Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Γίνε Οικο-ρεπόρτερ
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Εντοπίσατε ρύπανση ή κάποιο άλλο πρόβλημα; Ενημερώστε μας να αντιδράσουμε όλοι μαζί

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 27-03-09, 14:41
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Protect the Sharks!!! Απίστευτο ντοκυμαντέρ για να σταματήσει η υπεραλίευση!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Κεφαλάς Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ωραιο βιντεο.Πιστευω πως σκοπος του δημιουργου του ειναι να δειξει στον κοσμο και κυριως στον "στεριανο" κοσμο,μια εικονα εκ'διαμετρου αντιθετη απο αυτη που πολλοι εχουν για τον καρχαρια.Αυτη του δολοφονου.Σαφως ολοι μας δεν θελουμε να βγαζουμε βολτα το καρχαριακι μας με το λουρι του. Πιστευω ομως πως ο δημιουργος του βιντεο δινει μια δυνατη εικονα για την ευαισθητοποιηση του κοσμου.Οι γνωριζοντες τα βασικα δεν εχουν αναγκη κανενος βιντεο για την προστασια του καρχαρια.
Εεεεετσι
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-03-09, 14:49
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: Protect the Sharks!!! Απίστευτο ντοκυμαντέρ για να σταματήσει η υπεραλίευση!

Νίκο όταν το 99% από μας ντύνετε με ρούχα που φτιάχνονται από παιδάκια κάτω από άθλιες συνθήκες εργασίας είναι λίγο άτοπο να στιγματίζουμε ανθρώπους επειδή φοράνε το σελοφάν της τροφής μας η οποιαδήποτε άλλο προϊόν οργανωμένης παραγωγής.

Επιπλέον θα ήθελα να πω πως σεβασμό στα πτώματα (ίσως και λόγο του ονόματος μου) μπορούμε να ζητήσουμε από τον χασάπη της γειτονιάς μας (με ενοχλεί ιδιαίτερα η φάση κρεμάω την σάρκα στην βιτρίνα για να πουλήσω πιο καλά) και όχι από άλλους λαούς. (πρόσφατα είδα να βρίζουν στο ίντερνετ τους περουβιανούς επειδή δυο τρεις κάφροι πυροβόλησαν έναν σκύλο).
__________________
www.tortugadive.gr
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-03-09, 15:27
Γιώργος Κεφαλάς Γιώργος Κεφαλάς is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Πόρτο Ράφτη
Μηνύματα: 47
Απάντηση: Protect the Sharks!!! Απίστευτο ντοκυμαντέρ για να σταματήσει η υπεραλίευση!

Φιλε Εκτωρ,καλως η κακως ειναι γεγονος πως η ζωη μας εχει γινει πραγματικα πολυπλοκη.Οντως το 99% της ενδυσης μας προερχεται απο αθλιως αμοιβομενους εργατες.Ειναι πραγματικη αναγκη ομως και οχι πολυτελεια,η ενδυση μας.Η πληρης "εκμεταλλευση",χρηση-δεν μου ερχεται η σωστη λεξη αυτη τη στιγμη- ενος σκοτωμενου ζωου(βλ.ινδιανοι και βισονες) ειναι κατι που ειναι σωστο.Ομως η θεα μιας γουνας απο αλεπου ας πουμε,με ενοχλει.Ποσοι απο εμας τρωνε αλεπου?
Υ.Γ.1 Συμφωνω για τον χασαπη.
Υ.Γ.2 Ειμαστε off topic

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κεφαλάς : 27-03-09 στις 15:30.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-03-09, 15:57
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Protect the Sharks!!! Απίστευτο ντοκυμαντέρ για να σταματήσει η υπεραλίευση!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nicholas S. Εμφάνιση μηνυμάτων

...
... "Το ίδρυμα "Protect the shark foundation" είναι μη κερδοσκοπικό ίδρυμα, με μόνο στόχο τη προστασία του καρχαρία,
την ενημέρωση του κόσμου για τον κίνδυνο που διατρέχουν τα περισσότερα είδη για εξαφάνιση και τη προσπάθεια για μείωση της (υπέρ)αλιεύσεις του ..."


