Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Γίνε Οικο-ρεπόρτερ
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Εντοπίσατε ρύπανση ή κάποιο άλλο πρόβλημα; Ενημερώστε μας να αντιδράσουμε όλοι μαζί

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-10-07, 17:39
Το avatar του χρήστη nikostratos
nikostratos nikostratos is offline
 
Εγγραφή: 14-10-2007
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 10
Έντομα στα περίπτερα…

Επιτρέψετε μου να δηλώσω την αντίθεση μου για το νέο προϊόν της
DeΑgostinι, το οποίο «μοιράζει γνώση» στα παιδιά, μαζί με (όπως αναφέρεται στην τηλεοπτική διαφήμιση) αληθινά έντομα «επιπλαστικοποιιμένα»…
Ωραία ιδέα για τη νέα γενιά… ότι επέζησε μπορούμε να το σκοτώσουμε, να το βαλσαμώσουμε και να το πουλάμε στα περίπτερα…

Για να πάρετε μια ιδέα επισκεφτείτε το www.deagostini.gr και τα νομικά θέματα της, τα οποία βέβαια δεν τα γνωρίζουν τα παιδάκια (οποίας ηλικίας)…
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-10-07, 21:35
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Έντομα στα περίπτερα…

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikostratos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία ιδέα για τη νέα γενιά… ότι επέζησε μπορούμε να το σκοτώσουμε, να το βαλσαμώσουμε και να το πουλάμε στα περίπτερα…
Μαζί σου κι εγώ Νικόστρατε... φρίκαρα κι εγώ όταν είδα τη διαφήμιση

Παράθεση:
Για να πάρετε μια ιδέα επισκεφτείτε το www.deagostini.gr και τα νομικά θέματα της, τα οποία βέβαια δεν τα γνωρίζουν τα παιδάκια (οποίας ηλικίας)…
Δεν βρίσκω κάτι σε σχέση με νομικά θέματα στο site, για δώσε κανένα πιο συγκεκριμένο link αν έχεις...
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-10-07, 21:37
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Έντομα στα περίπτερα…

Νικόστρατε είναι πράγματι νομικά καλυμμένοι. Αν έχουν άδεια από το CITES τότε είναι απολύτως ελεγμένοι και "καθαροί". Το CITES είναι πολύ αυστηρός οργανισμός και δε θα επέτρεπε ποτέ τη διακίνηση σπάνιων ή απειλούμενων ειδών.....

Φυσικά έχεις κάθε δίκιο να τα παίρνεις με την εκτροφή των εντόμων και την επιπλαστικοποίησή τους για εκπαιδευτικούς σκοπούς. Αλλά αυτό είναι ένα τελείως προσωπικό και φιλοσοφικό θέμα στο οποίο εγώ τουλάχιστον δε θα πάρω θέση γιατί μπορεί να μην τρώω μυρμήγκια αλλά κάτι άλλα θηλαστικά τετράποδα τα έχω σχεδόν σε καθημερινή βάση στο μενού μου
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 23-10-07 στις 22:26.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-10-07, 21:39
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Έντομα στα περίπτερα…

Φοίβε μπες στο περισσότερα και θα το βρεις στο παράθυρο που θα σου ανοίξει εκεί. Δεν παίζει λινκ....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-10-07, 12:20
Το avatar του χρήστη nikostratos
nikostratos nikostratos is offline
 
Εγγραφή: 14-10-2007
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 10
Απάντηση: Έντομα στα περίπτερα…

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα από Physalia
Νικόστρατε είναι πράγματι νομικά καλυμμένοι. Αν έχουν άδεια από το CITES τότε είναι απολύτως ελεγμένοι και "καθαροί". Το CITES είναι πολύ αυστηρός οργανισμός και δε θα επέτρεπε ποτέ τη διακίνηση σπάνιων ή απειλούμενων ειδών.....

Φυσικά έχεις κάθε δίκιο να τα παίρνεις με την εκτροφή των εντόμων και την επιπλαστικοποίησή τους για εκπαιδευτικούς σκοπούς. Αλλά αυτό είναι ένα τελείως προσωπικό και φιλοσοφικό θέμα στο οποίο εγώ τουλάχιστον δε θα πάρω θέση γιατί μπορεί να μην τρώω μυρμήγκια αλλά κάτι άλλα θηλαστικά τετράποδα τα έχω σχεδόν σε καθημερινή βάση στο μενού μου
Ναι.... αλλά νομίζω οτι θα ήταν πολύ πιο διδακτικό (αν λέω αν είναι αυτός ο σκοπός τους) να έχουν τα έντομα σε dvd.... Για φανταστείτε να φέρναμε μερικά γυμνοβράνχια από την Ερυθρά...

