Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες του Συλλόγου. Οι προτάσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 23-01-08, 20:36
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: 21.01.2008 - 2o Σεμινάριο ΚΑΡΠΑ (Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση - Ε.Ε.Σ.)

Δεν ρώτησε κανείς για τις ελιές του αλλά λιγάκι το παρακάναμε (και καλά κάναμε).

Τελικά όμως ακούσαμε για όλες τις περιπτώσεις και εξαιρέσεις, ότι το να χασω τις αισθήσεις μου είναι ένα σύμπτωμα της λιποθυμίας, αλλά ΚΑΡΠΑ στην κούκλα δεν έκανε κανείς. Βέβαια όπως είπε ο YAN σε 2 ώρες τι να πρωτοκάνεις;

Πάντως η ώρα πέρασε πολύ ευχάριστα και θα μπορούσα να είμαι στην αίθουσα για πολλές ώρες ακόμα. Σίγουρα χρειάζεται κάτι πιο ολοκληρωμένο.

Ιδέα: Μήπως αξίζει να δώσουμε και κανα φράγκο, να παρουμε και πιστοποίηση (που να μας καλύπτει ΚΑΡΠΑ) και να μπει και τίποτα στο ταμείο του συλλόγου;
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 23-01-08, 22:23
Το avatar του χρήστη Kostdive
Kostdive Kostdive is offline
 
Εγγραφή: 24-10-2007
Μηνύματα: 35
Απάντηση: 21.01.2008 - 2o Σεμινάριο ΚΑΡΠΑ (Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση - Ε.Ε.Σ.)

kai οι καζουρα που εκαναν μερικοι κακεντρεχεις?
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 23-01-08, 23:38
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: 21.01.2008 - 2o Σεμινάριο ΚΑΡΠΑ (Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση - Ε.Ε.Σ.)

Παιδιά κατ' αρχή συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία σας αυτή που αποτελεί ένα δείγμα σωστού προσανατολισμού και που δείχνει τις προθέσεις σας για συνεχή αναβάθμιση, προσφορά στα μέλη και γενική βελτίωση του επιπέδου μας.

Αν μου επιτραπεί θα ήθελα να πώ και γω δυο λογάκια εντελώς προσωπική άποψη πάνω στο θέμα της ΚΑΡΠΑ.

Όταν ήμουν φοιτητής στο Πανεπιστήμιο Πατρών τότε είχαμε εμείς οι φαρμακοποιοί ένα μάθημα που λεγόταν επείγουσα ιατρική. Εκεί λοιπόν κάναμε τα πάντα ή σχεδόν τα πάντα. Από οξεοβασική ισορροπία μέχρι κλινική χημεία των αναλύσεων αίματος από δηλητηριάσεις με υδροχλωρικό οξύ. Κάναμε όλη τη θεωρεία της heimlich maneuver, και μελετήσαμε και αρκετά ενδιαφέροντα περιστατικά. Ήταν πολύ καλά όλα αυτά και μας έδωσαν πολύτιμες γνώσεις αν και ξώφαλτσες για ένα γιατρό πολύ βαθείς για ένα φαρμακοτρίφτη! Α! και ένα δεκάρι στο δελτίο βαθμολογίας αφού ο καθηγητής δεν γούσταρε να χαλάει την ζαχαρένια μας με ένα κακό βαθμό σε ένα "δευτερεύων" μάθημα.

Μπορούσα εγώ τελειώνοντας τη σχολη να βοηθήσω έναν άνθρωπο που έπεφτε στο φαρμακείο μου από ανακοπή καρδιάς? Μπα!

Είχα την αυτοπεποίθηση ότι μπορώ καν να βοηθήσω σε κάτι? Μπά.

Είχα όμως θεωρητικές γνώσεις και ένα καλό δεκάρι.

Ε λοιπόν φίλοι και συνάδελφοι! Παραδέχτηκα τους αμερικάνους σε αυτό το θέμα. Όσο ηλίθιοι και αν φαίνονται μέσα από το holywood, τόσο πρακτικοί έιναι σε κάποια θέματα.