Σε αυτά τα πλαίσια λοιπόν θα ήθελα να πω ένα Μεγάλο Μπράβο στην Ραμπέα που έχει αναλάβει την μετάφραση του video στα Ελληνικά !!!
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-03-09, 16:01
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: Protect the Sharks!!! Απίστευτο ντοκυμαντέρ για να σταματήσει η υπεραλίευση!

έχω μεγάλο ταλέντο στο να είμαι εκτός τόπικ συνχωρέστε με άλλα θέλω να την πω τη λαλακια μου.
Ναι Γιώργο έχεις δίκαιο άλλα χρησιμοποιείς την πιο ριμάδα λέξη. "ανάγκη" Αφού πλέον χαρακτηρίσαμε ανάγκη μας το millenium της nike μπράβο μας (δεν το λέω ειρωνικά ίσα ίσα θεωρώ ότι είναι ανάγκη το συγκεκριμένο παπούτσι όπως το να αλλάζω κινητό και αμάξι κάθε δυο και τρεις.) Αυτές είναι οι ανάγκες μας. Πλέον δεν την παλεύομε χωρίς κλιματιστικό είναι και αυτό ανάγκη. Για αυτές της ανάγκες πρέπει να δουλέβουμε δυο τρεις να τα φέρουμε βόλτα. και όμως όλα είναι είδη πολυτελείας. Απλά μεγαλώνοντας βαρέθηκα να βλέπω να αγοράζουμε παπούτσια με 200ευρώ επειδή διαφημίζονται (και είναι) σουπερ ντουπερ ουαο! Το ίδιο νιώθουν και οι άλλοι για της γούνες, τα πούρα, τα γκουρμέ εστιατόρια, την αυτοπροβολή οτιδήποτε τέλος πάντων. Όλα είναι αστικές ανάγκες. Απλά δεν νομίζω ότι πρέπει να βάζουμε στην γωνία και να χαρακτηρίζουμε δημιουργώντας κλίμα διαφορετικότητας μεταξύ μας. (η αν το κάνουμε να το κάνουμε με την δόκιμη μορφή του Μαρξ, όχι με την μορφή εγώ είμαι έτσι και εσύ κοκορέτσι)
Αθώος είναι μόνο ο παρίας (Λέανδρος http://books.vres.gr/book.php?book_id=30489) Αν και junk φιλοσοφία πιστεύω πως οι ενοχή μας δεν θα μπορούσε να περιγραφή καλύτερα από τους πέντε δαίμονες που περιγράφονται στο συγκεκριμένο κομικ. Βρες το και διάβασε το.
και σχετικά τραγουδάκια από την goth πλευρά (αν θες βρες τα lyrics και δες τα)

http://www.youtube.com/watch?v=jtD5nuaI0Go
http://www.youtube.com/watch?v=-fEX8...ated:banghead:
__________________
www.tortugadive.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Έκτωρ : 27-03-09 στις 16:05.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-03-09, 16:52
Γιώργος Κεφαλάς Γιώργος Κεφαλάς is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Πόρτο Ράφτη
Μηνύματα: 47
Απάντηση: Protect the Sharks!!! Απίστευτο ντοκυμαντέρ για να σταματήσει η υπεραλίευση!

Εκτωρ με την πρωτη ευκαιρια θα τσεκαρω αυτα που μου ειπες.Γενικα συμφωνω απολυτα παντως με το κειμενο σου.Ο πρωτος που βαζω παντα στη γωνια ειναι ο εαυτος μου και καταβαλω μεγαλη προσπαθεια να βελτιωθω.Οι υλικοι πειρασμοι ειναι πολλοι.Σ'ευχαριστω για τα λινκς
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-03-09, 17:02
Το avatar του χρήστη Rabea
Rabea Rabea is offline
 
Εγγραφή: 05-02-2008
Περιοχή: Πυλαία Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 162
Απάντηση: Protect the Sharks!!! Απίστευτο ντοκυμαντέρ για να σταματήσει η υπεραλίευση!

