Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Καταδυτικά κέντρα και καταστήματα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Σχετικά με την καταδυτική αγορά - πείτε τα πράγματα με τ' όνομά τους: τι σας αρέσει, τι σας εκνευρίζει...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 15-07-10, 09:19
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο seafarer Εμφάνιση μηνυμάτων
Χμ, Νεοκλή....
Ας βάλουμε εναν προβληματισμό.... (η μάλλον δύο)
1. Πόσοι εκπαιδεύονται και συνεχίζουν την κατάδυση? (σε πληροφορώ λίγοι - και το ξέρεις...)
Οι έλληνες είναι άλλων σπορ... (βλ. φραπόγαλο στην παραλία και ξύδια το βράδυ στα μπαράκια )
Αλήτες
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο seafarer Εμφάνιση μηνυμάτων
2. Ποιοί έχουν τα καταδυτικά στην Ελλάδα?
Είναι όλοι του χώρου ή γνώστες του αντικειμένου?
Σε πολλά μέρη το καταδυτικό κέντρο αντιμετωπίζεται σαν την αρπαχτή του καλοκαιριού - και αυτό το ξέρεις!
Αν τα προσθέσεις όλα αυτά βγάζουν λεξάριθμο 11888 - τυχαίο? - δεν νομίζω!

Συμφωνώ δυστυχώς. Δεν είναι πάντα έτσι όμως και βλέποντας ανθρώπους με εμπειρία και μεράκι να χρεώνουν το ίδιο ποσό σκέφτομαι ότι μάλλον κάπου εκεί έχει νόημα να χρεώνεις την κατάδυση. Δεν λεω ότι δεν κερδιζουν (ελπίζω να το κάνουν, ποιός άλλωστε θέλει να λαμβάνει υπηρεσίες από κάποιον που δεν βγάζει ούτε το μεροκάματο του; ).

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Νεοκλη , το οτι αυτα ισχυουν στην Ελλαδα , αυτοι που τα εκμεταλλευονται να τα βαλουν στον κ@λο τους . 30-35 ΕΥΡΩ για βουτια απο στερια (με δικο μου εξοπλισμο ανευ βαρων - φιαλης) δεν πρεπει να πληρωνει ΚΑΝΕΝΑΣ , ειτε στην Ελλαδα , ειτε στην Ιταλια , ειτε στην Ισπανια , ειτε οπουδηποτε αλλου (εκτος ειδικων περιπτωσεων ) . Αν , εστω και ατειευομενοι θεωρησουμε οτι στην Ελλαδα ισχυουν ειδικες συνθηκες , ναι , ισχυουν οι συνθηκες αυτοκτονιας των παροχων και των εργαζομενων σε αυτους . Επισης δεν τιθεται παντοτε θεμα τιμης Νοεκλη .
Αν παω εγω σε ενα καταδυτικο και γεματος συγκαταβαση προσπαθησω να συνεννοηθω με τον παροχο για να με παει σε βουτια οπου θα δω και κατι , ακομα και με 20 ΕΥΡΩ την βουτια.
Όλα αυτά τα έχουμε ζήσει οι περισσότεροι από μας. Σίγουρα 25 ευρώ για μια βουτιά πονάνε όταν τα δίνουμε. Από την άλλη σε κάποιες περιπτώσεις δεν μπορώ παρά να σκεφτώ ότι δεν γίνεται να δώσω λιγότερα και δεν είναι λόγω "συνθηκών αυτοκτονίας" που πολύ σωστά και περιγραφικά μας θυμίζεις. Φυσικά δεν θέλω να βλέπω "παιδάκια και τσισάκια" αλλά εδώ είναι και το νόημα. Να γίνουν οι παραλίες μας άξιες για 30 ευρώ και γμτ έχουν όλες τις προδιαγραφές. Δεν είμαι ο πλέον κοσμογυρισμένος αλλά από τα λίγα που έχω δει πραγματικά έχουν όλες τις προδιαγραφές. Αν η 1 βουτιά είχε 10 ευρώ τότε επόμενο θα ήταν να ακούσουμε ένα "πλύνω πόδια;" από τον γνωστό ενοχλητικό (και συμπαθητικό μαζί) πλυνωτζαμια των φαναριών. Εξακολουθώ να έχω σαν παράδειγμα τις 3εις μπύρες που κατέβασα προχτές, που συνοδεία πατατακίων μου κόστισε 14 ευρουδάκια (αφήσαμε και το κατιτις μας 15). Να συγκρίνουμε την ευθύνη που έχει ένα καταδυτικό με ανθρώπους κάτω από το νερό και της μπυραρίας;

