Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Γίνε Οικο-ρεπόρτερ
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Εντοπίσατε ρύπανση ή κάποιο άλλο πρόβλημα; Ενημερώστε μας να αντιδράσουμε όλοι μαζί

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 19-03-09, 11:30
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
ΤΟ'ΠΙΑΣΕΣ ? ΤΩΡΑ Π@@ΣΤΗ ΘΑ ΤΟ ΦΑΣ
Θεϊκό!!!!!!!!!!!!!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
  #12  
Παλιά 19-03-09, 11:47
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

  #13  
Παλιά 19-03-09, 13:53
Το avatar του χρήστη epsilon
epsilon epsilon is offline
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 110
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

"δεν το ειπαμε γι αυτο και σας το στειλαμε να το εχετε στο μυαλο σας . κακως βεβαια δεν ενημερωσαμε.
απαθεστατο στο πλαναρισμα, μαλλον δεν ειχε ξαναδει ψαρ/κα , και δεν θα ξαναδει"


και αυτό το τελευταίο .....και δεν θα τον ξαναδεί , παιδιά με ερέθισε!!!!
βράχτηκα απο κάτω μου , σούπερ άντρας ουάου , βάρβαρος ΚΟΝΑΝ έτσι μου αρέσουν!!!!!!!

τι λες βρε καραγκιόζη???? σκότωσες ένα πλάσμα και τούδειξες ε??
φυσικά κάτι τέτοιοι σαν κι εσένα έχουν σαν προέκταση της τσουτσούς τους τις μαγκιές το αντριλίκι και το σκότωμα, σκότωσες την ψυχούλα και επιβεβαιώθηκες ως άνδρας και ως ψαροντουφεκάς??? καραγκιόζη
πραγματικά με εκνεύρισε το ζώον
__________________
επιφανούς ανδρός , πάσα γή ................θάλασσα
  #14  
Παλιά 19-03-09, 14:24
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση:

Άντε και εις τον Σαπουνά παιδιά.....
είμαι σίγουρη ότι κι εκείνος θα τολμήσει να σας κοιτάξει απαθέστατος.
Επίσης θα είναι η παγκοσμίως πρώτη φορά που θα πιάνεται από ψαροτουφεκά.
ΠΥΡ ΚΑΤΑ ΒΟΥΛΗΣΗ!



(όχι τίποτα άλλο, απλά όλα αυτά μου θυμίζουν κάτι παλιότερες διενέξεις σχετικά με το πόσο επιλεκτικό είναι το ψάρεμα με Ψ/Τ. Δεν υπάρχει επιλεκτικό όπλο παιδιά, μόνο επιλεκτικός εγκέφαλος. Συχνά-πυκνά όμως δεν υπάρχει καν εγκέφαλος, όπερ έδει δείξαι)
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 23-03-09 στις 21:19.
  #15  
Παλιά 20-03-09, 18:28
aballos aballos is offline
 
Εγγραφή: 20-03-2009
Μηνύματα: 1
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο epsilon Εμφάνιση μηνυμάτων
..........τι λες βρε καραγκιόζη???? .......
...........καραγκιόζη πραγματικά με εκνεύρισε το ζώον........
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
...........δεν αντεχω αλλο τη ΜΑΛΑΚΙΑ .........
...........ΥΓ επισης προσεξτε τον αρχιτρομπα........

Παίρνω το θάρρος (αν και όχι αυτοδύτης) να σας καλημερίσω μόνο και μόνο γιατί αναφερθήκατε προσωπικά σε εμένα (ναι εγώ είμαι αυτός παραπάνω)

Δεν είμαι μέλος της κοινότητας (forum) σας απλά θεωρώ ότι σαν ΟΙΚΟ-ΡΕΠΟΡΤΕΡ θα έπρεπε να είστε πρώτα ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ και «ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ» κα ύστερα ΡΕΠΟΡΤΕΡ και όχι «ΡΕΠΟΡΤΕΡ»

Διάβασα τα ωραία ρεπορτάζ σας αλλά πουθενά δεν είδα να αναφέρεστε και πολύ περισσότερο να παραθέτεται φωτογραφικό υλικό από βυθούς ξυρισμένους από τις τράτες ή βομβαρδισμένους από τους δυναμίτες, δεν νομίζω να μην έχετε δει ποτέ τέτοιους.
Δεν είδα Οικο-ρεπορτάζ για νεκρές θάλασσες από βιομηχανικά – αστικά λήμματα
Δεν είδα πουθενά να αναφέρεστε γενικότερα στο τι είναι αυτό που καταστρέφει πραγματικά αυτό που αγαπάμε ΟΛΟΙ μας (όσο για κάποιους χαρακτηρισμούς του τύπου «ΕΜΕΙΣ – ΑΥΤΟΙ» τους θεωρώ επιεικώς άστοχους).

