ότι τα σπήλαια αυτά αποτελούν ένα είδος «κιβωτού» για τη Μεσογειακή βιοποικιλότητα και φιλοξενούν σίγουρα πολλά άγνωστα είδη για την επιστήμη με εκπληκτικά χαρακτηριστικά. Από τη μία θα ήθελα πολύ να εξερευνηθούν – καθαρά και μόνο για επιστημονικούς λόγους – αλλά από την άλλη πλευρά χαίρομαι που παραμένουν στην αφάνεια γιατί ίσως τελικά αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος να διασφαλιστεί η μελλοντική τους ύπαρξη…
Δυστυχώς ούτε κάγκελα ούτε νομική απαγόρευση δεν σταματάει το απάνθρωπο όν που λέγετε άνθρωπος
Και όπως καταλάβατε πολλοί είναι αυτοί που επισκέπτονται το εν λόγω σπήλαιο σχεδόν καθημερινά.
Τουλάχιστον ας προλάβουμε με κάποια μέτρα να περιορίσουμε την φθορά...ας θεραπεύσουμε τον ασθενή σταδιακά....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-08-10, 08:47
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Kατάδυση στο «Σπήλαιο των ελεφάντων»

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο grandbleu Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειδικά για το "Σπήλαιο των Ελεφάντων", ας γίνει αναλυτική χαρτογράφηση, στερεοφωτογράφηση και στερεοβιντεοσκόπηση από ειδικούς με όλα τα μέτρα που απαιτούνται για την διασφάλιση της διατήρησης της κατάστασης του σπηλαίου και κατόπιν ας φτιαχτεί μουσείο-μακέτα σε πραγματική κλίμακα του σπηλαίου στην ξηρά (και μάλιστα υπό την επιφάνεια του εδάφους, για το εφέ!) που θα μπορούν όλοι οι επισκέπτες, ανεξάρτητα ηλικίας και καταδυτικής ή όχι δυνατότητας, να το θαυμάσουν πιθαμή προς πιθαμή. Επιπλέον, προβολή 3διάστατης ταινίας μιας εικονικής κατάδυσης στο πραγματικό σπήλαιο, όπου θα εξηγείται η ιδιαιτερότητα του και έξυπνα θα περνούν και μηνύματα περί ευαισθησίας του στην επίσκεψη κ.τ.λ. Όσο για το ίδιο το σπήλαιο, αν δεν υπήρχαν φώκιες, θα μου άρεσε να είχε κάγκελα στην είσοδό του με κλειδωμένη πόρτα και διαχειριζόμενη είσοδο σε επιστήμονες από τον τοπικό φορέα διαχείρισης που θα λειτουργεί και το μουσείο.
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Tiburon Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπότε κατά αναλογία θα μπορούσε και θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να δημιουργηθεί στην περιοχή του "Σπηλαίου των Ελεφάντων" ένα μουσείο όπου θα εκθέτονται τα παλαιοντολογικά ευρήματα μαζί με πρόσθετο φωτογραφικό υλικό, προβολές ντοκιμαντέρ και εικονικών περιηγήσεων. Ως πρότυπο έρχεται αμέσως αμέσως στο μυαλό μου – επειδή έχω περάσει σχεδόν 6 χρόνια της ζωής μου στη Λέσβο – το εκπληκτικό και πλέον σύγχρονο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας του Απολιθωμένου Δάσους** στο Σίγρι της Λέσβου που αποτελεί πραγματικό καμάρι για το νησί με διεθνείς διακρίσεις και αναγνώριση.
Now you're talking smart!!

Κάτι τέτοια είχα κι εγώ στο μυαλό μου όταν αναφερόμουν σε μια έξυπνη διαχείριση. Ειδικά το απολιθωμένο δάσος της Λέσβου που ανέφερε στα παραδείγματά του ο Tib (εντάξει οι Γάλλοι είναι έτη φωτός....), παραμένει για μένα ένα από τα πιο ΕΞΥΠΝΑ εγχειρήματα ανάδειξης στη χώρα μας.
Ο xί απλός και ανυποψίαστος επισκέπτης που θα βρεθεί στο "δάσος", είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα φύγει απογοητευμένος.... Αδυνατεί να συνειδητοποιήσει την αξία αυτών των πετρωμένων κατάλοιπων σεκόγιας. Φεύγοντας όμως από το αντίστοιχο Μουσείο, είναι αδύνατο να μην έχεις συγκλονιστεί από τη συναρπαστική πληροφορία και γνώση που κρύβεται πίσω από αυτά τα φαινομενικά αδιάφορα απομεινάρια.

Εκεί είναι το παιχνίδι λοιπόν
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 04-08-10, 13:15
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Kατάδυση στο «Σπήλαιο των ελεφάντων»

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lcoivera Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντε γεια πολύ καλό για να είναι αληθινό
εδώ δεν γίνονται τα απλά πράγματα πότε θα γίνουν όλα αυτά?
Ίσως θα έπρεπε, αντί να κάνετε δημοσιεύματα σε εφημερίδες και τηλεοράσεις προσκαλώντας περισσότερους αυτοδύτες να το επισκεφθούν, να προσπαθούσατε να πείσετε κανένα Κρητικό ευεργέτη να βοηθήσει οικονομικά ένα αντίστοιχο "άντε γεια" εγχείρημα - επένδυση.
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:32.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.