Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Γίνε Οικο-ρεπόρτερ
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Εντοπίσατε ρύπανση ή κάποιο άλλο πρόβλημα; Ενημερώστε μας να αντιδράσουμε όλοι μαζί

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-02-09, 13:21
Το avatar του χρήστη apeiranthos
apeiranthos apeiranthos is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 355
Νεκρή φώκια στη Νάξο

Σήμερα ξεβράστηκε νεκρή μια νεαρή φώκια στην παραλία Σαχάρα, Καστράκι, Νάξου.
Το μήκος γύρω στο 1,93.

Όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες όλο της το σώμα ήταν τυλιγμένο
με δίχτυ ενώ στο μέτωπο είχε μια μεγάλη τρύπα.
Εκτιμώ ότι έχει πεθάνει πριν από 2-3 ημέρες.

Η τρύπα πως έγινε άραγε;
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg monachus1.JPG (133,3 KB, 22 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg monachus2.JPG (136,7 KB, 12 εμφανίσεις)
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-02-09, 13:24
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Νεκρή φώκια στη Νάξο



Δε νομίζω ότι οι φωτό αφήνουν την οποιαδήποτε αμφιβολία ως προς την επαγγελματική ιδιότητα του δράστη.....

Αναρωτιέμαι πότε επιτέλους θα καταλάβουν ποιος πραγματικά τους φταίει....

__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-02-09, 13:59
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: Νεκρή φώκια στη Νάξο

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ?
ΠΩΣ ΤΙΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ ?

ΖΗΤΩ Η ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΤΗΣ ΚΑΤΑΔΥΣΗΣ. ΛΥΣΑΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ !
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-02-09, 13:59
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Νεκρή φώκια στη Νάξο

Περαν της οργης και θλιψης που μου προκαλει το θεαμα , η σταση μου απεναντι σε τετοιες συμπεριφορες ειναι αλλωστε γνωστη , ηθελα να ρωτησω , αν γνωριζει καποιος , τι πιθανοτητες υπαρχουν να εχει μπλεχτει στα διχτυα μονο του καποιο τετοιο ζωο (φωκια , δελφινι , χελωνα κλπ) και , σε περιπτωση που βρεθει ζωντανο , να σωθει . Οχι αν το βρει ψαρας , αλλα οποιοσδηποτε . Μπορει κανεις να πλησιασει ? Μπορει να το ξεμπλεξει χωρις να δεχτει επιθεση λογω πανικου του ζωου ? Τι πρεπει να κανουμε αν καταλαβουμε οτι υπαρχει ζωο μπλεγμενο σε διχτυα ? Να επεμβουμε ή οχι , και αν ναι , πως ? Ισως ειναι ερωτημα που μπορουν να απαντησουν οργνωσεις οπως η ΜΟΜ και αντιστοιχες .
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-02-09, 14:06
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Νεκρή φώκια στη Νάξο

Σε ένα ντοκυμαντέρ για το πάρκο αλονήσσου β. σποράδων έδειχνε την ενημέρωση των ντόπιων επαγγελματιών για την σχέση τους με την φώκια.

Υπάρχει άραγε τρόπος να συντονίσουμε με την συμμετοχή της τοπικης αυτοδιοίκησης, του λιμενικού (ε και της Mom μια συγκεντρωση των επαγγελματιών της θάλασσας ώστε να ενημερωθούν για το πως μπορούν να συμβιώσουν με την φώκια, γιατί η φώκια ψάχνει να βρει φαγητό στα δίχτυα τους κτλ.

Δεν ξέρω αν ο apeiranthos μπορεί και θέλει να έρθει σε επαφή με τους Ναξιώτες (δημάρχους, επαγγελματίες, ανθρώπους του νησιού) προκειμένου να πέσει η ιδέα.