Όμως επικεντρωθήκαμε στο καταδυτικό που χρέωσε 23 + 15 (για εξοπλισμό) και δεν επικεντρωθήκαμε στο 110! Μήπως να το ξαναπιάσουμε από την αρχή;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη neokles : 26-07-10 στις 15:44. Αιτία: Άτιμη ορθογραφία
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 15-07-10, 09:30
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Το 110 θα μπορουσε να σημαινει βουτια στην Γαυδο Νεοκλη και αυτο για δυο βουτιες στον νοτιοτερο βραχο της Ευρωπης δεν ειναι υπερβολικο (με νερα , χυμους , φρουτα και σαντουιτς στο ψυγειο) . Επισης , δεν ειναι θεμα χρηματων μονον , οπως προειπα .
Το περασμενο ΠΣΚ ειχα κανονισει να παω στην Θασο για βουτιες (και μονον βουτιες , οχι γενικο τουρισμο) . Μιλησα με ενα καταδυτικο , μου εδωσε τιμη 40ΕΥΡΩ για διπλη βουτια . ΟΚ , ειναι εξαιρετικη τιμη . Τι να το κανω ομως , που οταν ρωτησα δυο ατομα που εχουν επισκεφτει αυτο και το καταδυτικο του διπλανου χωριου , μου ειπαν για ανουσιες και αδιαφορες βουτιες ? Ας μου ελεγε και 5 ΕΥΡΩ την βουτια , θα ξεσηκωνομουν να οδηγησω ως την Κεραμωτη και μετα καραβι και μετα οδηγημα στην αλλη ακρη της Θασου (ολα αυτα τα γουσταρω πολυ) , για να δω οργωμενα λιβαδεια ποσειδωνειας και νερα χωρις ζωη , επειδη ετσι βολευει τον παροχο , που ειναι πολυ κοντα στο καταδυτικο του ? Οχι αδερφε , χιλιες φορες να μαζεψω απο 20 τετοια ΠΣΚ και να τραβηξω κατα Ινδονησια μερια ή , ακομα καλυτερα να συνεννοηθουμε 5-10 ατομα (στην Ελλαδα αυτο ειναι τρομερο επιτευγμα) και , εντελως αυτονομοι (σκαφος - συμπιεστη - πληρη εξοπλισμο - μπυρες) να παμε καπου ( αααχχχ Νοτια Κρητη ααααχχχχχ) και να τσακιστουμε στις βουτιες (και στις μπυρες) , οσο και να μας κοστισει αυτο . Το θεμα ειναι η ισορροπια κοστους με ευχαριστηση (value for money) . Αν δεν γουσταρει να καψει 7 ΕΥΡΩ πιο πολλη βενζινη , ας μου το πει να του δωσουμε απο 10 ο καθε ενας και να μας παει πιο μακρυα στα καλα (γεματα ζωη) μερη . Αλλιως να παει να βοσκει στα ξενοδοχεια , και να βγαζει λεφτακια απο τα DSD , και τα σχολεια , οπως αξιοπρεπως κανουν παρα πολλοι παροχοι .
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MICHALIS : 15-07-10 στις 09:35.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 15-07-10, 09:45
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Έχεις δίκιο σε αυτό που λές απλά στο θέμα που συζητάμε οι βουτιές δεν ήταν χάλια και νομίζω είναι κρίμα κάτω από το όνομά του να υπάρχει όλο αυτό το κατεβατό

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pennouninio Εμφάνιση μηνυμάτων

Σαν βουτια τελικα ειχα 2 πολυ καλες βουτιες
Όσο για το 110 δεν έχεις άδικο αν ήταν εκεί 2 βουτιές (έτσι όπως το περιγράφεις), αλλα για μία βουτιά;

Παράθεση:
Το θεμα ειναι η ισορροπια κοστους με ευχαριστηση (value for money)
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 15-07-10, 09:53
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις δίκιο σε αυτό που λές απλά στο θέμα που συζητάμε οι βουτιές δεν ήταν χάλια και νομίζω είναι κρίμα κάτω από το όνομά του να υπάρχει όλο αυτό το κατεβατό
Το κατεβατο δεν αφορα το εν λογω καταδυτικο , λυπαμαι αν εδωσα αυτην την εντυπωση , αντιθετως , ακολουθωντας τις εντυπωσεις της χρηστριας pennouninio θα τον προτιμησω οταν βρεθω στο Ρεθυμνο , για να απολαυσω κι εγω τις εκει ομορφες βουτιες (θα φερω ομως την δικη μου χιλιοξεσκισμενη φορμα !!)



Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για το 110 δεν έχεις άδικο αν ήταν εκεί 2 βουτιές (έτσι όπως το περιγράφεις), αλλα για μία βουτιά;
Αν σε παει ως τη Γαυδο (τουλαχιστον μια ωρα θαλασσα ) και σου κανει μια βουτια μονον , τοτε ισχυουν ολα τα αρνητικα . Ειναι ποτε δυνατον να σε πανε σε πολυ μεγαλη αποσταση μονον για μια βουτια ?

__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MICHALIS : 15-07-10 στις 10:13.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 15-07-10, 14:51
Το avatar του χρήστη dmanetakis
dmanetakis dmanetakis is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 03-10-2008
Περιοχή: Mοσχάτο, Αθήνα
Μηνύματα: 865
Απάντηση: Μου άρεσε ! - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Λόγω ότι το post έχει περισσότερα θέματα που αφορούν πράγματα που μας εκνεύρισαν σε διάφορα καταδυτικά , θα ήθελα να αλλάξουμε λίγο κλίμα και να αναφερθούμε σε πράγματα που μας αρέσουν που γίνονται από διάφορα καταδυτικά .

Θα αναφερθώ στο γέμισμα των φιαλών μας .

Εδώ και ένα χρόνο περίπου με τον buddy μου , έχουμε κάνει μια συνδρομή ( έχουμε γραφτεί μέλη ) στο Diving Store στην Αγία Μαρίνα και μέσα στα καλά ( πχ. έκπτωση σε βουτιές του καταδυτικού κλπ, κλπ ) που έχει η εγγραφή μέλους , είναι και το γέμισμα φιαλών .

Δηλαδή για όσο είναι σε ισχύ η συνδρομή σου , μπορείς να πηγαίνεις και να γεμίζεις την φιάλη σου με nitrox ή αέρα … δωρεάν !

Από όσο γνωρίζω δεν είναι και το μοναδικό καταδυτικό που κάνει κάτι τέτοιο. Μια φίλη και συνδύτρια έχει κάνει κάτι αντίστοιχο με το Βυθό , ( καταδυτικό στη Νέα Σμύρνη ), και είναι πολύ ευχαριστημένη .

Χαίρομαι για την διορατικότητα των στελεχών των συγκεκριμένων καταδυτικών γιατί κάτι τέτοιες κινήσεις προάγουν την κατάδυση .

Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 23-07-10, 21:35
Το avatar του χρήστη Deep Rhodos
Deep Rhodos Deep Rhodos is offline
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Rodos
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Sunshine Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι το πρόβλημα εντοπίζεται γενικότερα στην Ελλάδα και όχι μόνο σην Κρήτη, (κάνε μια ερευνά στα καταδυτικά της Σαντορινης και στις τιμες τους -που θεωρείται και top προορισμός για Ελλάδα- και μετά τα ξαναλέμε!!!) Πολύ απογοητευτικό πάντως… άντε μετά να αναπτυχθεί ο καταδυτικός τουρισμός και η κατάδυση γενικώς στην Ελλάδα. Όχι φίλοι μου έτσι δεν γίνεται. Έχω πιάσει τον εαυτό μου να αναρωτιέται αν αντέχει τελικά η τσέπη μου το σπορ, κρίνοντας (ακόμα) και από τις τιμές εντός Αττικής. Όσο για τους τουρίστες… τους πετσοκόβουν πολύ άσχημα…
Πληροφοριακά σας λέω ότι στην Ρόδο μια συνοδευόμενη κατάδυση κοστίζει 45 ευρώ. Πλήρης εξοπλισμός προς ενοικίαση 35. Μπορείτε να το τσεκάρετε. Οι σχολές είναι 5
__________________
Dare to Explore!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 23-07-10, 22:07
Το avatar του χρήστη Deep Rhodos
Deep Rhodos Deep Rhodos is offline
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Rodos
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Διάβασα αυτό το thread με πολύ ενδιαφέρον και θα ήθελα να κάνω τις εξής παρατηρήσεις. Πιστεύω ότι τα καταδυτικά κέντρα χωρίζονται σε είδη ανάλογα με την τοποθεσία στην οποία βρίσκονται. Κάποια έχουν άκρως εποχιακό χαρακτήρα - σε σημείο που τον χειμώνα το κλείνουν και φεύγουν. Το σωστό βέβαια είναι αυτό να το γνωστοποιούν στο κοινό τους, ή τουλάχιστον να λένε ότι υπολειτουργούν. Οπότε μήν σας φαίνεται παράξενο άν κάποιος το κλείσει και φύγει, διότι απλά το καλοκαίρι μπορεί να ξεκίναγε δουλειά το πρωί και να τέλειωνε μεσάνυχτα. Αρκεί να σας το πεί για να το ξέρετε. Όσων αφορά τις τιμές τώρα. Υπάρχουν πράγματι καταδυτικά τα οποία σφάζουν. Η τιμή όμως δέν μπορεί να πέσει πολύ - σε επίπεδα τουρκίας ας πούμε. Στην τουρκία (Μαρμαρις) η βουτιά κοστίζει 20 ευρώ σε ναυάγια καθισμένα πάνω σε υφάλους χωρίς καμιά μελέτη περιβαλλοντικών επιπτώσεων και τσιμεντένια αρχαία. Η μπύρα όμως στο bar του καταδυτικού κάνει 14 ευρώ. Η βενζίνες και τα μεροκάματα είναι πολύ φτηνότερα επίσης... Πόσο θα πρέπει να χρεώσει ένας παροχέας έναν δύτη συνυπολογίζοντας 1) Εργατοώρες (Συνοδεία - πλύσιμο - γέμισμα κλπ) 2) Καύσιμο για το σκάφος ή ακόμα και το αυτοκίνητο (1,65 η αμόλυβδη) 3) Ρεύμα (3φασικό) για το κομπρεσσέρ 4) ενδεχωμένος προσωπικό. Προσπαθώ να πώ ότι όλα πρέπει να κινούνται σε κάποια πλαίσια. Το οτι αύριο πουλάμε κατάδυση 10 ευρά δέν σημαίνει ότι αναπτύξαμε καταδυτικό τουρισμό. Πάνε οι άνθρωποι και βουτάνε ερυθρά και μετά έρχονται στην Ελλάδα. Πείτε μου τί θα δούν. Εχουμε κάνει καμιά υποδομή τόσο καιρό; Και καλά το κράτος το οποίο κοιμάται (ακόμα και μετά το ΄05) αυτό είναι δεδομένο. Εδώ κρατάμε με νύχια και με δόντια τις λίγες ενδιαφέρουσες περιοχές, μην τυχών και μας ξεφύγει ότι είδαμε κανέναν ροφό...κλπ. Πέρσι βρήκε ένας συνάδελφος ένα φανταστικό σπυλαιάκι γεμάτο γαρίδες, καραβιδάκια. κάτι όμορφα κοραλάκια....Μαθευτηκε..πάει . Φέτος πήγα με πελάτες και δέν υπάρχει μέσα ΤΙΠΟΤΑ - Τ Ι Π Ο Τ Α. Και αυτούς τους αχαρακτήριστους τους τροφοδοτούν κάτι άλλοι αχαρακτήριστοι για τους οποίους δέν διάβασα καμια αναφορά σε αυτό το thread. Δεν άκουσα κανέναν να πεί..Ξέρω ένα κατάστημα που πούλησε πλήρη εξοπλισμό+ψαροντούφεκο σε κάποιον, ή ξέρω ένα καταδυτικό κέντρο το οποίο γεμίζει συνεχώς σε κάποιον πασίγνωστο ψαρομπούκαλο. Για σκευτείτε λίγο ρε παιδιά...
__________________
Dare to Explore!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 23-07-10, 23:23
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Deep Rhodos Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσων αφορά τις τιμές τώρα. Υπάρχουν πράγματι καταδυτικά τα οποία σφάζουν. Η τιμή όμως δέν μπορεί να πέσει πολύ - σε επίπεδα τουρκίας ας πούμε.
Η τιμή μπορεί να πέσει μια χαρά, ακόμη και σε επίπεδο Τουρκίας.
Αρκεί τα "εποχιακά" καταδυτικά να προσαρμόσουν τον τρόπο λειτουργίας τους και να έχουν μακροπρόθεσμη πολιτική (ετών και όχι μηνών και "αρπαχτής") και να μην πάνε με τη λογική ότι θα κάνουν απόσβεση όλη την επένδυσή τους σε μία σεζόν στην πλάτη του πελάτη, επειδή έτυχε το νησί τους να έχει "ακριβό τουρισμό" και άρα μπορούν να χρεώνουν ότι τους καπνίσει (όπως γίνεται ας πούμε στη Σαντορίνη και τη Ρόδο).

