Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες του Συλλόγου. Οι προτάσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιά 02-10-08, 18:19
Το avatar του χρήστη Panos
Panos Panos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2008
Περιοχή: Αθήνα-Ρέθυμνο
Μηνύματα: 25
Απάντηση: 28.9.2008: K.D.E. - Εθελοντικός Καθαρισμός Βυθού Βουρκαρίου Κέας

Συγχαρητήρια για αυτή την ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΚΗ κίνηση.
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 05-10-08, 14:48
Το avatar του χρήστη Beracuda
Beracuda Beracuda is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 27-06-2007
Περιοχή: Κηφισιά & Κούνδουρος, Κέα
Μηνύματα: 293
Απάντηση: 28.9.2008: K.D.E. - Εθελοντικός Καθαρισμός Βυθού Βουρκαρίου Κέας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι μπορούμε να θεωρήσουμε ότι υπάρχουν δύο στάδια ευαισθητοποίησης μέσα από μια δράση όπως ήταν ο Καθαρισμός στο Βουρκάρι:
Αφενός η ουσιαστική δική μας ευαισθητοποίηση, η οποία κρίνοντας από τα λόγια της Έμμυς αλλά και τα αντίστοιχα δικά μου συναισθήματα πέτυχε το στόχο της και με το παραπάνω.
Μαρία και 'Εμμυ και σε όλους που συμμετείχαν ενεργά στην εκδήλωση αυτή αλλά και για όποιον παρακολουθεί τούτο το thread και ενδιαφέρεται, θέλω να μοιραστώ κάποιες σκέψεις και αισθήματα.

Επαναλαμβάνω ένα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε όλους και προς τον Φοίβο ιδιαίτερα.

Μόλις 7 ημέρες πέρασαν από την κορυφαία κατά τη γνώμη μου εκδήλωση στο Βουρκάρι της Κέας. Λέω Κορυφαία γιατί:
  • Δεν είχε ξαναγίνει ΠΟΤΕ κάτι τέτοιο στο νησί.
  • Έφερε την ιδιωτική πρωτοβουλία (πολίτες, αυτοδύτες, ΤΗΘΥΣ, K.D.E.) σε συνεργασία με φορείς (Εφορεία Εναλίων Αρχαιοτήτων, Δήμος Κέας, Λιμεναρχείο, Ναυτικός Αθλητικός Όμιλος Κέας).
  • Πέτυχε να συνειδητοποιήσει ακόμα περισσότερο τους συμμετέχοντες.
  • Πέτυχε να αναδείξει το πρόβλημα και να το δει "κατάφατσα" η τοπική κοινωνία.
Παράθεση:
Το Βουρκάρι πραγματικά με ευαισθητοποίησε, ήταν ένα πολύ δυνατό χαστούκι και ξύπνημα στην πραγματικότητα.....
Νομίζω συμφωνούμε όλοι απόλυτα. /

Παράθεση:
Η ευαισθητοποίηση των άλλων είναι το δεύτερο στάδιο.
Στο οποίο και συμφωνώ ότι πρέπει να περάσουμε άμεσα και ήδη συζητήθηκαν κάποιες ιδέες με τον Βύρωνα.
Εδώ μπαίνει το επόμενο ζητούμενο που είναι ίσως το σημαντικότερο. Τι θα μπορούσαμε να κάνουμε μέσα από την όμορφη παρέα των ευαισθητοποιημένων μελών του ΤΗΘΥΣ με διάθεση ακτιβισμού:
  • Αυτό που έγινε στις 28/9/08 να διαδοθεί ευρύτερα με κάθε πρόσφορο μέσο (δημοσιογραφικά, αφίσες, στο net κ.ά.).
  • Να ανοίξει το θέμα και να γίνουν συζητήσεις με επιμορφωτικό στόχο προς την τοπική κοινωνία. Στο μέτρο πού δύναμαι συμβάλλω με posts στο Φόρουμ KeaWest και στο site του ΝΑΟΚ.
  • Να επαναληφθούν καλά συντονισμένες δράσεις τέτοιες (εκτός από το Βουρκάρι για το οποίο έχει ήδη δοθεί υπόσχεση ) και σε επιλεγμένα 2-3 άλλα νησιά μας κάθε χρόνο.
Παράθεση:
Όποιος επιθυμεί να βοηθήσει σε αυτή τη συνέχεια με οποιοδήποτε τρόπο είναι ευπρόσδεκτος. Ο Σύλλογος άλλωστε έχει ήδη διαμορφώσει μια εσωτερική περιβαλλοντική ομάδα με υπεύθυνο τον πρωτοστάτη Νεοκλή Κονταράτο. Δεχόμαστε βοήθεια (ιδέες, φωτογραφίες, γραφικά, τρέξιμο...) και από εθελοντές για να ξεκινήσουμε μία δική μας, σεμνή ίσως στην αρχή, με την ελπίδα να μεγαλώσει σταδιακά, εκστρατεία αφύπνισης.
Όσο έχουμε ακόμα καιρό.
Δηλώνω παρόν (μετά το Νεοκλή και τη Μαρία ή όποιους άλλους ήδη δηλωμένους) και προτείνω να ανοίξει σχετικός κατάλογος συμμετοχών. Αμέσως μετά (π.χ. με 10 συμμετοχές) να γίνει μια συνάντηση των μελών της "Περιβαλλοντικής Ομάδας ΤΗΘΥΣ" για ανταλλαγή πρακτικών απόψεων, λήψη αποφάσεων και επιλογή συγκεκριμένων δράσεων.
__________________
Beracuda
#28 Μέλος ΤΗΘΥΣ

