Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Συσκευές Κλειστού Κυκλώματος
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Μηχανάκια του διαβόλου? Δε νομίζω...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-04-08, 07:35
Το avatar του χρήστη yan
yan yan is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Santa Marina
Μηνύματα: 716
Work of breathing (WOB)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο hal
...
Το wob πως ηταν? Βλεπω απο τις φοτο οτι το ειχες κολλησει πολυ κοντα στο στηθος σου οποτε δεν πρεπει να ηταν πολυ ασχημο.
...
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Το WOB είναι πολύ χαμηλό όσο είσαι σε οριζόντια θέση με τον ασκό κοντά στο θώρακα. Σε κάθετη διάταξη, έχεις hamster cheeks . Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος αν και στην πρώτη κατάδυση με 4kg μολύβια ήταν τόσο αρνητικό που το έβγαλα και συνέχισα σε OC με τον Κώστα και την Έμμυ. Στην δεύτερη βουτιά, παρέα με τον Γιώργο και το Megalodon του, ήμουν με τέλειο τριμάρισμα χωρίς τα βάρη
....
/GKAM
Τί ειναι το WOB? Work Of Breathing??

Και πώς ακριβως επηρεαζεται απο την θεση του ασκου και του δυτη??
__________________
But more wonderful than the lore of old men and the lore of books is the secret lore of ocean
H. P. Lovecraft


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-04-08, 10:07
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: Συσκευή Κλειστού Κυκλώματος με Ο2

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο YAN Εμφάνιση μηνυμάτων
Τί ειναι το WOB? Work Of Breathing??
To WOB (work of breathing) είναι σε απλή μετάφραση, η προσπάθεια που απαιτείται για να κινηθεί το αέριο στο κύκλωμα. Αυτή εξαρτάται κυρίως από τον σχεδιασμό της συσκευής και από το βάθος. Για παράδειγμα οι σωλήνες, η διάμετρος στις μονόδρομες βαλβίδες (mushroom valves), η στήλη του απορροφητή, ο κόκκος του υλικού στον απορροφητή, το μέγεθος των αναπνευστικών ασκών κ.λπ. επηρεάζουν το WOB. Το βάθος παίζει ρόλο καθώς τα αέρια που αναπνέουμε γίνονται πιο πυκνά, αυξάνοντας το WOB.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο YAN Εμφάνιση μηνυμάτων
Και πώς ακριβως επηρεαζεται απο την θεση του ασκου και του δυτη??
Βασικό ρόλο στο WOB, παίζει όμως και η υδροστατική πίεση που ασκείται στον ασκό ανάλογα με την θέση του δύτη στο νερό. Για αυτό σχολίασε ο hal πόσο κοντά είναι το RB στον κορμό μου και πως «κάθεται» στο νερό. Αν έχεις όρεξη να διαβάσεις για το υδροστατικό WOB, δες εδώ.

Το πρόβλημα με το υψηλό WOB είναι πως αυξάνει το CO2. Σε ορισμένες τιμές μπορεί να σε κάνει να λιποθυμήσεις στο νερό. Not good…

/GKAM
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-04-08, 10:26
billy billy is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Μηνύματα: 381
Απάντηση: Work of breathing (WOB)

Ωραίο θέμα

Από την μικρή προσωπική μου εμπειρία εχω να παρατηρήσω τα ακόλουθα:
Με ένα Draeger Dolphin που οι ασκοί όταν είσαι σε οριζόντια θέση είναι στην πλάτη σου όταν εκπνέεις έχεις μια μικρή αντίσταση. Στην εισπνοή τα πράγματα είναι πιο εύκολα.

Στο Ray (σε οριζόντια θέση οι ασκοί είναι ακριβώς στο στήθος σου) δεν καταλαβαίνεις διαφορά στην εισπνοή - εκπνοή.

Με τα RB80 και κλώνους Γιώργο τι αίσθηση έχεις ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-04-08, 11:08
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: Work of breathing (WOB)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο billy Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τα RB80 και κλώνους Γιώργο τι αίσθηση έχεις ?
billy, η εμπειρία μου με τα pSCR είναι περιορισμένη στο Recy01 του TZAV. Το WOB είναι χαμηλό μόνο σε απόλυτα οριζόντια (DIR ) θέση. Μόλις έρθεις κατακόρυφα με το κεφάλι απάνω, γεμίζεις με αέριο και δεν μπορείς να εκπνεύσεις εύκολα. Σε ανάποδη θέση, η εισπνοή γίνεται δύσκολα ενώ ανάλογα με την ρύθμιση της βαλβίδας στο κάτω μέρος, μπορεί και να έχεις μερική απώλεια αερίου.