Τι πρέπει να ξέρει ένας παροχέας ΚΑΡΠΑ? Πρέπει μήπως να κάνει καμιά διατριβή σε κάποιο θέμα παθολογίας ανατομικής ή μήπως να ξέρει ένα κατεβατό από διαδικασίες και ενέργειες που σε μια πραγματική περίπτωση ανάγκης θα τον μπέρδευαν με αποτέλεσμα να κοκκαλώσει και να μην μπορέσει να κάνει το βασικότερο, δηλαδή να σηκώσει το τηλέφωνο και να καλέσει για βοήθεια το αντίστοιχο του 112 (δεν ξέρω στην Ελλάδα νομίζω είναι 166 το ΕΚΑΒ ή υπάρχει κάποιο άλλο?)

Όμορφα απλά και ωραία φτιάχνουν ένα πρόγραμμα για lay persons που είναι μόνο 8 ώρες από τις οποίες οι 4 είναι πρακτική σε κούκλες (ενήλικα, παιδί και βρέφος) με διάφορα σενάρια και παιγνίδια ρόλων μέσα από τα οποία ο ενήλικας μαθητής μαθαίνει με βιοματικη εκπαίδευση. Στο τέλος φεύγοντας από το σεμινάριο έχει τόση αυτοπεποίθηση όση να πειστεί ότι μπορεί να κάνει ΚΑΡΠΑ μία τόσο απλή και μηχανική τεχνική και τόση γνώση όση να κάνει τρία πράματα σωστά Assess- Alert - Attend.

Εμείς οι Έλληνες όπως έχω διαπιστώσει τρώμε πολλή ώρα στην ανάλυση και στη συζήτηση της θεωρείας και ελάχιστη ώρα στην πράξη και στην πρακτικότητα του θέματος! Έτσι χάνουμε το παιγνίδι. Μπορούμε μεν να γράφουμε τόμους διατριβής σε ένα θέμα αλλά παγώνουμε όταν χρειαστεί να εφαρμόσουμε δύο πράματα. Φταίει η κουλτούρα μας? Φταίει ο τρόπος που έχουμε μάθει να εκπαίδευόμαστε ή το εκπαιδευτικό σύστημα καθ' ευατό?

Καλή η καζούρα αλλά δεν μπορύμε να μην κλέβουμε από άλλους λαούς (ηλίθιους κατά τα άλλα) τις μεθόδους που αποδίδουν. Βρισκόμαστε στη εποχή της βιοματικής εκπαίδευσης και της συναισθηματικη΄ς νοημοσύνης. Μην τοποθετείτε την ακαδημαική γνώση σε πρακτικά θέματα όπως η ΚΑΡΠΑ σε ψηλότερο βαθμό προτεραιότητας από την πρακτική και μην εκθειάζετε την ακαδημαική γνώση σε αυτό το θέμα. Εκείνο που χρειάζεται είναι πρακτική προπόνηση τσαγανό και μηχανική εφαρμογή του ABCD. Η εξάσκηση θα μας κάνει τέλειους και το διάβασμα έρχεται σε δεύτερη μοίρα. Τι να τον κάνω εγώ το λόχο αν δεν έχει ρίξει βόλι και να ξέρει πυρηνική φυσική?
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 23-01-08, 23:55
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: 21.01.2008 - 2o Σεμινάριο ΚΑΡΠΑ (Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση - Ε.Ε.Σ.)

Και ένα ανέκδοτο, πραγματική ιστορία:

Ένας φίλος είχε διαφημίσει κάποτε ένα σεμινάριο ΚΑΡΠΑ. To σεμινάριο θα γινόταν στα αγγλικά και διαφήμιζε:

"4 hours practice with training manikins"

κάποιοι ρώσοι έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον και έκαναν με μεγάλη ευεξία εγγραφή στο σεμινάριο.

Αφού τελείωσε το σεμινάριο ο φίλος εκπαιδευτής τους μοίρασε κάποιες φόρμες αξιολόγησης. Ένας έγραψε:

"that's bullsh*t! you promised some practice with manikins assh*le! Well where are they? Give me my money back!"
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 24-01-08, 01:27
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: 21.01.2008 - 2o Σεμινάριο ΚΑΡΠΑ (Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση - Ε.Ε.Σ.)

