Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Καταδύσεις με μείγματα αερίων
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Nitrox, Trimix κι άλλες άγνωστες λέξεις...

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Ρυθμιστής για αποσυμπίεση;
Πιστόνι 11 44,00%
Διάφραγμα 7 28,00%
Το ίδιο μου κάνει 7 28,00%
Ψήφισαν: 25. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-05-08, 19:26
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Ρυθμιστής για αποσυμπίεση

Τι είδους πρώτο στάδιο ρυθμιστή προτιμάτε για την φιάλη αποσυμπίεσης;
Γιατί;;
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Thanos : 31-05-08 στις 19:30.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-05-08, 22:55
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Ρυθμιστής για αποσυμπίεση

Αν επρεπε να χρησιμοποιησω Ρυθμιστή για αποσυμπίεση γιατι να μην εχω την απολυτη απλοτητα δηλαδη πιστονι; (αφου στο deco οι απαιτησεις σε επιδοσεις δεν ειναι σοβαρες)
PS Τωρα πια για τεχνικους λογους δεν θα χρειαστω αλλα λεμε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-06-08, 09:38
Το avatar του χρήστη Normoxic Diver
Normoxic Diver Normoxic Diver is offline
 
Εγγραφή: 24-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 270
Απάντηση: Ρυθμιστής για αποσυμπίεση

Ισορροπημενο Διαφραγμα (balanced diaphragm) με περιστρεφομενο ''πυργισκο''.

1. Γιατι ο περιστρεφομενος πυργισκος (swivel turrent) ''φτιαχνει'' το ιδεατο hose routing των εξ αριστερων stage (...ειμαι σιγουρος πως σου αρεσε αυτο Thano...)

2. Αν και δεν θα με χαλαγε ενας ''πιστονατος'' μιας και προσωπικα κανω NTx καταδυσεις και αρα χρησιμοποιωντας τον απο τα 36-6m σιγουρα δεν θα ειχα κανενα προβλημα, παραυτα εχω επιλεξει τους DST της Apeks:
α. γιατι ΔΕΝ εχει κατι σε πιστονι με περιστρεφομενο πυργισκο η Apeks.
β. το κοστος δεν ειναι απαγορευτικο/ πολυ μεγαλο.
γ. το κοστος των αναλωσημων μικρο (24 ευρω).
δ. συμφωνα με το manual συντηρησης της Apeks η περιοδικοτητα συντηρησης τους (των α-σταδιων μονο) ειναι καθε 2 χρονια (και στην περιπτωση που δεν σκασει κατι απροοπτο...)
ε. γιατι προσφερεται ''απλοχερα'' η πολυτελεια του να κανει ο οποιοσδηποτε, οποτεδηποτε θελει το Service Technician Course της Apeks απο τον αποκλειστικο αντιπροσωπο της εταιρειας στην Ελλαδα (περαν την γνωστης μιζερης πολιτικης αλλων αποκλειστικων αντιπροσωπων). Σχολειο το οποιο παρακολουθησα και ειμαι εδω και μηνες περα απο Αυτονομος δυτης και Αυτονομος συντηρητης ΟΛΩΝ των ρυθμιστων μου....

Αυτοι ειναι ''καποιοι'' λογοι φιλε Thano για τους οποιους επελεξα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ οι ρυθμιστες των stage μου περαν του να ειναι οτι ειναι τελος παντων, να ειναι κυριως και APEKS!
__________________
“dive to express NOT to impress”....anonymous diver

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Normoxic Diver : 01-06-08 στις 15:41.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-06-08, 12:57
Το avatar του χρήστη Antzoulis
Antzoulis Antzoulis is offline
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: Kallithea
Μηνύματα: 121
Απάντηση: Ρυθμιστής για αποσυμπίεση

Εγω χρησιμοποιω Πιστόνι για αποσυμπίεση. Θεωρω οτι δεν εχει να σου προσφερει τιποτα παραπανω ενα διαφραγμα στο συγκεκριμενο βαθος.Και αλλος λογος ειναι το κοστος αγορας και σερβις.(οχι οτι δεν εχω και διαφραγματα για αποσυμπιεση)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-06-08, 13:28
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Ρυθμιστής για αποσυμπίεση

Το κόστος πιστεύω είναι το βασικότερο κριτήριο. Μιας και οι ανάγκες απόδοσης για τις στάσεις αποσυμπίεσης δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλες και νοουμένου ότι ο κανόνας είναι πως οι μικρότερης απόδοσης ρυθμιστές είναι και φθηνότεροι, επιλέγω τους φθηνούς.