Αυτά για το «ΟΙΚΟ κομμάτι» όσο για το «ρεπόρτερ κομμάτι» τι να θα μπορούσα να αναφέρω???
Περί αντικειμενικότητας περί παράθεσης ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ περί ΜΗ χρήσης άσκοπων σχολιασμών και χαρακτηρισμών ή μήπως περί αποφυγής δημιουργίας άστοχων και πολύ περισσότερο παραπλανητικών εντυπώσεων.

Όπως έχω αναφέρει προσωπικά σε όσους σχολίασαν την πράξη μου «ΔΕΝ ΘΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΘΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ» εγώ τουλάχιστον την δημοσιοποίησα και δεν έκρυψα ποτέ σκελετούς στη ντουλάπα μου.
Ο καθένας από εμάς ας αναλογιστεί τις πράξεις του και ας έχει το θάρρος και τα κ@κ@λ@ να βγει και να μιλήσει ανοιχτά για αυτές.

Φιλικά
Αλέξανδρος Μπάλλος
(κατά κόσμο αρχιτρόμπας καραγκιοζης ζωον)

Υ.Γ.
Προς την συντονιστική ομάδα του Forum σας θα ήθελα να τους παρακαλέσω να πάρουν θέση για τους χαρακτηρισμούς – σχόλια του συγκεκριμένου topic.
  #16  
Παλιά 20-03-09, 18:50
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Αλλο πραγμα να συνηδητοποιει καποιος το λαθος του και να πει ωχ εκανα μαλακια , σκοτωσα κατι χωρις κανενα απολυτως λογο και αλλο να ζηταει και τα ρεστα που η μαλακια ονομαζεται ΜΑΛΑΚΙΑ

το να δολοφονειται ενα ζωο για την πλακα το θεωρω ΜΑΛΑΚΙΑ....

αν οποιοσδηποτε εχει αλλη γνωμη δικαιωμα του , οπως και δικο μου να επιμενω οτι η ανευ λογου δολοφονια ενος ζωου ειναι ΜΑΛΑΚΙΑ

το να πιανει καποιος με σακουλα το ψαρι "δολοφονο" (κατα τα λεγομενα των απολυτως αδαων) για να μην παθει κανενα τοξικο σοκ , το θεωρω επισης μαλακια,
(αν διαβαζες και κατι παραπανω για το θυμα σου ισως να ηξερες οτι δεν κινδυνευεις απο δαυτο, εκτος αν το φας....)

Και οποιος κανει μαλακιες απο αρχαιοτατων χρονων θεωρειται κατι που να προσομοιαζει στο αρχιτρομπας....

οπως θεωρω μαλακα και οποιον λεει οτι το προφυλακτικο κανει κακο σε σχεση με το AIDS (ασχετο, αλλα τωρα μου ηρθε στο μυαλο ο αγιος πατερας)

Το οτι οι τρατες γαμανε το συμπαν δεν δικαιολογει τη δικια σου ασχετοσυνη σχετικα με αυτο που υποτιθεται αγαπας ....(να σκοτωνεις βεβαιως βεβαιως).

Προσωπικα εχω φωτογραφησει (και χαζεψει) απειρους τετοιους "λαγοκεφαλους" στη ζωη μου και ετσι μπορω να δηλωσω με πληρη ευσυνειδησια οτι τους ΑΓΑΠΑΩ....

Ισως να με κανει λιγο γκέι στα ματια των απιθανων τυπων που γραφουν αναφερομενοι στα ψαρια που "αγαπανε" (να σκοτωνουν)
Παράθεση:
δεν το ειπαμε γι αυτο και σας το στειλαμε να το εχετε στο μυαλο σας . κακως βεβαια δεν ενημερωσαμε.
απαθεστατο στο πλαναρισμα, μαλλον δεν ειχε ξαναδει ψαρ/κα , και δεν θα ξαναδει"
αλλα δεν βαριεσαι , η μαλακια που βαραει πολλους απο τους συνανθρωπους μου δεν θα παψει να με εκπλησει ποτε....