/GKAM
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-04-08, 11:44
Το avatar του χρήστη hal
hal hal is offline
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 117
Απάντηση: Work of breathing (WOB)

Το wob εξηγησαν τα παιδια πολυ καλα τι ειναι.
Για περισσοτερο διαβασμα κοιταξτε εδω:

http://archive.rubicon-foundation.or...arch?query=wob
οποιος ενδιαφερεται εχει αφθονο υλικο για ολες τις πτυχες των καταδυσεων

Απο προσωπικη εμπειρια με megalodon και inspiration μπορω να πω οτι γενικα αναπνεουν καλα σε ολες τις θεσεις, αν τα εχεις φορεσει σωστα και οι ασκοι ειναι αρκετα κοντα στο στηθος σου.
Δεν ειχα την ευκαιρια να δοκιμασω καποιο rb με τους ασκους στην πλατη για να εχω ενα μετρο συγκρισης.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-04-08, 13:17
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Work of breathing (WOB)

Μπορώ να πώ για την διαφορά του Dolphin (ασκοί στην πλάτη) με το Megalodon (ασκοί πάνω από τους πνεύμονες στο μπροστινό μέρος του θώρακα) καθώς έχω δοκιμάσει τα δύο.

Το Dolhpin έχει αυτό που ανέφερε ο Billy ενώ με το Meg σε όλες τις θέσεις (ακόμα και ανάποδα - κεφάλι κάτω) δεν ήμουν σε θέση να καταλάβω οποιαδήποτε διαφορά.

Το WOB επηρεάζεται επίσης και από το ποσοστό πλήρωσης των ασκών. Πολύ γεμάτοι ασκοί δίνουν πολύ ψηλό έργο εκπνοής και σχεδόν θετικό έργο εισπνοής (αίσθηση ότι ο άερας ρέει στους πνεύμονες κατά την εισνποή με μεγάλη πίεση - φουσκώνει το στόμα και τα μάγουλα και κάποια ποσότητα αερίου πιθανόν να φεύγει από τα πλάγια της DSV), ενώ σχεδόν άδειοι τείνουν να αυξάνουν το έργο προς το τέλος της εισπνοής (ιδιαίτερα αν αυξηθεί ελαφρώς ο όγκος της αναπνοής χωρίς παράλληλη προσθήκη αερίου στο loop. Στο meg όταν το αέριο στο loop είναι ακριβώς όσο χρειάζεσαι με μια μεγαλύτερη εισπνοή και λίγη μεγαλύτερη προσπάθεια έχεις την αυτόματη βαλβίδα προσθήκης διαλύτη (ADV) να ενεργοποιείται και να βάζει περισσότερο αέριο καθώς ο ασκός εκπνοής συμπιέζεται. Κάτι που επηρέάζει επίσης πολύ το WOB γενικότερα στα κλειστά κυκλώματα (αλλά και τα ανοικτά) είναι ο όγκος και η συχνότητα αναπνοής. Γι' αυτό και όλα τα test αναφέρουν αυτές τις παραμέτρους (ρυθμός αναπνοών και όγκος αναπνοής).
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-04-08, 14:56
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: Work of breathing (WOB)

billy, νομίζω πως μάλλον δεν έπιασα την ερώτηση από σωστή γωνία… όταν μιλούσες για WOB και εμπειρίες στα RB80 clones, μήπως είχες στο νου σου την Τσέχικη τεχνολογία; Όπως βλέπεις κάνουν σκληρές δοκιμές στα μηχανάκια.


Tres Presidentes pSCR / RB80 clone. (Από marketing, σκίζουν )

/GKAM
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-04-08, 17:26
Το avatar του χρήστη hal
hal hal is offline
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 117
Απάντηση: Work of breathing (WOB)

Αυτο το συγκριτικο διαγραμμα συνταχθηκε απο τον Kevin Gurr της ccrb για την προωθηση του νεου του rb του sentinel. Ολα τα δεδομενα προερχονται απο μετρησεις ανεξαρτητου ινστιτουτου.
Sorry για το μεγεθος αλλα ετσι φαινονται ολα τα νουμερα καθαροτερα

συγκριτικο διαγραμμα


Φοίβος - Διόρθωση: Άλλαξα την εικόνα σε link γιατί ήταν τόσο μεγάλη που δημιουργούσε πρόβλημα στο thread.
Κάντε click στο link και ξανά click στην εικόνα για να τη δείτε σε πλήρες μέγεθος


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 07-04-08 στις 17:39.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-04-08, 21:16
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Work of breathing (WOB)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων
Tres Presidentes pSCR / RB80 clone. (Από marketing, σκίζουν )

/GKAM
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:49.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.