Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Υποβρύχια Φωτογραφία & Video > Ας γίνουμε καλύτεροι φωτογράφοι
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Φωτογραφικοί προβληματισμοί για αρχάριους και προχωρημένους

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-07-08, 14:49
Το avatar του χρήστη alkis
alkis alkis is offline
 
Εγγραφή: 10-10-2007
Μηνύματα: 188
Υγρασία σε housing και πιθανοί τρόποι αντιμετώπισης

Έχω την Canon G9 με housing της Ikelite.
Στις πέντε !!!!!!! τελευταίες βουτιές αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα
Μόλις κατεβώ κάτω από το θερμοκλινές με τη διαφορά της θερμοκρασίας δημιουργείται υγρασία, η θήκη μπροστά από το φακό της μηχανής θολώνει εσωτερικά, με αποτέλεσμα να είναι αδύνατη η λήψη οποιασδήποτε φωτογραφίας.
Μόλις ανεβώ και πάλι σε ζεστά νερά το πρόβλημα εξαφανίζεται
Θα αλλάξω τις σίλικες που βάζω μέσα αυτό είναι σίγουρο και απορώ γιατί δεν το έκανα μετά από τόσες βουτιές με το ίδιο πρόβλημα.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς ανάλογο πρόβλημα και αν ναι πως το αντιμετώπισε.
Μήπως υπάρχει κάτι που μου ξεφεύγει και πιθανόν να μου δημιουργήσει προβλήματα στη συνέχεια σε σχέση με τη στεγανότητα της θήκης
Κάθε απάντηση πολύτιμη !!!!!
Ευχαριστώ !!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-07-08, 15:17
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Υγρασία σε housing και πιθανοί τρόποι αντιμετώπισης

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alkis Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω την Canon G9 με housing της Ikelite.
Στις πέντε !!!!!!! τελευταίες βουτιές αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα
Μόλις κατεβώ κάτω από το θερμοκλινές με τη διαφορά της θερμοκρασίας δημιουργείται υγρασία, η θήκη μπροστά από το φακό της μηχανής θολώνει εσωτερικά, με αποτέλεσμα να είναι αδύνατη η λήψη οποιασδήποτε φωτογραφίας.
Μόλις ανεβώ και πάλι σε ζεστά νερά το πρόβλημα εξαφανίζεται
Θα αλλάξω τις σίλικες που βάζω μέσα αυτό είναι σίγουρο και απορώ γιατί δεν το έκανα μετά από τόσες βουτιές με το ίδιο πρόβλημα.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς ανάλογο πρόβλημα και αν ναι πως το αντιμετώπισε.
Μήπως υπάρχει κάτι που μου ξεφεύγει και πιθανόν να μου δημιουργήσει προβλήματα στη συνέχεια σε σχέση με τη στεγανότητα της θήκης
Κάθε απάντηση πολύτιμη !!!!!
Ευχαριστώ !!!
αλκη, το έχω πάθει κάμποσες φορές...
Νομίζω ότι το πρόβλημα σχετίζεται με την έκθεση του housing σε υψηλές θερμοκρασίες πριν την κατάδυση. Η μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας που αναπτύσσεται στο εσωτερικό του προκαλεί την υγροποιηση των υδρατμών του αέρα στο εσωτερικό της θήκης.
Προσπάθησε να διατηρείς το housing τυλιγμένο σε μια πετσέτα και κατά προτίμηση μέσα σε κάποια τσάντα και να το βγάζεις μόνο την τελευταία στιγμή πριν πέσεις στο νερό.
Σε εμένα τουλάχιστον η τακτικη αυτή δουλεύει.
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-07-08, 15:33
Το avatar του χρήστη dimitri
dimitri dimitri is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Άγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 194
Απάντηση: Υγρασία σε housing και πιθανοί τρόποι αντιμετώπισης

Όπως σου είπε η physalia μην ανοίγεις την μηχανή σε θερμό καυ υγρό περιβάλλον. Αν έχεις αυτοκίνητο με κλιματισμό, βάλε την μηχανή στην θήκη ενώ είσαι μέσα μια και η θερμοκρασία θα έιναι χαμηλότερη (μαζι με την υγρασία).

