Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Υποβρύχια Φωτογραφία & Video > Ας γίνουμε καλύτεροι φωτογράφοι
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Φωτογραφικοί προβληματισμοί για αρχάριους και προχωρημένους

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-07-07, 11:22
Το avatar του χρήστη Yannis
Yannis Yannis is offline
 
Εγγραφή: 14-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 120
Χρωματική διόρθωση υ/β φωτογραφιών

καλημερα σε ολους !
θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με το τι πρεπει να κανω για να τραβαω λιγο καλυτερες και ζωντανοτερες φωτογραφιες....
οπως μπορειτε να δειτε και στο λινκ της υπογραφης μου, οι πλειοψηφια των φωτογραφιων που τραβαω ( και ειδικα τα μακρινα πλανα) χαρακτηριζονται απο ενα πρασινο-μπλε χρωματισμο....
τα χρωματα δεν ειναι φυσικα-φυσικα και ολες οι φωτογραφιες μου ειναι ακριβως ετσι....
ειχα ακουσει καποτε για καποιο φιλτρο που μπορουμε να βαλουμε ωστε να τονιζουμε λιγο τα χρωματα στις φωτογραφιες μας...
το "προβλημα" το εχω παρατηρησει πιο πολυ στα μακρινα πλανα, μιας και στα πολυ κοντινα το φλας κανει φαινεται την διαφορα και μου τα βγαζει τα χρωματα πιο εντονα....
να σας πω οτι χρησιμοποιω μια Sony Cybershot W15 με το αναλογο της housing .....
σχεδον ολες μου οι φωτογραφιες εινα γυρω στα 15 μετρα με καλο εξωτερικο φωτισμο...μην μου πειτε για εξωτερικα φλας +και καλυτερες φωτογραφεκες μηχανες γιατι απλα αυτην την περιοδο προεχουν αλλα εξοδα....
απλα σκεφτομουνα μηπως πρεπει να κανω καποιοα καλυτερη χειροκινητη ρυθμιση στην μηχανη μου ( διαφραγμα? φλας ? κτλ ) και να μην χρησιμοποιω το auto που χρησιμοποιω μεχρι τωρα?
ή να βαλω καποιω φιλτρο απο μπροστα για να εχω λιγο πιο εντονα χρωματα ?

ολες οι συμβουλες απο τους ειδικους (που ξερω οτι ειστε πολλοι εδω μεσα..) ....ευπροσδεκτες !!!
__________________
Ι am not a complete idiot . . . . . . . several parts are missing !!

__________________________________________________ __________
Τα βίντεο μου : http://www.youtube.com/idimou
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-07-07, 12:24
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: ερωτηση για φωτογραφια

post edit κανεις?
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-07-07, 12:33
Το avatar του χρήστη Yannis
Yannis Yannis is offline
 
Εγγραφή: 14-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 120
Απάντηση: ερωτηση για φωτογραφια

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
post edit κανεις?



τι ειναι ετουτο ?
__________________
Ι am not a complete idiot . . . . . . . several parts are missing !!

__________________________________________________ __________
Τα βίντεο μου : http://www.youtube.com/idimou
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-07-07, 13:08
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: ερωτηση για φωτογραφια

καλα...στη βαση οτι κατι ταπεινοι φωτογραφοι στυλ Φοιβου-ισσαρη-σφουγγαρη θα σου απαντησουν συντομα , εγω καλυτερα να σιωπησω....

Αλλα εννοουσα photo editing σε πλατφορμες στυλ photoshop για να πειραξεις τα levels....
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-07-07, 13:25
Το avatar του χρήστη Yannis
Yannis Yannis is offline
 
Εγγραφή: 14-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 120
Απάντηση: ερωτηση για φωτογραφια

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
καλα...στη βαση οτι κατι ταπεινοι φωτογραφοι στυλ Φοιβου-ισσαρη-σφουγγαρη θα σου απαντησουν συντομα , εγω καλυτερα να σιωπησω....

Αλλα εννοουσα photo editing σε πλατφορμες στυλ photoshop για να πειραξεις τα levels....
οχι-οχι !
δεν κανω τετοια πραγματα....
ειμαι καλο παιδι εγω !!!