Βέβαια ο δικαστης ντρεντ μπορεί να είναι από άλλο νησί, αλλά πχ στην Πάρο δεν έχουμε κανέναν να "χώσουμε"
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-02-09, 14:20
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: Νεκρή φώκια στη Νάξο

Το γδάρσιμο στο κεφάλι είναι που με παραξενεύει περισσότερο. Η τρύπα λογικά είναι από μονόβολο. Εγώ δεν πιστεύω πως κάποια μέρα θα έρθει η φωτίσει σαν μάνα εξ ουρανού και θα αλλάξει η συμπεριφορά των επ. αλιέων. Το θέμα είναι πολλές φορές "βιοποριστικό" (τα εισαγωγικά μπαίνουν γιατί δεν θα ήθελα να κάτσουμε να το αναλύσουμε αυτό ιντερνετικά). Αν αλλάξουμε όλοι οι άλλοι εμπλεκόμενοι τότε θα μπορέσουμε να αποκτήσουμε συνθήκες προστασίας του περιβάλλοντος στην αλιευτική παραγωγή.
Τώρα ποιους χαρακτηρίζω άλλοι εμπλεκόμενη.
1) Η εποπτεία αλιείας η οποία κατά κύριο λόγο κάνει τον λογιστή της ιχθυόσκαλας.
2) Οι κρατικές υπηρεσίες καταστολής οι οποίες είναι ανύπαρκτες/ανίκανες σε μέρη όπως οι Κυκλάδες.
3) Οι επιστημονική κοινότητα που δεν μπορεί να πείσει κανέναν ότι μπορούμε να βρούμε λύσεις στα προβλήματα του τομέα της παραγωγής.

Όσο εμείς είμαστε ανύπαρκτοι δεν πρόκριτε οι ανθρώποι αυτοί να ξεφύγουν από τον καουμποισμό. Αν αυτά λειτουργούσαν σωστά τα υπόλοιπα θα ερχόντουσαν.
Και σε καμία περίπτωση δεν εννοώ ότι έτσι θα πείσουμε τους ψαράδες να μην σκοτώνουν τους ανταγωνιστές τους (ζώα και ανθρώπους) άλλα βελτιώνοντας της συνθήκες του επαγγέλματος τους θα μπορέσουμε να τους περάσουμε (σαν κοινωνία) κάποια πράγμα όπου εμείς θεωρούμε ορθά.

Η λογική είναι απλή όπως έλεγε ένας επαγγελματίας το καλοκαίρι. «Τα δελφίνια νομίζουν ότι είναι πονηρά και πάνε και τρώνε από τα έτοιμα. Τους πονηρούς εγώ τους γ......... . Και ψαροντουφεκά να βρω να κλέβει ψάρια το ίδιο θα κάνω. Να πάνε να κάνουνε δικά τους αν θέλουν να φάνε».

Αυτό που τέλος πάντων θέλω να πω είναι πως να ρίχνουμε την ευθύνη στους ψαράδες είναι μία λύση. Μια ανύπαρκτη λύση. είναι σαν και όχι σαν.
__________________
www.tortugadive.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Έκτωρ : 11-02-09 στις 16:21.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-02-09, 16:50
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Νεκρή φώκια στη Νάξο

Δε γινεται ο ιδιος ανθρωπος που συγκινηται με την δολοφονημενες φωκιες να επιδεικνυεται με τις φρεσκιες αλανιαρες τσιπουρες γιατι του βρωμανε οι καλιεργημενες. Δεν ειμαστε παρατηρητες.
Χιλιες φορες να σταματησει η ελευθερη αλιεια στα ευρωπαικα χωρικα υδατα της μεσογειου και να ελεγχθει μονοπλευρα η παραγωγη. Δε καταλαβαινω πως μετα απο 100 χρονια διατροφης με βιομηχανοποημενη κτηνοτροφια δεν μας αρκει η βιομηχανοποιημενη ιχθυοκαλιεργεια.
οταν στο μελον θα συρθουμε στη λυση αυτη ισως ειναι πολυ αργα.
Τη δικια μας απληστια θα πληρωσουν τα παιδια μας.
__________________
Physical Diver
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-02-09, 17:53
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: Νεκρή φώκια στη Νάξο

fin σε βρίσκω σωστό στην σκέψη (η ευθύνη είναι σε πολλά κομμάτια χωρισμένη και μας αγγίζει όλους) αλλά θα ήθελα να σε συμπληρώσω σε δυο πραγματάκια μιας και σε απασχολεί το ζήτημα.