Όσο γαι τις σίλικες, δεν ξέρω τι είδους βάζεις, αλλά υπάρχουν και κιτάκια με σίλικες που αλλάζουν χρώμα μόλις φορτώσουν τελείως. Ίσως αυτό να έιναι μια λύση για να θυμάσαι το πότε πρέπει να τις αλλάξεις (προσωπικά με τα απλά φακελάκια ποτε΄δεν έιμαι σίγουρος, ενώ με το ενδεικτικό χρώματος δύσκολα κάνεις λάθος - λέμε τώρα )
__________________
Too many Chiefs, not enough Indians....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-07-08, 15:50
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Υγρασία σε housing και πιθανοί τρόποι αντιμετώπισης

Πριν κλεισεις το housing καθε φορα (Ιουλιο) εχεις 32 βαθμους γυρω σου και εγκλωβιζεις μεσα στο housing τον αερα του περιβαλοντος.
Αυτος λογω θερμοκρασιας εχει φοβερη ποσοτητα υδρατμων. Οταν η θερμοκρασια του αερα αυτου πεφτει (ειδικα κατω απο το θερμοκλινες) ο υπερκορεσμος σε νερο οδηγει σε σχηματισμο σταγονιδιων στη πιο υδροφιλη και παγωμενη λογω θερμοαγωγιμοτητας επιφανεια (δυστυχως κρυσταλο).
Δεν το εψαξα ποτε επισημα τεχνικα και οτι γραφω ειναι προσωπικη εμπειρια.
Τα σακουλακια σιλικονης θεωρητικα θα δουλευαν αν τους δινοταν ο απαραιτητος χρονος να αποροφησουν το νερο, ομως φοβαμαι οτι δεν θα πιασουν τοσο καλα.
Λυσεις σαν της physalia δουλευουν καλυτερα.
Απο την απελπισια μου με αυτο το καψονι, εφτανα σε σημειο, για να κανω αλλαγες film (παλια οπως καταλαβες) να δουλευω κρατοντας ολα τα υλικα μεσα σε καταψυκτη και μονο οταν εκλεινα το housing να βγαζω τα χερια απο το καταψυκτη.
Θα ηταν τραγικο για τη ποιοτητα να χρσιμοποιησεις αντιθολωτικο υγρο (μην ενδωσεις σε τετοια συμβουλη) και μην ανησυχεις το φαινομενο δε σχετιζεται με τη στεγανοτητα καθολου.
Καλα ξεθολωματα οπως και αν σου προκυψουν.
__________________
Physical Diver
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-07-08, 15:57
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Υγρασία σε housing και πιθανοί τρόποι αντιμετώπισης

Αφού το πρόβλημα εξαφανίζεται μόλις ανέβεις στα ζεστά, δεν φαίνεται για πρόβλημα στεγανότητας της θήκης αλλά για υγροποίηση των υδρατμών λόγω διαφοράς θερμοκρασίας του θερμοκλινούς

Το πρόβλημα υγροποίησης των υδρατμών στο μπροστινό port, ενφανίζεται πιο έντονα στα housing "μεγάλου" όγκου: Ο (σχετικά) μεγαλύτερος όγκος αέρα που περικλείεται, περιέχει αναπόφευκτα ένα μεγαλύτερο ποσό υγρασίας σε σχέση με τα housing μικρότερου όγκου (π.χ. τα housing που δίνουν η Olympus και η Canon για τις μηχανές τους).

Σε housing μικρού όγκου, που η μηχανή ταιριάζει σχεδόν ακριβώς μέσα τους δεν έχω παρατηρήσει ποτέ τόσο σημαντικό θάμπωμα που να επηρεάζει την ποιότητα της φωτογραφίας, χωρίς να βάλω ποτέ silica gel.
Βέβαια έχει σημασία κι αυτό που είπε η Μαρία: Η διαφορά θερμοκρασίας.
Αν βουτάς σε πολύ κρύα νερά ή έχεις κλείσει το housing σε πολύ ζεστή ατμόσφαιρα ή το έχεις εκθέσει σε ψηλές θερμοκρασίες πριν βουτήξεις, τότε έχεις τα χειρότερα συμπτώματα.


