Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Γίνε Οικο-ρεπόρτερ
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Εντοπίσατε ρύπανση ή κάποιο άλλο πρόβλημα; Ενημερώστε μας να αντιδράσουμε όλοι μαζί

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-03-09, 08:01
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Ω! τράτα μία!!!

Λοιπόν, στις ακτές της Αχαίας από Πάτρα πρός Κάτω Αχαία οι τράτες ψαρεύουν απροκάλυπτα στα 200 μέτρα από την ακτή. Πριν λίγο καιρό μια τράτα "τράβαγε" γιαλό στα "Καμίνια" προχθές φωτογράφησα μία στο ύψος της Βιομηχανικής περιοχής στον "Αλισσό" να τραβάει 300 μέτρα το πολύ από την ακτή. Το περίεργο είναι πως δεν κολώνουν και τραβάνε στην ψύχρα αφού φαίνονται και από την παλιά και την νέα Εθνική οδό. Σε συζητήσεις με κάποιους που γνωρίζουν άκουσα ότι έχουν πάρει άτυπα "ασυλία" από το Λιμεναρχείο Πατρών να ψαρεύουν μέχρι το 1 μίλι από την ακτή αλλά το έχουν ....χ@)s3i.
Για τις ακτές της Αιτωλοακαρνανίας άκουσα ότι οι Λιμενοάρχοντες της περιοχής το κυνηγάνε το πράγμα και δεν αφήνουν τις τράτες σε απόσταση λιγότερη από 3 μίλια από την ακτή....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-03-09, 10:01
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Ω! τράτα μία!!!

Καθένας ότι του καπνίσει δηλ. ορίζει σ' αυτή τη χώρα?

Δεν υπάρχει κανένας σύλλογος παράκτιων αλιέων ή κάποιοι μεμονωμένοι ψαράδες να κάνουν καμμιά καταγγελία?
Αυτοί είναι που πρέπει να ενδιαφερθούν άμεσα κι έχουν και το πλεονέκτημα ότι είναι όλη μέρα στη θάλασσα.

Τόσο ισχυρές είναι πια οι διασυνδέσεις των τρατάρηδων με το λιμεναρχείο που δεν μπορεί να τους κάνει κανένας τίποτα?
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 27-03-09 στις 14:09.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-03-09, 10:55
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Ω! τράτα μία!!!

Φοιβο , χωρις να θελω να σε θιξω (ποτε και επ όυδενι λογο) πιστευω πως ειναι αυτονοητο οτι οι τραταρηδες και η καθε καστα εχει τα μεσα για να πειθει . Ειτε τα μεσα λεγονται ψηφοι , ειτε λεγονται τα'ι'σμα και λαδωμα και αλλες χάρες . Το θεμα ειναι να εκτεθουν καποιοι , (εμεις - αλλοι) και να τους φερουν μπροστα στον νομο (βλεπε ΜΜΕ , διοτι δεν γινεται αλλιως) red handed (σαν να λεμε επ'αυτοφορω)
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-03-09, 13:30
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: Ω! τράτα μία!!!