1. Το να καταδικάσουμε/καταργήσουμε την αλιεία δεν θα αποτελέσει λύση (η σημερινή ιχθυοκαλλιέργεια βασίζετε για την εύρεση πρωτεΐνης στην αλιεία). Το πότε (και αν ποτέ) θα μπορέσουμε να έχουμε κανόνες που θα μας επιτρέπουν και να παράγουμε (με οποιονδήποτε τρόπο) και να μην κοστίζουμε στο περιβάλλον είναι μεγάλο στοίχημα για τον άνθρωπο. Υπάρχουν παραδείγματα όπως η παραγωγή ξυλείας στην Φιλανδία και η αλιευτική παραγωγή της Αγγλίας που μας επιτρέπουν να κοιτάζουμε τον μέλλον με αισιοδοξία. Στην ουσία αυτό το πρόβλημα το έχει άνθρωπος από τότε που πάτησε το πόδι στην γη. Η ιχθυοκαλλιέργεια αποτελεί την μεγάλη μας λύση άλλα ακόμα είμαστε πολύ πίσω από αυτό που ονειρευόμαστε. (μην απογοήτευσε όμως ο κλάδος είναι ακόμα σε νηπιακή μορφή) Αλανιάρικα Αιγαιοπελαγίτικα ψάρια πάντως είναι ένα ανέκδοτο (να ξέρες πόσο Μαρόκο και Ερυθρά έχουμε φάει και το έχουμε πληρώσει για φρέσκο ελληνικό ψαράκι). Πάντως ευθύνες φέρουμε σαν καταναλωτές αρκεί να σκεφτείς ότι είμαστε τόσο πίσω που στης ταβέρνες πωλούνται φόρα-παρτίδα είδη που υπάρχουν σαφείς υποδείξεις και απαγορεύσεις.

2. Η λύση υπάρχει. Με την σημερινή τεχνογνωσία μπορούμε να παράγουμε πρωτεΐνη από το τίποτα. Το θέμα είναι το κόστος είναι τεράστιο για να παράγουμε τόση πολύ πρωτεΐνη. Το φυτοπλαγκτόν είναι η μεγαλύτερα ευλογία του πλανήτη μας. Παράγοντας και μετατρέποντας το άπειρο φυτοπλαγκτόν μπορούμε να κάνουμε ότι θέλουμε μέσω της τροφικής αλυσίδας. Ένα απλό παράδειγμα είναι η μυδοκαλλιέργεια σε φάρμες. Σήμερα όμως ακόμα βρίσκουμε την τροφή με μικρότερο κόστος στην φύση. Ο σημερινός πολιτισμός λειτουργεί με μοναδικό γνώμονα το κέρδος (Το 10% της παγκόσμιας κατασκευαστική δύναμης χτίζει το Ντουμπάι, απλά μια βιτρίνα ) επειδή οικονομικά έχει την δυνατότητα, τη ματαιοδοξία και τον συμφέρει. Η συμπεριφορά του ψαρά είναι ακριβώς η ίδια. Τον συμφέρει να σκοτώσει την φώκια ανταγωνιστή του διότι αυτό θα αποφέρει κέρδος (άντε πες του να κοιτάξει φιλικά ένα ζώο το οποίο σε δέκα λεπτά του έχει φάει 5κιλά ψάρια τα οποία μεταφράζονται σε 100ευρά) .

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Βέβαια ο δικαστης ντρεντ μπορεί να είναι από άλλο νησί, αλλά πχ στην Πάρο δεν έχουμε κανέναν να "χώσουμε"

για να ακριβολογούμε αν τον βρούμε και τον "χώσουμε" θα τον μεταθέσουνε (στην καλύτερη για αυτόν περίπτωση) την ίδια στιγμή που θα γίνει αντιληπτό ότι δεν κολλάει με το υπόλοιπο σύστημα ‘ευημερίας’ της κοινωνίας.
__________________
www.tortugadive.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Έκτωρ : 11-02-09 στις 18:19.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-02-09, 09:49
Το avatar του χρήστη apeiranthos
apeiranthos apeiranthos is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 355
Απάντηση: Νεκρή φώκια στη Νάξο

Αντρέα εδώ σκοτώνουν τους αμάχους και τα γυναικόπαιδα στη Γάζα και αρκετοί φωνάζουν,
αλλά σχεδόν όλοι κάνουν πως δεν ακούνε, φαντάσου τώρα για τις φώκιες.