Για να επαναφέρω το θέμα θα ήθελα να πω ότι εάν κάποιος θελήσει να κάνει δωρεά στο save - the - shark foundation και το ποσό είναι 20 ευρώ και περισσότερο, λαμβάνει δώρο μία κόπια (DVD) με το ντοκυμαντέρ "Gimme a hug". Εμείς στην ιστοσελίδα τους βλέπουμε μονο ένα σύντομο τρέιλερ.

Ευελπιστούμε ότι θα είναι σύντομα έτοιμη η μετάφραση των υπότιτλων στα Ελληνικά (εθελοντικά και αφιλοκερδώς για να μη μπουν ιδέες σε μερικά μυαλά!!)
Ο δημιουργός μας παροτρύνει να προωθήσουμε και να παρουσιάσουμε το ντοκυμαντέρ σε κόσμο, σχολεία, εκδηλώσεις κλπ αρκεί πάντα να διατηρείται ο κανόνας της δωρεάν προβολής και της μη εκμετάλευσης ή αναπαραγωγής του περιεχομένου.

Υ.Γ.
Για κάποιον που με ρώτησε, η μουσική σύνθεση έγινε ειδικά γι' αυτό το ντοκυμαντέρ.

Υ.Γ.2
Μεταφράζεται και στη κινεζική γλώσσα με αφήγηση από μια διάσημη νεαρή κινέζα ηθοποιό με σκοπό να ευαισθητοποιηθούν οι νέοι και να προσπαθήσουν να δουν τη ζημιά πίσω από τις διατροφικές τους συνήθειες και την κουλτούρα τους.

Υ.Γ.3
Το θέμα οικολογία - γούνα - δέρμα - είδη προς εξαφάνιση είναι ατελείωτο και απύθμενο και όσο ευαισθητοποιημένοι και αν είμαστε πέφτουμε σε ατοπήματα και από την έλλειψη γνώσης ή την ημιμάθεια. Και επειδή είμαι από τη Καστοριά και ξέρω από καλή γούνα και πως αυτή παρασκευάζεται ώσπου να φορεθεί αυτάρεσκα από κάποια κυρία (σαφώς όχι γδέρνοντας ζωντανό το ζωάκι) δηλώνω ότι μια φορά είχα γούνα και ήταν οικολογική
__________________
“You know, you really shouldn’t call this planet Earth; you should call it Ocean! You get up there in space and look at it, its primary color is blue.”


Arthur Clarke



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rabea : 27-03-09 στις 17:10.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-03-09, 21:29
Το avatar του χρήστη apeiranthos
apeiranthos apeiranthos is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 355
Απάντηση: Protect the Sharks!!! Απίστευτο ντοκυμαντέρ για να σταματήσει η υπεραλίευση!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω αν το έχει δοκιμάσει κανείς χωρίς να ντυθεί Δύτης - Ριχάρδος ο Γ'.
Mike Rutzen ο Α'

γνωστός και ως sharkman (όχι ο εκ Μάλτας)
Έψαξα να βρώ ένα κινηματογραφικό που έχει "ρίξει"
σε μυική κατατονία ένα καρχαρία τίγρη. Το είχα δει στο δισκοβερι
αλλά δεν το βρήκα στο γιουτουμπ.
Ένας από τους στόχους του ήταν (ίσως ακόμη είναι)
να το κάνει και με λευκό.
Στο http://www.youtube.com/watch?v=H3zBb-NJiog
είναι κάποιες προσπάθειες προσέγγισης
και κάποιες ελεύθερες καταδύσεις
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 31-03-09, 12:26
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Protect the Sharks!!! Απίστευτο ντοκυμαντέρ για να σταματήσει η υπεραλίευση!

Συγχαρητήρια Rabea!!!!

Ανυπομονώ για το αποτέλεσμα!!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 31-03-09, 12:59
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Protect the Sharks!!! Απίστευτο ντοκυμαντέρ για να σταματήσει η υπεραλίευση!

μπραβο βρε Ραμπεα.....

να πω καλο κουραγιο , η το εχεις τελειωσει ηδη?
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:36.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.