Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Γίνε Οικο-ρεπόρτερ
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Εντοπίσατε ρύπανση ή κάποιο άλλο πρόβλημα; Ενημερώστε μας να αντιδράσουμε όλοι μαζί

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-07-08, 21:33
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Πλαστικό χρώμα στη θάλασσα...

Φωτογραφία που τράβηξε ο φίλος Γιώργος Σιαβελής, κατά την εξόρμηση του συλλόγου στην παραλία Καλαμάκι του Κορινθιακού την Κυριακή που μας πέρασε 6/7.



Ο μικρός ξεπλένει το ρολό με το πλαστικό χρώμα στην πηγή που βρίσκεται στα δεξιά της παραλίας σύμφωνα με τις οδηγίες που του έδωσε ο πατέρας του, κάτω από την ταμπέλα που έχουν τοποθετήσει οι ίδιοι οι "ντόπιοι":
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ
Η ρίψη αποριμμάτων
Το Μπάνιο των Ζώων
Η τοποθέτηση σκηνών
Το άναμα της φωτιάς.

Οι σκύλοι τους πειράξανε... το πλαστικό χρώμα στη θάλασσα είναι όμως ΟΚ.

Πέστε μου τώρα εσείς τι θα κάνατε βλέποντας αυτό το θέαμα
Γιώργο, πάντως αν ήμουν εκεί την ώρα που συνέβαινε δεν ξέρω αν θα καθόμουν ήσυχος... μάλλον θα πήγαινα να αρπάξω τον πατέρα απ' τον λαιμό
ή θα τον έλουζα με κανένα κουβά πλαστικό για να το θυμάται.

Ακόμη και το προφανές να έκανε, δηλ. να πάρει νερό από την πηγή, να ξεπλύνει το ρολό και να πετάξει τα υπολείματα σε κάποιο μέρος του οικοπέδου του πάλι πολύ λιγότερη ζημιά θα έκανε από το να το πετάξει απευθείας στη θάλασσα.
Τι να πει κανείς...
Δεν θέλω καν να σκέφτομαι πόσο συχνά θα χρησιμοποιούν αυτοί οι τύποι εκεί την ευκολία της πηγής για ξέπλυμα διαφόρων ουσιών...

Μπορεί κάποιος που ξέρει περισσότερα να μας πει και για τις άμεσες επιπτώσεις που μπορεί να έχει το πλαστικό χρώμα στο οικοσύστημα?
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg kalamaki_plastiko_xrwma_sti_thalassa_01.jpg (142,2 KB, 92 εμφανίσεις)
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 07-07-08 στις 21:36.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-07-08, 21:57
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Πλαστικό χρώμα στη θάλασσα...

Δεν γνωρίζω τις άμεσες ή έμμεσες επιπτώσεις του πλαστικού χρώματος στους θαλάσσιους οργανισμούς, γνωρίζω απλά ότι η θάλασσα θεωρείται φυσικό αγαθό και απαγορεύεται σε οποιαδήποτε περίπτωση να αντιμετωπίζεται σα χωματερή ή υπόνομος

Κοινώς, η απόρριψη ουσιών, σκουπιδιών, μπάζων κλπ κλπ στη θάλασσα απαγορεύεται, όπως απαγορεύεται αντίστοιχα και στο δάσος, στη μέση του δρόμου, σε δημόσιους χώρους μπλα μπλα

Το θέμα είναι ότι ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι στην περιοχή υπάρχει μονάδα επεξεργασίας υγρών αποβλήτων, το σίγουρο είναι ότι το αυθαίρετο του κυρίου μπαμπά σε καμία περίπτωση δεν είναι συνδεδεμένο με το αποχετευτικό δίκτυο. Τουτέστιν, ακόμα και στην τουαλέτα του να ξέπλενε τη βούρτσα, πάλι στη θάλασσα θα κατέληγε το χρώμα.

Την επόμενη φορά απλά ρωτήστε τον υπερευαίσθητο κύριο που πάνε τα καλούδια του όταν τραβάει το καζανάκι
(και μακάρι να ήταν ο μόνος )
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-07-08, 22:11
Το avatar του χρήστη Σιαβελής Γιώργος
Σιαβελής Γιώργος Σιαβελής Γιώργος is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Καματερό Αττικής
Μηνύματα: 93
Απάντηση: Πλαστικό χρώμα στη θάλασσα...

Θα έκανα μεγάλη φασαρία Φοίβο.Απλά φοβάμαι όταν πηγαίνω μόνος μου με την Γεωργία μήν μου σπάσουν το αυτοκίνητο και δεν εχω αποδείξεις οτι το έκαναν οι ντόπιοι. Αυτό που μου την έδωσε στα νεύρα είναι οτι ο κύριος (ο αγας του καλαμακιου) που φωνάζει για τις σκηνές τα σκυλιά κλπ είδε τον πιτσιρικά να περναει απο μπροστά του με το ρολό να στάζει χρώμα και ουτε του είπε τιποτα και ας ήμασταν καπου 10 άτομα εκεί και 3-4 παιδάκια μικρά που έπαιζαν μέσα στήν θάλασσα και μόλις είδαν την ασπρίλα έφυγαν. Φαντάζομαι οτι για να μην του πει τίποτα ο αγάς θα έχει ξαναγίνει πολλές φορές αυτό και ένας θεός ξέρει τι άλλο όταν δεν υπάρχει κόσμος εκεί
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-07-08, 10:14
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Πλαστικό χρώμα στη θάλασσα...