ποια levels πειραζεις ?
ετσι ...να πειραματιστω λιγο !!!
__________________
Ι am not a complete idiot . . . . . . . several parts are missing !!

__________________________________________________ __________
Τα βίντεο μου : http://www.youtube.com/idimou
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-07-07, 15:04
Το avatar του χρήστη sfougarisb
sfougarisb sfougarisb is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 168
Απάντηση: ερωτηση για φωτογραφια

Filter photography is a valid way to get back color into your pictures when using a flash is not an option or when shooting too wide for your flash.

There are several options in the market for point and shoot cameras and you can google your camera model to find suitable manufacturers. Sony is making its own line of (rather expensive, but effective filters).

An other option is this:http://www.urprofilters.com/content....filtersdigital

Make sure that you are buying "wet" filters and not "GEL" as these have to be placed inside the housing and most point and shoot cameras can not take them. Wet filters are attached on the outside of the lens on top of the housing and can be removed for close-up / macro photos or when your flash can cover you.


You need to remember the following for best use:
a. Best results are achieved up to 15 meters. Optimum between 6-10m
b. it is best that you shoot with the sun on your back
c. use RAW if this is an option to work with white balance in post-processing

As far as JPG editing in photoshop (or similar) is concerned, we are planning to make a small introduction in photo editing at Tethys as soon as we are back from our vacations!

Some nice photos in your gallery by the way!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-07-07, 23:20
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: ερωτηση για φωτογραφια

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
να σας πω οτι χρησιμοποιω μια Sony Cybershot W15 με το αναλογο της housing .....
(...)
μην μου πειτε για εξωτερικα φλας +και καλυτερες φωτογραφεκες μηχανες γιατι απλα αυτην την περιοδο προεχουν αλλα εξοδα....
Yianni, το βασικό μειονέκτημα της φωτ. μηχανής σου (Sony W5 - σε μαύρο χρώμα = W15) είναι ότι δεν έχει προγράμματα χειροκίνητης ρύθμισης έκθεσης (Shutter Priority, Aperture Priority. Full Manual, κλπ.)
Αν αποφασίσεις κάποτε να αλλάξεις (υ/β) μηχανή, βάλε τις χειροκίνητες ρυθμίσεις σε πρώτη προτεραιότητα: θα σου επιτρέψουν να πειραματιστείς περισσότερο και να πάρεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα.
Επισης καλό θα ήταν η καινούργια σου μηχανή να διαθέτει RAW format (εκτός από JPEG) για να μπορείς να ρυθμίσεις καλύτερα την απόχρωση των φωτογραφιών.
Είδες, ξεκίνησα από αυτό ακριβώς που μας είπες να μην κάνουμε, αλλά σε κατανοώ απόλυτα: εννοώ όταν και αν αποφασίσεις στο μέλλον να την αλλάξεις

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα σε ολους !
σχεδον ολες μου οι φωτογραφιες εινα γυρω στα 15 μετρα με καλο εξωτερικο φωτισμο...
(...)
θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με το τι πρεπει να κανω για να τραβαω λιγο καλυτερες και ζωντανοτερες φωτογραφιες....
οπως μπορειτε να δειτε και στο λινκ της υπογραφης μου, οι πλειοψηφια των φωτογραφιων που τραβαω ( και ειδικα τα μακρινα πλανα) χαρακτηριζονται απο ενα πρασινο-μπλε χρωματισμο....
τα χρωματα δεν ειναι φυσικα-φυσικα και ολες οι φωτογραφιες μου ειναι ακριβως ετσι....
Χωρίς flash, θα εξακολουθήσουν όλα να είναι πράσινα-μπλέ και δε φταίει η φωτ. μηχανή σου γι αυτό.

Το λευκό ηλιακό φως είναι ένα φάσμα ακτινοβολιών διαφόρων χρωμάτων (=διαφόρων συχνοτήτων) τα οποία αποροφούνται σε διαφορετικό βαθμό από το θαλασσινό νερό. Η μέγιστη απορόφηση συμβαίνει στο κόκκινο μέρος του φάσματος και η ελάχιστη στο μπλέ.

