Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Οτιδήποτε άλλο...
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

...δεν κολλάει πουθενά, αλλά έχει σχέση με την κατάδυση (εεε δεν μπορούμε να τα προβλέπουμε και όλα)

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #10  
Παλιά 23-04-10, 18:08
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: O Κορινθιακός που πληγώναμε

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Maragkos Εμφάνιση μηνυμάτων
Να γίνω λίγο κακός ?

Δεν είναι μεγάλη λαλακία - ας είναι ο σκοπός ιερός - να μην σε ρωτούν κ απλά να γίνετε ένα copy...πιστεύω οτι είναι κ μάλιστα πολύ ΧΟΝΤΡΗ...
Αντρέα το παιχνίδι αυτό παίζεται στο διαδίκτυο εδώ και πολύ καιρό (σχετικά με το copyright και το αν σε ρωτάει κάποιος) και υπάρχουν πολλές θολές απόψεις επί του θέματος, για το αν ο θεσμός των πνευματικής ιδιοκτησίας όπως έχει διαμορφωθεί την προ του internet εποχή εξακολουθεί να εξυπηρετεί τις ανάγκες, την καλλιτεχνική δημιουργία και τον τρόπο επικοινωνίας μας τώρα στην ηλεκτρονική εποχή και ποιος τελικά επωφελείται από αυτό, οι εταιρείες ή οι πραγματικοί δημιουργοί (ειδικά σε πιο εμπορικά προϊόντα όπως η μουσική και οι τανίες) και είναι πραγματικά μια πολύ μεγάλή συζήτηση.

Όσον αφορά τις φωτογραφίες μου θεωρώ ότι ναι θα έπρεπε να ερωτηθώ για έναν απλούστατο λόγο: Θέλω να ξέρω για ποιο σκοπό χρησιμοποιούνται και να συναινέσω στη χρήση τους.
Αν π.χ. κάποιος θέλει να τις χρησιμοποιήσει εμπορικά για να διαφημίσει το καταδυτικό του κέντρο -παρ' όλο που δεν είμαι επαγγελματίας φωτογράφος- θεωρώ ότι εφόσον βγάζει λεφτά απ' τη δουλειά μου, θα έπρεπε να με αποζημιώσει.
Αντίστοιχα αν κάποιος θέλει να προωθήσει το προσωπικό του (μη εμπορικό) site με θέμα την ομορφιά του ψαροτούφεκου, θέλω να έχω την πολυτέλεια να αρνηθώ ευγενικά.

Από εκεί και πέρα, όταν συμφωνώ με τους σκοπούς μιας μη κερδοσκοπικής προσπάθειας -όπως το παραπάνω video- είμαι πάντα ανοιχτός να διαθέσω φωτογραφίες μου, όπως κι έχω κάνει σε πάμπολες περιπτώσεις.

Στο συγκεκριμένο video υπάρχει τουλάχιστον αναφορά στο σύλλογό μας (Σ.Ε.Α. Τηθύς) κι αυτό με ευχαριστεί, οπότε δεν θεωρώ ότι πρέπει και καλά να έρθω σε αντιπαράθεση μ' αυτούς που το φτιάξανε - το πολύ-πολύ να τους ενημερώσω για να μην αντιμετωπίζουν το θέμα της αυτοδιάθεσης και του copyright ενός έργου τόσο "χαλαρά" όπως συνηθίζεται.

==========================================

Βαθμολογώντας το video, θα το κατέτασα σίγουρα στη "θετική πλευρά" των πραγματών όσον αφορά τις προθέσεις του και θα έλεγα ένα μπράβο για το χρόνο που ξόδεψαν αυτοί που ασχολήθηκαν.

Αυτό όμως που εξακολουθεί να με στεναχωρεί (ως συνειδητοποιημένου "αποδέκτη μηνυμάτων") δεν είναι η μη αναγραφή των όποιων copyright αλλά η χρήση υλικού το οποίο αφενός μεν δεν είναι του Κορινθιακού (πολλές φωτογραφίες είναι δικές μου και είμαι σε θέση να το ξέρω) αφετέρου φτάνει μέχρι τα άκρα να παρουσιάζει π.χ. ένα leafy sea dragon που δεν έχει καμμία σχέση με τις ελληνικές θάλασσες.

Αυτό για έναν "υποψιασμένο αναγνώστη", δηλώνει μια προχειρότητα και τελικά αρχίζεις να αναρωτιέσαι... μήπως -παρ' όλες τις καλές προθέσεις- ακόμη και τα στατιστικά/περιβαλλοντικά στοιχεία που δίνονται, έχουν επιλεγεί με αντίστοιχη ελαφρότητα?

Έχουμε φτάσει πλέον σε ένα σημείο, όπου ακόμη και κάποιες ΜΚΟ (Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις) αντί να παράγουν ουσιαστικό ερευνητικό έργο που θα στηρίξει τις μελλοντικές τους προσπάθειες και την εμπιστοσύνη του κοινού, αναλώνονται σε πρόχειρα επικοινωνιακά πυροτεχνήματα γεμάτα από ανακρίβειες, ασάφειες, συναισθηματισμούς και χαζά συνθήματα.

Μπορεί στην εποχή μας να έχει γίνει της μόδας το πράσινο/οικολογικό μήνυμα/πυροτέχνημα αλλά μαζί με τον συναίσθημα, την πρωτοτυπία και την συγκίνηση που πρέπει να έχει ένα τέτοιο μήνυμα για να περάσει, οφείλει να έχει και ένα επιστημονικό υπόβαθρο και μια σοβαρότητα - αλλιώς θα σε λίγο καιρό θα γυρίσει μπούμερανγκ απαξιώνοντας στα μάτια του κόσμου όχι μόνο τους κάποιους αλήτες που παίζουν αυτό το καθαρά επικοινωνιακό/κινδυνολογικό παιχνίδι, αλλά και όλους τους υπόλοιπους που δουλεύουν ουσιαστικά, επιστημονικά και με σοβαρότητα πάνω στον τομέα τους.


ΥΓ: Για να μη παρεξηγηθώ, αυτό το τελευταίο δεν αναφέρεται στη συγκεκριμένη διοργάνωση "Ο Κορινθιακός που πληγώναμε", είναι γενικότερο συμπέρασμα από διάφορες δήθεν οικολογικές/κινδυνολογικές ειδήσεις που έχουμε δει κατά καιρούς να βλέπουν το φως της δημοσιότητας...
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 23-04-10 στις 18:17.
Απάντηση με παράθεση
 



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:07.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.