αυτα.....

και ουδεποτε ιδρωσε το αυτι μου αν με εχουν πει μαλακα...ειδικα οταν ξερω οτι παλευω απο τα μικρατα μου να αποφευγω τις μαλακιες.....
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

  #17  
Παλιά 20-03-09, 19:11
Το avatar του χρήστη dimkar
dimkar dimkar is offline
 
Εγγραφή: 24-09-2008
Μηνύματα: 170
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Για να μην πολυλογώ, προσυπογράφω τα γραφόμενα του Γιώργου, με πλήρη γνώση των συνεπειών του νόμου...

Και παραθέτω ένα ωραιότατο βιντεάκι...



http://www.youtube.com/watch?v=nZo-WTdW4ho&eurl

Είναι βέβαια για στεριανά "θηράματα" αλλά δεν έχει σημασία...

Δημήτρης

ΥΓ. Αν χρειαστείς τίποτα επιπλέον στοιχεία για τα περαιτέρω Pm. Δεν χρειάζεται να ζαλίζουμε τον κόσμο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 20-03-09 στις 21:11. Αιτία: προσθήκη αρχείου youtube
  #18  
Παλιά 20-03-09, 19:59
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Αλέξανδρε

Αισθάνομαι την ανάγκη να σε καλωσορίσω και να σου ζητήσω να μην παρεξηγηθείς με τα όσα γράφτηκαν. Δεν είχαν στόχο τον Αλέξανδρο, αλλά την πράξη του χ δύτη-υποβρύχιου κυνηγού. Μην μείνεις στις κουβέντες που λίγη σημασία έχουν (από την στιγμή που δεν είχαν στόχο κάποιο συνομιλητή αλλά έναν άγνωστο). Είμαι σίγουρος ότι αν όχι όλοι μας, σχεδόν όλοι έχουμε αποκαλέσει με άσχημους χαρακτηρισμούς (ίσως και άδικα) κάποιον συμπολίτη μας για χ λόγους. Μπορεί βέβαια να είναι το καλλίτερο παιδί αλλά εκείνη την ώρα να μας ξεκούφανε πχ με το χαλασμένο του παπάκι.

Είμαστε φίλοι με πολλούς υποβρύχιους κυνηγούς, άλλοι από μας είναι και οι ίδιοι (όταν βέβαια δεν έχουν τις μπουκάλες μαζί τους) και άλλοι πρώην κυνηγοι του βυθου. Δεν υπάρχει απολύτως τίποτα κακό στην ερασιτεχνική υποβρύχια αλιεία όταν αυτή γίνεται αποκλειστικά με άπνοια. Είναι ένα είδος επιλεκτικής αλιείας που δεν δημιουργεί επιβάρυνση στο περιβάλλον, αρκεί ο κυνηγός είναι ενημερωμένος σωστά.

Συζητήσεις για τα θέματα που έθιξες έχουν γίνει πολλές και έχουν γίνει και σχετικές δράσεις-παρεμβάσεις. Επίσης κάποια μέλη του συλλόγου έχουν αναπτύξει εθελοντική ή και επαγγελματική δράση πάνω στα θέματα που ανέφερες. Ακόμα και μεταξύ μας έχουμε "αλληλοκραχθεί" ακόμα και για ένα άδειο κοχύλι που ανεβάσε κάποιος. Φαντάσου τι πάθαμε όταν είδαμε ότι σκοτώθηκε ένα πλάσμα χωρίς κανένα απολύτως λόγο. Χωρίς να ξέρω το υποβαθρο σου ή το επιπεδο ενημέρωσης που έχεις σχετικά με τις μεθόδους αλιείας, τα προστατευόμενα είδη κτλ, σίγουρά όμως είσαι στο κατάλληλο μέρος για να βρεις και το υλικό αλλά και τους ανθρώπους για να ενημερωθείς παραπάνω και να κάνεις την δραστηριότητά σου πιο ευχάριστη για σένα αλλά και όσο το δυνατόν πιο φιλική σε αυτό που αγαπάμε.

Δεν ξέρω αν πρέπει κάποιος να πει στον άλλον συγγνώμη, προτείνω όμως να αφήσουμε τα τυπικά και να κάνουμε κάτι που πράγματι θα κάνει την διαφορά. Αυτή είναι η γνώμη μου.