“O ΑΕΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΝΑΙ ΑΓΑΘΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤIΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΓΕΝΙΕΣ“: Jacques-Yves Cousteau, το 1988 έγινε μέλος της Γαλλικής Aκαδημίας με την αναγγελία αυτή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Beracuda : 05-10-08 στις 15:44.
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 05-10-08, 16:07
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 28.9.2008: K.D.E. - Εθελοντικός Καθαρισμός Βυθού Βουρκαρίου Κέας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Beracuda Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλώνω παρόν (μετά το Νεοκλή και τη Μαρία ή όποιους άλλους ήδη δηλωμένους) και προτείνω να ανοίξει σχετικός κατάλογος συμμετοχών. Αμέσως μετά (π.χ. με 10 συμμετοχές) να γίνει μια συνάντηση των μελών της "Περιβαλλοντικής Ομάδας ΤΗΘΥΣ" για ανταλλαγή πρακτικών απόψεων, λήψη αποφάσεων και επιλογή συγκεκριμένων δράσεων.
Μαζί σου Βύρων και θα έλεγα αμ' έπος αμ' έργον για την αυριανή δευτεριάτικη συνάντηση στο στέκι αλλά δυστυχώς δε θα μπορέσω να είμαι εκεί αυτη τη φορά.
Αν βρεθείτε οι υπόλοιποι θα φροντίσω να ενημερωθώ για ό,τι συζητήσατε.
Διαφορετικά, ίσως το κανονίσουμε σε άλλο χρόνο και τόπο μες στη βδομάδα.
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 06-10-08, 13:23
Το avatar του χρήστη Beracuda
Beracuda Beracuda is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 27-06-2007
Περιοχή: Κηφισιά & Κούνδουρος, Κέα
Μηνύματα: 293
Απάντηση: 28.9.2008: K.D.E. - Εθελοντικός Καθαρισμός Βυθού Βουρκαρίου Κέας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαζί σου Βύρων και θα έλεγα αμ' έπος αμ' έργον για την αυριανή δευτεριάτικη συνάντηση στο στέκι αλλά δυστυχώς δε θα μπορέσω να είμαι εκεί αυτη τη φορά.
Αν βρεθείτε οι υπόλοιποι θα φροντίσω να ενημερωθώ για ό,τι συζητήσατε.
Διαφορετικά, ίσως το κανονίσουμε σε άλλο χρόνο και τόπο μες στη βδομάδα.
Μαρία μόλις επέστρεψα από Κέα. Δεν νομίζω ότι θα μπορέσω και εγώ για σήμερα.

Προτείνω όμως όπως Νεοκλής συντονίσει τους ενδιαφερόμενους για μια συνάντηση σύντομα και με την κατάρτιση μιας ατζέντας θεμάτων για συζήτηση.

Καλή εβδομάδα σε όλους.
__________________
Beracuda
#28 Μέλος ΤΗΘΥΣ

“O ΑΕΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΝΑΙ ΑΓΑΘΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤIΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΓΕΝΙΕΣ“: Jacques-Yves Cousteau, το 1988 έγινε μέλος της Γαλλικής Aκαδημίας με την αναγγελία αυτή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:07.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.