Σημαντικό hint: Προσπάθησε να μην κλείνεις το housing δίπλα στη θάλασσα ή στο κατάστρωμα ενός πλοίου γιατί ο άερας περιέχει σημαντικά ποσοστά υγρασίας. Βάλε μέσα τη μηχανή και κλείσε το housing πριν ξεκινήσεις απ' το σπίτι - αν και δεν είναι καλό για τα o-rings να μένουν συμπιεσμένα κάμποσες ώρες, είναι όμως καλό για το φωτογραφικό αποτέλεσμα αλλά και - μακροπρόθεσμα - για τη μηχανή σου, γιατί δεν εκτίθεται στην υγρασία.

Αν είσαι σε κάποιο liveaboard ή σε ξενοδοχείο μιας τροπικής περιοχής, κλείσε το housing ενόσω βρίσκεσαι σε κάποιο κλιματιζόμενο χώρο όπου η ατμόσφαιρα είναι σημαντικά πιο ξηρή.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alkis Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα αλλάξω τις σίλικες που βάζω μέσα αυτό είναι σίγουρο και απορώ γιατί δεν το έκανα μετά από τόσες βουτιές με το ίδιο πρόβλημα.
Αν χρησιμοποιείς τα ίδια silica gel σε πολλές βουτιές, είναι σχεδόν σίγουρο πως δε θα κάνουν δουλειά.
Κανονικά θα πρέπει να τα αλλάζεις σε κάθε βουτιά. Έχω ακούσει και μια τεχνική να τα ψήνεις σε χαμηλή θερμοκρασία στο φούρνο για να αποβάλλουν την υγρασία που έχουν αποροφήσει και να τα ξαναχρησιμοποιείς, αλλά δεν έχω δοκιμάσει κατά πόσο λειτουργεί.

Επειδή τα silica gel δεν αποροφούν την υγρασία ακαριαία, είναι πολύ πιο αποτελεσματικό να τα κλείσεις μέσα στο housing από το προηγούμενο βράδυ ή τουλάχιστον 3-4 ώρες πριν τη βουτιά. Θα δεις πραγματικά μεγάλη διαφορά.

Ελπίζω να βγάλεις άκρη και να δείξεις και φωτογραφίες από την επόμενη βουτιά σου

ΥΓ1: Δεν ξέρω αν ο κλιματισμός του αυτοκινήτου θα μπορούσε να βοηθήσει, όταν είμαστε σε κάποια παραλία, ώστε να κλείσουμε το housing σε πιο ξηρές συνθήκες... Το έχει δοκιμάσει κανείς?
ΥΓ2: Βλέπω το ΥΓ1 το απάντησε ήδη ο Dimitri... Βρε τι είστε εσείς
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 07-07-08 στις 16:17.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-07-08, 16:01
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Υγρασία σε housing και πιθανοί τρόποι αντιμετώπισης

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν χρησιμοποιείς τα ίδια silica gel σε πολλές βουτιές, είναι σχεδόν σίγουρο πως δε θα κάνουν δουλειά.
Κανονικά θα πρέπει να τα αλλάζεις σε κάθε βουτιά. Έχω ακούσει και μια τεχνική να τα ψήνεις σε χαμηλή θερμοκρασία στο φούρνο για να αποβάλλουν την υγρασία που έχουν αποροφήσει και να τα ξαναχρησιμοποιείς, αλλά δεν έχω δοκιμάσει κατά πόσο λειτουργεί.

Το πιστολάκι μαλλιών κάνει θαυμάσια δουλειά στο στέγνωμα του silica (το οποίο παρεμπιπτόντως έχω πάψει να χρησιμοποιώ εδώ και καιρό, νομίζω ότι είναι ελάχιστη η συνεισφορά του...)
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-07-08, 16:04
Το avatar του χρήστη dimitri
dimitri dimitri is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Άγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 194
Απάντηση: Υγρασία σε housing και πιθανοί τρόποι αντιμετώπισης

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
. Έχω ακούσει και μια τεχνική να τα ψήνεις σε χαμηλή θερμοκρασία στο φούρνο για να αποβάλλουν την υγρασία που έχουν αποροφήσει και να τα ξαναχρησιμοποιείς, αλλά δεν έχω δοκιμάσει κατά πόσο λειτουργεί.
Φούρνο στους 50 έως 90 βαθμούς (ανάλογα με την ποιότητα σιλικας που έχεις) για 2 ώρες.

