Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Νομοθεσία
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Νομικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-11-11, 01:46
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ is offline
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Βυρωνα
Μηνύματα: 357
ερωτηση προς Δ.Λ.Α.

Κατόπιν αρκετών συζητήσεων ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το θέμα μεταφοράς δυτών με ερασιτεχνικό σκάφος χωρίς πληρωμή και τις συζητήσεις να οδηγούν σε αδιέξοδο κατατέθηκε ερώτημα προς την διεύθυνση λιμενικής αστυνομίας. Η απάντηση θα αναρτηθεί αύριο.










ΠΡΟΣ

ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΛΙΜΕΝΙΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ

ΕΡΩΤΗΜΑ-ΑΙΤΗΜΑ

Στυλιανου Ραγκούση Κάτοικου Αθηνών Οδός Χρ. Σμύρνης 10-12

Τ.Κ. 162 31

Τηλ. 210 7652297

Φαξ: 210 7656366

Κιν. 6944 322189

e-mail: sragousis@hotmail.com


Είμαι κάτοχος φουσκωτού ερασιτεχνικού σκάφους, ασχολούμαι με καταδύσεις, κατέχω δε δίπλωμα προς την νομιμοποίηση αυτής μου της ενέργειας.

Η ενασχόλησή μου με τις καταδύσεις είναι συχνή και πάντα στα πλαίσια της νομιμότητας και στα επιτασσόμενα από τις οικείες ναυτικές διατάξεις και εντός των προβλεπομένων ορίων που θέτει η υπηρεσία σας.
Εντός των ανωτέρω θα ήθελα να θέσω το ακόλουθο ερώτημα:


Κατά πόσο έχω την δυνατότητα, ήτοι κατά πόσο μου επιτρέπεται ή και περιορίζεται από τον νόμο η δυνατότητά μου , να πηγαίνω με φίλους μου , ομοίως δύτες με δίπλωμα για καταδύσεις με μπουκάλες σε σημεία – τοποθεσίες και ώρες που επιτρέπετε, χωρίς να υπάρχει οποιοδήποτε οικονομικό όφελος από μέρους μου και φυσικά χωρίς να υπάρχει εντός του φουσκωτού οποιοδήποτε αντικείμενο, που να παραπέμπει σε ψάρεμα ή οποιαδήποτε ενέργεια παρεμφερή.
Παρακαλώ όπως μου απαντήσετε στο ερώτημά μου αυτό

Με τιμή
__________________
Στέλιος Ραγκούσης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-11-11, 04:27
Το avatar του χρήστη Ναυτίλος
Ναυτίλος Ναυτίλος is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-04-2010
Περιοχή: Σταμάτα-Αττική
Μηνύματα: 533
Απάντηση: ερωτηση προς Δ.Λ.Α.

Αγαπητέ Στέλιο,

Εν όψει παρουσίασης στο άμεσο μέλλον (μεσολάβησαν οι εκλογές) με θέμα που σχετίζεται με σκάφη, κατάδυση κλπ, έκανα τη σχετική έρευνα στο λιμεναρχείο (της Ραφήνας συγκεκριμένα) για να μάθω τι ακριβώς ισχύει. Με παρέπεμψαν στο άρθρο 10 του 3409/2005 όπου (κατά τη προσωπική μου άποψη κ βάσει του Γ.Κ.Λ) ψιλοαντιφάσκει με ότι ισχύει για τους κατόχους αδειας χειριστού ταχυπλόου σκάφους ή σκιπερ ιστιοφόρου όσον αφορά το επιτρεπόμενο μήκος του σκάφους καθώς κ την απόσταση πλου. Ο αξ/κός στο τέλος μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα μεταφοράς δυτών κ εξοπλισμών εφόσον τηρούμε τη κείμενη νομοθεσία(οχι εργαλεία ψαρέματος, όχι μετά τη δύση του ηλίου κλπ).
Αν λάβεις κάποια άλλη απάντηση(διόλου απίθανο) θα έχει αρκετό ενδιαφέρον να τη μάθουμε.