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα όπως κατεβαίνουμε σε βάθος να χάνονται σταδιακά τα αντίστοιχα μέρη του φάσματος, το κόκκινο έχει σχεδόν εκλείψει στα 6 μέτρα, το πορτοκαλί ίσως είναι ελαφρά ορατό μέχρι τα 10, αλλά από εκεί και κάτω μας έχει μείνει μόνο το πράσινο και ακόμη πιο βαθιά έχουμε μόνο μπλέ.

Ένας κόκκινος αστερίας στα 15 μέτρα δε θα φανεί ποτέ κόκκινος στα μάτια σου ή στη φωτογραφία, παρά μόνο αν τον φωτίσεις με τον φακό σου ή το flash της φωτ. μηχανής γιατί όλο το κόκκινο φάσμα του φυσικού φωτός έχει ήδη αποροφηθεί από την υπερκείμενη στήλη του νερού.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
...ειχα ακουσει καποτε για καποιο φιλτρο που μπορουμε να βαλουμε ωστε να τονιζουμε λιγο τα χρωματα στις φωτογραφιες μας...
το "προβλημα" το εχω παρατηρησει πιο πολυ στα μακρινα πλανα, μιας και στα πολυ κοντινα το φλας κανει φαινεται την διαφορα και μου τα βγαζει τα χρωματα πιο εντονα....
Σωστά λες λοιπόν ότι το flash επαναφέρει τα χρώματα, αλλά ακόμη κι ένα δυνατό εξωτερικό flash δεν θα μπορέσει να φωτίσει παρά το "πρώτο πλάνο" που βρίσκεται σε μια απόσταση 1-2 μέτρα - το φόντο σου θα εξακολουθεί να φωτίζεται από το διαθέσιμο φυσικό φως και το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να διορθώσεις εκ των υστέρων την φωτογραφία ώστε να δείχνει περισότερο μπλέ (που μοιάζει πιο φυσικό), παρά πράσινο.

Τα φίλτρα, σε βάθη κάτω από 10 μέτρα, είναι πρακτικά άχρηστα και το μόνο που θα κάνουν είναι σου κόψουν ένα μέρος από το διαθέσιμο φως.
Σε μικρά βάθη 3-10μ πάλι, δεν μπορούν να κάνουν θαύματα γιατί το κόκκινο μέρος του φάσματος που έχει αποροφηθεί έχει χαθεί ανεπστρεπτί, αλλά σίγουρα μπορούν (κόβοντας μέρος του πράσινου-μπλέ) να επαναφέρουν την ισορροπία των χρωμάτων - με αντίστοιχο κόστος πάλι: σου κόβουν μέρος από το διαθέσιμο φως, κι αυτό μπορεί εύκολα να οδηγήσει σε κουνημένες φωτογραφίες, ειδικά με μια αυτόματη μηχανή που θα διαλέξει μόνη της χαμηλές ταχύτητες λήψης.

Τα φίλτρα είναι πολύ πιο χρήσιμα όταν π.χ. τραβάμε slide με αναλογικές μηχανές ή όταν τραβάμε video, γιατί εκεί η ψηφιακή διόρθωση εκ των υστέρων είναι δεν είναι εύκολη, είτε δεν είναι εφικτή.

Η λύση που θα βελτιώσει τις φωτογραφίες σου είναι η ψηφιακή διόρθωση εκ των υστέρων στο Photoshop και δεν πρέπει να έχεις κανέναν ενδοιασμό γι αυτό.
Υπάρχει μια μεγάλη διαμάχη των ψηφιακών και αναλογικών φωτογράφων σχετικά με το αν είναι θεμιτή η εκ των υστέρων διόρθωση των φωτογραφιών. Η διαμάχη αυτή ξεκινάει κυρίως από την ευκολία με την οποία γίνεται σήμερα η επεξεργασία και την υπερβολική επεξεργασία που γίνεται συνήθως.
Όταν όμως η επεξεργασία γίνεται με μέτρο ώστε να είναι "αόρατη" και να αναδεικνύει τη πρωτότυπη φωτογραφία, τότε λειτουργεί απλώς διορθωτικά ως προς τις ατέλειες του φωτογραφικού μέσου και είναι απολύτως θεμιτή.
Όσο για την υ/β φωτογραφία θα έλεγα: η επεξεργασία είναι απλώς απαραίτητη.