Νομιζω πως η ιδιότητα που ανέφερε ο Κλέαρχος για περιστρεφώμενο πρώτο στάδιο είναι επίσης πολύ χρήσιμη και επιθυμητή.

Πιστόνι ή διάφραγμα? Και τα δύο. Αρκεί να πληρούν τους πιό πάνω όρους. Υπάρχουν ρυθμιστές με πιστόνι που είναι πολύ πιό ακριβοί από ότι αρκετοί με δίάφραγμα και το ανάποδο. Επίσης η απόδοση δεν εξαρτάται μόνο από αυτό το γεγονός. Υπάρχουν ρυθμιστές με πιστόνι με πολύ καλύτερες αποδόσεις από πολλούς με διάφραγμα και αντίστροφα.

θεωρώ επίσης βασικό να είναι DIN να έχει αν είναι δυνατόν άνετο mouthpiece.

Προσωπικά χρησιμοποιώ τους Envoy της Zeagle Οι Envoy είναι φθηνοί σχετικά (MAP από την Zeagle είναι €210 για 1ο / 2ο στάδιο) αλλά και ψηλής απόδοσης συνάμα και δίνουν μια πολύ καλά αναλογία απόδοσης / κόστους. Το hose routing είναι ικανοποιητικό ακόμα και χωρίς περιστρεφόμενο 1ο στάδιο ή άλλες γωνιές με περιστρεφόμενους μηχανισμούς αν και δεν θα με χάλαγε να έβαζα κάτι τέτοιο. Από την άλλη είναι και περισσότερα τα failure points, και ίσως γι' αυτό να επέλεξα να τους αφήσω όπως είναι. Τώρα με την έκδοση του Rezort που είναι πιστόνι θα τους αλλάξω. Οι Rezort έχουν τιμή πώλησης (MAP από την Zeagle στα € 156).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σώτος Χριστοδούλου : 01-06-08 στις 13:34.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-06-08, 13:56
Το avatar του χρήστη Antzoulis
Antzoulis Antzoulis is offline
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: Kallithea
Μηνύματα: 121
Απάντηση: Ρυθμιστής για αποσυμπίεση

καλα για το θεμα DIN δεν το συζηταμε νομιζω...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-06-08, 18:55
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Ρυθμιστής για αποσυμπίεση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Normoxic Diver Εμφάνιση μηνυμάτων
α. γιατι ΔΕΝ εχει κατι σε πιστονι με περιστρεφομενο πυργισκο η Apeks.
χμμμμμ

Σε ότι αφορά το γεγονός ότι οι ρυθμιστές αυτοί είναι για πολύ ώρα "εκτεθειμένοι", πόσο σημασία έχει στην επιλογή;
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-06-08, 20:34
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: Ρυθμιστής για αποσυμπίεση

Πριν δώσει απάντηση στην συγκεκριμένη ερώτηση, πρέπει να αναλογιστεί κανείς τα εξής:

1. σε τι βάθος θα χρησιμοποιηθούν οι ρυθμιστές ;
2. τι αέρια περιέχουν οι φιάλες;

Για παράδειγμα τα ανισόρροπα (μη-ισορροπημένα / unbalanced) πρώτα στάδια με πιστόνι κατά την άποψη μου, είναι ιδανικά για πλούσια μίγματα και σχετικά μικρά και μεσαία βάθη. Στο εσωτερικό τους, θα βρει κανείς μόνο ένα κινούμενο στέλεχος (το πιστόνι) με την έδρα και δύο o-rings. Ο σχεδιασμός τους τα κάνει όχι μόνο τρομερά ανθεκτικά και αξιόπιστα, αλλά και πολύ εύκολα στον καθαρισμό για χρήση με οξυγόνο. Επίσης, το λύσιμο / δέσιμο είναι πολύ απλά και το service οικονομικότατο. Για εμένα είναι τα ιδανικά πρώτα στάδια για το ΕΑΝ50 από τα 21m και το καθαρό οξυγόνο από τα 6m. Έχοντας και τα δύο καθαρά για Ο2, μπορεί να γίνει «σκάντζα» ανά πάσα στιγμή αν χρειαστεί.