Σώτο πρέπει να παραδεχθώ ότι πολλά απο αυτά που αναέφερες για την Αμερικάνικη διδασκαλία ισχύουν σε αυτά που μας δείξανε στον ΕΕΣ. Νομίζω είναι αρκετά up to date στις πρακτικές.
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 24-01-08, 02:22
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: 21.01.2008 - 2o Σεμινάριο ΚΑΡΠΑ (Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση - Ε.Ε.Σ.)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρισκόμαστε στη εποχή της βιοματικής εκπαίδευσης και της συναισθηματικής νοημοσύνης. Μην τοποθετείτε την ακαδημαική γνώση σε πρακτικά θέματα όπως η ΚΑΡΠΑ σε ψηλότερο βαθμό προτεραιότητας από την πρακτική και μην εκθειάζετε την ακαδημαική γνώση σε αυτό το θέμα. Εκείνο που χρειάζεται είναι πρακτική προπόνηση τσαγανό και μηχανική εφαρμογή του ABCD. Η εξάσκηση θα μας κάνει τέλειους και το διάβασμα έρχεται σε δεύτερη μοίρα. Τι να τον κάνω εγώ το λόχο αν δεν έχει ρίξει βόλι και να ξέρει πυρηνική φυσική?
Εδω μαζί σου 1000%

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή η καζούρα αλλά δεν μπορύμε να μην κλέβουμε από άλλους λαούς (ηλίθιους κατά τα άλλα) τις μεθόδους που αποδίδουν.
Εδώ θα διαφωνήσω. Τα μηνύματα που παίρνω εγώ από φίλους που ζουν στις ΗΠΑ είναι πραγματικά πολύ απαισιόδοξα: Έχουν φτάσει σε τέτοιο βαθμό ηλιθιότητας και αποξένωσης που φοβούνται να βοηθήσουν τον διπλανό τους, με το σκεπτικό ότι θα τους κάνει μήνυση για αμέλεια ή παράλειψη.

Παραδείγματα:

α. Φίλοι βλέπουν σε εμπορικό κέντρο της Ν.Υόρκης κάποιον να έχει πέσει στο πάτωμα και να χτυπιέται (99% από εππιληψία) ενώ γύρω του έχουν κάνει κλοιό οι φρουροί του εμπορικού κέντρου και απλώς τον κοιτάνε. Πλησιάζουν για να βοηθήσουν (ένας από τους φίλους μου ήταν γιατρός) και η απάντηση που παίρνουν είναι αποστομωτική: Έχουμε ειδοποιήσει ασθενοφόρο, παρακαλώ μη τον αγγίζετε γιατί μπορεί να σας κάνει μήνυση για κακό χειρισμό.
Δηλ. έχουμε έναν άνθρωπο που μπορεί να καταπιεί τη γλώσσα του και να πνιγεί και περιμένουμε το ασθενοφόρο

β. Γίνεται ένα αυτοκινητιστικό δυστύχημα στο δρόμο και δε σταματάει κανείς, για τους ίδιους λόγους που ανέφερα στο (α)

γ. Σου χτυπάει το κουδούνι κάποιος από το διπλανό διαμέρισμα ζητώντας βοήθεια: Δεν του ανοίγεις καθόλου, γιατί μπορεί μετά να σου κάνει μήνυση ...ότι άργησες να καλέσεις το ασθενοφόρο

Έχω κι άλλα παραδείγματα μανίας μηνύσεων, αλλά είναι άσχετα από το θέμα των πρώτων βοηθειών. Φυσικά ένα μεγάλο μέρος της ευθύνης πέφτει στον τρόπο που λειτουργούν οι δικηγόροι και τις συμβουλές που δίνουν στους πελάτες τους αλλά το μεγαλύτερο βάρος πέφτει στον καθένα προσωπικά: Όταν η φυσική αυτορύθμιση των σχέσεων σε μια κοινωνία και η βοήθεια προς το διπλανό μας, μετατίθεται σε ένα πολύπλοκο και ψυχρό νομικό σύστημα, τότε κάτι πάει στραβά.
Να αντιστρέψω λοιπόν το ερωτημά σου: Τι να τον κάνω εγώ τον αμερικανό που έχει την αυτοπεποίθηση της εκπαίδευσής του, αν για να εφαρμόσει οτιδήποτε πρέπει να πάρει τηλέφωνο τον δικηγόρο του?

