Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Νομοθεσία
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Νομικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 20-09-11, 12:33
Το avatar του χρήστη dmanetakis
dmanetakis dmanetakis is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 03-10-2008
Περιοχή: Mοσχάτο, Αθήνα
Μηνύματα: 865
Απάντηση: ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Στις παραβάσεις που δεν κατηγορηθείς για κάτι απο τα πιο πάνω (νυχτερινή χωρίς άδεια, solo, κατάδυση χωρίς σημαδούρα κτλ) επιβάλλεται πρόστιμο.

... μου έφυγε ένα βάρος !!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-09-11, 13:39
digibill digibill is offline
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 89
Απάντηση: ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ

Υποτίθεται ότι τα πτυχία πρέπει να τα έχουμε μαζί μας ακόμη και κατά την διάρκεια της κατάδυσης; Αν πχ με ελέγξει το λιμενικό σε βουτιά από σκάφος, θα πρέπει να έχω μαζί μου την κάρτα με το πτυχίο;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-09-11, 13:54
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο digibill Εμφάνιση μηνυμάτων
Υποτίθεται ότι τα πτυχία πρέπει να τα έχουμε μαζί μας ακόμη και κατά την διάρκεια της κατάδυσης; Αν πχ με ελέγξει το λιμενικό σε βουτιά από σκάφος, θα πρέπει να έχω μαζί μου την κάρτα με το πτυχίο;
Στο σκάφος ναι. Τωρα μαζί σου στο νερό το βλέπω υπερβολικό. Σαν πελάτης καταδυτικού έχω δεχτεί έλεγχο λιμενικού πάνω στο σκάφος. Όσοι δεν είχαν την πιστοποίησή τους μαζί (σχεδόν όλοι) πήγαν απο το λιμεναρχείο μόλις επιστρέψαμε. Κάποια λιμεναρχεία επιτρέπουν να πας την επομένη, ή να την στείλεις με fax). Πόσο ελαστικός θα είναι ο έλεγχος είναι θέμα ανθρώπου βέβαια. Είμαστε υποχρεωμένοι να τις έχουμε στην διάθεση των λιμενικών αρχών.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-09-11, 15:02
Skipper Skipper is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 217
Απάντηση: ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν πελάτης καταδυτικού έχω δεχτεί έλεγχο λιμενικού πάνω στο σκάφος. Όσοι δεν είχαν την πιστοποίησή τους μαζί (σχεδόν όλοι) πήγαν απο το λιμεναρχείο μόλις επιστρέψαμε.
Μια λύση που έχω δει να εφαρμόζεται είναι να πει ο DΜ στο λιμενικό ότι πρόκειται για "σχολή" - άρα οι δύτες είναι εκπαιδευόμενοι.
__________________
Not Today
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-09-11, 15:57
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ is offline
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Βυρωνα
Μηνύματα: 357
Απάντηση: ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ

1)Αν σε ελέγξει λιμενικός πάνω σε σκάφος πάει να πει πως δεν είσαι με σκάφος σχολής κάτι που μερικοί μερικοί υποστηρίζουν ότι απαγορεύεται.
2) αν πάλη είσαι με οργανωμένη κατάδυση την ευθύνη για τα χαρτιά έχει το καταδυτικό και ας τα βρει με το λιμεναρχείο ο παροχεας.
3) αν δηλώσει o D/M εκπαίδευση και ζητήσει ο λιμενικός το μαθητολόγιο, ( κάτι που και σε συνθήκες εκπαίδευσης δεν έχει το 90% ) τον ήπιε.
__________________
Στέλιος Ραγκούσης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-09-11, 16:39
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ Εμφάνιση μηνυμάτων
1)Αν σε ελέγξει λιμενικός πάνω σε σκάφος πάει να πει πως δεν είσαι με σκάφος σχολής κάτι που μερικοί μερικοί υποστηρίζουν ότι απαγορεύεται.
2) αν πάλη είσαι με οργανωμένη κατάδυση την ευθύνη για τα χαρτιά έχει το καταδυτικό και ας τα βρει με το λιμεναρχείο ο παροχεας.
3) αν δηλώσει o D/M εκπαίδευση και ζητήσει ο λιμενικός το μαθητολόγιο, ( κάτι που και σε συνθήκες εκπαίδευσης δεν έχει το 90% ) τον ήπιε.
1. οι μερικοί που το υποστηρίζουν ας μας εξηγήσουν, απο που κι ως που. Αυτό το θέμα νομίζω ότι λύθηκε μια και καλή με το κεντρικό λιμεναρχείο. Μιλάμε για απλή κατάδυση φίλων και όχι παροχή υπηρεσιών
2. εσύ πάλι θα τρέχεις να πας στο λιμεναρχείο το πτυχίο σου. Αν δεν έχεις, το τι θα πάθει ο παροχέας είναι άλλη ιστορία.
3. Το μαθητολόγιο είναι φορολογικό βιβλίο τηρείται σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγράφου 1 του άρθρου 21 του ΚΒΣ. Δεν καταλαβαίνω τι αφορά τον ερασιτέχνη. Αν σε πάνε σε ακτή και το καταδυτικό επικαλεστεί ψευδώς εκπαίδευση για κάποιον δύτη γίνεται ρεζίλι κατ' αρχήν σε σενα. Απο την άλλη αφού δεν τον έχει εγγράψει στο βιβλίο κινδυνεύει με πρόστιμο απο την εφορία. Γιατί να πει ψέματα; Για να μη παει ο πελάτης στο λιμεναρχείο; Κι αν ο πελάτης πεταχτεί και πει "οχι οχι εγώ για βόλτα ήρθα"; Ποιος τον ξεπλένει τον DM;