Τώρα η μπάλα είναι στον Μπάλλο! Welcome
  #19  
Παλιά 20-03-09, 20:02
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο aballos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είμαι μέλος της κοινότητας (forum) σας απλά θεωρώ ότι σαν ΟΙΚΟ-ΡΕΠΟΡΤΕΡ θα έπρεπε να είστε πρώτα ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ και «ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ» κα ύστερα ΡΕΠΟΡΤΕΡ και όχι «ΡΕΠΟΡΤΕΡ»
Αναλαμβάνω προσωπικά την ευθύνη που το θέμα αυτό βρίσκεται στην ενότητα Οικορεπόρτερ.
Ο Μιχάλης το είχε βάλει στα "Περιβαλλοντικά Νέα" αλλά προφανώς δεν είναι αφού τέτοια θεωρούνται όσα γράφονται στον τύπο.

Θα εξέταζα σοβαρα και την εναλλακτική του "Η ζωή στο βυθό και το πέλαγος" αλλά δυστυχώς δεν βρήκα πουθενά ζωή.

Δεδομένου ότι αφορούσε ένα αρκετά πρωτότυπο νέο, τόσο από την άποψη της παρουσίας του Λαγοκέφαλου στη Χαλκιδική όσο και της απίστευτης αντιμετώπισης που είχε και μάλιστα από θαλασσανθρώπους απολύτως ενήμερους για την τοξικότητά του, αποφάσισα μόνη μου να μετακινήσω το μήνυμα στο "Γίνε Οικο-ρεπόρτερ".
Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη που σε στεναχώρησα αλλά εξακολουθώ να πιστευω ότι πρέπει να μείνει εκεί.

Λυπάμαι επίσης που δεν μπόρεσες να βρεις πουθενά αντίστοιχες αποδοκιμασίες από τα μέλη αυτού του φόρουμ προς κάθε είδους παράνομο ψάρεμα/δραστηριότητα και ιδιαίτερα για τις επιπτώσεις της τραταλιείας. Υποθέτω θα διάβασες τα θέματα τόσο διαγώνια όσο και τις πληροφορίες για το που έχει το δηλητήριο ο Λαγοκέφαλος.
Δε μας πειράζει όμως, έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου να ψάξεις το φόρουμ και να διαπιστώσεις μόνος σου το εύρος των ανησυχιών μας .


Τυχαίνει επίσης να είμαι συντονίστρια αυτού του φόρουμ και για κάποιο λόγο δεν μπορώ να βρω άλλη ύβρη εδώ μέσα, πέραν της δικής σου βεβαίως-βεβαίως....
Δεν ξέρω τι γνώμη έχουν και οι άλλοι συντονιστές, αν πάντως έχουν διαφορετική οπωσδήποτε θα επέμβουν.

Καλώς όρισες παρεμπιπτόντως στο φόρουμ του Συλλόγου μας.

Γνώμη μου είναι πάντως ότι δε θα έπρεπε να το παίρνεις τόσο προσωπικά τη στιγμή μάλιστα που -σύμφωνα πάντα με τα δικά σου λεγόμενα αλλού:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο aballos
ποιος από εμάς θα έβλεπε ένα ψάρι (έστω άγνωστη φιγούρα) μεγέθους 50cm μέσα στο δραστικό βεληνεκές του και δεν θα πατούσε την σκανδάλη?????
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
  #20  
Παλιά 20-03-09, 23:29
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Τελικά αγαπητέ άμπαλε τον έφαγες τον λαγοκέφαλο?
Να υποθέσω πως όχι.
Τότε μάλλον τον σκότωσες επειδή σπάραξε η καρδιά σου απ' τους ξυρισμένους απ' τις τράτες και βομβαρδισμένους απ' τους δυναμίτες βυθούς που έβλεπες γύρω σου.


Είναι από κάτι τύπους σαν εσένα και κάτι άλλους που σκοτώνουν για πόντους, που με κάνουν να ντρέπομαι που είμαι (έτσι νιώθω κι ας έχω να πιάσω το όπλο μου χρόνια) ψαροτουφεκάς.

Σαν συν-συντονιστής αυτού του forum, οι χαρακτηρισμοί στους οποίους αναφέρεσαι είναι κατά την γνώμη μου δίκαιοι και ακριβείς

__________________
Γιώργος Κυπραίος
Κλειστό Θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:40.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.