...και για να μη μου πεις ότι μιλάω στον αέρα ας πάρω για παράδειγμα 2 καταδυτικά στη Λίμνη κεριού στη Ζάκυνθο και τους αντίστοιχους τιμοκαταλόγους του 2010 (*):

Παράθεση:
Παράδειγμα 1
Turtle Beach Diving Center

Αρ.Καταδύσεων με σκάφοςΜόνο Βάρη/ΦιάληΠλήρης Εξοπλισμός
1 κατάδυση32,00 €39,00 €
2 - 5 καταδύσεις30,00 €36,00 €
6 - 10 καταδύσεις27,00 €33,00 €
11 - 15 καταδύσεις24,00 €30,00 €
16 καταδύσεις και πάνω21,00 €27,00 €
Παράθεση:
Παράδειγμα 2
NERO SPORT

Τιμες για καταδυση απο την βαρκαΧωρίς εξοπλισμόΜε εξοπλισμό
Μέχρι 5 καταδύσεις31 €37 €
Απο 6 καταδύσεις28 €34 €
Απο 11 καταδύσεις25 €31 €
Απο 16 καταδύσεις22 €28 €

Έχουν καμμιά σχέση οι παραπάνω τιμές με τις τιμές που αναφέρεις για Ρόδο?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Deep Rhodos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πληροφοριακά σας λέω ότι στην Ρόδο μια συνοδευόμενη κατάδυση κοστίζει 45 ευρώ. Πλήρης εξοπλισμός προς ενοικίαση 35. Μπορείτε να το τσεκάρετε. Οι σχολές είναι 5
Αν είναι δυνατόν να πληρώσω 90 ευρώ για 2 βουτιές ή ακόμη χειρότερα, σαν νέος δύτης χωρίς εξοπλισμό να πληρώσω 35+45 = 80 ευρώ για μία βουτιά

Αντίστοιχες τιμές έχω συναντήσει και στη Σαντορίνη.
Αυτές είναι τιμές για να κόψει κάποιος τις βουτιές ή να μην ασχοληθεί ποτέ με την κατάδυση
Αν οι μόνοι πελάτες που θέλουν αυτά τα καταδυτικά, είναι τουρίστες-κορόιδα που "το φυσάνε", ας μας το πουν να το ξέρουμε - αλλά να δω που θα τους βρίσκουν αυτούς τα επόμενα χρόνια.

Αντίστοιχα στη λίμνη Κεριού που έχω βουτήξει με το ένα από τα δύο καταδυτικά, σε πληροφορώ ότι έχει Γερμανούς πελάτες που έρχονται τα τελευταία 5-10 χρόνια και στη full σεζόν έκανε 3 βουτιές τη μέρα με σκάφος 18-20 ατόμων. Κάνε τους πολαπλασιασμούς μόνος σου, να δεις αν βγαίνουν τα οικονομικά.