Φιλικά
Νικ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-11-11, 10:04
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ is offline
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Βυρωνα
Μηνύματα: 357
Απάντηση: ερωτηση προς Δ.Λ.Α.

Η απάντηση που λάβαμε από την Δ.Λ.Α. Μας παραπέμπει στο άρθρο 11 του 3409/2005 στο οποίο δεν απαγορεύετε κάτι τέτοιο.
Τα (προβλήματα) της ημέρας τέλος, ξεκινάμε για την νύχτα.

Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
__________________
Στέλιος Ραγκούσης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-11-11, 23:59
Το avatar του χρήστη DHMHTRHS
DHMHTRHS DHMHTRHS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 12-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.435
Απάντηση: ερωτηση προς Δ.Λ.Α.

Εγώ Στέλιο κρατάω Ποιός είναι αυτός που απαντάει καθώς και σε ποιούς νόμος στηρίζει την απάντησή του!!

Ότι άλλο ακούστηκε είναι αυθαίρετη ερμηνεία κατά πως βολεύει!

__________________
Δώσε στη ζωή σου κάτι όχι τη ζωή σου για κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-11-11, 03:50
Το avatar του χρήστη Ναυτίλος
Ναυτίλος Ναυτίλος is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-04-2010
Περιοχή: Σταμάτα-Αττική
Μηνύματα: 533
Απάντηση: ερωτηση προς Δ.Λ.Α.

Εγώ Στέλιο κρατάω Ποιός είναι αυτός που απαντάει καθώς και σε ποιούς νόμος στηρίζει την απάντησή του!!

Ότι άλλο ακούστηκε είναι αυθαίρετη ερμηνεία κατά πως βολεύει!




Φίλε ομοτράπεζε Δημήτρη,

Θα συμφωνήσω πλήρως μαζί σου για την αυθαίρετη ερμηνεία, που φαντάζομαι εννοείς από διάφορους "συμπολίτες" μας. Όταν όμως(συμπληρώνω) δύο λιμεναρχεία βασίζονται σε διαφορετικά αρθρα του ιδιου νόμου για να σου δώσουν (ευτυχώς) την ίδια απαντήση ότι δηλ. δεν απαγορεύεται να μεταφέρεις καταδυτικό εξοπλισμό με σκάφος, εκεί πια "υποκλίνεσαι" για το πως ερμηνεύουν τους νόμους οι ιδιες υπηρεσίες.

Νικ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-11-11, 11:57
Το avatar του χρήστη DHMHTRHS
DHMHTRHS DHMHTRHS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 12-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.435
Απάντηση: ερωτηση προς Δ.Λ.Α.

Όλα είναι θέμα Διοικητικής Υπαγωγής !!!
τα κάλυψα όλα!!!

__________________
Δώσε στη ζωή σου κάτι όχι τη ζωή σου για κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-11-11, 09:08
Το avatar του χρήστη gmav
gmav gmav is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 91
Απάντηση: ερωτηση προς Δ.Λ.Α.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ναυτίλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Με παρέπεμψαν στο άρθρο 10 του 3409/2005 όπου (κατά τη προσωπική μου άποψη κ βάσει του Γ.Κ.Λ) ψιλοαντιφάσκει με ότι ισχύει για τους κατόχους αδειας χειριστού ταχυπλόου σκάφους ή σκιπερ ιστιοφόρου όσον αφορά το επιτρεπόμενο μήκος του σκάφους καθώς κ την απόσταση πλου.
Καλημέρα σε όλους...

σε ποιο σημείο του νόμου έχεις εντοπίσει την αντίφαση που αναφέρεσαι?
__________________
Γιώργος Μαβίδης

www.sailman.gr
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-12-11, 01:58
Το avatar του χρήστη Ναυτίλος
Ναυτίλος Ναυτίλος is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-04-2010
Περιοχή: Σταμάτα-Αττική
Μηνύματα: 533
Απάντηση: ερωτηση προς Δ.Λ.Α.