Εμείς ας έχουμε τα πτυχία μας μαζί μας στη καταδυτικη μας τσάντα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-09-11, 16:44
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ Εμφάνιση μηνυμάτων
1)Αν σε ελέγξει λιμενικός πάνω σε σκάφος πάει να πει πως δεν είσαι με σκάφος σχολής κάτι που μερικοί μερικοί υποστηρίζουν ότι απαγορεύεται.
2) αν πάλη είσαι με οργανωμένη κατάδυση την ευθύνη για τα χαρτιά έχει το καταδυτικό και ας τα βρει με το λιμεναρχείο ο παροχεας.
3) αν δηλώσει o D/M εκπαίδευση και ζητήσει ο λιμενικός το μαθητολόγιο, ( κάτι που και σε συνθήκες εκπαίδευσης δεν έχει το 90% ) τον ήπιε.
Στέλιο και λοιποί....
ας μην κάνουμε υποθέσεις γιατί δεν βγάζουν πουθενά.
Γεγονός είναι πλέον ότι (με τα σημερινά δεδομένα)
1) Δεν ασχολείτε πλέον το λιμενικό με τον έλεγχο απο την στιγμή που ο πάροχος είναι καθ' όλα πιστοποιημένος bureau veritas.
2) Αν γίνεται οργανωμένη και καθοδηγούμενη κατάδυση τα χαρτιά και οι κάρτες κανονικά θα πρέπει να βρίσκονται στο κέντρο. Οπότε οι πελάτες δεν έχουν να κάνουν τίποτα. Ο πάροχος θα καταθέσει με fax τα πτυχία αν του ζητηθούν.
3) Πάλι και σε περίπτωση εκπαίδευσης θα στείλει τα νόμιμα χαρτιά που ούτως ή άλλως είναι υποχρεωμένος να τηρεί.

Ο Νεοκλής αναφέρθηκε σε παλαιότερες περιπτώσεις - μην συγχέεται τα πράγματα. Καλό θα είναι να αναφερόμαστε απο εδώ και πέρα στο τι γίνετε. Οι αναφορές στο παρελθόν της κατάδυσης (ειδικά στη χώρα μας) τρομάζουν και αποτρέπουν!

....if you know what i mean???

__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seafarer : 20-09-11 στις 17:03.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-09-11, 16:50
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ is offline
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Βυρωνα
Μηνύματα: 357
Απάντηση: ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ

Στο 1 & στο 3 συμφωνούμε νεοκλη ( μην τα λες σε μένα και γω σε ποστ απάντησα).
Όσο για 2 το θεωρώ αποκλειστικό πρόβλημα του παροχεα από την στιγμή που έχω υπογράψει χαρτιά με έχει ανεβάσει στην βάρκα και δεν με έχει ενημέρωση για το πτυχίο (να το έχω μαζί μου)
__________________
Στέλιος Ραγκούσης
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-09-11, 16:55
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ

ερωτηση. στην βαρκα, που να το εχουμε το πτυχιο μας ?



(ψιτ, εξυπναδες του τυπου, στον κ@λο να λειπουν, ψαχνουμε για καμια σοβαρη προταση)
__________________
Ανδρέας Θεοδωρόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-09-11, 17:00
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ is offline
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Βυρωνα
Μηνύματα: 357
Απάντηση: ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο andreas Εμφάνιση μηνυμάτων
ερωτηση. στην βαρκα, που να το εχουμε το πτυχιο μας ?



(ψιτ, εξυπναδες του τυπου, στον κ@λο να λειπουν, ψαχνουμε για καμια σοβαρη προταση)
Αν η κατάδυση με βάρκα είναι μεταξύ φίλων οφείλουμε να το έχουμε μαζί μας Ανδρέα. Τα σύκα σύκα και η σκάφη σκάφη. Όχι όπου φυσάει ο άνεμος
__________________
Στέλιος Ραγκούσης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:03.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.