Φυσικά στην Ελλάδα - δόξα τω θεώ - δεν έχουμε τέτοια φαινόμενα μηνυσο-λαγνείας, οπότε συμφωνώ απολύτως και επαυξάνω:
Παράθεση:
Μην τοποθετείτε την ακαδημαική γνώση σε πρακτικά θέματα όπως η ΚΑΡΠΑ σε ψηλότερο βαθμό προτεραιότητας από την πρακτική και μην εκθειάζετε την ακαδημαική γνώση σε αυτό το θέμα. Εκείνο που χρειάζεται είναι πρακτική προπόνηση τσαγανό και μηχανική εφαρμογή του ABCD.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 24-01-08, 07:26
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: 21.01.2008 - 2o Σεμινάριο ΚΑΡΠΑ (Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση - Ε.Ε.Σ.)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σώτο πρέπει να παραδεχθώ ότι πολλά απο αυτά που αναέφερες για την Αμερικάνικη διδασκαλία ισχύουν σε αυτά που μας δείξανε στον ΕΕΣ. Νομίζω είναι αρκετά up to date στις πρακτικές.
OK το παραδέχομαι και εγώ. Απλώς δεν γνωρίζω το τι και πώς με ακρίβεια. Παλαιότερα τα μαθήματα ΚΑΡΠΑ και πρώτων βοηθειών στην Κύπρο ήταν 45 δίωρα μαθήματα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 24-01-08, 07:38
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: 21.01.2008 - 2o Σεμινάριο ΚΑΡΠΑ (Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση - Ε.Ε.Σ.)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων

Να αντιστρέψω λοιπόν το ερωτημά σου: Τι να τον κάνω εγώ τον αμερικανό που έχει την αυτοπεποίθηση της εκπαίδευσής του, αν για να εφαρμόσει οτιδήποτε πρέπει να πάρει τηλέφωνο τον δικηγόρο του?

Φυσικά στην Ελλάδα - δόξα τω θεώ - δεν έχουμε τέτοια φαινόμενα μηνυσο-λαγνείας, οπότε συμφωνώ απολύτως και επαυξάνω:
Φοίβο όντως δόξα τω Θεώ! Το καλύτερο σύστημα θα έλεγα είναι ένας αμερικάνικος τρόπος εκπαίδευσης σε Έλληνες μαθητές. Ξέρεις ότι θα τους δώσει τα πρακτικά εφόδια και την απαραίτητη αυτοπεποίθηση. Ο κανόνας είναι ότι έννοιες όπως αλτρουισμός, ανθρωπιά, και παλλικαριά είναι έννοιες συνυφασμένες με την Ελληνική ψυχή.

Στο θέμα της αυτοπεποίθησης όμως μπερδεύτηκα λίγο από τα γραφώμενα των φίλων και την όλη σημμασία που δώθηκε στην εδώ γραπτή συζήτηση γύρω από το νομικό θέμα. Έτσι λανθασμένα φαίνεται συμπέρανα ότι έγινε μια δουλειά που υποσυνείδητα έβαλε αυτό το αγκάθι στα μυαλά των συμμετέχοντων. Εϊδα δηλαδή Έλληνες να συζητάνε σαν Αμερικάνοι!

Στα σχολεία που κάνουμε εμείς συνήθως το νομικό θέμα καλύπτεται με 3 διαφάνειες και κανένας δεν επιμένει τόσο πολύ ώστε να θέλει τόση πολλή ανάλυση. Αν συνέβαινε αυτό θα ανησυχούσα και θα αμφέβαλλα για την αποτελεσματικότητα που θα είχε το σεμινάριο.

Δεν ανάφερα πουθενά ότι το αμερικάνικο σύστημα αποδίδει για τους αμερικάνους! Αποδίδει όμως σε αυτό το θέμα πολύ καλά για τους Έλληνες.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 24-01-08, 08:36
Το avatar του χρήστη DHMHTRHS
DHMHTRHS DHMHTRHS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 12-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.435
Απάντηση: 21.01.2008 - 2o Σεμινάριο ΚΑΡΠΑ (Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση - Ε.Ε.Σ.)