Παραθέτω ότι ισχύει στον 3409/2005 και στον ΓΚΛ.
Τα συμπεράσματα δικά σου.
Επίσης η αδεια κυβερνήτου ταχυπλόου σκάφους ισχυει για σκάφη χωρητικότητας εως 100 κ.ο.χ. (περιπου 17-18 μέτρα μήκος ανάλογα το σκαρί). Δηλαδή αν οι επιβάτες σου είναι δύτες τοτε μπορείς μόνο 10-μετρο να κουμαντάρεις; Η κοινή λογική σηκώνει τα χέρια ψηλά.
Εν κατακλείδι μ' έχουν τσεκάρει απειρες φορές με καταδυτικό εξοπλισμό σε κοινή θέα στο Σαρωνικό, Κυκλάδες, Δωδεκάνησα, Βόρειο Αιγαίο είτε με ταχύπλοο είτε με ιστιοφόρο και ποτέ δεν είχα κανένα θέμα εφόσον εφόδια, αδειες, ασφάλεια και αριθμός ατόμων ήταν εντάξει.


Ο Νόμος 3409/2005 Φ.Ε.Κ. 273 στο άρθρο 10 αναφέρει ότι:«Κάτοχοι επί δύο τουλάχιστον χρόνια άδειας χειριστή ταχύπλοου σκάφους ή άδειας διακυβέρνησης ιδιωτικού πλοίου αναψυχής, επιτρέπεται να κυβερνούν επιβατικά πλοία ή μικρά σκάφη, ολικού μήκους μέχρι δέκα μέτρων, αποκλειστικά για τη μεταφορά αυτοδυτών και εξοπλισμού καταδύσεων, εφόσον δεν απομακρύνονται από τις ακτές σε απόσταση μεγαλύτερη των έξι ναυτικών μιλίων

Άδεια έως 10 ναυτικά μίλια
Πρέπει να διαθέτουν επί πλέον των βασικών εφοδίων , δεύτερο κυκλικό σωσίβιο με 15 μέτρα σχοινί, και πνευστή σχεδία ή πλευστική συσκευή για το 50% του μέγιστου επιτρεπόμενου αριθμού επιβαινόντων.

Άδεια Απεριορίστων Πλόων Εσωτερικού

μπορούν εκτελούν πλόες χωρίς τοπικούς περιορισμούς εφόσον διαθέτουν επί πλέον των βασικών εφοδίων δεύτερο κυκλικό σωσίβιο με 15 μέτρα σχοινί, πνευστή σχεδία ή πλευστική συσκευή για το 50% του μέγιστου επιτρεπόμενου αριθμού επιβαινόντων, εφεδρική κοινή άγκυρα, εφεδρικό μέσον πρόωσης (μηχανή ) και σφυρίχτρα (κόρνα).
Εφόσον ένα μικρό σκάφος διαθέτει δυο κύριες μηχανές πρόωσης ικανοποιείται η απαίτηση ύπαρξης εφεδρικού μέσου πρόωσης που προβλέπεται στην πργ.κστ του άρθρου 21 ΓΚΛ 26
Απο τις 5 Οκτωβρίου 2008 και μετά βάση του νέου κανονισμού Λιμένων επιγραμματικά:
ο GPS θα είναι υποχρεωτικό εφόδιο για όλα τα ερασιτεχνικά σκάφη άνω των 10 μέτρων καθώς και για μικρότερα με πλόες χωρίς τοπικούς περιορισμούς
μικρά σκάφη (ερασιτεχνικά) ειναι εως 12 μέτρα (απο 10 που ήταν πριν)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ναυτίλος : 02-12-11 στις 02:01. Αιτία: εμφάνιση "fonds"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:35.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.