(*) Σημαντική λεπτομέρεια: Πόσα καταδυτικά έχουν τιμοκαταλόγους στο site τους? Μόνο όσοι είναι λίγο πιο σοβαροί...
Οι υπόλοιποι "σε κόβουν" και χρεώνουν ανάλογα, αν είσαι έλληνας ή όχι, αν φυσάει βοριάς, πόσα μίλια θα κάνει το σκάφος, πόσο χρέωσε το διπλανό καταδυτικό χθες, κλπ κλπ
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 23-07-10 στις 23:29.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 24-07-10, 10:05
Το avatar του χρήστη Deep Rhodos
Deep Rhodos Deep Rhodos is offline
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Rodos
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Προφανώς φοίβο κατάλαβες λάθος. ΞΕκαθαρίζω λοιπόν: Κατάδυση συμπεριλαμβανομένων όλων__ 45 Ευρώ Επαναλυπτική Κατάδυση___ 25 Ευρώ Πακέτο Καταδύσεων______ Κατόπιν συνεννόησης Ενοικίαση πλήρους εξοπλισμού____ 35 Ευρώ. Οπότε Φοίβο για να κάνει κάποιος μια βουτιά θα πληρώσει 45 ευρώ και για 2 70. Αν δε έχει και εξοπλισμό η τιμή αυτή μπορεί να φτάσει τα 50 ευρώ. Όσα δηλαδή θα έδινες για να νοικιάσεις εξοπλισμό και να συμμετέχεις στα καύσιμα του σκάφους σε μιά παρείστικη κατάδυση στον τόπο σου. Τώρα το 10 βουτιές με 20 ευρώ έκαστη είναι και λίγο δίκοπο μαχαίρι, και θα σου πώ αμέσως γιατί. Οι περισσότεροι αξιότιμοι συνάδελφοι σε αυτό το φόρουμ δεν έχουν καταλάβει το εξής: Για να ξεκινήσει να λειτουργεί ένα καταδυτικό κέντρο την σαιζόν (Πρωτόκολα σκάφους, fbacility σχολής, Instructor fees, Bureau Veritas, Service κομπρεσσέρ και εξοπλισμού, έλεγχος φιαλών κλπ) πρέπει να δαπανήσει ένα αξιοσέβαστο ποσό. Σε συνδυασμό με μισθούς Divemaster και εκπαιδευτών, έξοδα λειτουργίας κλπ, ο κάθε ιδιοκτήτης - με το που βάλει το κλειδί στην πόρτα του καταστήματος του -ΚΑΛΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΕΝΑ ΟΥΚ ΕΥΚΑΤΑΦΡΟΝΗΤΟ ΠΟΣΟ το οποίο πρέπει να βγάλει κατα κάποιο τρόπο. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι ενδεχομένως να μήν "βγαίνει" να σε πάρει με σκάφος 7 μέτρα και δυο μοτόρια 135 για κατάδυση μόνο σου Νοεμβρη μήνα με 20 ευρώ. Για να υπάρξει αυτό το καταδυτικό κέντρο και την επόμενη χρονιά πρέπει εκτός από την φήμη του να κοιτάξει και τα οικονομικά του. Έχε επίσης υπόψιν σου ότι η Ζάκυνθος τώρα ξεκινά την κλιμάκωση της Τουριστικής της ανάπτυξης εν αντιθέση με Ρόδο, Σαντορίνη, Μύκονο κλπ. Αυτό σημαίνει ότι μέσα στο πακέτο, όχι μόνο της κατάδυσης αλλά και των υπηρεσιών γενικά θα μπούνε πολλά χέρια που θα τσιμπάνε και από ένα κομματάκι. Τελικά απο την τελική τιμή, ο ιδιοκτήτης καταλήγει να παίρνει ενα ποσοστό λίγο πάνω από το 50% Θα μου επιτρέψετε όμως αγαπητοί συνάδελφοι να επαναλάβω τον προβληματισμό μου. Μιλάμε για τιμές, κερδοσκοπικά καταδυτικά κέντρα και εποχιακές αρπαχτές που γδύνουν τον τουρίστα. Δεν έχω ακούσει κανέναν να μιλάει για καταδυτικά τα οποία στηρίζουν κακούς δύτες, ψαρομπούκαλους κλπ. Δεν σας ενδιαφέρει; Δεν σας ενδιαφέρει το γεγονός ότι στις περιοχές που πάτε και βουτάτε κυκλοφορούν αχαρακτήριστοι με την υποστήριξη κέντρων που ενδεχομένως στηρίζετε;
__________________
Dare to Explore!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 24-07-10, 10:58
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Deep Rhodos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω ακούσει κανέναν να μιλάει για καταδυτικά τα οποία στηρίζουν κακούς δύτες, ψαρομπούκαλους κλπ. Δεν σας ενδιαφέρει; Δεν σας ενδιαφέρει το γεγονός ότι στις περιοχές που πάτε και βουτάτε κυκλοφορούν αχαρακτήριστοι με την υποστήριξη κέντρων που ενδεχομένως στηρίζετε;
deep δεν καταλαβαίνω που ακριβώς το πας... τι σε κάνει να πιστεύεις ότι γνωρίζουμε τέτοιους και δεν μας νοιάζει;; τι σε κάνει να πιστεύεις ότι αν γνωρίζαμε τέτοια καταδυτικά θα τα υποστηρίζαμε; γιατί σώνει και καλά να μιλάμε για κάτι που δεν ξέρουμε;; γιατί σώνει και καλά να κλείσουμε μια συζήτηση για να μιλήσουμε για κάτι άλλο; και εν πάσει περιπτώση, οκ, εμείς δε μιλάμε, εσύ -που είναι προφανές ότι γνωρίζεις κι έχεις κάτι να πεις- γιατί δε μιλάς αλήθεια;
(Σου υπενθυμίζω ότι ο τίλος εδώ ειναι "Ανοιχτή Κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων". Που σημαίνει ότι εδώ μέσα μιλάμε με ονόματα).
Σε ακούμε λοιπόν
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:47.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.