Επειδή δεν έχω χρόνο να σου γράψω αναλυτικά περί επεξεργασίας, θα "κλέψω" τον εαυτό μου, αντιγράφοντας κάποια μηνύματα που είχα γράψει σε άλλα forum και θα τα εμπλουτίσω με φωτογραφίες
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 18-07-07 στις 03:11.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-07-07, 23:30
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Επαναφορά χρωμάτων στις υ/β φωτογραφίες

Όταν επεξεργαζόμαστε τις υ/β φωτογραφίες μας στο photoshop, πολλές φορές χρησιμοποιούμε το Enhance/Auto levels ή auto contrast ή auto correction με σκοπό να μειώσουμε την "θολούρα" μιας φωτογραφίας ή να πάρουμε πίσω ένα μέρος των θερμών χρωμάτων που έχουν χαθεί.

Το αποτέλεσμα είναι συνήθως υπερβολικό και καταστρέφει τις φωτογραφίες.

Αυτό που κάνουν ουσιαστικά αυτές οι λειτουργίες είναι ότι προσπαθούν να διορθώσουν την χρωματική ισορροπία "επεκτείνοντας", δηλ. απλώνοντας το φάσμα των καταγεγραμμένων χρωμάτων ανεξάρτητα σε όλα τα κανάλια χρώματος (RGB).
Αυτό έχει σαν συνέπεια υπερβολική διόρθωση και καταστροφικές συνέπειες για όλες τις φωτογραφίες (ακόμη και για τις μή υποβρύχιες) αλλά ειδικά στις υποβρύχιες το αποτέλεσμα είναι πιο καταστροφικό γιατί ένα μέρος του φάσματος (το κόκκινο, πορτοκαλί, κλπ) αναγκαστικά λείπει - ειδικότερα στις περιοχές που δεν έχουν φωτιστεί από το flash.

Μια συνηθισμένη παρενέργεια π.χ. είναι ότι το νερό γίνεται σχεδόν αόρατο και χάνεται η υποβρύχια αίσθηση της φωτογραφίας ή ότι εμφανίζονται αφύσικα κόκκινες περιοχές.

Ένας πιο ακριβής και ελεγχόμενος τρόπος επεξεργασίας είναι να χρησιμοποιήσουμε τα Levels του Photoshop (κατα προτίμηση σε layer για περισσότερο έλεγχο) και να προσπαθήσουμε να διορθώσουμε κάθε χρώμα RGB ανεξάρτητα μετακινώντας KAI το μεσαίο slider μέχρι να πάρουμε ένα πιο φυσικό αποτέλεσμα.

Ας δούμε ένα παράδειγμα. Ας πάρουμε μια φωτογραφία τραβηγμένη με flash και χωρίς flash σε ένα βάθος περίπου -5 μέτρων.


(α) Η πρώτη φωτογραφία (με flash) είναι σαφώς απαράδεκτη γιατί φωτίστηκαν πολλά αιωρούμενα σωματίδια. Το flash όμως έδωσε το σωστό μώβ χρώμα στα άκρα της ανεμώνης.



(β) Σ' αυτήν την φωτογραφία (χωρίς flash) η σύνθεση είναι καλύτερη και τα αιωρούμενα σωματίδια δεν καταγράφηκαν, αλλά το χρώμα των άκρων της ανεμώνης είναι μπλέ γιατί η κόκκινη συνιστώσα του φυσικού φωτός που έρχεται από την επιφάνεια έχει εξασθενήσει και υπάρχει κι όλη αυτή η αφύσικη πρασινίλα.