Ευχαριστώ για την ευκαιρία που μου δόθηκε από τον σύλλογο για την παρακολούθηση του σεμιναρίου αυτού !!!
Η παρουσία της δίδας Λυμπέρη ήταν αρκετά παραστατική, ολοκληρωμένη και εμπεριστατωμένη παρά τον περιορισμένο χρόνο των δύο ωρών και το τόσο διψασμένο και γεμάτο απορίες κοινό για την ΚΑΡΠΑ αλλά και τις Πρώτες Βοήθειες.
Ευελπιστώ στην επανάληψη τέτοιων συναντήσεων καθώς και στη συνέχιση των προσπαθειών του συλλόγου.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 24-01-08, 10:41
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 21.01.2008 - 2o Σεμινάριο ΚΑΡΠΑ (Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση - Ε.Ε.Σ.)

Πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτηση που εξελίσσεται με αφορμή το Σεμινάριο.

Επειδή ήμουν και στην πρώτη αλλά και στη δεύτερη ομάδα που οργάνωσε ο Σύλλογος για την ΚΑΡΠΑ ( ε, ναι λοιπόν, έκλεψα, αλλά ήταν για λόγους λειτουργικούς), θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάποια πραγματάκια για να μην αφήσουμε χώρο σε παρεξηγήσεις:
Τα σεμινάρια του ΕΕΣ δίνουν μεγάλη σημασία στην πρακτική εξάσκηση σε κούκλα. Στο πρώτο σεμινάριο ας πούμε, δεν υπήρξε άτομο που να μην εφάρμοσε στην πράξη όσα διδάχτηκε θεωρητικώς και κανείς δεν κόλλησε σε θέματα νομικής φύσης.

Στο δεύτερο σεμινάριο τώρα, ο λαός διψούσε για Πρώτες Βοήθειες γενικά... Συζητήθηκαν θέματα πνιγμού, θέματα επιληψίας, θέματα καταγμάτων, θέματα αιμορραγιών, λιποθυμιών... εεε δεν αφήσαμε και τίποτα που να μη ρωτήσουμε! Σας διαβεβαιώ ότι η πρώτη ομάδα δεν άγγιξε ούτε τα μισά από τα θέματα που συζητήθηκαν αυτή τη Δευτέρα. Φυσικά η κα. Λυμπέρη γνώριζε όλα τα θέματα σε βάθος και απαντουσε σε όλες τις απορίες με θέρμη. Αυτό ομολογουμένως αποπροσανατόλισε από τον πραγματικό στόχο: την ΚΑΡΠΑ.

Δεν θα μπορούσα όμως να ρίξω το φταίξιμο στην εισηγήτρια ή τον ΕΕΣ, παρά στο αχόρταγο και άπληστο ακροατήριο!!

Ίσως την επόμενη φορά θα έπρεπε να είμαστε σαφέστεροι ως προς αυτό:

Οι Πρώτες Βοήθειες του ΕΕΣ είναι ένας πολύ μεγάλος κύκλος σεμιναρίων που απαιτεί σημαντικό ποσοστό του ελεύθερου χρόνου μας. Στην παρούσα φάση ο Σύλλογος επέλεξε και απομόνωσε το σεμινάριο της ΚΑΡΠΑ σαν ένα λογικό ξεκίνημα. Σε καμία περίπτωση το δίωρο αυτό σεμινάριο δεν επαρκεί για να μας κάνει γιατρούς ή έστω πλήρεις πάροχους πρώτων βοηθειών.

Αυτό που έχει σημασία τελικά είναι το ενδιαφέρον και η δίψα του κόσμου.

Ξαναλέω λοιπόν ότι αυτό που μου έμεινε εμένα από την επανάληψη του σεμιναρίου ΚΑΡΠΑ είναι η ανάγκη να παρακολουθήσουμε τον πλήρη κύκλο πρώτων βοηθειών.
Προσωπικά ο Ερυθρός Σταυρός με καλύπτει. Αν το σκορ 2/2 αρκεί για να κάνω γενικεύσεις, τότε οι εισηγήτριες του ΕΕΣ φαίνονται απόλυτα ενήμερες, με γνώσεις αρτιότατες αλλά και έμπρακτες ενώ παράλληλα ήταν και οι δύο συμπαθέστατες και κέρδιζαν αβίαστα το κοινό τους.

Προσωπκά, ανυπομονώ να συνεχίσω μαζί τους τα σεμινάρια -κι ας τρέχω για όσο χρειαστεί πανικόβλητη μετά τη δουλειά στο κέντρο της Αθήνας!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:32.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.