Οι φωτογραφίες του Γκαντμπλέ, του Φοίβου, του Σφουγκάρη και τα βίντεο του Δελβερούδη έχουν πολλά περισσότερα να πουν....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-10-07, 15:13
Το avatar του χρήστη Κυριάκος
Κυριάκος Κυριάκος is offline
 
Εγγραφή: 05-09-2007
Μηνύματα: 63
Απάντηση: Έντομα στα περίπτερα…

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikostratos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι.... αλλά νομίζω οτι θα ήταν πολύ πιο διδακτικό (αν λέω αν είναι αυτός ο σκοπός τους) να έχουν τα έντομα σε dvd....
Είναι σαφώς πιο διδακτικό, αλλά για κάποιον που έχει ήδη το ερέθισμα να ασχοληθεί.

Νομίζω η μορφή της συλλογής να κάνει περισσότερο καλό, παρά κακό.

Από ότι καταλαβαίνω συνοδεύεται και από περιοδικό, που προφανώς θα περιέχει στοιχεία για το είδος, και όταν γνωρίζουμε κάτι, το σεβόμαστε /εκτιμούμε περισσότερο

(εξαιρούνται οι άνθρωποι και οι πολιτικοί ως υπο-είδος)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριάκος : 24-10-07 στις 15:30.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-10-07, 15:29
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Έντομα στα περίπτερα…

Συμφωνώ και με Νικόστρατο και με Κυριάκο. Με τον Νικόστρατο γιατί πιστεύω πολύ στη δύναμη της ψηφιακής εικόνας και με τον Κυριάκο γιατί είμαι πολύ πιο ελαστική στην όποια "κατάχρηση" γίνεται για εκπαιδευτικούς και επιστημονικούς σκοπούς.

Ταυτίζομαι απολύτως με την πεποίθηση του Κυριάκου
Παράθεση:
και όταν γνωρίζουμε κάτι, το σεβόμαστε /εκτιμούμε περισσότερο
και σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις προσπαθώ να μην ξεχνάω τον δικό μου *ιδιαίτερο* τρόπο ανακάλυψης της φύσης οταν ήμουν παιδί (θυμηθείτε κι εσείς λίγο τις πρώτες σας προσεγγίσεις, μην ντρέπεστε πολύ, είναι φυσιολογικό ).

Προτείνω επίσης να διαβάσετε κάποια βιογραφία του Δαρβίνου να δείτε πώς μάζευε τις βιολογικές κολεξιόν του οι οποίες και τον οδήγησαν στη διατύπωση της περίφημης θεωρίας του..... Επίσης δείτε τα πρώτα ντοκιμαντέρ του Κουστώ και τον τρόπο που συμπεριφερόταν η ομάδα του στα είδη που μελετούσε.

Μαζί σας για τα έντομα. Κάνω μόνο το συνήγορο του διαβόλου.... χρειάζεται κι ένας τέτοιος....

Νικόστρατε, υποθετικά μιλώντας πάντα, αν κάνεις πως μαζεύεις γυμνοβράγχια από την Ερυθρά θα σε μαζέψουν 2-3 divemasters γι'αρχή.... Αν παρ'ελπίδα τους ξεφύγεις, θα έχεις να κάνεις με την ασφάλεια του αεροδρομίου τους... δεν είναι εύκολο να βγάλεις ούτε νεκρό κοχύλι από αυτή τη χώρα. Προφανώς ξέρουν το συμφέρον τους
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 24-10-07 στις 15:50. Αιτία: καλύτερα τώρα εεε;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-10-07, 15:38
Το avatar του χρήστη Κυριάκος
Κυριάκος Κυριάκος is offline
 
Εγγραφή: 05-09-2007
Μηνύματα: 63
Απάντηση: Έντομα στα περίπτερα…

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Ταυτίζομαι απολύτως με την πεποίθηση του Κώστα

Κώστας -> Κυρ-Κώστας -> Κυρ-Κωστάκος -> Κυριάκος

Εκτός και αν έχω γίνει ακατονόμαστος () για κάποιο λόγο, τον οποίο θα ήθελα να γνωρίζω...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-10-07, 15:42
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Έντομα στα περίπτερα…



Μη δίνεις σημασία.... τα κάνω αυτά....
Σόρρυ!!!!


είναι που ο (κατεστραμμένος) εγκέφαλος διαβάζει μόνο το πρώτο και το τελευταίο γράμμα της λέξης ίσως
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-05-08, 09:20
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Έντομα στα περίπτερα…

άντε βγήκε και το έντομο που όλοι περιμέναμε

Το έντομο.... δύτης

το άκουσα στην ΤV και τρελάθηκα...
τελικά οι μούμιες της De Agostini ακόμα πουλάνε...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:21.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.