Ανοίγουμε την φωτογραφία (β) στο Photoshop, και αφού προσθέσουμε ένα καινούργιο Levels Layer (Layer -> New Adjustment Layer -> Levels) κάνουμε τα εξής:



1. Διαλέγουμε Channel = Red και μετακινούμε το μεσαίο slider προς τα αριστερά (π.χ. μέχρι το μεσαίο κουτάκι να δείξει 1,30) και το δεξί (άσπρο) slider μέχρι να ακουμπήσει στη δεξιά πλευρά του ιστογράμματος.
Αυτό θα επαναφέρει μέρος του κόκκινου χρώματος αλλά προυπόθεση είναι η φωτογραφία να έχει τραβηχτεί σε σχετικά μικρό βάθος (3-6 μέτρα) ώστε να έχει καταγραφεί και λίγο κόκκινο


2. Για μειώσουμε την πράσινη απόχρωση και να επαναφέρουμε το φυσικό μπλέ:


(2.α) Διαλέγουμε Channel = Green και μετακινούμε το μεσαίο slider προς τα δεξιά (π.χ. στο 0,85) και το αριστερό slider προς τα δεξιά μέχρι να ακουμπήσει στο ιστόγραμμα - μειώνουμε έτσι την πράσινη συνιστώσα.



(2.β) Διαλέγουμε Channel = Blue και μετακινούμε το μεσαίο slider προς τα αριστερά (π.χ. στο 1,20) και τα δύο ακριανά sliders προς το εσωτερικό μέχρι να ακουμπήσουν στο ιστόγραμμα - αυξάνουμε έτσι την μπλέ συνιστώσα.

Αυτή η τεχνική έχει περισσότερο νόημα όταν εκτός από το πρώτο πλάνο (που πιθανόν έχει φωτιστεί από το flash) υπάρχει και ένα σημαντικό μέρος φόντου που έχει καταγραφεί με φυσικό φωτισμό.

Ιδού το αποτέλεσμα (ΠΡΙΝ - ΜΕΤΑ):


Η βελτίωση είναι εντυπωσιακή: Τα άκρα της ανεμώνης έγιναν μώβ και η πρασινίλα εξαφανίστηκε

Τώρα, επειδή τα παραπάνω θέλουν πειραματισμό και εμπειρία για να τα χρησιμοποιήσει κανείς σωστά, ένα απλό hint για τους πιο τεμπέληδες είναι το εξής:
Αφού κάνουμε auto-levels ή auto-contrast (ή οτιδήποτε auto-κάτι) χρησιμοποιούμε πάντα την εντολή fade (Ctrl-Shift-F) με ένα ποσοστό π.χ. 60%-80%.
Αυτό θα μειώσει τις παρενέργειες του auto και θα δώσει ένα πιο φυσικό αποτέλεσμα.
Καλά είναι μεν τα εντυπωσιακά χρώματα του "auto", αλλά ακόμη καλύτερο να συνδυάζονται με ένα πιο φυσικό αποτέλεσμα

Αν η μηχανή μας εκτός από JPG διαθέτει και RAW format, τότε σίγουρα η χρήση του επιβάλεται: Εχει λίγο περισσότερη δουλειά στην επεξεργασία αλλά σίγουρα το αποτέλεσμα θα μας ανταμοίψει τόσο με πιο σωστά χρώματα όσο και με μεγαλύτερη δυναμική περιοχή, δηλ. κάποιες περιοχές που πχ. στην επιφάνεια του νερού εμφανίζονται με το JPG σαν "καμμένες" στο λευκό, με το RAW format μπορούν να αποκτήσουν τονικές διαβαθμίσεις.

Για περισσότερα, μπορείτε να δείτε και τις ακόλουθες σχετικές κατηγορίες/συζητήσεις στο DPGR (Digital Photography Greece):
1. Θέματα Υποβρύχιας Φωτογραφίας του DPGR
2. Τεχνικες Υποβρύχιας Φωτογράφισης

Ειδικά στο δεύτερο θέμα, έχω περιγράψει 4-5 γενικότερα hints ξεκινώντας από τη λήψη μέχρι την επεξεργασία που βοηθάνε στην βελτίωση του συνολικού αποτελέσματος.