Δουλεύει μια χαρά αλλά η απόδοση της σίλικας πέφτει το 70% (εμπειρικά) και μπορείς να την στεγνώσεις 1-2 φορές μόνο.
__________________
Too many Chiefs, not enough Indians....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-07-08, 16:14
Το avatar του χρήστη alkis
alkis alkis is offline
 
Εγγραφή: 10-10-2007
Μηνύματα: 188
Απάντηση: Υγρασία σε housing και πιθανοί τρόποι αντιμετώπισης

Σας ευχαριστώ πολύ όλους
Ειλικρινά αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι το θέμα της στεγανότητας.
Όλα όσα αναφέρετε ως πιθανές αιτίες υφίσταντο σε όλες τις βουτιές.
Δηλαδή πράγματι έκλεινα τη μηχανή λίγο πριν τη βουτιά, πράγματι πάνω στο σκάφος η μηχανή ήταν εκτεθειμένη στον ήλιο και φυσικά οι σιλικες ήταν οι ίδιες και στις πέντε βουτιές.
Θα σας ενημερώσω για την εξέλιξη
Ευχαριστώ και πάλι για την άμεση ανταπόκριση
ΖΗΤΩ !!

ΥΓ: Χρήσιμες απαντήσεις έλαβα και από τους πατριώτες, συν-δύτες της ΕΑΘ http://www.thessalonikidiveclub.gr/c...hp?topic=298.0

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alkis : 10-07-08 στις 10:21.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-07-08, 15:15
Το avatar του χρήστη D.Poursanidis
D.Poursanidis D.Poursanidis is offline
 
Εγγραφή: 04-09-2007
Περιοχή: Ελλαδα!!!
Μηνύματα: 247
Απάντηση: Υγρασία σε housing και πιθανοί τρόποι αντιμετώπισης

Το ίδιο πρόβλημα είχα αντιμετωπίσει και εγώ όταν άρχισα να ασχολούμαι και ως μόνη λύση βρήκα την χρήση silica + το κλείσιμο της μηχανής απο το σπίτι και το σκέπασμα της με πετσέτα σε σκιερό μέρος (στα πόδια του συνοδηγού ή πίσω) ώστε να μην την χτυπάνε οι ακτίνες του ήλιου.....

Και το silica είναι απαραίτητο πιστεύω.... αρκεί να είναι φρέσκο ή στεγνωμένο σε φούρνο....

Επίσης υπάρχει και το εργαστηριακό silica που είναι πιο ευαίσθητο, το βρίσκεις χύμα αλλά πρέπει να το συσκευάσεις μόνος σου σε σακουλάκι, πιθανόν από τούλι...
__________________
www.terrasolutions.eu
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-05-09, 10:10
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Silica gel

Καλημέρα!
Επειδή πρόσφατα με ταλαιπώρησε η υγρασία στο housing (μου κόστισε τα 4/5 του χρόνου της βουτιάς και μάλλον το επόμενο 1/5 το οφείλω στη δράση του Silica gel) σκέφτηκα να αναφερθώ σε αυτό.
Το χρησιμοποιείτε πάντα τόσο όταν το housing είναι αποθηκευμένο όσο και όταν είναι σε δράση (υποβρυχίως);
Για πόσες βουτιές (ώρες καλύτερα όπως λέει και ο Βασίλης) το χρησιμοποιείτε;
Μετά;
Ξέρω πως κάποια αναγεννιούνται με θέρμανση, στο πανεπιστήμιο τα βάζαμε – χύμα - στους 100οC για κάποιες ώρες. Τα δικά μας όμως που είναι μέσα σε χάρτινο σακουλάκι (μάλλον ημιπερατή μεβράνη);
Επίσης, έχω βρει χύμα silica και σκεφτόμουν να το κάνω σε ατομικές συσκευασίες χρησιμοποιώντας αντί για χαρτί το φίλτρο από καφετιέρα γαλλικού. Τι λέτε; Πως θα κολληθεί όμως; Μήπως αρκεί να πιαστεί με ένα λαστιχάκι; Πιθανά προβλήματα κατά το ψήσιμο ή τη βουτιά;
Ουφ αυτά…
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:41.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.