Μιχάλη, στη Νάξο όπου ήμουν παρών.
Από τα 6 περιστατικά με νεκρές φώκιες (2001-2009)
είναι η πρώτη που βρίσκεται μπλεγμένη σε δίχτυα.
Μια ήταν πυροβολημένη με πιστόλι και μια με μονόβολο.
Από τα 7 περιστατικά με νεκρές χελώνες (2004-2008)
καμμία δεν ήταν μπλεγμένη σε δίχτυα αλλά 2 σε παραγάδια
ενώ δυο σίγουρα ήταν πυροβολημένες η μια με κυνηγετικό όπλο (σκάγια)
η άλλη με μονόβολο.
Για 9 περιστατικά νεκρών δελφινιών (1995-2008) κανένα δεν ήταν ή δεν
υπήρχαν ενδείξεις μπλεξίματός με δίχτυα.
Ένα ήταν πυροβολημένο με πιστόλι (ο περίφημος Κίτσος) ενώ 2 ακόμη
έφεραν διαμπερή τραύματα σε κεφάλι και κοιλιά, πιθανά από όπλο.
Οι 2 νεκροί φυσητήρες (1995 και 1997) δεν είχαν μπλέξει σε δίχτυα.

Από όσα έχω ακούσει να λέγονται από ψαράδες
οι φώκιες κάνουν τρύπες μεγαλύτερες στα δίχτυα από ότι τα δελφίνια,
όμως δεν έχω ακούσει από κανέναν να λέει ότι μπλέκονται παρά μονάχα
οι θαλάσσιες χελώνες.
Έχω μεταφέρει τις εύστοχες ερωτήσεις σου, στη Μομ και στο ινστιτούτο Πέλαγος.
Μόλις απαντήσουν θα σας τα μεταφέρω.

Νεοκλή, οι κινήσεις στη Νάξο, που γνωρίζω (δεν ξέρω για Πάρο)
δεν έχουν αποτέλεσμα άμεσο. Προσωπικά πιστεύω στις νεότερες γενιές
και ελπίζω σε μακροπρόθεσμα αποτελέσματα, γιατί όπως λένε
στη Νάξο και όπως από την ως τώρα ζωή μου έχω αντιληφθεί,
αν και υπάρχουν ελάχιστες όμως εξαιρέσεις…
«παλιό μουλάρι περπατησιά δεν αλλάζει»

Δυστυχώς πρέπει να περάσει και να αποδημήσει εις κύριο
μια γενιά ψαράδων που επί λέξει άκουσα να λένε - για παράδειγμα - ότι…
«τη μεγαλύτερη καταστροφή στη θάλασσα την κάνουν τα δελφίνια»

Αυτό που χρειάζεται δεν είναι ο δικαστής, αλλά ίσως
ο συλλέκτης, ο συσσωρευτής, να περιμαζέψει και να επιβεβαιώσει τα συμβάντα,
ο επεξεργαστής να επισημάνει τα οφέλη ή τη ζημιά και τους αποδέκτες της
και ο πομπός, αυτός που θα μεταδώσει την πληροφορία.
Όποιος είναι έτοιμος θα την ακούσει, ενώ όσοι αγαπήσουν
τη γνώση θα την ακούσουν κι αυτοί… κάποτε.

Κι εμένα για μονόβολο μου φαίνεται Έκτωρ.

Fin όλα γίνονται.
Από το να είναι κάποιος αμετανόητα οπαδός των Sex Pistols
και τα απογεύματα να μοιράζει φυλλάδια της ΝΔ στην Πατησίων.
Μέχρι να περιθάλπτει λαβωμένα γεράκια, να τους ρίχνει κοτοπουλάκια για τροφή
και το βραδάκι να βγαίνει στα πιανόμπαρα με γούνα στο λαιμό.
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος που να χαϊδεύει τα χταπόδια στο βυθό
και να πιάνει τις γάτες από την ουρά, να τις κοπανάει στα πεζοδρόμια,
για να τις ψήσει στα κάρβουνα ή να τις κάνει κρασάτες στην κατσαρόλα.
Αλλά πλέον δεν το αποκλείω.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-02-09, 10:10
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Νεκρή φώκια στη Νάξο

Περυσι βρεθηκε αλλη μια φωκιτσα στην Χαλκιδικη (στην Σιθωνια ) , απο αυτοδυτες , η οποια ητα τυλιγμενη σε διχτυα και με πετρες δεμενες σε σκοινια . Ηταν πολυ ασχημα χτυπημενη σε ολο της το σωμα . Δεν ξερω τι ειναι αυτος που το εκανε , αλλα μαλλον αντλει και ευχαριστηση απο το κατορθωμα του .
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MICHALIS : 12-02-09 στις 10:23.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:34.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.