Άντε και καλές μας φωτογραφίσεις
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 18-07-07 στις 03:19.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-07-07, 23:35
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: ερωτηση για φωτογραφια

Ερώτηση:
Παράθεση:
Για μεγαλύτερα βάθη των 6μ, που έχουμε ανυπαρξία κόκκινου, τι ρυθμίσεις προτείνεις ώστε να ''καθαρίσει'' η εικόνα;
Απάντηση:
Κοίτα, δεν ξέρω τι ακριβώς έχεις στο μυαλό σου όταν λες "να καθαρίσει" η εικόνα - εκει πια θα πρέπει να συζητήσουμε με βάση συγκεκριμένες φωτογραφίες-παραδείγματα.
Για μένα το ζητούμενο δεν είναι να γίνεται η φωτογραφία πάντα τελείως καθαρή, διάφανη και σαφής γιατί τότε χάνεται μεγάλο μέρος από την υποβρύχια "ατμόσφαιρα".

Κόκκινο πάντως δεν θα δεις σε μεγαλύτερα βάθη εκτός αν έχεις χρησιμοποιήσει και flash για να φωτίσεις το πρώτο πλάνο.
Η ρύθμιση (1) που περιγράφω στο προηγούμενο μήνυμα δε θα δουλέψει σε βάθη μεγαλύτερα των 8-10 μέτρων.
Η ρύθμιση (2) [α] και [β] εξακολουθεί να ισχύει και πιο βαθιά και μπορείς μ' αυτήν να μειώσεις την πρασινίλα και να μετατοπίσεις το χρώμα προς το γαλάζιο ωστε να δείχνει πιο φυσικό.

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος π.χ. φωτογραφίες όπως οι παρακάτω που σκοπός είναι να μεταφερθεί η αίσθηση του τοπίου (τραβηγμένες χωρίς flash):



μπορούν να "καθαρίσουν" αρκετά (π.χ. με ένα Auto-Levels) αλλά επιλέγω να μη το κάνω, γιατί μαζί με τη "θολούρα" χάνεται κι η αίσθηση του βάθους και του υγρού στοιχείου.
Το πολύ-πολύ να χρησιμοποιήσω τη μέθοδο που περιέγραψα παραπάνω για να εξαφανίσω λίγο την πρασινίλα (το ίδιο επιτυγχάνεται σε μεγάλο βαθμό ρυθμίζοντας το White Balance κατά τη μετατροπή από RAW σε JPG).

Αντίθετα σε φωτογραφίες όπως αυτές:



όπου το φόντο παίζει δευτερεύον και συμπληρωματικό ρόλο θα χρησιμοποιήσω και auto-levels και manual-levels και sharpening ώστε να καθαρίσει και να αναδειχθεί το πρώτο πλάνο.

Αν ανοίξεις την τελευταία θα δεις ότι έχει αρκετά αιωρούμενα σωματίδια. Η πρωτότυπη είχε πολύ περισσότερα και έχω χρησιμοποιήσει clone-stamp γιια να αφαιρέσω ένα μέρος τους.
Αν εννοείς τέτοιου τύπου "καθάρισμα" της εικόνας, αυτό μερικές φορές μπορεί να αποδειχτεί αρκετά δύσκολο ή και αδύνατο.
Αν δεις ότι έχει πολύ θολούρα ή στο σημείο που φωτογραφίζεις ή έχουν περάσει πριν άλλοι ...10 δύτες και έχουν σηκώσει άμμο, τότε απενεργοποίησε το flash ή χρησιμοποιησέ το μόνο σε πολύ κοντινές αποστάσεις (10-20 εκ.) που έχεις πιθανότητες να μη γράψουν τόσο πολύ τα αιωρούμενα σωματίδια.
Φυσικά, η καλύτερη λύση για το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι η αγορά ενός εξωτερικού flash που θα σου επιτρέψει να το τοποθετείς μακριά από τον άξονα του φακού και να φωτίζεις υπο γωνία.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-07-07, 10:20
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Χρωματική διόρθωση υ/β φωτογραφιών

Φοιβο γουαο!!!!

απο οτι φαινεται εχεις πολυ ελευθερο χρονο!!!!

Ειχα δικιο που ειπα οτι καλυτερα να σιωπησω και να απαντησει κανεις αλλος....
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:47.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.