Δεν είναι μόνο οι διασυνδέσεις παιδιά. Το πρόβλημα είναι πολυδιάστατο. Οι μετανάστες έχουν απορροφήσει όλη την δύναμη του λιμενικού σώματος (Όσοι έμεινε από της αποσπάσεις και γραφιλικια). Σε πολλές περιοχές οι λιμενικοί με τους ψαράδες είναι μέλη των ίδιων οικογενειών άρα μεγιστοποιείται η ανεπάρκεια της καταστολής. Επίσης σημαντικό είναι πως "κάλως η κακώς" δεν υπάρχει καμία παντιέρα (η προστασία της φύσης είναι ακόμα μικρή ή αδύναμη παντιέρα) για να λειτουργήσουν πέρα από το συμφέρων. Τα μέτρα που παίρνονται παρακάμπτονται. Η τεχνολογία ανεβαίνει. ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΛΙΓΟΣΤΕΥΟΥΝ και τα άλογα αρπακτικά γίνονται πιο άγρια (νόμος της φύσης).
Η καταγγελία πάντως είναι ένας τρόπος να κινητοποιηθεί ο κατασταλτικός μηχανισμός. Στον Ευβοϊκό τα ίδια κάναν και χειρότερα μπροστά σε παραλίες όπου τους βλέπει ο κόσμος όλος.
Εγώ πιστεύω πάντως ότι λύσης υπάρχουν άλλα δυστυχώς όλες τους έχουν με αλλαγή του μοντέλου της καταστολής. Στην ουσία χρειαζόμαστε 1.προστατευόμενες περιοχές - περιοχές αλιείας 2.λειτουργία συστήματος δορυφορικής παρακολούθησης (υπάρχει ήδη άλλα παρακάμπτετε). 3 Ένα σώμα καταστολής-τρομοκράτη χωρίς έδρα. (Δηλαδή 1-2 μεγάλα σκάφη φουλ ανεξάρτητα που το βράδυ θα αποφασίζουν που θα την πέσουν το πρωί). 4. Ανθρώπους (επιστήμονες – πολιτικούς) ειλικρινής που να το πιστεύουν και να μπορούν να τους πείσουν. Εγώ πιστεύω πως σε δυο-τρία χρόνια όλα θα δουλεύουν ρόλοι
Και αν χρειαστεί επιπλέον απαγορεύσεις στον τομέα της αλιείας. Η κατάσταση σήμερα δεν φαίνεται να είναι μη αναστρέψιμη, σε δέκα χρόνια ίσως ακόμα να μην είναι μη αναστρέψιμη κανείς δεν ξέρει. Ίσως όμως πολύ σύντομα να γίνει μη αναστρέψιμη. Μην κοιτάτε πολύ πίσω από το 95 και μετά δεν υπάρχει ψάρι. Εγώ πιτσιρικάς (και είμε μόλις 27) όταν κάναμε κανα παραγάδι τρώγαμε για ένα μήνα Τώρα....... ντρέπομαι να ρίξω καθετή. Όλοι φταίμε.



Αν με πείτε ακραίο απλά σκεφθείτε τι παραχωρήσεις έχουμε κάνει στην στεριά που η καταστολή είναι πολύ πιο εύκολη.
__________________
www.tortugadive.gr
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-03-09, 14:11
PanEx PanEx is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2008
Μηνύματα: 22
Απάντηση: Ω! τράτα μία!!!

Η λύση είναι το 108 .

Αμεση δράση λιμανικού σώματος,..........με επώνυμη καταγγελεία δεν μπορούν να μην πάνε,έχω καλέσει από φουσκωτό μεσοπέλαγα γιά πετρελαιοκηλίδα και σε 1/4 της ώρας είχε έρθει σκάφος του λιμενικού.
__________________
www.spearfishingforum.gr
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-03-09, 14:26
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: Ω! τράτα μία!!!

Δεν αντιλέγω σε ότι γράφεις απλά λέω ότι σε πολλές περιοχές (όχι για τον κορινθιακό-ευβοϊκό άλλα πιο πολύ για τα νησιά) αυτό είναι λίγο (και φυσικά θεμιτό είναι να γίνετε). Ξέρω λιμενικό σταθμό που λόγο χαμηλής επάνδρωσης δεν βγάζει ποτέ σκάφος από το λιμάνι (τώρα το βγάλε και στην στεριά για να μην κοροϊδευόμαστε και πληρώνουμε και φράγκα για συντήρηση). Έχει να κουμαντάρει περίπου 30 μίλια σχεδόν ακατοίκητης ακτογραμμής όπου έχει φουλ πελαγίσιους καιρούς. Δεν μπορεί να κάνει απολύτως τίποτα!!!!!
__________________
www.tortugadive.gr
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-03-09, 16:01
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Ω! τράτα μία!!!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο PanEx Εμφάνιση μηνυμάτων
Η λύση είναι το 108 .

Αμεση δράση λιμανικού σώματος,..........με επώνυμη καταγγελεία δεν μπορούν να μην πάνε,έχω καλέσει από φουσκωτό μεσοπέλαγα γιά πετρελαιοκηλίδα και σε 1/4 της ώρας είχε έρθει σκάφος του λιμενικού.
ναι, αλλά στην τράτα του κουμπάρου, του μπατσανάκη, του φίλου θα πάνε σ' ένα τέταρτο ή κάποτε?
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-03-09, 16:24
PanEx PanEx is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2008
Μηνύματα: 22
Απάντηση: Ω! τράτα μία!!!

Οσες φορές τους πήρα πήγαν!.........

Σ'ένα λιμεναρχείο πήγαν να τα ψιλομασήσουν αλλά έχω πάντα μαζί μου ψηφιακή κάμερα,τους έδειξα την σκηνή και ξεκίνησαν αμέσως!!

Αντί να ρωτάς εμένα δοκίμασε,............
__________________
www.spearfishingforum.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:22.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.