Για όλες τις βαθύτερες στάσεις που δεν γίνεται χρήση υπεροξυγονωμένων μιγμάτων, βάζω ρυθμιστή της ίδιας ποιότητας και κατασκευής που θα είχα και στις διπλές.

Τώρα, αυτά περί hose routing, πυργίσκων και πολυβολείων είναι για μένα πομφόλυγες καθώς έχει κανείς μόνο δύο σωλήνες στους ρυθμιστές των stage tanks. Μιλάμε για ένα μανόμετρο σε κοντό σωλήνα και ένα Β’ στάδιο σε μακρύ σωλήνα 100cm περίπου. Άμα δε μπορείς να βολέψεις 2 σωληνάκια που έρχονται δεξιά και αριστερά σε ένα Α’ στάδιο, μάλλον υπάρχει πιο γενικό θέμα.

/GKAM

(το DIN εξυπακούεται, για προφανείς λόγους στην τεχνική κατάδυση – για όλους τους ρυθμιστές)
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-06-08, 20:43
Το avatar του χρήστη Antzoulis
Antzoulis Antzoulis is offline
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: Kallithea
Μηνύματα: 121
Απάντηση: Ρυθμιστής για αποσυμπίεση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν δώσει απάντηση στην συγκεκριμένη ερώτηση, πρέπει να αναλογιστεί κανείς τα εξής:

1. σε τι βάθος θα χρησιμοποιηθούν οι ρυθμιστές ;
2. τι αέρια περιέχουν οι φιάλες;

Για παράδειγμα τα ανισόρροπα (μη-ισορροπημένα / unbalanced) πρώτα στάδια με πιστόνι κατά την άποψη μου, είναι ιδανικά για πλούσια μίγματα και σχετικά μικρά και μεσαία βάθη. Στο εσωτερικό τους, θα βρει κανείς μόνο ένα κινούμενο στέλεχος (το πιστόνι) με την έδρα και δύο o-rings. Ο σχεδιασμός τους τα κάνει όχι μόνο τρομερά ανθεκτικά και αξιόπιστα, αλλά και πολύ εύκολα στον καθαρισμό για χρήση με οξυγόνο. Επίσης, το λύσιμο / δέσιμο είναι πολύ απλά και το service οικονομικότατο. Για εμένα είναι τα ιδανικά πρώτα στάδια για το ΕΑΝ50 από τα 21m και το καθαρό οξυγόνο από τα 6m. Έχοντας και τα δύο καθαρά για Ο2, μπορεί να γίνει «σκάντζα» ανά πάσα στιγμή αν χρειαστεί.

Για όλες τις βαθύτερες στάσεις που δεν γίνεται χρήση υπεροξυγονωμένων μιγμάτων, βάζω ρυθμιστή της ίδιας ποιότητας και κατασκευής που θα είχα και στις διπλές.

Τώρα, αυτά περί hose routing, πυργίσκων και πολυβολείων είναι για μένα πομφόλυγες καθώς έχει κανείς μόνο δύο σωλήνες στους ρυθμιστές των stage tanks. Μιλάμε για ένα μανόμετρο σε κοντό σωλήνα και ένα Β’ στάδιο σε μακρύ σωλήνα 100cm περίπου. Άμα δε μπορείς να βολέψεις 2 σωληνάκια που έρχονται δεξιά και αριστερά σε ένα Α’ στάδιο, μάλλον υπάρχει πιο γενικό θέμα.

/GKAM

(το DIN εξυπακούεται, για προφανείς λόγους στην τεχνική κατάδυση – για όλους τους ρυθμιστές)
Γιωργο κανοντας εντονα την λεξη "για αποσυμπιεση" αυτο εννοουσα.Οτι για βαθος μεχρι τα 10-15 μετρα που μπορει να ξεκινησει μια αποσυμπιεση οπου θα εχεις πιστονι.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-06-08, 20:52
Skipper Skipper is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 217
Απάντηση: Ρυθμιστής για αποσυμπίεση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Normoxic Diver Εμφάνιση μηνυμάτων
... εχω επιλεξει τους DST της Apeks:
Ομοίως και εγώ, για όσους λόγους αναφέρεις και για έναν παραπάνω : Εχοντας β' στάδιο τύπου ΧΤΧ, έφερα τούμπα τον σωλήνα να μου έρχεται από αριστερά, για χρήση σε αριστερό stage.
__________________
Not Today
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:53.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.