Ελλάς το μεγαλείο σου...
Φοίβε, θα πρέπει να βρούμε τη σύσταση του χρώματος για να μιλήσουμε για ενδεχόμενες επιπτώσεις. Αν προλάβω θα γράψω γενικά.
Τη επόμενη μέρα οι ίδιοι άνθρωποι θα κάνουν μπάνιο εκεί και θα βουτάνε και τα παιδιά τους μέσα.
Η τουρκοκρατία έχει αφήσει πολλά κατάλοιπα δυστυχώς...
Ούτε κάν ΖΩΑ!!! Θα πρέπει να βρούμε άλλη λέξη. Μήπως ΥΠΕΧΩΔΕ-ΔΕΣ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-07-08, 10:19
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Πλαστικό χρώμα στη θάλασσα...

Σχετικα με το πλαστικο χρωμα , δεν πρεπει να ειναι τοξικο , διοτι στην ωριμη ηλικια των περιπου 5 ετων , λιμπιστικα ενα κουτι με ωραιοτατη πρασινη πλαστικη μπογια και την ηπια μονορουφι . Η μανα μου πηγε και ηρθε 12 φορες αλλα οταν ρωτηθηκε ο γιατρος , εσκασε στα γελια και ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα , απλα θα ειναι αισθητικα πολυ εντυπωσιακη η επισκεψη μου στην τουαλλετα , οπως και ηταν ( ) ! Οντως ακομα το συζηταμε σε στενο οικογενειακο κυκλο και λυνομαστε στα γελια !!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-07-08, 10:40
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Πλαστικό χρώμα στη θάλασσα...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικα με το πλαστικο χρωμα , δεν πρεπει να ειναι τοξικο , διοτι στην ωριμη ηλικια των περιπου 5 ετων , λιμπιστικα ενα κουτι με ωραιοτατη πρασινη πλαστικη μπογια και την ηπια μονορουφι . Η μανα μου πηγε και ηρθε 12 φορες αλλα οταν ρωτηθηκε ο γιατρος , εσκασε στα γελια και ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα , απλα θα ειναι αισθητικα πολυ εντυπωσιακη η επισκεψη μου στην τουαλλετα , οπως και ηταν ( ) ! Οντως ακομα το συζηταμε σε στενο οικογενειακο κυκλο και λυνομαστε στα γελια !!!
Αααα... από εκεί σου μείναν βρε τα πράσινα μάτια ?
Είπα κι εγώ...

Μιχάλη κι εγώ έχω πιει 16 χρονών 3-4 γουλιές νέφτι που κάποιος είχε βάλει σε ένα μικρό μπουκάλι ουίσκυ. Το μόνο που έπαθα ήταν ότι ρευόμουνα νέφτι 2 μέρες

Δεν ξέρω πόσο τοξικό είναι το πλαστικό χρώμα, αλλά φαντάζομαι ότι για κάποιο θαλάσσιο οργανισμό που παίρνει το οξυγόνο και την τροφή του από το νερό μπορεί να είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα, ειδικά αν μιλάμε για οργανισμούς με μικρή ή καθόλου δυνατότητα μετακίνησης από εκείνη τη μικρή περιοχή παραλίας που εξαπλώθηκε αρχικά το χρώμα και βρισκόταν σε μεγάλη συγκέντρωση.

Εξ' άλλου όπως είπε κι ο Big-Blue, η σύνθεση διαφέρει από πλαστικό σε πλαστικό

Πάντως το βασικό πρόβλημα είναι θέμα παιδείας και ευσυνειδησίας.
Αυτό που με προβληματίζει, είναι ότι δεν τους περνάει καν απ' το μυαλό ότι αυτό που κάνουν καταστρέφει την ίδια την παραλία όπου βουτάνε και την υγεία των παιδιών τους...
Να μη μιλήσουμε για το παράδειγμα που δίνουν στα παιδιά τους
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-07-08, 10:55
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Πλαστικό χρώμα στη θάλασσα...

Φοιβο εχεις δικιο . Εγω απλα ανεφερα οτι δεν ειναι τοξικο για τον ανθρωπινο οργανισμο (υπο συνθηκες παντα) . Επικαθειμενο σιγουρα , τουλαχιστον , πνιγει καθε μορφη ζωης .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MICHALIS : 09-07-08 στις 08:00.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-07-08, 10:57
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Πλαστικό χρώμα στη θάλασσα...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αααα... από εκεί σου μείναν βρε τα πράσινα μάτια ?
Είπα κι εγώ...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-07-08, 08:03
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Πλαστικό χρώμα στη θάλασσα...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικα με το πλαστικο χρωμα , δεν πρεπει να ειναι τοξικο , διοτι στην ωριμη ηλικια των περιπου 5 ετων , λιμπιστικα ενα κουτι με ωραιοτατη πρασινη πλαστικη μπογια και την ηπια μονορουφι . Η μανα μου πηγε και ηρθε 12 φορες αλλα οταν ρωτηθηκε ο γιατρος , εσκασε στα γελια και ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα , απλα θα ειναι αισθητικα πολυ εντυπωσιακη η επισκεψη μου στην τουαλλετα , οπως και ηταν ( ) ! Οντως ακομα το συζηταμε σε στενο οικογενειακο κυκλο και λυνομαστε στα γελια !!!
Χθες πληροφορηθηκα οτι την ιδια εκεινη μερα ειχα καταπιει και ενα μεγαααλο λαχταριστο κατακοκκινο κουμπι οποτε το αποτελεσμα ηταν ενα αριστουργηματικο εργο τεχνης !!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:02.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.